Tomáš Garrigue Masaryk má sice pověst askety, ale občas dobrým jídlem nepohrdne. Zvlášť, když tady pečou skvělý jablečný štrůdl, který má v oblibě.
Výletníky lákají i nedaleké ruiny středověkého kostela svatého Linharta, který je spojen s historií Karlových Varů. Vysvěcen byl v roce 1246. Slavná hospoda funguje už od poloviny 19. století celých 150 let.
Hned vedle objektu se nachází jezírko, kde si fajnšmekři mohou vybrat svůj oběd nebo večeři v podobě pstruha. V roce 2002 dojde k jejímu uzavření.
Chutná nejenom Čapkovi
Kromě Karla Čapka (1890-1938) sem rád zavítá i první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. (1850–1937). Chutná mu zde káva i jablečný závin, kterým je podnik léta proslavený.
28. července 1924 se tu zapíše do pamětní knihy. Například v roce 1927 si tu dá dostaveníčko s politikem Antonínem Švehlou (1873–1933), který si zdejší kuchyni také pochvaluje.
Oblíbená atrakce
Hospůdka původně slouží jako osvěžovna pro cihlářské dělníky a kvalitou si získá pověst vyhledávané turistické atrakce. „Bylo nemožné pobývat v Karlových Varech a nenavštívit Linharta.
Hitem byl pečený pstruh, báječný štrúdl a vynikající kuře,“ říká historik z karlovarského muzea Stanislav Burachovič. Přitom ale nejde o žádný snobský podnik.
Azyl pro daňky i prasata
Oblíbený lokál končí po roce 1989 jako chátrající budova, kde se střídají majitelé.
Naštěstí se Lázeňské lesy Karlovy Vary nakonec ujmou její obnovy a vytvoří z ní vzdělávací středisko zaměřené na přírodu, které zahrnuje přírodní lanové centrum, vyhlídkové domky v korunách stromů nebo stezku siluetami zvířat. Ve zdejší oboře žijí jeleni, daňci a divoká prasata.