Domů     5 bratrských dvojic, které dobyly svět!
5 bratrských dvojic, které dobyly svět!

„Ve dvou se to lépe táhne,“ říká známé přísloví. A sluší se dodat, že u nadaných sourozenců to evidentně platí dvojnásob.

Narodí se do stejné rodiny a jejich cesty se nerozdělí ani v dospělém věku. Oddaně si pomáhají, navzájem se doplňují a společnými silami dosáhnou světového věhlasu. Dokážou se také jeden pro druhého obětovat a zůstanou při sobě i v kritické chvíli. Podívejte se na pět nejslavnějších bratrských dvojic v dějinách!

1. Tiberius a Gaius Gracchové: Zemřou pro své přesvědčení!

„I divoká zvířata žijící v Itálii mají svá doupata a pelechy, ale lidé, bojující a umírající za Itálii, nemají kromě vzduchu a světla nic,“ vykřikuje charismatický řečník a davy římské chudiny mu poslušně naslouchají.

Vzdělaní státníci z období starověkého Říma Tiberius (163–133 př. n. l.) a Gaius (154–121 př. n. l.) Gracchové se ve 2. století př. n. l. vypracují do vysokých politických funkcí tzv. tribunů lidu.

Své životy zasvětí prosazování pozemkové reformy, na jejímž základě by byla půda velkých vlastníků přerozdělena mezi prosté obyvatelstvo. Díky tomu jsou považováni za praotce socialismu. Oba jsou však později za své kontroverzní názory zavražděni.

2. Cornelis a Johan de Wittové: Rozřežou je na kusy!

Nizozemsko zažívá ve druhé polovině 17. století svoji zlatou éru! Republika bohatne na výnosném zahraničním obchodu. Prudký rozkvět zaznamenává i holandská věda a umění.

Výraznými představiteli této epochy jsou nerozluční sourozenci Cornelis (1623–1672) a Johan (1625–1672) de Wittové. Cornelis je už v 27 letech zvolen starostou velkého města Dordrechtu.

Ještě dále to dotáhne Johan, který od roku 1653 zastává úřad tzv. velkého pensionáře, což byla tehdy nejvyšší politická funkce v Nizozemsku. Bratři zanechají významný otisk na poli politiky, matematiky a ekonomie.

Vyznamenají se též coby stateční vojáci, když se aktivně zúčastní války s Anglií. V roce 1672 se de Wittové stanou obětí vykonstruovaného spiknutí. Jsou uvězněni a posléze brutálně zlynčováni zfanatizovaným davem!

3. Jacob a Wilhelm Grimmové: Založí novou vědu!

V západních zemích snad nenajdete jediného člověka, jenž by se nikdy nesetkal s pohádkami bratří Jacoba (1785–1863) a Wilhelma (1786–1859) Grimmových.

Původně dva přední němečtí lingvisté se věnují sbírání a sepisování lidových příběhů, písní a legend, čímž zásadním způsobem ovlivní podobu moderní dětské literatury. Právě z jejich per pocházejí nejznámější verze Sněhurky, Popelky nebo Červené karkulky.

Zároveň tak položí základy nové vědní disciplíně – folkloristice. Přestože jsou oba vybaveni nadprůměrným talentem, jen těžko by jeden bez druhého dosáhli tak ohromujících úspěchů.

Zatímco starší Jacob je geniálním jazykovým odborníkem a má na starosti zejména úpravu gramatiky, mladší Wilhelm je nadanější po umělecké stránce a řadě přejatých příběhů dodá laskavější a poetičtější nádech.

Roku 1841 se Grimmové stanou profesory na univerzitě v Berlíně a následujících 13 let věnují práci na tvorbě rozsáhlého německého výkladového slovníku.

4. Auguste a Louis Lumièrové: Podcení svůj vynález!

Ve společenském sále pařížské hotelové kavárny se vrtí na židlích 33 nedočkavých diváků.

Je 28. prosince roku 1895 a francouzští vynálezci Auguste (1862–1954) a Louis (1864–1948) Lumièrové se zrovna chystají uskutečnit první filmovou projekci na světě!

Přestože na vývoji pohyblivých obrázků ve stejné době pracují i jiní vědci, největší zásluhu na zpopularizování nového média lze bez debat připsat právě těmto dvěma podnikavým bratrům. Auguste s Louisem se navzájem úžasně doplňují.

Mladší Louis je vynikající inženýr a starší Auguste zase skvělý manažer, co dokáže Louisovy výtvory dobře prodat. Společně si v únoru 1895 nechají patentovat filmovou kameru.

Několik měsíců na to pak představí široké veřejnosti svých 10 krátkých snímků, které jsou považovány za nejstarší filmy historie. „Kino je vynález bez budoucnosti,“ tvrdí přesto na sklonku 19. století průkopníci světové kinematografie. Kdyby jen věděli, jak šeredně se mýlí.

5. Wilbur a Orville Wrightové: Muži, co dali člověku křídla!

„Teď, anebo nikdy!“ usměje se Američan Orville Wright (1871–1948) a rozjede se na prapodivném přístroji proti větru. Jeho bratr Wilbur (1867–1912) běží vedle něj a přidržuje letoun za křídlo, aby se nepřevážil.

Náhle sourozenci ucítí slabé škubnutí a stroj se nemotorně odlepí od země! Vynálezci z amerického Ohia provedou 17. prosince roku 1903 úplně první zaznamenaný let na letadle těžším než vzduch v dějinách. Mimořádně tak přispějí k rozvoji světového letectví.

Mladší zástupce ze sourozenecké dvojice Orville tehdy za 12 sekund překoná vzdálenost 36,5 metru! Naprosto stejný podíl na historické události má ovšem i jeho bratr Wilbur, jelikož oba muži spolu na všech vynálezech po celý život úzce spolupracují.

Foto: www.wikipedia.com www.strikefighterconsultinginc.com www.returnogkings.com www.imgkid.com
Související články
Lifestyle
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Lifestyle
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Lifestyle
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
Lifestyle
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
reklama
záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
reklama
svět zločinu
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
Vražda jedenáctiletého chlapce: Výkupné ze záhrobí
Když onoho krásného pátečního poledne 27. září roku 2002 pospíchá jedenáctiletý Jakob Meltzer ze školy, má už plnou hlavu víkendu. Táta mu slíbil, že pojedou na ryby. Jenže žádného výletu už se Jakob nedočká.  Cestou do školy na Jakoba čeká osudové setkání. Zavolá na něj Magnus Gäfgen (*1975), student, který před časem docházel k Meltzerům […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn