Domů     Co nám dal starověký Egypt? Jaké vynálezy používáme i dnes?
Co nám dal starověký Egypt? Jaké vynálezy používáme i dnes?

Co bychom si počali bez obyvatel starověkého Egypta? Vymysleli snad všechny vychytávky, bez nichž si náš život nedokážeme představit. Zubní pastu i cukrářské laskominky, vodní i sluneční hodiny. Které z jejich vynálezů využíváte právě vy?

Bez make-upu na ulici nelez!

Staří Egypťané věřili tomu, že stejně, jak vypadá tělo během života, bude vypadat i po smrti.

A protože líčení všeho druhu používali nejenom faraoni, ale hlavně mistři umělci, kteří malovali nalíčené i bohy, stal se dokonalý make-up součástí života každého Egypťana. Vždyť oči, zvýrazněné zelenými či černými líčidly, měly připomínat právě pohled bohů.

Makeup se stal součástí každodenního života Egypťanů.
Makeup se stal součástí každodenního života Egypťanů.

Muži i ženy se malovali stejně

Současně bylo líčení demonstrací bohatství. Opravdu kvalitní vonné oleje, krémy, rtěnky a stíny si mohli dovolit jen ti nejmovitější. Střední vrstva si musela vystačit s podomácku vyrobenými napodobeninami a bez make-upu se odvážila vyjít na ulici pouze lůza.

Líčení nebylo na rozdíl od současnosti především záležitostí něžného pohlaví. Muži se malovali úplně stejně jako ženy.

Všichni chtěli vypadat jako Re

V každé egyptské domácnosti jste našli směs zvanou kohl. Prapůvodní stíny kolem očí měly bohaté uplatnění. Věřilo se, že výrazné černé zbarvení kolem očí odrazuje mouchy a další otravný hmyz. Pomocí kohlu si své oči zdobí jistě i bůh Slunce Re.

A už dědové tvrdili, že takto výrazně nalíčené oči brání zlu, aby se dostalo do lidské duše.  Určitě není náhodou, že z původního složení kohlu vycházejí i dnešní kosmetické firmy.

Typické bylo černé zbarvení očí.
Typické bylo černé zbarvení očí.

Cože, vy nemáte paruku?

Člověk, který měl na hlavě své vlastní vousy a vlasy, vypadal ve starověkém Egyptě více než podezřele. Starousedlíci, ženy i muži, si totiž své hlavy vyholovali.

Za prvé kvůli tomu, že jim bylo pod bohatým porostem horko, a pak tu byli bohové, kteří byli vyobrazováni bez vlasů. Protože však s holými hlavami nevypadali staří Egypťané dostatečně sexy, pořizovali si drahé paruky. Výjimku tvořili jen kněží a chudí dělníci.

Paruky nenosili jen kněží a dělníci.
Paruky nenosili jen kněží a dělníci.

Při holení zákazníci klečeli

Lazebníci měli napilno. Své řemeslo provozovali v domech svých zákazníků a bylo to tenkrát docela zajímavé pokoukání. Klienti a klientky totiž při holení klečeli.

Mistři kadeřníci nejdříve jejich kštici (v případě mužů i vousy) zvlhčili mastí, teprve potom vzali do ruky dokonale nabroušenou břitvu s bronzovou čepelí.

Dnešní vody po holení sice tehdy ještě neexistovaly, přesto měli Egypťané své vlastní prostředky na zklidnění holením podrážděné kůže. Tehdejší vodu po holení vyráběli z oleje a hořkých mandlí.

Na denní nošení měli „čepici“

Uctívanou profesí tehdy byli vlásenkáři. Paruky z lidských vlasů (jen výjimečně z vlny) šly na odbyt dlouhá staletí. Krátké paruky, ne nepodobné obyčejné čepici, byly určeny k dennímu nošení.

Luxusnější polodlouhé či dlouhé paruky si Egypťané nasazovali na hlavy jen při výjimečných příležitostech.

Vlásenkáři neměli nouzi o práci.
Vlásenkáři neměli nouzi o práci.

Osvěžte si dech větrovými bonbony!

První cukráři světa se objevili v Egyptě zhruba v roce 3400 př. n. l. Za cukráře bychom je, pravda, asi označovat neměli. Základem tehdejších laskominek totiž byl med od divokých a později domácích včel. Cukr jako takový Egypťané ještě neznali.

Cukráři však znamenali záchranu pro všechny majitele zkaženého dechu, což byla v zemi u Nilu většina populace. Speciální větrové cucací bonbony vznikly vařením různých bylinek, koření, kadidla, myrhy a skořice.

Poté, co do vzniklé směsi přidali med, vznikly pastilky podobné dnešním bonbonům.

Bonbony se vyráběly z bylinek.
Bonbony se vyráběly z bylinek.

Zloději měli smůlu

Přemýšleli jste někdy při zamykání bezpečnostních dveří nad tím, která civilizace jako první objevila zámek na dveřích? Odpověď je jednoduchá: Egypťané.

Dokonce si mohli vybrat ze dvou stejně spolehlivých typů – dřevěného a kovového, a to pravděpodobně už na přelomu 12. a 13. století před naším letopočtem.

O nejstarších klíčích, které byly objeveny, historici dokonce tvrdí, že sloužily svému účelu už kolem roku 3000 př. n. l.

Zámek byl jen zvenčí

Dřevěné zámky byly v módě zejména za vlády faraona Ramesse II. (vládl v letech 1279–1213). Jsou známy pod názvem balanové zámky. Dřevěné zavírací špalíčky totiž nápadně připomínaly korýše balanus balanomorpha, tzv. mořské žaludy.

Zajímavostí bylo, že zámky byly umístěny na dveřích jen zvenčí, na závoře. Dřevěný klíč se zasunul do závory, jeho zvednutím se vysunuly zavírací špalíčky. Pán domu pak závoru vytáhl společně s klíčem.

Zámky měli Egypťané jen zvenčí.
Zámky měli Egypťané jen zvenčí.

Kovové klíče museli nosit na ramenou

Archeologové zjistili, že kovové závory a bronzové klíče byly používány již okolo roku 1400 př. n. l. Tehdy by si málokdo vsadil na to, že jednou budou na našich dveřích právě kovové zámky.

Vždyť klíče byly tak velké a těžké, že je i silní chlapi museli občas nosit na rameni. Později si Egypťané dávali o něco lehčí klíče na popruhy a řetězy.

Už sis vyčistil zuby?

Lidé, kteří si čistí chrup, jsou k vidění na zhruba 5000 let starých malbách. Asi vás v této souvislosti neudiví, že nejstarší recept na zubní pastu, jenž je uložen v Národním muzeu ve Vídni, pochází ze 4. století př. n. l. právě z Egypta.

Na papyru, na němž je receptura napsána, je uvedena i informace, že se jedná o cestu, jak si zachovat bílé a zdravé zuby.

Kvalitu výsledného prášku, z něhož při použití slin vzniklo cosi podobného našim pastám, nedávno složili hold i účastníci jednoho ze zubařských koncilií ve Vídni.

Vědci konstatovali, že egyptská pasta byla mnohem chutnější a účinnější než ta, kterou používali naši předkové ještě v 19. století.
Vědci konstatovali, že egyptská pasta byla mnohem chutnější a účinnější než ta, kterou používali naši předkové ještě v 19. století.

Pod taktovkou boha Thovta

V jednom Egypťané první nebyli, předběhli je Sumerové. První znaky, z nichž se vyvíjelo klínové písmo, se objevily kolem roku 3300 př. n. l. ve městě Uruku v Dolní Mezopotámii. Egyptské hieroglyfy se objevily až o dvě století později.

Legendy praví, že jejich stvořitelem byl patron všech písařů, bůh Tovt. I díky tomu přijali Egypťané novinku za svou, když se jedná o boží vůli. Na druhou stranu, těžkou hlavu si s tím nedělali. Obyčejný lid tu nebyl proto, aby uměl psát.

Od toho byli vyškolení písaři. O čtení hieroglyfů se zase stejnou měrou postarali kněží a faraonové. Součástí slavnostních náboženských rituálů bylo vystoupení faraona, který recitoval posvátné texty ze starých papyrů.

Velmi zajímavé je i hieroglyfické písmo.
Velmi zajímavé je i hieroglyfické písmo.

Když má monopol král

Byly doby, když v močálovitých oblastech nilské delty rostl zvláštní les. Tvořily ho 5–6 metrů vysoké rostliny zvané šáchor, nebo papyrus. U takového lesa vznikly celé vesničky lidí, kterým se říkalo trhači papyru. Nebylo to bezpečné živobytí.

V mělké vodě mezi vysokými rostlinami jim totiž mnohdy zkřížili cestu místní predátoři. Zubatí krokodýli i právě probuzení, a tudíž značně nevrlí hroši. Sem tam do papyrového lesa zabloudila i nebezpečná kobra.

Papyrus předcházel pergamenu a papíru.
Papyrus předcházel pergamenu a papíru.

Z papyru se dělaly i sandály a malé čluny

Dnes bychom řekli, že tito odvážní muži pracovali ve státních službách. Slovo „papuro“ totiž v kopštině znamenalo „patřící králi“. A papyrus, případně papyrové listy, nepřišly ke svému názvu náhodou.

Egyptští faraoni měli skutečně monopol na výrobu předchůdce pergamenu a papíru. A nejen to. Papyrus vypěstovaný v úrodné nilské deltě byl využíván i při výrobě sandálů. suknic, a dokonce i bytelných košů.

Jako materiál si ho oblíbili výrobci plachet, lanoví a malých člunů, které byly základním dopravním prostředkem v močálové říši. To vše přinášelo velmi zajímavý zisk do královské pokladny.

Kladiva do ruky a klepeme!

Tajemství tvorby papyrových svitků se v rodinách dědilo z generace na generaci. Většinou se však dodržoval následující pracovní postup. Stonek papyru rozřezali dělníci tak, aby jeho výška odpovídala té, kterou požadoval zákazník.

Pak rozdělili dřeň na tenké plátky, které následně ještě rozklepávali kladivy. Průsvitné plátky papyru pak byly ve dvou vrstvách položeny tak, aby se překrývaly v pravém úhlu. Takto získaný list byl zvlhčen a lisován. Po vysušení následovala poslední fáze. Archy byly slepovány do svitků, jejichž délka dosahovala mnohdy až 40 metrů.

Papyrus se používal i na výrobu bot.
Papyrus se používal i na výrobu bot.

Proč se zachovaly jen v Egyptě?

A písaři mohli začít psát. Jelikož se jednalo o velmi drahou proceduru, s papyrovými listy se v Egyptě zbytečně neplýtvalo. Byly určeny především pro potřeby archivářů, zapisovaly se na ně důležité účetní údaje.

Písaři na ně navíc zaznamenávali významnější náboženské, vědecké a literární texty. Přesto mnohé badatele-začátečníky možná udiví, že se jich zachovalo poměrně málo. Důvod je naprosto jednoduchý.

Kvůli své struktuře vydrží po staletí jenom tam, kde vládne suché podnebí, jako například v Egyptě. Jinde se papyrus poměrně rychle rozpadá.

Zapřahejte voly!

Bylo by rozhodně škoda, kdybychom v přehledu egyptských vynálezů nezabrousili do zemědělství. Námi zmiňovaní voli se tam zapřahali do unikátního vynálezu zdejších rolníků, kterým byl pluh.

Voli pomáhali hlavně v zemědělství.
Voli pomáhali hlavně v zemědělství.

Nové typy táhly muly

Délku zemědělského roku nemilosrdně určovaly životodárné záplavy Nilu. Sezona začínala obvykle v listopadu, kdy většina obyvatelstva zahodila vše, co měla v ruce, a vrhla se na obdělávání polí.

Protože nikdo nevěděl, jak dlouho bude úrodné období trvat, bylo nutné nasadit ty nejlepší zemědělské nástroje. Chudší obyvatelstvo si při kypření půdy muselo vystačit s motyčkami.

Ti movitější si mohli dovolit právě pluh tažený voly, u pozdějších modelů voly vystřídaly muly.

Nakonec vyrazilo do akce domácí zvířectvo

Neměl-li sedlák dostatek tažných zvířat, musel zapřáhnout sám sebe, případně fyzicky silnější členy rodiny. Ti méně svalnatější, především ženy a děti, si pak došli do sýpek pro zásobu osiva, kterou si odnesli ve vacích z papyru, kůže nebo plátna.

Osivo pak rozhazovali po čerstvě rozoraném poli. Nejméně vědecky pak vypadala poslední fáze. To bylo na právě oseté pole vysláno místní zvířectvo, aby budoucí úrodu zašlapalo do úrodné země.

Egypťané někdy zapřahali i silnější členy rodiny.
Egypťané někdy zapřahali i silnější členy rodiny.

A jdou vám ty hodiny správně?

Měření času bylo v Egyptě poměrně složité. Rok tam byl rozdělen do 365 dnů, 12 měsíců po 30 dnech. Zbytek tvořilo pět tzv. epagomenálních dnů. Den byl rozdělen na dvě poloviny po 12 hodinách. A tady byl problém.

Těch 12 hodin odpovídalo skutečné době, kdy bylo světlo, či tma, a tak se čas vlastně neustále měnil.

Egypťané vynalezli i vodní hodiny.
Egypťané vynalezli i vodní hodiny.

V hlavní roli voda

První vodní hodiny se v Egyptě objevily patrně během vlády faraona Amenhotepa III. (1390–1353 př. n. l.). Měly podobu kamenné kuželovité nádoby o výšce 35 cm a průměru 49 cm. Uvnitř byla viditelná vyrytá dvanáctidílná stupnice.

Ta odpovídala délce hodin během jednotlivých měsíců v roce. Původně bylo do hodin navrtáno několik otvorů, nakonec zbyl jeden jediný. A jen tak mimochodem. Hodiny měly odchylku pět až deset minut.

Hlavně, ať je hezky!

Tento povzdech posílali k oblakům všichni majitelé slunečních hodin, jimiž se údajně měřil čas už v době Staré říše (2700–2160 př. n. l.). Měly podobu pravítka zalomeného do pravého úhlu, které leželo na desce.

V historických pramenech je uvedeno, že se sluneční hodiny postupně zdokonalovaly. V 1. století před naším letopočtem jejich tvůrci zaručovali odchylku maximálně několika minut.

Čas byl pro staré Egypťany velmi důležitý.
Čas byl pro staré Egypťany velmi důležitý.

V noci měřily čas hvězdy

Unikátní hvězdné hodiny připomínaly spíše složité přístroje mistrů věd astrologických.

Fungovaly totiž na základě pohybu hvězd na noční obloze a doplňovaly tak v té době nefunkční sluneční hodiny. O tom, jak vypadaly, nám nechali svědectví ti, kteří svými malbami zdobili stropy hrobek faraonů 20. dynastie (1188–1078 př. n. l.).

Autor textu: Marek Vejvoda, na web vložila Jana Dvořáková

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
Související články
Historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
reklama
záhady a tajemství
Když si konspirátoři nedají pokoj: Potrhlý mýtus o nepřistání na měsíci
„Je to malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo.“ Tuto slavnou větu vyslovil 20. července 1969 americký pilot a astronaut Neil Armstrong ihned poté, co se jeho bota zabořila měsíčního prachu. Lidstvo v ten okamžiku dokázalo své schopnosti a odhodlání, když se poprvé dotklo jiného vesmírného tělesa než mateřské planety. Dodnes však řada lidí […]
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
reklama
záhady a tajemství
Podivná smrt mocného Vojtěcha z Pernštejna: Otrávili ho jeho nepřátelé?
Vražedkyni pošle na smrt, ovšem jenom dva dny poté čeká smrt i jeho. Odchod Vojtěcha z Pernštejna proto dodnes budí spekulace, zda za ním nestojí přívrženci odsouzené Kateřiny z Komárova a Pičína. Jeden z nejmocnějších mužů českého království, dvorní hofmistr (zodpovídá za královské finance) a předseda komorního soudu Vojtěch z Pernštejna (1490–1534) pošle 23. ledna 1534 na smrt vražedkyni […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Bermudský trojúhelník není třeba představovat. Ale co takhle Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam podivné věci. Kromě mizení lodí, letadel i lidí tam prý operují mimozemšťané a něco tajemného je údajně i pod vodou! Většina z nás zná oblast zvanou Bermudský trojúhelník […]
Tváří k zemi, zkřížené kosti pod lebku: Americký upír má konečně tvář!
Na bílém kapesníčku se objeví pár kapek krve. V očích hostů na večírku v Jewett City se zrcadlí obavy. Jsme v 19. století. Tuberkulóza je v Connecticutu velkou neznámou. Zato o upírech tu slyšel každý…   Partička dětí se na začátku 90. let minulého století v dobrodružné náladě plíží po břehu řeky Pachang u pískovny […]
Rusanova expedice: Poslední zpráva před zmizením
Nekonečným ledem Nové země, souostroví v Severním ledovém oceánu na severu Ruska šlape pár mužských nohou. Je sám. Jeho jméno je Vladimir Alexandrovič Rusanov (asi 1875–1913). Ruský geolog a polární badatel nechá ostatní muže výpravy, ať se vrátí do tábora. Došly jim síly.   A Rusanov? Bezpečně vyvázne ze sněhové náruče a jako první člověk […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz