Diana de Potiers (1499 – 1566) pocházela z vážené šlechtické rodiny, která se velmi přátelila s rodem Bourbonů. Proslavila se hlavně jako milenka a krále Jindřicha II. Byla jen jeho milenkou nebo za něj řídila vládu?
Část svého dětství strávila na dvoře bývalé regentky krále Karla VIII., Anny de Beaujeu. V roce 1515 se stala dvorní dámou královny Klaudie. Poté ji otec dohodl sňatek s jedním nejvýznamnějších mužů ve Francii, Ludvíkem de Brézé.
A i když byl její budoucí manžel o 40 let starší, Diana souhlasila a zřejmě se do něj opravdu zamilovala.
Únos princů
K Jindřichovi se Diana dostala po prohrané bitvě u Pavie, kdy král František I. padl do zajetí svého protivníka. Další rok byl sice propuštěn výměnou za své dva malé syny. Následník trůnu František měl v té době osm let, mladšímu Jindřichovi bylo sedm.
Veškerá pozornost tehdy směřovala k Františkovi, o Jindřicha se proto starala Diana. V té době nemohl ještě nikdy vědět, že se z něj v dospělosti stane nejen král Francie, ale také její milenec.
Poznamenané dětství
Bratři byli ze zajetí propuštěni až o čtyři roky později. Jindřich už se zřejmě v té době do Diany platonicky zamiloval i přesto, že byl dohodnutý jeho sňatek s Kateřinou Medicejskou. Když umřel Dianin manžel, začala se Jindřichovi věnovat o to víc.
Mladého prince velmi poznamenal jeho pobyt v zajetí. Zřejmě proto byl velmi nejistý a uzavřený. Sebevědomá a rozhodná Diana tak vzala princovu výchovu do svých rukou, stejně energicky se ujala i vedení domácnosti mladého páru.
Diana o mladého krále mateřsky pečovala, radila mu a rozhodovala za něj. Král začal toužit i po intimnějším vztahu. Krátce nato náhle umřel Jindřichův bratr František a králův nemilovaný syn se stal nečekaně následníkem trůnu.
Milovala i řídila
Jejich poměr začal při návštěvě letohrádku Écouen, kdy Dianě bylo 37 let, zatímco Jindřichovi 17 let. Dlouho se této dámě dařilo uchovat pověst důstojné vdovy, která králi pouze radí a pomáhá mu.
Jindřich se ale svými city netajil, takže o vztahu věděla i jeho manželka Kateřina. Diana tak měla nad vztahem úplnou moc. Stala se tak možná nejmocnější osobou v zemi. Zamilovaný Jindřich jí naprosto důvěřoval a neudělal nic bez její rady.
Velmi brzy tak získala naprostý přehled o státních záležitostech a kdokoli po králi něco chtěl, musel se nejprve obrátit na ni. Diana se tak stýkala s nejmocnějšími lidmi ve Francii i v zahraničí, psala si i s ministry, diplomaty i se samotným papežem.
Členka královské rodiny
Cílevědomé Dianě udělil Jindřich titul vévodkyně z Valentois, čímž dosáhla nejvyššího uznání. Proto si Diana nechala do svého rodového erbu zakomponovat královské lilie. A i když ji Kateřina nesnášela, nikdy se jí nepostavila na odpor.
Byla jí paradoxně v mnoha věcech zavázána, Diana totiž krále neustále nutila, aby se věnoval své manželce a plnil manželské povinnosti. Láskyplně se také starala o jejich děti.