Domů     Zpropadená řeč těla: Dejte si pozor na těchto 14 gest!
Zpropadená řeč těla: Dejte si pozor na těchto 14 gest!
22.6.2020

Vaše mimika, gesta a postoje, zkrátka řeč vašeho těla, o vás mohou prozradit více, než by vám bylo milé. Odhalují totiž vaše podvědomé emoce, což může být například u pracovního pohovoru, kde se snažíte ukázat v tom nejlepším světle, problém. Čeho se vyvarovat?

Pokud se bez rozmáchlých gest rukama neumíte vyjádřit, mohlo by to pro vás znamenat komplikace při snaze získat vysněnou práci. Přehnaná gestikulace totiž značí, že něco skrýváte, a vaše okolí by se tak před vámi mělo mít na pozoru.

Naopak schopnost mírnit svá gesta je známkou sebedůvěry a vůdčích schopností. Zvláště pokud je doplníte otevřeným postojem s dlaněmi od sebe, tak dáte nejlépe najevo svoji otevřenost.

Hraní si s vlasy

Pokud si žena natáčí pramínek vlasů na prst v baru, možná má pocit, že to působí svůdně a přihraje jí to nápadníky.

Ve skutečnosti ale hraní si s vlasy značí nejistotu, nervozitu a nepozornost, kterou se navíc daný jedinec snaží ukrýt pod maskou sebejistoty. Obvykle je lepší přiznat, že něčemu nerozumíte, než se tvářit jako mistr světa. Lidé vás budou mít raději.

Hraní si s vlasy značí nervozitu.
Hraní si s vlasy značí nervozitu.

Kontrolování hodinek

Když s někým hovoříte a v průběhu toho neustále kontrolujete své hodinky, nebo mobilní telefon, vyjadřuje to vaši neúctu k dané osobě. Dáváte jí tím totiž najevo, že máte lepší věci na práci než s ní hovořit a že byste nejraději odešli.

Poukazuje to na vaši netrpělivost a také přebujelé ego, což není zrovna něco, co by vám získalo kladné body. Daný člověk se s vámi už nejspíš nebude chtít vidět znovu.

Kontrola času na hodinkách nebo mobilu je neuctivé gesto.
Kontrola času na hodinkách nebo mobilu je neuctivé gesto.

Ohnutá záda

Stání a sezení s rovnými zády, bez svěšení ramen, poukazuje na vaši sílu a sebedůvěru. Maximalizujete tím totiž prostor, který zabíráte. Naopak pokud se hrbíte, zabíráte méně místa, což prozrazuje, že si nevěříte.

Shrbenými zády si však respekt a zájem ostatních nezískáte, spíše naopak,  svým postojem můžete protistraně také dávat najevo, že vás její proslov nezajímá a že se nudíte. Je to stejné, jako byste svému šéfovi do očí říkali: „Nechápu, proč jsem tady a poslouchám tě.“

Shrbená záda značí malé sebevědomí.
Shrbená záda značí malé sebevědomí.

Separování se od ostatních

Odvracíte-li se od ostatních a nezapojujete se do konverzace, vysíláte tak signál, že o tyto lidi buď nemáte zájem a nevěříte jim, nebo se v dané situaci necítíte pohodlně. Na vaše okolí to každopádně působí nepříjemně. Zkuste to naopak.

Když s někým mluvíte, soustřeďte se na to, co vám říká. Můžete i mírně naklonit hlavu na stranu, čímž dáte najevo, že daného člověka plně vnímáte. Gesto naznačuje vaše plné soustředění a pozornost.

Separování od ostatních může značit nezájem a nedůvěru.
Separování od ostatních může značit nezájem a nedůvěru.

Obranná gesta

Vaše tělo může prozradit to, co si skutečně myslíte. Takže pokud s někým mluvíte a usmíváte se na něj, ale máte u toho zkřížené ruce nebo nohy, řečí svého těla dáváte najevo, že nesouhlasíte s tím, co vám daný člověk říká.

Vytváříte si totiž fyzickou bariéru proti němu. Protistrana vaši negaci intuitivně vycítí a může ji to odradit od další konverzace s vámi.

Zkřížené ruce nebo nohy vyjadřují nesouhlas.
Zkřížené ruce nebo nohy vyjadřují nesouhlas.

Nesouladný úsměv

Pozor si dejte také na to, když není v souladu výraz vaší tváře s tím, co říkáte. Zradit vás může pokus o úsměv, jste-li nervózní. Lidé rozpor vycítí, poznají, že něco není v pořádku, a mohou z toho mít pocit, že je chcete podvést.

Nebudou tak věřit tomu, co říkáte. Základem je tvářit se přirozeně, ve shodě s obsahem vašeho sdělení.

Nepřirozený úsměv nebudí důvěru.
Nepřirozený úsměv nebudí důvěru.

Nedostatečný či přehnaný oční kontakt

Udržovat oční kontakt s osobou, se kterou se bavíte, je velmi důležité, dáváte tak najevo svoji sebedůvěru, sílu, inteligenci i schopnost vést. Pozor ovšem na extrémy.

Pokud se očnímu kontaktu vyhýbáte, svědčí to o vaší snaze něco skrýt, třeba vaše skutečné myšlenky. Prozrazuje to také vaše nízké sebevědomí a nedostatek zájmu, což určitě nechcete při jednání s obchodními partnery.

Naopak příliš intenzivní oční kontakt je vnímán jako projev agresivity a snahy o dominanci. Přerušení očního kontaktu pohledem do strany značí sebedůvěru, sklopení očí naopak podřízenost.

Přímý oční kontakt budí sebedůvěru.
Přímý oční kontakt budí sebedůvěru.

Stisk ruky

Mnoho o vás prozradí i stisk vaší ruky. Slabým stiskem, kterému se říká „leklá ryba“, o sobě prozradíte, že máte malé sebevědomí a nejste autorita.

Naopak příliš silný stisk, navíc doprovázený překrytím druhou rukou, je znakem agresivity a snahy o dominanci. Snažte se tedy o středně silný energický stisk, který ale přizpůsobíte situaci a osobě, se kterou se setkáváte. Pozor také na zpocenou nebo studenou ruku, kontakt by měl být příjemný.

Povytažené obočí

Pohybem obočí můžete vyjádřit řadu pocitů. Zvedání obočí, při kterém brada směřuje k hrudi, je projevem nedostatku respektu vůči jiným. Pouze jedno zdvižené obočí značí, že daná osoba pochybuje o tom, co bylo řečeno. Naopak svraštění obočí vyjadřuje obavy, obtíže nebo nelibost.

Zvednuté obočí značí pochyby.
Zvednuté obočí značí pochyby.

Zamračený obličej

Vaše špatná nálada a naštvaný výraz ve tváři odrazují lidi okolo vás. Ze svěšených koutků vašich úst, nakrčeného obočí a pokleslé brady mohou mít lidé pocit, že s nimi nejste spokojeni a že je soudíte.

Naopak upřímný úsměv naznačuje, že jste přátelští a otevření. Lidský mozek reaguje na usmívající se lidi velmi pozitivně.

Respekt osobního prostoru

Pokud u někoho stojíte příliš blízko, narušujete jeho osobní prostor. Osobním prostorem je zóna bezprostředně obklopující člověka. Jeho narušení je pokládáno za snahu o ovládnutí dané osoby nebo jejího znejistění. Působí agresivně.

Velikost osobního prostoru se liší v závislosti na věku, rase, kultuře či typu osobnosti. Minimum je půl metru, u severských národností více. Blíže si pouštíme pouze rodinu a blízké přátele či lékaře.

Při vstupu do osobního prostoru se snaží jedna osoba ovládnout tu druhou.
Při vstupu do osobního prostoru se snaží jedna osoba ovládnout tu druhou.

Neposedné ruce

Někdy člověk neví, kam při konverzaci s rukama, zvláště při pohovoru. Dejte si pozor na klepání prsty o stůl, to prozrazuje chaos ve vašem nitru. Cítí-li se člověk pod tlakem, zmatený a nucený ke spěchu, není schopen přijímat podněty zvenčí.

Umístění dlaní mezi stehna zase prozradí vaši plachost, může však být vnímáno negativně jako vaše neschopnost prosadit se nebo nahlas říci svůj názor. Pozor také na zaťaté pěsti, které mohou být považovány za pomyslnou výzvu k boji.

Gesta rukou jsou velmi důležitá.
Gesta rukou jsou velmi důležitá.

Pozice nohou

Více, než si přejeme, o nás může prozradit také pozice nohou při sezení. Například sed s koleny u sebe a dovnitř vtočenými špičkami prozrazuje kreativní a charismatickou osobnost. Jednu nohu přehozenou přes druhou mívají snílci, lidé s bohatou představivostí.

Osoby sedící s koleny od sebe a kotníky u sebe jsou chaotici, jež mají problém se soustředit. Nohy přitisknuté k sobě svědčí o inteligentních, racionálně uvažujících jedincích. Sed našikmo zase hovoří o ambiciózních, na kariéru zaměřených lidech.

Foto: Shutterstock.com
reklama
Související články
Zajímavosti
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
Co si vybavíte, když se řekne Plzeň? Jednoznačně pivo. Dějiny piva se v tomhle městě táhnou zpátky v čase až do roku 1292, kdy král Václav II. poskytl 260 plzeňským měšťanům právo várečné. Nejslavnější pivařská kapitola ale začíná v 19. století. Obyvatelé Plzně si v roce 1839 zakládají Měšťanský pivovar. Bavorský sládek Josef Groll v něm první pivo uvaří […]
Zajímavosti
První obchodní styky dávných obyvatel Čech: Frčely hlavně korálky
České země jako izolovaná kotlina skrytá za horami a v lesích? Taková představa je skutečně velice naivní. Obchodní styky s okolím se zde pěstovaly už v dobách před naším letopočtem. Ačkoliv by to mnozí vás jistě neřekli, už tehdy prodej a koupě čile kvetla. Na našem území se obchodovalo už dávno před příchodem Slovanů, kteří do české kotliny […]
Zajímavosti
Baobaby: Stromy, které hubnou
Jejich jméno pravděpodobně pochází z arabštiny, ale najdeme je hlavně v Africe a na Madagaskaru, kde jsou pro tamní obyvatele léčivou dřevinou, tématem legend i předmětem uctívání. Věří například, že pokud utrhnou květ baobabu, sežere je lev. Ale pokud se napijí vody, kde byla namočena jeho semena, uchrání je to před útokem krokodýla. Tyto neobyčejné […]
Zajímavosti
Léčivá síla bylinek: Jak naši předci léčili nachlazení, horečku, černý kašel či chřipku?
Na přelomu 19. a 20. století bylo lékařů pomálu, a jejich služby byly navíc drahé. Není proto divu, že se zejména chudí spoléhali na rady babek kořenářek, které k léčbě nemocí využívaly hlavně sílu bylinek. Jaké rostliny či jiné dostupné suroviny tedy sloužily k léčbě nemocí? Co zabíralo na úrazy a zhmožděniny? A jakou roli […]
reklama
zajímavosti
Neuvěřitelné bylinky Česka a Slovenska: Kokoška pastuší tobolka
V naší přírodě se nachází více jak 280 druhů léčivých rostlin. Nazýváme je bylinami a staly se zdrojem léčivých tzv. biologicky aktivních látek. Patří mezi ně i kokoška pastuší tobolka. I v jejím případě ale platí osvědčené rčení, „všeho s mírou“.     Pokud byste chtěli kokošku pastuší tobolku (Capsella bursa-pastoris) vyzkoušet vnitřně, s množstvím to určitě […]
Mravenci: Skrytí vládci světa
Na světě žije odhadem 14 000 druhů mravenců, přičemž jejichž celkový počet se počítá na triliony. Tento všudypřítomný hmyz se rozšířil po všech kontinentech s výjimkou zamrzlé Antarktidy, což představuje neuvěřitelný evoluční úspěch. Čím to, že zrovna mravenci jsou natolik úspěšní?   Německý výzkumný tým z univerzity ve Würzburgu odhadl, že celkový počet mravenců překračuje […]
Rozšíření kávy: Vojáci vyráběli mlýnky z munice
Město Mokha (v dnešním Jemenu) na břehu Rudého moře se v 16. století stává centrem obchodu s kávou. Zdejší vládci ale touží mít v pěstování kávovníku světový monopol, a proto zakazují vývoz sazenic. Teprve roku 1618 se jednomu holandskému obchodníkovi podaří propašovat několik keřů kávovníku ze země. Benátčané se o omamném nápoji údajně doslechli poprvé […]
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
Na první pohled jsou to jen dva muži, sedící nad 64 černobílými čtvercovými poli. Jenže v sázce je mnohem víc. Nejde jen o to, kdo bude nejlepší šachista světa. Je to souboj mezi demokracií a komunismem. Mezi Spojenými státy americkými a Sovětským svazem. S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se […]
věda a technika
Rorschachův test: Osobnost vepsaná do skvrn
Psycholog obrátí další kartu. „To jsou ženské plavky.“ Klient zaboří zrak do obličeje naproti. Odpověděl dobře? Nevyčte ale nic. „A tohle je socha jelena,“ chrlí klient první dojem z další karty. Je jedním z nejméně šesti milionů lidí na celém světě, kteří mají test za sebou.     V kabele do školy v severošvýcarském Schaffhausenu […]
Cesta k proslulým motorkám začala u ručních granátů
Jak se zrodila Jawa? Každý si pod tímto slovem představí motocykly, ale tak jednoduché to nebylo. Možná vás tolik nepřekvapí, že na začátku byla zbrojní výroba. Podnikatel František Janeček (1878–1941) vyrábí v roce 1922 ve své pražské zbrojovce ruční granáty. Autorem jejich konstrukce je přitom on sám. Kromě toho se soustředí také na produkci kulometů. Brzy […]
Měsíc: Ráj pro těžaře!
Dlouhou dobu byl Měsíc pro lidstvo jen na míle vzdálenou stříbrnou koulí na obloze. Jenže pak Neil Armstrong 21. července 1969 udělá „malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo“ a od té chvíle začne být tato jediná známá přirozená družice Země vcelku lákavou destinací. K tomu, aby se na Měsíc přestěhoval člověk natrvalo, vede […]
Podzimní rovnodennost: Nejmagičtější okamžik roku!
Poznačte si datum 23. září, čas 8:50. Tehdy dojte k výjimečné chvíli! Slunce se dostane do takové pozice vůči Zemi, že severní i jižní polokouli bude osvěcovat naprosto stejně. Den i noc také obdaří stejnou dobou vlády. Spravedlivý den se jmenuje… podzimní rovnodennost! Když strážce podsvětí Hádes unese krásnou Persefonu, její matka Déméter to neunese. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
iluxus.cz
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
Mezinárodní den kávy je oslavou lahodně hořkého nápoje, bez kterého si většina z nás nedokáže nebo spíš nechce svůj den ani představit. To dobře ví ve francouzských pekařstvích PAUL, kde pro zákazníky
Indiány děsí Seskveč, zbytek USA Bigfoot: Obývá lesy Severní Ameriky lidoopí kryptid?
enigmaplus.cz
Indiány děsí Seskveč, zbytek USA Bigfoot: Obývá lesy Severní Ameriky lidoopí kryptid?
Hranici mezi uvěřitelným a neuvěřitelným často určuje jedna zásadní věc: důkaz, o němž se můžeme přesvědčit na vlastní oči. Proto vám ENIGMA v tomto seriálu představuje nejzáhadnější jevy a události,
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Co s tanečníkem tolik skrývají?
nasehvezdy.cz
Co s tanečníkem tolik skrývají?
Vletošním ročníku StarDance má herečka Ivana Chýlková (59) nespornou výhodu. Jejím tanečním partnerem je bývalý porotce Jan Tománek (51), kterému po pár týdnech tréninků neřekne jinak než Honzíčku.
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
21stoleti.cz
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
Extrémní jevy v počasí, bleskové povodně, zvyšující se teplota i hladina oceánů, ztráta biodevirzity, migrace lidí, to vše jsou na první pohled viditelné změny, ke kterým vede globální oteplování. Kli
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
epochalnisvet.cz
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
K potemnělému svatostánku se blíží další poutníci. Od úst jim přitom stoupají obláčky páry. V kalendáři je totiž 13. leden a venku mrzne, jako když praští. Ve čtyři hodiny ráno je přesto bazilika v se
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
enigmaplus.cz
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
Čtyřicet kilometrů jihovýchodně od Prahy, nedaleko města Benešov ve Středočeském kraji, najdeme Konopiště, zámek v historizujícím stylu. Je známo, že ve starobylých sídlech lze objevit nemalé množství
Dávný slib jsme si nakonec splnili
skutecnepribehy.cz
Dávný slib jsme si nakonec splnili
To, co začalo nevinným dětským slibem, se po letech ukázalo jako ten nejlepší nápad. Museli jsme si na sebe ale počkat. S Václavem jsme se dlouhé roky míjeli. Slíbili jsme si kdysi, mohlo nám být tak šest let, že se jednou vezmeme a budeme mít velkou rodinu. Ale víte, jak to s dětskými láskami bývá. Jak šel život
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
21stoleti.cz
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
Paleontologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy s kolegy popsali v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů trilobita starého 465 milionů let se zachovaným obsahem trávicí soustavy. Ta
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
4 talenty kakaa
panidomu.cz
4 talenty kakaa
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou