Domů     Kolumbus neobjevil Ameriku náhodou! Plavbu na západ pečlivě plánoval!
Kolumbus neobjevil Ameriku náhodou! Plavbu na západ pečlivě plánoval!
10.6.2020

Ve škole nás učili, že Kryštof Kolumbus objevil Nový svět omylem, když se ztratil při plavbě do Indie. To ale vůbec není pravda. Od počátku byl odhodlaný vypravit se na západ. Co ho k tomu inspirovalo? A proč tvrdil, že chce plout do Indie?

Kolumbus se na svoji první výpravu vydal na dne 3. srpna 1492, když se svými třemi karavelami, Santa Maríou, Pintou a Niñou, vyplul z přístavu Palos de Frontera nedaleko španělské Huelvy. Lodě pluly na Kanárské ostrovy.

Už 6. srpna ale prasklo kormidlo Pinty, která tak musela být opravena na ostrově Las Palmas. Na cestu se proto lodě znovu vydaly až 6. září. Když ještě 10. října nespatřila posádka v dáli žádnou pevnou zemi, začala si stěžovat.

Aby Kolumbus zabránil rebelii, slíbil námořníkům část ze zisku z této obchodní cesty.

Kolumbus se svou posádkou jako první spatřil Bahamské souostroví.
Kolumbus se svou posádkou jako první spatřil Bahamské souostroví.

Země na obzoru!

Kupodivu hned nazítří objevila posádka na hladině oceánu větev šípkové růže, jinde rákos či kus opracovaného dřeva. V deset hodin večer zahlédl Kolumbus třepotající se světlo v dáli.

Ve dvě hodiny ráno dne 12. října 1492 spatřili námořníci v dálce břehy pevniny. Dopoledne se posádka vylodila na ostrově v Bahamském souostroví, který Kolumbus pojmenoval San Salvador. Žádné zlato na ostrově ale nenalezl, a tak vyrazil dál.

Po několika neúspěšných zastávkách připlul 28. října na Kubu. Následně přistály Kolumbovy lodě dne 6. listopadu na ostrově Haiti, který mořeplavec nazval Hispaniolou.

Slavný návrat do Evropy

Kolumbus byl na ostrově přijat místním kasikem (indiánským náčelníkem) Guacanarim a nechal zde také vystavět pevnost Navidad (Vánoce), ve které zanechal jako posádku 43 lidí. V noci z 24. na 25 prosince u břehů ostrova ztroskotala Santa María.

Na cestu zpět do Španělska tak vyplula flotila tvořená jen dvěma loděmi. Na palubě vezla 10 indiánů a množství cenných vzorků, například bavlnu či aloe, kterými chtěl Kolumbus dokázat bohatství Nového světa.

Začátkem března připlul slavný objevitel zpět k evropskému pobřeží, když dosáhl břehů Portugalska.

Kolumbus v nové zemi zlato nenašel.
Kolumbus v nové zemi zlato nenašel.

Opravdu chtěl Kolumbus plout do Indie?

Obecně přijímaná teorie tvrdí, že Kolumbus chtěl plout do Indie, pouze tzv. západní cestou, a během výpravy zcela náhodou objevil Ameriku.

Ovšem slavný mořeplavec se na cestu pečlivě připravoval, navíc byl poměrně zkušeným kresličem map, přivydělával si tím během svého pobytu v Portugalsku. Už tehdy bylo všeobecně přijímaným faktem, že je země kulatá.

Kolumbus studoval spisy Aristotela, Senecy a dalších autorů, opíral se o údaje mořeplavců či tehdejší poznatky o přírodě. V cestě ho podporoval i slavný kartograf Paolo dal Pozzo Toscanelli (1397–1482), jež mu poskytl mapu světa, kterou sám stvořil.

Co změnila zima na Islandu

V roce 1477 se Kolumbus vydal na Island, kde strávil na farmě Ingjaldshóll celou zimu. Historie tohoto místa sahá až do 10. století, v minulosti Islandu hrála kvůli pěstovaným plodinám významnou roli.

Posledními obyvateli byla opuštěna roku 1966, a to kvůli postupující větrné erozi, která zhoršila kvalitu zdejší půdy. Stále se zde ale nachází kostel z roku 1903, do kterého přicházejí lidé ze širokého okolí.

V kostele visí malba znázorňující Kolumba spolu s místním knězem, jak spolu studují mapu.

Opravdu se Kolumbus spletl? Nebo přesně věděl, kam pluje?
Opravdu se Kolumbus spletl? Nebo přesně věděl, kam pluje?

Inspirace cestami odvážných Vikingů

Je více než pravděpodobné, že během svého pobytu na Islandu se Kolumbus dozvěděl o tom, jak byl Island osídlen Vikingy i o jejich cestách do Nového světa. Možná se jimi inspiroval a chtěl tyto neznámé světy znovu objevit.

Zvláště když podle místních záznamů poslední loď z Ameriky připlula s nákladem dřeva přes Grónsko na Island až roku 1347. Velice dobře si však uvědomoval, že pro dobrodružnou výpravu by finance sehnal jen stěží, a tak se rozhodl jako zástěrku použít prověřenou obchodní cestu do Indie, se kterou evropské země tehdy běžně obchodovaly.

Obávanými námořními lupiči z donucení

Proč se vlastně Vikingové vydávali na námořní výpravy, které z nich v průběhu pěti století učinili obávané lupiče? Mohlo za to ustanovení, že na otcovském dvoře mohl hospodařit pouze nejstarší syn. Ti mladší tak museli hledat štěstí jinde.

Na moře se ovšem vydávali i nejstarší synové, když zatoužili získat nezávislost. V Norsku totiž bujely snahy o sjednocování půdy. Kdo se jim nebyl ochoten podřídit, raději opustil svůj majetek a vydal se na moře.

Vikingové pluli na malých plochých člunech, které byly rychle na moři i řekách a usnadňovaly jim odvoz kořisti, žen, zlata, otroků i vlastních raněných.

Podle všeho se Kolumbus inspiroval cestami Vikingů?
Podle všeho se Kolumbus inspiroval cestami Vikingů?

Island, země zaslíbená

Historie jejich výprav na západ započala díky Haraldovi I. Krásnovlasému (850–933), prvnímu králi, který sjednotil Norsko. Norští velkostatkáři, kteří se odmítli podrobit jeho nadvládě, opustili zemi a vydali se na západ.

Dorazili na Island, o kterém psal už benediktýnský mnich svatý Beda Venerabilis (672–735) jakožto o ostrově vzdáleném šest dní plavby na sever od Británie, kde „není v létě noci a v zimě dne“. Před Vikingy jej zřejmě obývali irští mniši.

Do většího povědomí ale vstoupil až poté, co jej v poslední čtvrtině 9. století začali osidlovat právě Skandinávci.

Za osídlením Grónská stála prudká povaha

V té době byl Island zeleným zalesněným ostrovem s horkými prameny, než to změnila malá doba ledová, jež vypukla ve 14. století. Vikingové Island zcela zalidnili, a stal se rovněž výchozím bodem pro jejich další výpravy na západ.

Ne zcela dobrovolně se na moře vydal také Erik Rudý (950–1003). Ten proslul svojí vznětlivostí a násilnou povahou. Za své běsnění na Islandu byl dán roku 982 do klatby a na tři roky mu byl zapovězen vstup do domoviny.

Vydal se tedy hledat štěstí jinam a našel ho v Grónsku, kde spolu se svým přítelem sedlákem Herjúlfem založili dvě osady.

Island byl v době Vikingů zeleným ostrovem
Island byl v době Vikingů zeleným ostrovem

Kruté podmínky v zemi ledu

Vikingové byli zvyklí čelit nehostinným podmínkám, ale situace v Grónsku byla doslova neutěšená.  Bojovali s nedostatkem dřeva na topení i stavbu domů, stejně jako železa na zhotovení nářadí. Nepřátelské pak byly jejich vztahy s původními obyvateli, Eskymáky.

Není proto divu, že se zdejší osadníci snažili hledat novou zemi, kde by podmínky pro život byly přece jen snesitelnější. O jedné takové se doslechli. Do Grónska se za rodinou vydal i Bjarni Herjólfsson.

Cestou jeho posádku stihla nepřízeň počasí a oni dopluli k neznámým břehům. Co to bylo za místo, chtěl zjistit Leif Eriksson (asi 970–1020), syn Erika Rudého.

Leif Eriksson objevuje Ameriku

Jeho posádku čítalo 35 mužů včetně jednoho Němce, který se jmenoval Tyrkir. Kolem roku 1000 se vydali na západ. Nejprve objevili zemi, kterou zřejmě dříve spatřil Bjorni. Ve člunu se dopravili k pevnině, aby zjistili, že je pobřeží samý kámen.

Místo proto pojmenovali Helluland – Země s plochými kameny. Nehostinné pobřeží jim ale nemělo co nabídnout, a tak se vydali dál. Dopluli na jiné místo, kde se z bílého písečného pobřeží zvedaly lesy, proto lokalitu nazvali Markland – Lesnatá krajina.

Přezimovat se ale nakonec rozhodli jinde, na místě, kde objevili vinnou révu. Vikingové ji neznali, ale Němec Tyrkir ano. Oblast pojmenovali Vinland – Země vína.

Vikingové obsadili dnešní Newfoundland v Kanadě.
Vikingové obsadili dnešní Newfoundland v Kanadě.

Vikinská osada na Newfoundlandu

Na jaře naložili loď dřevem a vinnou révou a vrátili se domů. Důkazy o této výpravě našli archeologové v severní části kanadského ostrova Newfoundlandu, kde objevili pozůstatky vikinské osady, v provincii Ontario pak byl nalezen vikinský hrob.

Vikingové tak byli prvním evropskými objeviteli Ameriky, do které možná přinesli i křesťanství. V islandských análech je záznam o tom, že roku 1121 navštívil Vinland biskup Erik.

Jeho mise ale zřejmě nebyla zdařilá, neboť o dva roky později žádali obyvatelé Grónska Norsko o zaslání nového biskupa do země.

Obchod i boje s indiány

Úspěšných i méně úspěšných výprav do Vinlandu učinili Vikingové z Grónska více. Je znám příběh o cestě Thorfinna Karlseffniho a jeho ženy Gudrudy, kteří navázali obchodní styky s tamními indiány a měnili kožešiny za sýr.

Některé jiné výpravy skončily boji s místními, které se zřejmě staly důvodem, proč Vikingové v Americe nikdy nevytvořili stálou kolonii. Klimatické změny ve 14. století později změnily životní podmínky v Grónsku.

Vikingové již nemohli chovat dobytek a stali se závislejšími na rybolovu. Kvůli tomu častěji vypukaly šarvátky mezi nimi a místními Eskymáky.

Vikingové obchodovali i s místními indiány.
Vikingové obchodovali i s místními indiány.

Unikli Vikingové svému osudu?

O záchranu grónských Vikingů se zřejmě pokusila norsko-švédská expedice, vedená zkušeným mořeplavcem Paulem Knutsonem. Jeho loď Knarre měla vyplout z Bergenu roku 1355 a dorazit na Island a poté do Grónska. Podle nálezu tzv.

Kensingtonského kamene s runovými znaky na severu Ameriky se soudí, že se jí podařilo dostat až na americký kontinent.

Jisté ale je, že roku 1379 se boje mezi Vikingy a Eskymáky vyhrotily, což způsobilo zánik vikinských osad v Grónsku a tím i konec jejich výprav na západ.

Kolumbovo „znovuobjevení“ Ameriky

Informace o Vinlandu upadly v zapomnění, díky čemuž mohl Nový svět o více než 100 let později, na základě informací o cestě Leifa Ericssona, znovu objevit Kryštof Kolumbus.

Až teprve jeho návštěva Ameriky znamenala zahájení trvalého styku mezi Starým a Novým světem, podnítila několik století dlouhé období evropské kolonizace amerického kontinentu a významně ovlivnila vývoj moderního západního světa.

A právě proto je rok 1492, kdy Kolumbus Ameriku „objevil“, považován za počátek novověku.

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
Související články
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
reklama
historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
reklama
lifestyle
Amy Winehouse: Z hvězdy v Klubu 27
Amy Winehouse, britská pěvecká ikona s uhrančivým hlasem a tragickým osudem. Její životní cesta, poznamenaná závislostmi a bouřlivým manželstvím, ji ve věku 27 let navždy zařadila do nechvalně proslulého Klubu 27. Klub 27 patří k nejexkluzivnějším spolkům světa. Aby se do něj jeho členové, kterých už je přes 80, dostali, musí učinit jen dvě věci […]
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.