Nejhlubším místem v oceánu je Mariánský příkop. Za nejhlubší bod pevniny bylo dlouho považováno místo na pobřeží Mrtvého moře. To se nyní změnilo!
Nejhlubším místem na Zemi je Mariánský příkop. Nachází se východně od souostroví Mariany v Tichém oceánu, poblíž ostrova Guam. Jeho hloubka činí 10 994 metrů, jde o nejhlubší podmořský příkop. Na délku má 2550 km, na šířku 69 km.
Zkoumání Mariánského příkopu
Poprvé byl prozkoumán v roce 1951 plavidlem britského námořnictva Challenger II. Po lodi byla proto pojmenována nejhlubší část příkopu jako Challenger Deep. Hloubka byla pomocí echo odrazů stanovena na přibližně 10 900 metrů.
Roku 1960 se na dno příkopu potopil pomocí batyskafu US Navy Trieste (jde o ponorku, určenou k ponorům do velké hloubky) švýcarský oceánolog Jacques Piccard (1922–2008) spolu s americkým poručíkem Donem Walshem. Na dně objevili život.
Třetím návštěvníkem byl roku 2012 slavný americký režisér a oceánograf James Cameron (*1954), a to v batyskafu Deepsea Challenger.
Podařilo se mu natočit unikátní záběry.Posledním návštěvníkem byl zatím Američan Victor Vesco z výpravy Five Deep Expeditions, který mezi 28. dubnem až 7. květnem 2019 uskutečnil 5 ponorů.
Nejhlubší místo na pevnině
Mrtvé moře je bezodtoké slané jezero ležící mezi Izraelem na západě a Jordánském na východě. Je nejníže položeným a nejhlubším slaným jezerem světa. Se svojí salinitou 33,7 % patří také k nejslanějším jezerům.
Dosud byl za nejhlubší místo na pevnině považován bod na břehu Mrtvého moře, který dosahuje hloubky 413 metrů pod hladinou moře.Na paty Mrtvému moři v boji o nejhlubší místo pevninské části Země dlouho šlapala také jedna lokalita v České republice.
Jde o Hranickou propast, která se nachází v Hranickém krasu v okrese Přerov. Suchá část propasti má hloubku 69,5 metru. Na jejím dně se ale nachází jezírko, jehož přesná hloubka není známa. Jisté ovšem je, že přesahuje 404 metrů pod hladinou moře.
Nový vítěz kategorie
V prosinci 2019 ovšem přišli glaciologové, tedy vědci zabývající se studiem ledovců, z Kalifornské univerzity s přelomovým objevem.
Zkoumali ledovce Antarktidy a pod Denmanovým ledovcem, ležícím v nejvýchodnějším cípu věčně ledem pokrytého světadílu, objevili kaňon plný ledu. Podle posledních měření dosahuje do hloubky 3500 metrů pod hladinu moře.
Denmanský ledovec je široký asi 20 kilometrů. Nachází se na východě Antarktidy, přesněji u pobřeží královny Marie, což je oblast mezi Filchnerovým mysem a Hordernovým mysem.
Dle doktora Mathieua Morligha, který na projektu pracoval 6 let, se jim pomocí měření, radarových dat a výpočtů podařilo zachytit nejdetailnější portrét toho, co se ukrývá pod ledovou pokrývkou Antarktidy.
Další nejhlubší místa na Zemi
Nejhlubší vrt světa
„Díra do pekla“ – byla vyvrtána na Kolském poloostrově na severozápadě Ruska u hranic s Norskem a Finskem.
V tomto místě je totiž zemská kůra nejtenčí, a tak bylo možné prokopat se až k Mohorovičičově diskontinuitě, tedy přechodu mezi zemskou kůrou a pláštěm. Vrt má hloubku 12 262 metrů.
Nejhlubší kaňon
Grand Canyon Brahmaputry – nachází se ve východním Tibetu v místech, kde největší tibetská řeka Brahmaputra odděluje Východní Himálaj a pohoří Cheng-tuan-šan. Jeho hloubka činí 6009 metrů.
Nejhlubší povrchový důl
Bingham Canyon Mine – důl byl vyhlouben nedaleko města Salt Lake City v americkém Utahu. Už od roku 1906 se v něm těžilo povrchovým způsobem zlato, stříbro, molybden a hlavně měď. Dnes dosahuje hloubky 1200 metrů.