Obavy z klimatické krize se dnes skloňují ve všech pádech. Pro mnoho lidí ale nespíš bude překvapující, že nejde o žádnou horkou novinku. Strach z těchto změn měli ve své době už Vikingové. Jak se nedávno ukázalo, svědectvím jsou jejich runy vytesané do kamene.
Na jihu Švédska poblíž osady Vattern se nachází v osadě Rök tzv. Rökský kámen, který obsahuje asi 700 runových znaků, tedy písma, které používaly germánské kmeny. Je proto považován za nejdelší runový zápis na světě. Pochází z 9. století.
Teprve nedávno se ale podařilo rozklíčovat jeho obsah. Podíleli se na tom jazykovědci, archeologové a dějepisci ze tří univerzit ve Švédsku. Kámen měl postavit válečník Varinn jako poctu svému zemřelému synovi, alespoň tak jeho význam popisovali historikové.
Ukázalo se ale, že nepodchytili všechny širší souvislosti. Teprve nyní se jim podařilo rozluštit více.
Vytesaný strach
Ve Skandinávii během 6.století došlo po sopečné erupci k ochlazení, které způsobilo malou úrodu a následně hladomor. Zprávy o této katastrofě si Vikingové předávali a Varinn je vtělil i do kamene.
Zaznamenal do něj také obavy z toho, že by k podobné události mohlo dojít znovu. Text vypovídá o strachu z krutých zim. Je tedy vidět, že obavy z klimatických změn se tradovaly po generace, a nakonec se ocitly i ve formě run v kameni.