Výkřik norského malíře Edwarda Muncha (1863–1944) je jedním z nejznámějších uměleckých děl na světě. Ve školách se o něm studenti učí jako o ukázkovém příkladu expresionismu v umění. Výkřik se objevuje v seriálech, na tričkách a na batozích.
Křičící znetvořená postava s holou lebkou na pozadí krajiny a krvavého nebe proto poutá pozornost lapků. Nejde jim o tričko s potiskem, chtějí originál legendárního obrazu. Ti první přijdou v roce 1994, kdy Norsko pořádá olympijské hry. Výkřik se dočasně přesouvá do přízemí muzea v Oslu.
Je 12. března, půl sedmé večer. Začíná oficiální ceremoniál zahájení zimních olympijských her. V muzeu se v tu chvíli rozezní alarm, ostraha ihned kontaktuje místní policii, která okamžitě přijíždí. I přes rychlý příjezd má smůlu, je pozdě.
Bezpečnostní kamera později ukáže dva muže, jak pronikají do přízemního okna za pomoci žebříku. Poté vezmou štípačky a vyjmou obraz – bleskurychle se vrátí k oknu a prchají. Celkový čas loupeže? Padesát vteřin.
Odrzlí zloději
„Děkujeme za chabou bezpečnost!“ stihnou za ani ne minutu lupiči naškrábat na pohlednici, kterou na místě ironicky ponechají. Měsíc po krádeži lupiči opět prokážou svoji drzost. Za obraz od galerie žádají jeden milion dolarů!
Galerie odmítne a obrátí se na britský Scotland Yard. Ten přijde s vychytralým plánem. Dva jeho důstojníci v utajení se začnou vydávat za vážné zájemce o koupi obrazu. Nabízejí 250 000 dolarů.
K překvapení všech zloději v porovnání s prvotním požadavkem nízkou částku akceptují! Chytí se do léčky a jsou zatčeni.
Nakonec poškozený
A obraz? Ten se navrátí zcela v pořádku do galerie. Tam ale setrvá jen deset let. V srpnu 2004 se stane kořistí pro dva maskované muže přímo za bílého dne.
Vyděšení návštěvníci nejdřív propadají panice a křiku, ztichnou, až když je jeden z mužů ohrožuje zbraní. Po rozbití ochranných skel si lupiči odnesou několik Munchových obrazů včetně Výkřiku. Ten detektivové po dvou letech najdou, ovšem poškozený.
„Do rohu pronikla voda a v dolní části díla je odřenina, která malbu ve srovnání se zbytkem obrazu znejasňuje. Skvrna je přitom velká a jasně patrná,“ posteskne si šéfka muzea. O tom, kde policie obrazy najde, pomlčí.