Domů     Vládci Saúdské Arábie: Královská rodina, co se topí v penězích
Vládci Saúdské Arábie: Královská rodina, co se topí v penězích
5.3.2020

Jde snad o jediný stát, který má v názvu jméno panovnického rodu, jenž mu vládne. Saúdové chtěli dát světu jasně najevo, že jejich království je pro ně zároveň jejich majetkem. A že jde o majetek vskutku úctyhodný, o tom není pochyb.

Pouštní království vzniklo v podobě, jak jej známe dnes, ve 30. letech minulého století (o úplně prvním saúdském státečku však můžeme mluvit již na konci 18. století).

U jeho zrodu stál mocichtivý Abd al-Azíz ibn Saúd (1875–1953), jenž učinil s podporou Velké Británie z království absolutistickou a teokratickou zemi, Saúdskou Arábii.

Jeho synové ani jednou nezakolísali a vládu si ve svém „majetku“ drží dodnes. První král v zemi zprvu udržoval otrokářství, výnosnější „byznys“ měl ale teprve přijít.

V roce 1937, v době, kdy většina členů královské rodiny strádala, američtí průzkumníci objevili poblíž města Dammam ohromné zásoby ropy.

Zakladatel mocného rodu, který se do dnešních dnů rozrostl na 25 000 členů, Abd al-Azíz ibn Saúd
Zakladatel mocného rodu, který se do dnešních dnů rozrostl na 25 000 členů, Abd al-Azíz ibn Saúd

Bohatství z černého zlata

Azíz pragmaticky uzavřel se Spojenými státy spojenectví, z něhož těžily obě strany. Ta americká si mohla v zemi vystavět vojenské základny, saúdská získala moderní americké zbraně a poplatky (zprvu nízké) amerických ropných společností za vytěženou ropu.

Azíz se věnoval státnickým záležitostem i skrze manželské lože. Za svého života byl i v situaci, kdy měl v jedné chvíli čtyři manželky.

Chytře se ženil s ženami význačných klanů a kmenů v různých končinách Saúdské Arábie, čímž si získával nejen bohatství, ale zejména uznání. Podobně výhodné sňatky pak chystal svým synům-princům a dcerám-princeznám.

Synů po sobě zanechal možná až 47. Strom budoucí moci Saúdů tak pevně zapustil své mnohočetné kořeny.

Příslušníci saúdských ozbrojených složek, které dohlíží i na bezpečnost královské rodiny
Příslušníci saúdských ozbrojených složek, které dohlíží i na bezpečnost královské rodiny

Jeden rozhazuje, druhý vydělává

Trůnu se po Azízově smrti v roce 1953 ujal jeho syn Saud (1902–1969). To už byly pomyslné královské pokladnice plné, vždyť hlad po ropě byl v poválečném světě stále větší.

Později král dokonce největší ropnou společnost koupil a přejmenoval ji na SaudiARAMCO. Saud nicméně nebyl dobrým hospodářem jako jeho otec a často finance bez rozmyslu rozhazoval.

To mu zlomilo vaz, a proto byl vystřídán bratrem Faisalem (1906–1975), který zastával konzervativní a absolutistický ráz vlády až do doby, než na něj byl v roce 1975 spáchán atentát.

Významným králem byl jistě i Fahd (1921–2005), zastánce spojenectví s USA, jenž to podle časopisu Fortune dotáhl až na druhé místo v žebříčku nejbohatších lidí na světě.

Kvůli nemoci za něj postupně převzal vládu nevlastní bratr Abdalláh (1924–2015), který se inspiroval otcem zakladatelem. Nejenže jeho jmění dosáhlo v přepočtu úctyhodné hodnoty 348 miliard korun, zanechal po sobě ale také víc než 40 potomků. V čele země je v současnosti jeho bratr král Salmán (*1935).

Jeden z klenotů sbírky korunního prince Mohammeda bin Salmána, Salvator Mundi Leonarda da Vinciho
Jeden z klenotů sbírky korunního prince Mohammeda bin Salmána, Salvator Mundi Leonarda da Vinciho

Jachty a přepychové paláce

Sňatková politika a saúdská tradice mohou za to, že dnes už má mocný rod údajně na 25 000 členů (Saúdská Arábie má necelých 30 milionů obyvatel).

Princů z klanu Saúdů bychom nalezli na 5000. Skutečnou politickou a ekonomickou významností a vlivem ale disponuje jen zhruba stovka členů rodu, a tak je jasné, že miliardové částky nemohou využívat všichni obyvatelé království pyšnící se saúdskými kořeny.

Za luxusní jachty, domy a sídla v zahraničí, soukromé tryskáče nebo bohatě zdobené paláce utrácí zejména král a jeho nejbližší okolí.

Mladý korunní princ Mohammed bin Salmán (*1985) například nedávno zainvestoval do francouzského zámečku a také do obrazu Leonarda da Vinciho Salvator Mundi, který byl přepravován jeho supermoderní jachtou Serene.

Nynější hlava saúdského království, král Salmán
Nynější hlava saúdského království, král Salmán

Velkolepá cesta po Asii

Dalším důkazem nezměrného bohatství je zahraniční cesta královské delegace po Asii z roku 2017. Ta zahrnovala 1500 členů, 460 tun zavazadel a 50 obrovských letadel, na jejichž palubách se nacházely i drahé limuzíny.

Snad nejbohatším Saúdem je nyní králův synovec Al-Valíd ibn Talál (*1955), byznysmen, jehož realitní společnost Kingdom Holding hojně zaměstnává i ženy.

Boháč v současnosti poutá pozornost stavbou nové nejvyšší budovy světa, megalomanskou Jeddah Tower v přístavním městě Džida, jež má být přes kilometr vysoká. V současnosti se jmění saúdské královské rodiny odhaduje na sumu 1,4 bilionu amerických dolarů. To je v přepočtu něco málo přes 32 bilionů korun.

Foto: Shutterstock, Wikimedia.
Související články
Historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
reklama
svět zločinu
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí […]
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud.  Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách […]
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
reklama
historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.