Alternativní scénář historie: Mohli Němci vyhrát bitvu o Británii? Odpověď zní, že určitých podmínek ano. Dokazuje to nedávná studie vědců z Univerzity v Yorku.
Tým britských vědců z Univerzity v Yorku využil k analýze průběhu bitvy o Británii statistickou metodu tzv. weighted bootstrappingu, která vybírá náhodně vzorky a nahrazuje je. Podle odborníků, kteří zpracovávali studii, udělali Němci dvě zásadní chyby.
Za prvé zaváhali. Pokud by zaútočili ihned po proslulé řeči Winstona Churchilla, kterou světu přednesl 18. června 1940, měli by podstatně větší šanci na vítězství. Brity by zaskočili nepřipravené.
Ovšem tím, že akci odstartovali až 10. července 1940, poskytli Churchillovi a jeho letcům více času.
Terčem měla být letiště
Druhou chybou se ukázala skutečnost, že útočili na města a nesoustředili se jenom na letiště. Útoky na letiště provozované od 13. srpna 1940 jenom 5 dní byly příliš krátké.
Pokud by u nich ale zůstaly delší doby, měli reálnou šanci připravit si půdu k pozemní invazi.
Během útoků totiž zlikvidovali velkou část britských radarových systémů.
Kdyby Němci ve své taktice změnili dvě zásadní proměnné, tedy začali s bombardováním dříve a soustředili se hlavně na strategické cíle, tedy letiště, mohli by podle statistických modelů například pravděpodobné vítězství Britů snížit z 50 % na pouhých 10 %.