Ačkoli staré kultury našich předků neměly k dispozici moderní techniku, nad některými jejich architektonickými výtvory zůstává rozum stát.
Složité konstrukce zbudované v neprostupném terénu. Tajemné symboly vypadající, jako by na Zemi spadly z jiné planety. Jsou tato díla výplodem mravenčí stavitelské práce, přírodních pochodů, nebo nám dosud neznámých civilizací?
Podívejte se na čtyři nejzáhadnější stavby světa, jejichž autoři prozatím zůstávají v anonymitě.
1. Jonagunský podmořský výtvor: Jedná se o bájnou Atlantidu?
V modravých vodách Pacifiku se nachází osamělý japonský ostrov Jonaguni. U jeho břehů můžete narazit nejen na velká hejna vzácných žraloků kladivounů, ale také na obří podvodní město! Tzv. Jonagunský podmořský výtvor vyvolává mezi vědci bouřlivé diskuze.
Trosky domů, zachovalá schodiště a rovné silnice leží asi v 30metrové hloubce. Najde se tu ovšem i jedna pyramida. Ta je díky čistotě tamní vody dokonce viditelná ze vzduchu. Největším šokem je ovšem zjištění, že komplex je starý zhruba 8 až 12 000 let!
Pokud by se tyto domněnky potvrdily, jednalo by se o vůbec nejstarší dochovanou lidskou architekturu. Může mít něco společného s bájnou Atlantidou?
Nadšení archeologů nicméně mírní jiní odborníci, podle nichž město nemusí být dílem člověka, ale mohlo vzniknout působením přírodních sil.
2. Chrám Puma Punku: Předčí i moderní stavitele!
Slavné Machu Picchu není jedinou záhadami obestřenou stavbou, kterou nám po sobě zanechali staří Inkové. Neméně zajímavý architektonický zázrak lze pozorovat ve vesničce Tiwanaku v západní Bolívii.
V nadmořské výšce kolem 3800 metrů se zde rozkládá zřícenina starobylého chrámu, nazývaná Puma Punku, neboli „Brána pumy“. Jeho tvůrci by mohli směle soupeřit i s nejmodernějšími staviteli. Všechny pilíře jsou vystavěny do pravého úhlu.
Použitá technika opracování kamene je dokonalejší než současné řezání laserem! Některé z kamenů jsou přes 7 metrů dlouhé a váží 130 tun! Nejbližší lom se však nachází dobrých 10 kilometrů od chrámu.
Jak se kultuře, jež zřejmě ještě neznala kolo, podařilo materiál na stavbu přemístit? Objekt pochází zřejmě z období kolem roku 600.
3. Město Nan Madol: Postavili jej dávní kouzelníci?
„Země na obzoru!“ zakřičí portugalský námořník. Celá posádka lodi je okamžitě na nohou a nevěřícně hledí na důmyslně postavené kamenné věže, které k jejich obrovskému šoku leží na vodě!
Rozvaliny města Nan Madol, přezdívaného „Benátky Pacifiku“ jsou vybudovány na 92 umělých ostrůvcích u východního pobřeží mikronéského ostrova Pohnpei. Jednotlivé ostrovy jsou vytvořeny z korálů a kamene a propojeny spletitou sítí kanálů.
Historie Nan Madol sahá do 8. století. Kameny jsou při tom natolik rozměrné, že nikdo nedokáže vysvětlit, jak mohly být v raném středověku dopraveny doprostřed oceánu. V oblasti se navíc nenachází žádný zdroj pitné vody.
Podle místní legendy, město vytvořila dvojice bratrů Olisihpa a Olosohpa, kteří pomocí kouzel přiměli kameny létat.
4. Pueblo Bonito: Má přes 800 místností!
V pustinách severoamerického kaňonu Chaco ve státě Nové Mexiko, se skrývají trosky staveb, které tu po sobě zanechal indiánský národ Anasaziů. Nejúchvatnější z nich je komplex, který Španělé nazvali Pueblo Bonito neboli „Krásná vesnice“.
Mezi jejími zdmi je zřízeno více než 800 místností. Klenby, sloupy i okna jsou postavená s dokonalou pravidelností.
„Anasaziové zde žili přibližně v letech 828 až 1300, poté za nevyjasněných okolností vymřeli,“ informuje nás spisovatel Daniel Diehl (*1948). Pueblo Bonito má tvar písmene „D“ a je orientována přesně ve směru sever-jih.
Její střecha byla zhotovena ze dřeva. V kaňonu však žádné neroste. Kmeny musely být přivezeny z pralesů, vzdálených stovky kilometrů! Primitivní Anasaziové patrně nepoužívali ani tažný dobytek. Jak to tedy dokázali?