Domů     Vojáci v rauši: Co fetovali Vikingové, asasíni či nacisté?
Vojáci v rauši: Co fetovali Vikingové, asasíni či nacisté?
12.2.2020

Drogy byly a jsou součástí mnoha válečných konfliktů. Antičtí bojovníci si pomáhali zázračným nápojem zapomnění, krutí asasíni nedali dopustit na konopí a Vikingové na halucinogenní houbičky.

Nacisté pak chtěli pomocí narkotik vytvořit supervojáky, kteří jim vyhrají 2. světovou válku. Jaké drogy pomáhaly k vítězství v boji?

Už v neolitu (8000–5000 let př. n. l.) znali lidé účinky makové šťávy neboli opia, kokových listů, ze kterých se i dnes extrahuje kokain, či pryskyřice obsažené v konopí, jež proslula jako hašiš.

Nejprve je používali jako léčivé, až později jako povzbudivé látky. Mák se zřejmě začal pěstovat v Evropě, makovicím se velmi dařilo zejména na Kypru, odkud je obchodníci vozili do pevninského Řecka či Egypta.

Konopí zase pochází z centrální Asie, odkud se rozšířilo do Číny a Afriky. Znali jej také v Persii, Arábii, Indii a v oblasti Středozemního moře.

Drogy znali lidé už od neolitu.
Drogy znali lidé už od neolitu.

Řekové pili magický nápoj zapomnění

Hašiš si velmi oblíbili Skytové, kočovné kmeny íránského původu. Tito obávaní válečníci ze 6. století př. n.

l, kteří prosluli krutými metodami boje včetně skalpování a lovu lebek, údajně vhazovali velké hrsti hašiše na rozpálené kameny a utěsňovali místnosti, aby zabránili úniku kouře. Ten vdechovali zejména před rozhodujícími bitvami.

Z máku získávané opium bylo velice oblíbenou starověkou drogou. Proslulý řecký básník Homér (asi 8 století př. n.

l.) například ve svém eposu Odyssea zmiňuje jakýsi nápoj zapomnění, kteří popíjeli válečníci po skončení Trojské války, aby potlačili zármutek nad ztrátou padlých druhů. Tímto magickým nápojem nebylo nic jiného než právě opium rozpuštěné v alkoholu.

Ve starověku bylo opium oblíbenou drogou.
Ve starověku bylo opium oblíbenou drogou.

Pohostinnost nade vše aneb LSD pro poutníky

V Řecku se jeho popularita prudce zvýšila zejména s nástupem Hippokratovy (460–370 př. n. l.) školy, která vnímala nemoci jako přirozené procesy a popírala vliv magie na jejich vznik. Tehdy se totiž začalo více využívat léčivé síly bylin včetně makovic.

Poutníkům pak Řekové ve městě Eleusína, ležícím asi 18 kilometrů od Athén, nabízeli vývar kykeón z mouky a máty. Má se přitom za to, že obilí pro jeho výrobu bylo napadené námelem neboli jedovatou houbou paličkovicí nachovou. Látky v ní obsažené slouží jako základ pro výrobu halucinogenního LSD.

Obilí napadené paličkovicí sloužila jako základ pro výrobu halucinogenního LSD.
Obilí napadené paličkovicí sloužila jako základ pro výrobu halucinogenního LSD.

Za bojové šílenství Vikingů mohly houbičky

S drogami měli údajně zkušenosti i Vikingové, do bojové extáze se měli tito drsní severští bojovníci dostávat pomocí halucinogenních houbiček.

V této souvislosti se nejvíce hovoří o Bersercích, což byli speciálně vytrénovaní vikinští bojovníci, kteří věřili, že proslulé bojové šílenství – berserkergang – na ně sesílá sám nejvyšší severský bůh Odin.

Během něj se Berserkové často obnažovali, tloukli a kousali do štítů a hlasitě skandovali. Po boji pak upadali do mnohahodinové letargie, což by svědčilo pro vyprchání účinků drog.

Berserkové hojně využívali houbiček.
Berserkové hojně využívali houbiček.

Krutí vrazi, závislí na hašiši

V muslimském světě zase sehrál významnou roli hašiš. Islám je náboženství založené na učení proroka Mohameda, který žil v 7. století. Dnes jsou muslimů asi 2 miliardy a po křesťanství je islám druhým nejrozšířenějším náboženstvím.

Každý muslim je příslušníkem jedné ze dvou hlavních větví islámu, sunny (75–90 %) nebo šíity (10 – 15 %). Kolem roku 1080 vzniklo v oblasti Středního východu hnutí, jehož členové se označovali za asasíny nebo také hašišiny.

Zakladatelem této náboženské sekty byl Hassan-i-Sabbah (1050–1124), představitel šíitů, přezdívaný Stařec z hory.

Hašiš jim pomáhal překonávat strach.
Hašiš jim pomáhal překonávat strach.

Mučednická smrt jako cesta do ráje

K hlavní verbovacím taktikám hašišinů patřila „návštěva ráje“. Mladí zájemci byli nejprve zdrogováni hašišem, aby se pak dostali do zahrady s krásnými pannami, ve kterém se měli znovu ocitnout, pokud se k hnutí přidali a zemřeli v boji jako mučedníci.

Asasíni tak prosluli jako krutí vrazi svých náboženských odpůrců (sunnitů i křesťanů), kteří při dopadení odevzdaně čekali na svoji smrt bez projevení jediné emoce v obličeji. Strach ze smrti měl těmto elitně vycvičeným zabijákům pomáhat překonávat právě hašiš.

Hašiš trousili Napoleoni vojáci po celé Francii.
Hašiš trousili Napoleoni vojáci po celé Francii.

Díky za hašiš, Napoleone!

Zajímavé je, že si na pryskyřici konopí navykli také vojáci Napoleona Bonaparta (1769–1821) při jeho tažení do Egypta a Sýrie mezi roky 1798 až 1801. Ti si pak hašiš dovezli s sebou do Paříže, kde napomohli jeho šíření, a to zejména mezi tzv.

prokletými básníky, ke kterým patřil například Charles Baudelaire (1821–1867), Paul Verlaine (1844–1896) či Arthur Rimbaud (1854–1891).

Hlavním znakem jejich poezie bylo hledat krásu v ošklivosti, jejich životní styl pak byl spojen s užíváním drog a alkoholu, založili dokonce Klub hašišinů, a neúctou k většinové společnosti.

Během americké občanské války bylo spoustu vojáků závislých na morfiu.
Během americké občanské války bylo spoustu vojáků závislých na morfiu.

Touhu po supervojácích naplní drogy!

Zlomem v užívání drog se stala Americká občanská válka (1861–1865). Během ní bylo vojákům aplikováno opium a morfin s cílem zbavit je bolestí, doprovázejících válečná zranění. Často se pak na nich stali závislými.

Zatímco do té doby byly drogy spíše vítaným zpestřením, od druhé poloviny 19. století se na jejich výrobu válečný průmysl zaměřil úmyslně s cílem zvýšení výkonnosti vojáků.

Velice tomu napomohl vynález podkožní injekce v roce 1853 a dále izolování aktivních složek různých rostlin, například roku 1859 kokainu a 1883 heroinu.

V 1. světové válce vojáci rádi využívali kokainu.
V 1. světové válce vojáci rádi využívali kokainu.

První světová na kokainu

Ani během první světové války (1914–1918) nebyla o drogy nouze. Vojáci si na kuráž dopřávali velké množství alkoholu, morfinu a kokainu.

Lístky koky, které proti únavě používali už dávní Inkové, se do Evropy dostaly už v 16. století díky conquistadorům, ale až roku 1859 se z nich podařilo izolovat kokain.

Jeho účinky na sobě jako jeden z prvních testoval otec psychoanalýzy Sigmund Freud (1856–1939).

Prvním, kdo jej vyzkoušel na vojácích, byl lékař bavorské armády Theodore Aschenbrandt, který si povšiml, že snižuje chuť k jídlu, čímž by se mohly snížit potřebné armádní zásoby potravin až o 20 %.

Pilulky byly oblíbené hlavně u britských vojáků a polárníků.
Pilulky byly oblíbené hlavně u britských vojáků a polárníků.

Oblíbené pilulky britských vojáků i polárníků

Kokain se mezi vojáky šířil vcelku snadno, nikdo si tehdy nebyl vědom jeho škodlivých účinků, naopak byl dostupný stejně jako tabák. Vojákům jeho aplikace pomáhala uklidnit, se, soustředit se a zlepšit výkon.

Německá armáda dokonce plánovala podávat ho svým vojákům denně, nedisponovala však dostatečnými zásobami. Populární byl především mezi německými piloty, nijak se mu ale nebránila ani pěchota.

Mezi britskými vojáky byly zase oblíbené pilulky „Forced March“, které obsahovaly kokain a kofein. Doporučená dávka činila 1 tabletku každou hodinu.

Používali je i Robert Falcon Scott (1868–1912) a Roald Amundsen (1872–1928) při svém soupeření o dobytí jižního pólu.

Pervitin pomáhal proti únavě.
Pervitin pomáhal proti únavě.

Bleskové vítězství zaručí nacistům pervitin

Druhá světová válka (1939–1945) pak byla prakticky soubojem drog. Nacisté ujížděli na pervitinu. Vyvinut byl roku 1938, armáda ho však zpočátku odmítala.

Jeho věhlas se ale rychle šířil, pomáhal proti vyčerpání, depresi i frigiditě, v podobě čokoládových bonbonů si jej zamilovaly i německé ženy.

Protože byl pervitin snadno dostupný, zpočátku jej vojenští lékaři obstarávali vojákům z běžné sítě, dávali jej především řidičům, aby zvládali rychlé tempo přesunů.

Spousta vojáků se stala na pervitinu závislými.
Spousta vojáků se stala na pervitinu závislými.

Pervitin versus benzedrin

Později byla droga armádou oficiálně povolena, protože pomáhala naplňovat nacistickou snahu o bleskovou válku. Zpočátku brali vojáci jednu tabletu denně, při nočním nasazení dvě. Důstojníci si ji mohli dávkovat podle potřeby.

V praxi ale na dodržování doporučeného dávkování nikdo nedbal. Když se následně začaly projevovat negativní účinky pervitinu, bylo už pozdě. Většina vojáků si na něm již vybudovala závislost, a zejména při dovolených se potýkali s abstinenčními příznaky.

Spojenci, vyjma Sovětů, zase ve velkém používali k potlačení únavy amfetamin benzedrin.

Také ve Vietnamské válce řada vojáků využívala velké škály drog.
Také ve Vietnamské válce řada vojáků využívala velké škály drog.

Závislí veteráni z Vietnamu i Afghánistánu

Dalším ozbrojeným konfliktem plným drog byla válka ve Vietnamu (1955–1975). Američtí vojáci si během ní každý den dopřávali alkohol, marihuanu, speed, pervitin či heroin. Pomáhaly jim potlačit strach a zmírnit stres, někteří jimi zaháněli nudu.

Medializace problému vedla k obavám Američanů z návratu drogově závislých veteránů. Obdobou byla pro Sovětský svaz válka v Afghánistánu v 80. letech minulého století.

Drogy vládnou válečným konfliktům i dnes, za největší velmoc v oblasti výroby a distribuce průmyslově vyráběných opiátů jsou aktuálně považovány Spojené státy americké.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
reklama
věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina