Ve slavném filmu Titanic vypráví režisér James Cameron příběh osudové lásky, do které tragickým způsobem zasáhne potopení lodi. Významnou roli tu hraje také velký modrý drahokam.
Ač je příběh Jacka a Rose fikcí, na palubě Titaniku opravdu jeden modrý drahokam je. Nejmenuje se však Srdce oceánu, není vybroušen do tvaru srdce, a na rozdíl od toho filmového nepatřil Ludvíkovi XVI. (1754–1793).
Opravdu ho však na krku nosí dívka, která ho dostala jako zásnubní dar.
Osmiboký modrý safír zasazený do platiny a osázený drobnými diamanty se jmenuje The Sea of Love (Moře lásky) a jeho vlastníkem je čtyřicetiletý Henry Samuel Morley (1873-1912), majitel úspěšného Londýnského cukrářského podniku Purveyors of High Class Cakes.
Láska na palubě Titaniku
Je sice ženatý, ale na Titanicu cestuje se svou devatenáctiletou zaměstnankyní a osudovou láskou Kate Florence Phillipsovou (1893-1964).
Pod jmény pan a paní Marschallovi společně utíkají do Ameriky, aby se tu usadili a začali nový život, jejich plánům se však staví do cesty zbloudilý ledovec. Když jde Titanic ke dnu, klesne s ním do ledových hlubin i Henry. Těsně předtím, než se zmatku na palubě rozdělí, pověsí jí kolem krku drahokam.
Z tragédie se nikdy nevzpamatuje
Kate se nakonec dostane do záchranného člunu č.11 i s drahokamem ukrytým pod noční košilí, svým jediným oděvem.
V USA zůstává čtyři měsíce, ale když zjistí, že je těhotná, vrátí se do Británie, kde jí mohou s výchovou dcery Ellen Mary (1913-2005) pomoci rodiče. Znovu se sice provdá, ale z tragédie se nikdy nevzpamatuje a mnohokrát se dokonce pokusí o sebevraždu.
Modrý safír po matce zdědí Ellen, která ho v nouzi prodá. V roce 2013 se objeví jako exponát v muzeu věnovaném Titaniku.