Rovníková Guinea by mohla být šťastnou zemí. Bohužel ji ždímají vyvolení. Mezi ně patří Teodoro Nguema Obiang Mangue. Viceprezident země, jehož Lamborghini se nedávno vydražilo za rekordních skoro 195 000 000 korun.
Nešlo o žádnou charitativní akci, luxusní fáro bylo spolu s dalšími věcmi ze sbírky Mangueho (*1968) zabaveno v roce 2016, protože si je pořídil z veřejných financí. Mocnáře se ale Rovníková Guinea asi jen tak nezbaví.
Prezidentem je totiž Teodoro Obiang Nguema Mbasogo (*1942), otec povedeného synka. Jeho se už od konce 70. let snaží někteří lidé zbavit. I elitní poručík britské armády.
Servíruje si varlata nepřátel
Mbasogo je u moci od roku 1979 a představuje tak nejdéle sloužící hlavu státu v Africe. Jakmile jednou přičichne k moci, jsou následné volby pouhou fraškou. Mbasogo platí za krutého diktátora.
Obzvlášť nechutná jsou svědectví jeho bývalých spolupracovníků (pokud přežili), že krutovládce si nechával servírovat varlata svých nepřátel, které před tím poručil zabít.
Zneškodní každého
Rovníková Guinea, malý stát, bývalá španělská kolonie před zhruba čtvrtstoletím pomalu začíná poznávat, co to je paradox dostatku. Právě tehdy se začne ve velkém těžit ropa. Obyvatelé země z toho ale moc nemají, všeho se zmocní diktátor a jeho nejbližší.
Majetek tak upevňuje moc zlověstné rodiny, které není možné se zbavit. Tu a tam to někdo zkusí. Třeba Simon Mann (*1952). Britský žoldák, který za nepovedený puč dostane 34 let za mřížemi.
Chlapec z dobré rodiny
Simon vystuduje prestižní Eton, stane se členem letectva britské armády. Jako voják slouží v Severním Irsku, Kuvajtu, v 90. letech se stane žoldákem při hlídání dolů či ropných vrtů v nejnebezpečnějších končinách Afriky.
Objeví se i ve filmu, v roce 2001 si zahraje anglického důstojníka ve filmu Krvavá neděle. Žádná zkušenost ale nepředčí tu, kterou prožije v Africe.
Chyceni na letišti
Stane se to 7. března roku 2004. Mann je spolu s dalšími 69 lidmi zatčen v Zimbabwe při mezipřistání na letišti v Harare. Do letadla muži tehdy nakládají bedny s granáty, samopaly a další výzbrojí.
Tvrdí, že mají namířeno do Konga, aby ochránili diamantové doly. Při vyšetřování se ukáže, že Boeing 727 měl namířeno do Rovníkové Guineje.
Diktátor Mbasogo má jasno – Manna poslala Velká Británie, aby zařídil puč a ostrovní stát by si do čela bohaté Rovníkové Guineje dosadil svého člověka.
Rozsudek na doživotí
Do celé aféry je zapojen i syn bývalé britské premiérky Margaret Thatcherové (1925–2013) Mark (*1953). Má štěstí, že je daleko, od jihoafrického soudu dostane pouze pokutu ve výši asi 6 000 000 korun a čtyřletou podmínku. Mann takové štěstí nemá.
Při své obhajobě se brání, že je pouhou loutkou mezinárodních byznysmenů včetně Marka Thatchera. Vyfasuje 34 let vězení, což by pro něj znamenalo doživotí. V roce 2009 ale dostane prezidentskou milost.