Domů     Maxmilián II. představil Čechům slona i lva
Maxmilián II. představil Čechům slona i lva
26.1.2020

Z kráteru na vrcholu sopky šlehají plameny a stoupá dým. Na jejích strmých úbočích jsou k vidění kamzíci a prohánějí se tu i živé veverky. Kupodivu nestojíme na úpatí italské sopky Etny, ale na pražském Staroměstském náměstí.

Na jaře 1570 zde císař Maxmilián II. pořádá velkolepé slavnosti, při kterých Pražané vůbec poprvé spatří i živého slona a lva.

Když v roce 1568 za podivných okolností zemře nastávající choť rakouské arcivévodkyně Anny Habsburské (1549–1580), znamená to pro jejího otce, římského císaře a českého krále Maxmiliána II. (1527–1576) nepříjemnou komplikaci.

„Za koho teď svoji milovanou dceru provdám?“ ptá se sám sebe a běduje nad ztracenou příležitostí upevnit sňatkem spojenectví se Španělskem. Uběhne ale jen pár týdnů a španělskému králi Filipovi II. (1527–1598) po synovi umírá i manželka.

Když pak ovdovělému panovníkovi padne do oka Anna, Maxmiliánovi plány jsou zase naživu. Ještě sice musí kvůli příbuznosti snoubenců (Filip byl Anniným strýcem) sehnat svolení od papeže, ale jakmile jej obdrží, nic nestojí v cestě uzavření svatební smlouvy.

V lednu 1570 ji obě strany stvrdí v Madridu a přípravy na svatbu tak mohou započít.

Maxmilián II. prosazoval mírové soužití mezi katolík a protestanty. Oběma stranám činil ústupky
Maxmilián II. prosazoval mírové soužití mezi katolík a protestanty. Oběma stranám činil ústupky

Pomáhá i kouzelník

Maxmilián očekávaje účast nejvýznačnějších knížat i kurfiřtů uspořádá k příležitosti zásnub v Praze okázalé slavnosti. Pětidenní ceremonie ale není jen pro společenskou smetánku, královské zásnuby s nimi slaví celá Praha.

A nutno říct, že jakmile jde o prestiž rodiny, dokáže se Maxmilián pořádně plácnout přes kapsu. „O průběhu slavností jsme informováni z několika tištěných a rukopisných pramenů.

Nejpodrobnější popis přináší poněkud záhadný Zirfeo Schwarzkünstler,“ píše k historicitě události současná česká historička umění Martina Šárovcová.

Zirfeo platí na císařském dvoře za kouzelníka a ohlášené slavnosti bere jako příležitost vejít u vážených hostů ve známost.

„Při této příležitosti chtěl představit osvobození krále Artuše a dvou rytířů ze zajetí na hoře Cancaso, aby je získal pro účast v císařově turnaji,“ informuje nás dále Šárovcová.

Říká se, že Annu coby nejstaršího potomka měl její otec ze všech svých dětí nejraději.
Říká se, že Annu coby nejstaršího potomka měl její otec ze všech svých dětí nejraději.

Artuš, Medusa i veverky

Hned na první den oslav, který vychází na třetí postní neděli, je vyhlášen závod v hodu kopím na prsten. Po něm přichází na řadu divadelní představení na motivy příběhu krále Artuše, což je patrně právě Zirfeova práce.

Ochotníci přitom užívají nejrůznějších efektů a živých zvířat. Hlavní část se odehrává na Staroměstském náměstí, kam Maxmilián nechá navézt umělou horu chrlící oheň a kouř! Po jejích úbočích pobíhají živé veverky a k vidění jsou i ze dřeva vyřezaní kamzíci.

Do toho všeho z útrob hory vystupují postavy antické mytologie. Vedle argonauta Iásóna s manželkou Médeou tu je k vidění i odvážný Perseus svírajíc useknutou hlavu obludné Medusy. Takovou podívanou Pražané ještě neviděli. Největší poprask ale vzbudí exotická zvířata.

Filip II. se oženil celkem čtyřikrát. Po smrti Anny v roce 1580 už zůstal formálně sám.
Filip II. se oženil celkem čtyřikrát. Po smrti Anny v roce 1580 už zůstal formálně sám.

Slon pokleká před králem

V průvodu za fúriemi jede triumfální vůz s čertem na kozlíku tažený draky (patrně šlo o koně se spřežením vyrobeným z „dračích“ šupin) a zbraně mytických postav na svém hřbetu veze živý slon!

„Zlatým hřebem byl alegorický průvod, v němž po pražské dlažbě kráčel zřejmě poprvé opravdický slon, který poklekl před císařem a jeho manželkou,“ píše současná česká spisovatelka Stanislava Jarolímková.

Za nimi pak následuje lev, samozřejmě uzavřený v kleci. Jeho mohutné tlapy a bujná hříva ale dělají dojem i přes železné mříže.

„Závěrečná scéna patřila podle Zirfea skupince dalmatských sedláků a selek,“ uvádí ke konci slavností, které vrcholí 2. března, Šárovcová.

Pražské Staroměstské náměstí. Zde se měla odehrát hlavní část oslav zásnub.
Pražské Staroměstské náměstí. Zde se měla odehrát hlavní část oslav zásnub.

Sňatek spasí španělskou monarchii

Přítomnost divokých zvířat na pražských slavnostech si Maxmilián náramně pochvaluje. Sám má v chovu exotické fauny osobní zálibu.

Již roku 1560 dal na severní straně Pražského hradu vybudovat kotce a výběh pro šelmy a jinou exotickou zvěř, který se příznačně nazýval Lví dvůr.

Okázalost a přepych oslav částečně vyváží svatba, která se uskuteční 4. května ve svatovítské katedrále na Pražském hradě. Anna totiž stojí u oltáře sama. Filipovo „ano“ proběhne v zastoupení.

Jakmile je stvrzen sňatkový arch, nasedne novomanželka do kočáru a rozjede se směrem na Filipův dvůr do Španělska. Zde v září proběhne druhá část svatby, tentokrát již za přítomnosti ženicha.

Habsburský pár zplodí celkem pět dětí, přičemž do dospělého věku přežije jediné, následník španělského trůnu Filip III. (1578–1621).

Foto: Wikimedia Commons, Needpix
Související články
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
reklama
lifestyle
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
reklama
zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
enigmaplus.cz
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
Kdo by neznal krále Artuše. Legendární anglický panovník měl podle středověkých dějepisců a romancí vést na počátku 6. století obranu Velké Británie proti Sasům. Současní historici nicméně jeho existe
Karty věděly víc než já
skutecnepribehy.cz
Karty věděly víc než já
Nikdy jsem moc nevěřila na takové to věštění, magii a další věci. Ale kamarádka mne jednou vzala za kartářkou. Ke své škodě. Neměla to dělat. S Gábinou jsme se poznaly na vysoké a od té doby jsme byly kamarádky. Rozuměly jsme si ve spoustě věcech, avšak já třeba byla víc při zemi než ona, takže
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
21stoleti.cz
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných met
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
historyplus.cz
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
Plují stále víc na sever. Zastaví je až „Ztuhlé moře“, jak Pýtheás pojmenuje arktickou pustinu, kudy se nedá proplout lodí ani jít po svých. Hustá mlha, ledová kaše a plovoucí ledovce mu nahánějí hrůzu, a tak raději zamíří zpátky na jih.   Peněz moc nemají, a přesto svému synovi zajistí dobré vzdělání. Díky obětavosti rodičů
Milostná magie na 1. máje
nejsemsama.cz
Milostná magie na 1. máje
Polibek pod rozkvetlou třešní na Prvního máje má prý čarovnou moc. Proto je květen měsícem romantiky a vášně. Chcete vědět, jak lásku přivolat a posílit, či se zbavit té, o kterou nestojíte? Která z nás by nechtěla mávnout proutkem a mít po boku dokonalého partnera, že? Proto jsou kouzla lásky těmi nejoblíbenějšími. Pomocí magických rituálů můžete určitými způsoby něčí lásku posílit,
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
iluxus.cz
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
V hotelu Beverly Wilshire, kde se odehrávaly klíčové scény romantického hitu Pretty Woman z 90. let, přichází technologická revoluce. Představte si, že byste mohli mluvit s personálem hotelu tak, jak
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
Uteče Rybové dcera za milencem?
nasehvezdy.cz
Uteče Rybové dcera za milencem?
Půvabná Rozálie Prachařová (20) je jednou z hvězd nového seriálu Lež na pláži. Postupně dospívá, a dokonce má i partnera, kterým je herecký kolega Karel Jirák (29). A právě to má dělat jejím rodičům
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla