Domů     První čarodějnické procesy: Římský filozof Lucius Apulius doplatil na nenávist příbuzných
První čarodějnické procesy: Římský filozof Lucius Apulius doplatil na nenávist příbuzných
31.12.2019

„Naše manželství Aemiliana pořádně vystrašilo. Z něj se zrodil vztek a šílenství, které ho dohnaly až k tomu, aby na mne podal žalobu,“ říká Lucius Apulius na adresu strýce své ženy.

Sňatek vdovy se nikomu nehodí do plánu a obvinění z čarodějnictví se stává nejsnazším způsobem, jak se nežádoucího člena rodiny zbavit. 

„Je to čarodějnice. Kvůli ní se letos neurodilo,“ ukazují si obyvatelé města prstem na podivínskou ženu, která se vymyká svým chováním. Nenapadne je, že přivolat sucho není v jejích silách. Kvůli podobným případům se v roce 450 př. n. l.

dostane do Zákona dvanácti desek, nejstaršího římského právního nástroje, ustanovení o trestu za krádež úrody pomocí magie. Když se děje něco nepředvídaného, co Římané nejsou schopní ovlivnit a nevědí si s tím rady, město zachvátí panika a hledá se viník. 

Lucius Apuleius sňatkem s vdovou vzbudí obrovskou vlnu nenávisti.
Lucius Apuleius sňatkem s vdovou vzbudí obrovskou vlnu nenávisti.

„V souvislosti s epidemií doprovázenou vysokou úmrtností bylo popraveno za čarodějnictví v roce 331 před Kristem 170 žen,“ líčí Behringer. Obrovský proces je ale zřejmě první. I sám římský historik Titus Livius (asi 59 př. n l. –17 n.

l.) upozorňuje, že podobné pronásledování Řím dosud nezažil. Brzy ale začne honů na čarodějnice přibývat. Žně zažívají procesy ve 2. století.

Dochází ke třem velkým pronásledováním, a to v letech 184, 180–179 a 153. Římští úředníci si tak vychutnávají svoji prakticky neomezenou moc. Roku 184 popraví za čarodějnictví asi 2000 lidí. Epidemie kolem roku 180 stojí život dalších asi 3000 Římanů. 

Římský historik Titus Livius líčí procesy, ke kterým docházelo ve starém Římě.
Římský historik Titus Livius líčí procesy, ke kterým docházelo ve starém Římě.

Sňatek s vdovou 

Obvinění z čarodějnictví se nevyhnout ani známé osobnosti včetně platónského filozofa Lucia Apuleia (asi 125–180). Kromě filozofie a řečnictví se intenzivně věnuje i různým dalším vědeckým oborům. Čerpá tak zkušenosti pro svoji řečnickou praxi.

Na svých cestách se usadí v egyptské Oeji na pozvání svého aténského přítele Pontiana. „Nechcete si vzít moji ovdovělou matku?,“ ptá se ho Pontianus po určité době.

Má totiž obavy, aby se maminka neprovdala za někoho, kdo by jeho a mladšího bratra připravil o majetek. Apulius nakonec souhlasí, i když nemá moc velkou chuť se usadit. Navíc s Netuší, co tím způsobí. Proti jsou ale Pontianův tchán Herennius Rufinus a strýc Sicinius Aemilianus. Oběma se podaří poštvat proti Apuliovi  Pontianova mladšího bratra Sicinia Pudenta. 

Apuleius je vynikajícím řečníkem, což potvrdí i během soudního procesu, kdy nařknou z čarodějnictví.
Apuleius je vynikajícím řečníkem, což potvrdí i během soudního procesu, kdy nařknou z čarodějnictví.

Podivné zkoumání ryb  

Pontianus umírá a Sicinius Pudentus proti Apuliovi podává žalobu k soudu. „Obviňuji vás, že jste kvůli možnosti nabýt bohatství nekalými kouzly přiměl moji matku k sňatku,“ vyčte mu.

A přidává seznam dalších magických kouzel, kterých se filozof měl dopustit. K samotnému procesu dojde zřejmě roku 158 v Sabratě, městečku poblíž Oeji.

Mezi hlavní bod obžaloby patří obvinění, že Pudentillu očaroval. „Proč by si jinak žena, čtrnáct žijící jako vdova, brala mnohem mladšího muže?,“ ptá se soudce Claudius Maximus, který je zároveň správcem provincie Afrika.

Přibývají i další obvinění. „Proč jste si pořizoval určité druhy ryb, navíc nesoucí jména pohlavních orgánů a zkoumal je?“ ptá se soudce. Následují i poznámky, že pořádá doma podivné noční obřady, má magické předměty nebo věnuje pozornost svému chrupu.  

Císař Constantinus II. se rozhodne všechny magické praktiky zakázat.
Císař Constantinus II. se rozhodne všechny magické praktiky zakázat.

Křivým nařčením se ubrání  

Apuleius se brání, obvinění považuje za hloupá a nesmyslná. „Chápal jsem, že nešlo o vážně míněná obvinění pro soud, ale nactiutrhání vyslovená během hádky. Proto jsem na ně znovu naléhal, ať na mne podají žalobu.

Ve chvíli, kdy Aemilianus uviděl, že se ze slov stává právní problém, ztratil počáteční jistotu, Potom začal hledat způsob, jak se vyhnout následkům své horkokrevnosti,“ komentuje proces, který mu naštěstí nezpůsobí žádnou újmu. Před soudem se křivým nařčením ubrání.

Méně zdatní řečníci a prostí lidé ale mají smůlu. Čarodějnické procesy v Římě pokračují i v dalších staletích. Císař Constantinus II. (317–361) potom v roce 358 dokonce zakazuje všechny druhy magie. 

 

Foto: wikipedia.org
Související články
Záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Záhady a tajemství
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Záhady a tajemství
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Záhady a tajemství
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
reklama
záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Ruiny hradu Buben: Časová smyčka dávných tragických událostí?
Zříceninu hradu Buben najdeme na Plzeňsku, na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o historii nevelkého hradu pochází z roku 1349. Jeho původní jméno bylo Hrádek a dnešní jméno získal až po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. K této zřícenině se váže celá řada pověstí, z nichž nejděsivější […]
Starobylé menhiry, nezodpovězené historické otazníky
Starobylé menhiry mají mít magické vlastnosti i léčivou sílu. Podle některých hypotéz není navíc ani rozmístění těchto kamenů v krajině zcela náhodné a má svá specifická pravidla. Když údajně například v okolí Prahy uděláme pomyslnou spojnici mezi jednotlivými dochovanými menhiry, uvidíme prý skutečně zajímavé geometrické obrazce… Aura plná tajemství Stejně jako u nás, rovněž také […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina