Muž, jehož si mladí studenti, kteří příliš nebodují ve škole, dávají často za vzor. Proč? Je to právě Steve Jobs (1955–2011), který na studentská léta rozhodně neměl krásné vzpomínky.
Třída na střední škole Crittenden byla přeplněná a kvalita výuky byla zkrátka mizerná. K tomu se Steve stává terčem šikany, jež ho dožene k úvahám o opuštění vzdělávací instituce.
Rodiče, kteří si chlapce adoptovali, mu vyjdou vstříc a přihlásí jej na jinou školu. Ani na nové škole ale „nerd“ Steve do kolektivu zcela nezapadne.
Místo poflakování se s kamarády se rozhodne vystoupit na vědeckém veletrhu s vlastnoručně vyrobeným křemíkovým usměrňovačem, zapíše se raději do elektronického klubu školy nebo sám navštíví letecký simulátor NASA. Brigádu si najde i v elektronických dílnách Hewllet-Packard.
Svým podivínstvím a láskou k elektronice si ale přece jen nějaké kamarády, podobně smýšlející a vyloučené, najde. Nejvíc se tak sblíží se studnicí znalostí z oblasti elektrotechniky, se Stevem Wozniakem (*1950).
Spí u kamarádů a vyrábí v garáži
Se školou si Steve hlavu neláme ani na univerzitě. Studia oficiálně ukončí už po prvním semestru kvůli nedostatku peněz. Aby intelektuálně „nezakrněl“, rozhodne se navštěvovat alespoň kurzy typografie věnující se druhům a stylům písma.
Pocit zmaru ho dovede do chrámu stoupenců hnutí Hare Krišna, kde navíc chudý „polostudent“, vydělávající si vracením prázdných lahví od Coca-Coly, dostává jídlo zdarma. Noclehy si spontánně zajišťuje na pokojích svých několika málo přátel.
Po krátké pracovní zkušenosti vývojáře u společnosti Atari odjíždí na čas do daleké Indie. Jen co se vrátí, už doma v garáži spolu s Wozniakem buduje a zakládá společnost, která vejde ve známost pod značkou Apple.
Těžko s ním vyjít
Dvojice spolu s dalšími kolegy experimentuje a vyrábí první počítače. Jedním z nich je i Apple Lisa opatřený myší i grafickým rozhraním, jehož pořizovací cena je však zatím příliš vysoká.
To už je ale umetená cesta k revolučnímu počítači Macintosh, který se může pochlubit i mobilitou.
I přes úspěch Applu musí Jobs v roce 1985 z firmy díky svým náladám a sporům s kolegou odejít. Krátký čas proto působí v jím založené společnosti NeXT, která později odkoupí samotnou společnost Apple.
Jobs se vrátí do čela své mateřské společnosti a projeví se jako přísný a pedantický šéf, se kterým prý bylo neradno jet i jen pouhým výtahem.
Na rakovinu alternativně?
Jobsova náladovost je vyvážena jeho vizionářstvím a schopností své vize proměnit v realitu.
To se mimo jiné projeví i v okamžicích, kdy Apple na trh uvádí úspěšný počítač iMac, přehrávač iPod a také první mobilní telefony iPhone (poprvé představené v roce 2007). Společnost rázem ovládá trh s elektronikou. Sám Jobs má ale menší štěstí.
V roce 2005 onemocní rakovinou slinivky břišní a o vyléčení se pokusí alternativními způsoby. Sám zjistí, že tyto postupy nikam nevedou, a na sklonku života je sám zavrhuje. Už je ale pozdě. V roce 2011 umírá ve věku 56 let.