Domů     Překvapení v betlémě: Kdo to tam vykonává potřebu?
Překvapení v betlémě: Kdo to tam vykonává potřebu?
21.12.2019

Ježíšek leží v jesličkách, Panna Maria ho kolébá, svatý Josef mu zpívá, pastýř troubí, tři králové nesou dary, ale ten panáček vzadu, co divně sedí… proč má spuštěné kalhoty a co to vůbec dělá?

Jmenuje se Caganer a vypadá jako obyčejný sedlák. Má černé kalhoty, bílou košili a červenou čapku zvanou baretina. Někdy kouří dýmku nebo si čte noviny, ale především je u toho přikrčený, jako by seděl na záchodě, a vykonává velkou potřebu.

A co víc, jeho čerstvý exkrement už leží za ním na zemi! Caganer totiž znamená katalánsky doslova „ten, který kaká“, neboli „kakáč“ či lichotivěji „kakánek“.

A světoznámou vánoční scenérii tedy nevšedně doplňuje především v Katalánsku či v oblastech souvisejících s katalánskou kulturou, jako je Andorra, Valencie či jih Francie. Všimnout si ho ale můžete třeba i v Portugalsku nebo v italské Neapoli.

Trochu se skrývá

Postavička Caganera sedí v Betlémě většinou někde úplně vzadu. Určitě dále od jesliček, nejlépe v rohu, kde nebude moc vidět, často se schovává třeba za stromem.

A když pak přijdou lidé a hlavně děti k neznámému betlému, rádi soutěží v tom, kdo najde ve změti figurek ukrytého kakáče jako první. Pokud jste v Katalánsku, můžete se vsadit, že tam určitě nechybí!

Ovšem jedna otázka se přeci ještě nabízí – jak se postava kálejícího muže v betlémě, jako symbolu Vánoc a křesťanství, vůbec vzala? To dnes přesně nikdo neví. Jisté je snad jen to, že se začíná v betlémech objevovat někdy na přelomu 17. a 18. století.

Vyměšující panáček přinese v novém roce zdraví a štěstí.
Vyměšující panáček přinese v novém roce zdraví a štěstí.

Úroda, štěstí i rovnoprávnost

Teorií je pochopitelně více. Jedna například popisuje dobu vzniku postavičky caganera jako období tzv. extrémního realismu, kdy se objevují právě popisy běžných situací v životě lidí.

Jiná upozorňuje na to, že vyměšování představuje symbol hojnosti, protože ta souvisí s dobře pohnojenou půdou. A s dobrou úrodou je spojen blahobyt, úspěch i pevné zdraví.

Proto kadící panáček přinese do nového roku úrodu a štěstí, a kdo ho zapomene do betléma umístit, čeká ho jen smůla a neúspěch! Může však jít o prosté vyjádření mentality Katalánců, kteří přeci nebudou skrývat to, co je v životě zcela přirozené!

A zároveň i základní myšlenky, že všichni lidé na světě jsou si rovni. Protože každý, jakékoliv rasy, národnosti, pohlaví či společenské třídy, musí vykonávat velkou potřebu.

Stejně dobře však plní figurka i funkci lidského rozměru „božských“ Vánoc – upozorňuje na lidskou stránku Ježíše jako Božího syna.

Nikdo slavný nechybí

Tradice netradice, postava Caganera je již dlouho především dobrý byznys, a tak se s ním v katalánských oblastech běžně setkáte nejen v betlémech, ale i v téměř každém stánku či obchodě se suvenýry.

Ručně malované figurky z pálené hlíny nejsou jen symbolem Vánoc, ale i obecně kultury Katalánců a jejich urputného boje za nezávislost a svobodu. A figurka Caganera dávno není jen anonymním sedlákem, ale získala již tváře mnoha známých osobností z celého světa.

Od slavných sportovců, prezidentů a dalších politiků, zpěváků, herců či vědců až po pohádkové či historické postavy. A není to vůbec bráno jako zesměšnění, zkrátka každý, kdo něco znamená, má svého Caganera.

Ve vyměšovací pozici tak strnul již třeba Albert Einstein, Donald Trump, John Lennon, Lionel Mesii, Dalajláma, britská královna Alžběta, Spiderman, bývalý papež Benedikt VI. nebo letos nově i ekologická aktivistka Greta Thunbergová.

Zvěčnění v choulostivé pozici se nevyhne nikomu slavnému. Je to důkaz popularity.
Zvěčnění v choulostivé pozici se nevyhne nikomu slavnému. Je to důkaz popularity.

Polínko vykaká dárky

Caganer však jediným kakajícím symbolem zimních svátků není. Nepostradatelné je o Vánocích také tzv. Tió de Nadal neboli Cagatió.

V podstatě jde o dřevěné polínko s nožičkami, namalovaným obličejem a červenou čepičkou, které se přinese druhý prosincový týden do místnosti a přehodí se přes něj deka, aby mu bylo teplo.

Děti se poté o polínko musí starat a krmit ho, aby pak na něj na Štědrý den mohli poklepat klacíkem a zazpívat mu písničku. Když deku nadzvednou, zjistí, že jim polínko nakakalo dárky.

Někdo přirovnává katalánské Cagatió spíše k našemu Mikuláši, protože dětem nadělí především sladkosti a drobné hračky. Na velké dárky si v Katalánsku většinou počkají až na Tři krále.

Dárky katalánským dětem nakaká polínko s čepicí. Pokud ho tedy během adventu budou dobře krmit.
Dárky katalánským dětem nakaká polínko s čepicí. Pokud ho tedy během adventu budou dobře krmit.
Foto: pisosestudiantesbarcelona.com cocoonbarcelona.com ancientpages.com
Související články
Zajímavosti
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
Zajímavosti
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
reklama
svět zločinu
Spartakiádní vrah znásilňoval, vraždil, okrádal
Čeká na příležitost. Když už je zjevné, že se žena blíží k domu, kde bydlí, „lov“ začíná. Napadne ji zezadu a odtáhne ji za oplachtovanou dodávku. Provazem ji škrtí tak dlouho, dokud jeho oběť neztratí vědomí. Nelíbí se mu, a tak se spokojí s jejími věcmi. Během totalitní historie Československa se tělovýchovná slavnost nazývaná spartakiáda stala pomyslnou […]
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí […]
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud.  Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách […]
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
reklama
záhady a tajemství
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
epochalnisvet.cz
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
Když mladý španělský válečný lékař během první světové války vidí utrpení raněných vojáků, hledá způsob, jak jim od bolesti rychle ulevit. Najde epidurální anestezii!   Španěl Fidel Pagés Miravé (1886–1923) vystuduje medicínu v Zaragoze na severovýchodě země. Promuje v roce 1908 a nastoupí k vojenskému zdravotnickému sboru, kde je přidělen vojenské nemocnici v madridské čtvrti
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
epochanacestach.cz
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
Je prý starší než anglické Stonehenge a egyptské pyramidy. Záhadná svatyně nedaleko od Prahy vzbuzuje otázky, na které se dosud nikomu nepodařilo najít odpověď. Možná šlo o nejstarší observatoř v Evropě, možná zde probíhaly brutální rituály. Tragické dopravní nehody na silnici z Prahy do Chomutova, která tajemným místem prochází, jsou zase přičítány zdejší temné historii. Prehistorická svatyně
Rozhýbejte tělo na jaro!
panidomu.cz
Rozhýbejte tělo na jaro!
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co
Aby hubnutí mělo svůj efekt
nejsemsama.cz
Aby hubnutí mělo svůj efekt
Pokoušíte se zhubnout, ale nejde to a jenom se cítíte ztrápená hlady? Příčiny mohou být hlubšího rázu. Pocit hladu ovlivňuje spousta faktorů – vyvážený jídelníček, stres, kvalita spánku, užívání léků, práce na směny či fyzický výkon. Na vině ale může být i hormonální nerovnováha. Které hormony mohou bránit hubnutí? Hormonů je spousta a řídí různé procesy v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
iluxus.cz
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
V samém srdci Prahy se nachází restaurace Apelace 21, o níž jsme psali zde - nicméně, je známá svým unikátním přístupem k gastronomii a vínu. Tento měsíc se rozhodla rozšířit své horizonty a nabídnout
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
historyplus.cz
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
Vypadá to zle. Turci dobyli dolní město a co nevidět obsadí i to horní. Pak se vrhnou na hradby chránící samotnou bělehradskou pevnost a je jen otázka času, kdy je ztečou. Tedy pokud Hunyadi něco neudělá. Sedmihradský vévoda má v rukávu tajnou zbraň, která se mu už jednou osvědčila. Zafunguje i tentokrát?   Turci se tlačí
Grilovaný camembert
tisicereceptu.cz
Grilovaný camembert
Suroviny 4 camemberty 4 lžíce olivového oleje 1 snítka čerstvého rozmarýnu 1 snítka čerstvého tymiánu špetka soli mletý černý pepř 2 stroužky česneku Můžete si vymyslet svou vlastní marinádu
Kapky deště nám přinesly štěstí
skutecnepribehy.cz
Kapky deště nám přinesly štěstí
Znali jsme se s Mirkem krátce a museli jsme se brát. Ve svatební den bylo ještě ke všemu příšerné počasí. Už jako holka jsem toužila mít letní svatbu. Před spaním jsem si představovala, jak kráčím rozkvetlou loukou v nádherných krajkových šatech ruku v ruce s urostlým ženichem, i když jsem neměla ponětí, kdo to je a kam vlastně jdeme. A mimochodem,
Má už Petruchové tak akorát dost?
nasehvezdy.cz
Má už Petruchové tak akorát dost?
Už dlouhé měsíce ze zákulisí televize Nova unikají pikantní informace. Říká se, že Lucii Borhyové (46) dělá čím dál větší naschvály její mladší kolegyně Veronika Petruchová (29). Nejenom že se snaží
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
enigmaplus.cz
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
Tekutá esence slunečního svitu a květinové magie, med je daleko více než jen lahodné ochucení. Po staletí je uctívaný jako pokrm bohů i lidí, tento zlatavý elixír skrývá v sobě sílu, která uzdravuje t
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
21stoleti.cz
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Z kdysi zázračného produktu se stává veřejný nepřítel číslo jedna. Máme se ho ale bát? „Plasty nejsou zlo.