Štěkají se jako dva rozjívení vlčáci. Třeba takhle: „Howarde, mazej otevřít!“ „Cože? To se dělá, když někdo klepe? Děkuju, to sem fakt netušil!“ Anebo takhle:
„Howarde, zvoní telefon!“ „Mám jeden šílenej nápad mami – zkus ho zvednout!“ A diváci je za to milují.
Známe jejich jména, někdy i hlas, jen ta tvář chybí. Přesto jsou mnohdy oblíbenější, než jejich „profláknutější“ kolegové. Které seriálové postavy patří do této kategorie?
Jó, moje žena. Ta dělá věcí…
Kdo: Paní Columbová
Seriál: Columbo (1971–2003)
O manželce slavného poručíka Columba ví divák prakticky všechno. Že ráda zpívá a tančí, dobře hraje kuželky, miluje křížovky, občas dobrovolničí v nemocnici a stará se o rodinné finance. K úplnému poznání chybí jediná věc, zato dost podstatná – její tvář.
V seriálu z ní nikdy není vidět ani kousek. Jednou je „asi zrovna na toaletě“, podruhé se ukáže, že žena na fotografii je ve skutečnosti její sestra. Ani sám představitel hlavní role Peter Falk (1927–2011) netuší, jak by měla vypadat:
„Hned jsem věděl, že ji nikdy neuvidíme, takže jsem přemýšlením o tom ani neztrácel čas.“ A tak musí stačit jen Columbovo vyprávění. Je opravdu jen málo dílů, ve kterých se o své ženě nezmíní.
Vševědoucí Wilson
Kdo: Wilson
Seriál: Kutil Tim (1991–1999)
Ze všech uvedených postav toho z Wilsona vidíme nejvíce. Dobrou polovinu jeho tváře. Tu druhou, má po většinu času zakrytou. Nejčastěji plotem, zpoza kterého radí sousedu Timovi s problémy.
A když už bradu a ústa ukáže, schová zase horní část – například pod masku.
Svérázná postava ze seriálu Kutil Tim je založena na vzpomínce představitele hlavní role Tima Allena (*1953), který v dětství vidí kvůli nedostatečné výšce ze svého souseda za plotem právě jen polovinu obličeje.
Kompletní Wilsonovo odhalení přijde až na úplném konci seriálu při závěrečné děkovačce publiku.
Nesnesitelná a neviditelná
Kdo: Maris Craneová
Seriál: Frasier (1993–2004)
Když v roce 1993 vtrhne na obrazovky sitcom Frasier, spin-off seriálu Na zdraví, diváci v něm téměř okamžitě najdou zalíbení. Kromě titulního hrdiny jim do oka padne i jeho bratr, neurotický a hygienou posedlý psychiatr Niles Crane.
A se stejným zápalem sledují i jeho první manželku, rozmazlenou, dominantní, pomstychtivou, žárlivou, manipulativní, lstivou, prostě krajně nesnesitelnou Maris. Co na tom, že ji nikdy v životě neviděli. Stačí jim barvité popisy několika jiných postav.
Je prý velmi bledá, nemá skoro žádný pigment, což vede k tomu, že si ji produkční Frasierova rozhlasového pořadu jednou splete se stojanem na klobouky.
Howarde, jsem doma!
Kdo: Paní Wolowitzová
Seriál: Teorie velkého třesku (2007–2019)
Není rozhovor, ve kterém by po sobě nekřičeli. Přesto má Howard svou uřvanou, ale nadmíru starostlivou matku rád. Stejně jako diváci seriálu Teorie velkého třesku. A to přesto, že ji nikdy nespatří.
Její podobu si musí sami modelovat na základě vyprávění jejího nezdárného synka. Podle něj jde o prostorově velmi výraznou dámu s parukou a nápadným obočím, které jí často maluje právě Howard. Že je nadmíru hlasitá, to už dodávat ani nemusí.
Jejich slovní ping-pong ukončí až smrt. Bohužel nikoliv ta z pera scénáristů, ale opravdová. Carol Ann Susiová (1952–2014), herečka, která paní Wolowitzovou léta mluví, zemře v listopadu 2014 na rakovinu. S jejím odchodem utichne i legendární ječák.
Skon tvůrci následně zakomponují do děje, až do konce celého seriálu ale nechají na ledničce v bytě Leonarda a Sheldona alespoň Carolinu fotografii.