Janské Lázně, malebné horské město s dávnou historií, provází dlouhodobá pověst nejen jednoho z nejlepších lázeňských zařízení v České republice, ale také špičkového sportovního a rekreačního střediska Krkonoš.
Místní čisté ovzduší v zimě oceňují lyžaři a milovníci zimních aktivit, od jara do podzimu turisté a cyklisté, a lázeňští hosté po celý rok.
Jediné lázně na české straně Krkonoš se rozprostírají na úpatí Černé hory v nadmořské výšce přes 600 metrů, kde najdete také největší lyžařský areál v České republice, SkiResort Černá hora – Pec.
Na jediný skipas tu můžete projet až 44 km sjezdovek nebo využít 84 km upravených běžeckých tratí.
Pro děti i dospělé
V rázovitém městečku, v němž čas plyne zvolna, a jehož jedinečnou atmosféru dotváří secesní kolonáda, vyhledávají profesionální péči odborného personálu dospělí i děti s nemocemi pohybového aparátu, s nervosvalovými onemocněními, po onkologické léčbě a s obtížemi dýchacího ústrojí.
Léčebné lázně nabízejí nejen tradiční lázeňskou léčbu, ale také lůžkovou rehabilitační péči pro dospělé i dětské pacienty.
Odpočinek i protažení
Klienti, kteří si potřebují odpočinout či protáhnout bolavá záda, mohou využít ubytování v novotou zářícím historickém hotelu Terra*** Superior, který je umístěn naproti secesní Kolonádě, nebo v některé z lázeňských dependancí.
Z široké škály speciálně sestavených pobytových balíčků s lázeňskými a wellness procedurami si jistě vybere každý návštěvník.
Hosté mohou denně navštívit lázeňské Aquacentrum s bazénem a vířivkami plněnými teplou minerální vodou z místního přírodního léčivého zdroje, saunový svět a moderní fitness centrum s profesionálními trenéry.
Přírodním léčivým zdrojem Janských Lázní je termální minerální voda. Vlastní pramen janskolázeňské thermy se nachází v sevřeném údolí na úpatí Černé hory a vyvěrá ve výšce 625 m n. m.
Podle izotopové analýzy se stáří místního přírodního léčivého zdroje odhaduje na 6760 let. V Lázeňském Domě jsou termální vodou zásobovány veškeré vodoléčebné procedury a stejně tak rehabilitační bazén a vířivky v lázeňském Aquacentru.
Papežská koupačka
Historie lázní sahá až do 11. století, kdy byl podle kroniky v roce 1006 objeven zbrojnošem Janem z Chockova léčivý teplý pramen, dnes Janský pramen.
Pověst praví, že se zde vykoupal i papežský legát, pozdější papež Pius II., který léčivý pramen údajně posvětil. Velké zásluhy na rozvoji lázní patří Janu Adolfu Schwarzenbergovi, který roku 1675 získal okolní panství i s Janskými Lázněmi.
Kolem pramene dal vystavět první lázeňské budovy a pověřil zemského fyzika G. H. Hettmayera vypracováním učeného pojednání o zřídle.
Ten lázeňským hostům mimo jiné doporučoval, aby měli stále dobrou náladu, které kromě léčebných kúr dosáhnou také dobrým vínem a spánkem.
Věhlas z 20. století
Lázně získaly světový věhlas už začátkem 20. století úspěšnou léčbou následků dětské obrny, k čemuž přispěla i moderní analýza zdejších pramenů. Ta prokázala shodné složení janskolázeňské vody s vodou ve Warm Springs v USA, kde se mj.
léčil prezident Roosevelt. Janské Lázně se tak staly první léčebnou svého druhu v Evropě.
Brána do českých hor
Janské Lázně jsou zajímavou vstupní branou na vrcholky nejvyšších českých hor jak v zimě, tak v létě.
Svým lázeňským prostředím vítají všechny, kteří chtějí obnovit své psychické i fyzické síly a zároveň plně uspokojí všechny milovníky turistiky i zimních sportů.
Celoročně tu můžete navštívit Stezku korunami stromů, která v délce více než 1300 m nabízí jedinečné zážitky při pohledu z ptačí perspektivy. Nejenže patří mezi nejdelší v Evropě, ale navíc je bezbariérová a vede i do podzemí.
Ať přijedete do Janských Lázní v kteroukoli roční dobu a z jakéhokoli důvodu, kvůli léčebným procedurám, relaxačnímu odpočinku, abyste zdolávali horské hřebeny, obdivovali okolní přírodu či historické památky, nebudete zklamáni.