Domů     Fritz Sauckel přivleče miliony odvedenců pro totální nasazení
Fritz Sauckel přivleče miliony odvedenců pro totální nasazení
30.11.2019

Nejviditelnějšími zvěrstvy páchanými prominenty třetí říše jsou masové vraždění Židů a kruté masakry civilního obyvatelstva po celé Evropě.

Na seznamu největších nacistických zločinů však mají neopomenutelné místo také nucené práce v Říši, které se takřka nijak neliší od otroctví. Systém rozjede ve velkém Fritz Sauckel a do jeho soukolí dostane miliony odvedenců.

Každoročně se ve znásilněné Evropě s blížícím se 20. dubnem nacisté dostávají do varu. Ten den jejich vůdce Adolf Hitler slaví narozeniny, v totalitním nacistickém státě nemůže být většího svátku.

S opěvováním údajně geniálních schopností neúspěšného malíře se v Berlíně sbíhají servilní gratulace.

Protektorátní ministr školství a lidové osvěty Emanuel Moravec (1893–1945), jeden z nejaktivnějších českých kolaborantů, se chce ukázat a ještě více se vlísat do vůdcovy přízně. Rozhodne se mu dát dárek.

Tím se stává „ročník 1924“ protektorátního obyvatelstva. Devatenáctileté Češky a devatenáctiletí Češi tak mají povinně otrocky sloužit Hitlerovu válečnému úsilí.

Fritz Sauckel je kovaným nacistou, že dělá něco špatného si rozhodně nepřipouští.
Fritz Sauckel je kovaným nacistou, že dělá něco špatného si rozhodně nepřipouští.

Hitler bude mít radost

Dárek nejvíc ocení především Fritz Sauckel (1894–1946), jenž svým knírkem připomíná samotného Hitlera. Fritz je hlavním organizátorem systematického nasazování obyvatel obsazených území třetí říše na nucené práce.

To on tahá za příslušné nitky, aby celý, v podstatě otrokářský systém fungoval. Naložené transporty lidské pracovní síly putují do srdce nacistické říše. Celá praxe má i své odborné, citově zcela nezabarvené slovíčko – konskripce.

Jde o odvod celých ročníků nařízením místní (v našem případě protektorátní) státní správy. Konskripce však není tou nejkrutější cestou, jak se do německých fabrik dostat.

Pracovníci totálního nasazení v koncentračním táboře v Dachau
Pracovníci totálního nasazení v koncentračním táboře v Dachau

Lidí se nedostává

Koncept Totaleinsatz, tedy totální nasazení, Hitler chtě nechtě musí prosadit. Pokud chce vyhrát válku a pokořit spojeneckou koalici, je třeba mít bojeschopné muže.

Ti musejí být vybaveni tou nejspolehlivější vojenskou technikou, samozřejmostí je však i vhodné oblečení a obuv. I když německé továrny chrlí na počátku 2. světové války jeden produkt za druhým jako na běžícím páse, nestačí to.

Nacistické vedení proto nejprve rozhodne o nových pracovních náborech, které proběhnou výhradně na dobytých územích. Z nich jen v roce 1941 Němci odvedou na půl druhého milionu dělníků! Napadením Sovětského svazu se potřeba pracovníků kolosálně zvýší.

Hitler nečeká a jmenuje durynského župního vedoucího Sauckela generálním zmocněncem pro pracovní nasazení. Systém uplatňovaný Sauckelem přivede do Evropy něco, co už mělo být dávno vymýceno – otrokářství.

Německý propagandistický plakát v polštině láká polské muže na práce v Říši.
Německý propagandistický plakát v polštině láká polské muže na práce v Říši.

Neutěšené podmínky

Z dobrovolných náborů se stávají nábory nucené, jejichž nejradikálnější formou se stanou takzvané deportace. Čistě otrocké práce vykonávají vězni koncentračních táborů a především váleční zajatci.

Většinu druhů práce spojuje fakt, že dělníci musejí pracovat v krutých nelidských podmínkách. Pracovní přestávky a pravidelné jídlo? Neexistuje! Nedílnou součástí totálního nasazení je i nedostatek odpočinku a spánku či mizerná hygiena.

V pracovním soukolí je v polovině roku 1942 uvězněno na 3,4 milionu dělníků, ke konci roku už jde o 5,5 milionu! Mnozí pracovníci se postupně potýkají s vysílením, dělnice kolabují.

Nejhůř jsou na tom odvedenci, kteří musejí hloubit a budovat podzemní utajené továrny. Ty, kteří nuceně urychlenou výstavbu fabrik snad přežijí, skolí až následné práce v nich. I „zaměstnanci“ oděvních továren ale musejí snášet příkoří.

Odvedenci často žijí v nuzných podmínkách hromadného komplexu, jakéhosi tábora, s minimálním hygienickým zázemím. Pracovníci však nemají vyhráno ani tehdy, kdy už se s katastrofálními životními podmínkami smíří a přizpůsobí se.

Od roku 1943 totiž s každým dalším měsícem roste četnost spojeneckých náletů na německá území. A cíl? Ten je jasný. Německý průmysl! Fabriky, továrny a průmyslové komplexy, které jsou přeplněné novodobými otroky ze zahraničí.

Nucené práce se nevyhnuly ani Protektorátu Čechy a Morava.
Nucené práce se nevyhnuly ani Protektorátu Čechy a Morava.

Protektorátní ztráty

Sauckelův systém však lze z pohledu Berlína hodnotit jako účinný a funkční. Vždyť za celou dobu války je na práce v Říši nuceně nasazeno téměř 13,5 milionu lidí!

Není se čemu divit, ten, kdo by snad předvolání do práce neuposlechl, se vystavuje riziku odvlečení do koncentračního tábora. A z něj už to je jen krok do toho vyhlazovacího.

Obyvatelům z nacistického hlediska „civilizovanějších“ států Evropy, jako byla například Francie, hrozila spíše jen peněžní pokuta nebo vězení. Na východě to bylo horší. I obyvatelé protektorátu Čechy a Morava totálním nasazením značně trpěli.

Dle odhadů bylo ze svých domácností vyrváno na 640 000 zejména mladých lidí. To, že by snad Sauckel prováděl něco zločinného, mu nikdy nevytane na mysl.

Hitlerovi jej s ne příliš oslnivou výškou doporučí v březnu 1941 ministr zbrojení Albert Speer (1905–1981) Jeho oficiální pracovní náplní je doslova „poskytnutí tak velkého množství pracovní síly, aby byla uspokojena poptávka“. Podle všeho se úkolu zhostí dokonale a nebere si při tom servítky.

Odvedenci ze sovětských teritorií například nesmějí mít sex s Němci a Němkami, jinak poputují automaticky do koncentračního tábora. Průměrná doba denní práce (pracuje se i o víkendu) se pohybuje kolem deseti hodin a několika minut.

„Z pěti milionů pracovníků, kteří přišli do Německa, přišlo rozhodně méně než 200 000 dobrovolně,“ přiznává v roce 1944 sám Sauckel.

Ruský pracovník v hlavním závodě Volkswagenu
Ruský pracovník v hlavním závodě Volkswagenu

Poslední zákopy

Právě rok 1944 je pro říši krizový. Bombardování průmyslových komplexů je na svém vrcholu a mladí odvedenci často využívají situace a snaží se uprchnout. Mnohým se to skutečně podaří, doma se nicméně musejí ukrývat před německým gestapem.

Jiní jsou vyhnáni z fabrik a putují na stále se zmenšující hranici německé říše, kde budují poslední zákopy, které mají zabránit postupu sovětských a spojeneckých vojsk z východu i západu.

Totální nasazení si za dobu války vybírá životy 6000 Čechů z protektorátu. Mezi šťastlivci, kteří přežijí neutěšené podmínky, se nicméně najde dalších 60 000 Čechů, kteří si svůj návrat domů neužívají příliš dlouho.

Zemřou krátce po příchodu na následky vyčerpání nebo infekční choroby, jež si z nuzných podmínek přinesou…

Ani vlastní obhajoba u soudu Sauckelovi nepostačí a ten tak končí s oprátkou kolem krku.
Ani vlastní obhajoba u soudu Sauckelovi nepostačí a ten tak končí s oprátkou kolem krku.

Nespravedlivý trest?

Sauckel se po válce dostává před norimberský soudní tribunál jako válečný zločinec. Za zločinný je ostatně označen celý systém totálního nasazení a nucených prací. Strůjce odvodů se brilantně hájí a veškerá pochybení svádí umně na vykonavatele jeho příkazů.

Svou nevinnou si je jistý. A to až do konce. Tribunál se totiž nenechá zmanipulovat a Sauckela odsoudí k trestu nejvyššímu. Oběšen je 16. října 1946. Ještě před utažením oprátky zvolá: „Umírám nevinný, můj rozsudek je nespravedlivý! Bůh ochraňuj Německo!“

Foto: Shutterstock, Wikimedia.
Související články
Historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
reklama
historie
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Josef Mánes a Františka Šťovíčková: Idylku jim zhatila malířova sestra
Na svoji lásku Josef nemůže zapomenout. Sžírá ho svědomí, že se provinil, když se nedokázal vzepřít autoritativní Amálii. Navíc ho na sklonku života sužuje psychická choroba. Postavám na obrazech klidně namaluje vlčí drápy, jindy zase svými díly vytírá podlahu. „Mánesové, toť případ rodinného uměleckého kolektivu, jaký byl v 19. století již jevem zcela výjimečným!“  uvádí český […]
Emiliano Zapata: Hrdina revoluce a symbol boje za spravedlnost
Na začátku 20. století vládne Mexiku diktátor Porfirio Díaz. Ve společnosti roste korupce a stále více se rozevírají nůžky mezi chudými a bohatými. Nespokojenost vybublá až k revoluci, ke které se přidá i bývalý voják Emiliano Zapata, který sám pochází z chudých poměrů a má bohaté zkušenosti s vykořisťováním ze strany mocných. Jeho válečné znalosti […]
Alexandr VI.: Papež, který toužil po vlastní dceři
Alexandr VI., člen mocné rodiny Borgiů, je jedním z nejkontroverznějších papežů historie. Jeho život byl plný rozporů – byl schopným diplomatem, ale také mužem bez morálních zásad. Povinný kněžský celibát pro něj nic neznamenal, a tak se stal otcem nejméně sedmi nemanželských dětí. Jeho dcera Lucrezia Borgia byla známá svými skandálními vztahy, včetně incestního poměru […]
reklama
záhady a tajemství
Když si konspirátoři nedají pokoj: Potrhlý mýtus o nepřistání na měsíci
„Je to malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo.“ Tuto slavnou větu vyslovil 20. července 1969 americký pilot a astronaut Neil Armstrong ihned poté, co se jeho bota zabořila měsíčního prachu. Lidstvo v ten okamžiku dokázalo své schopnosti a odhodlání, když se poprvé dotklo jiného vesmírného tělesa než mateřské planety. Dodnes však řada lidí […]
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz