Domů     U stolu s diktátory: Excentrické chutě a manýry
U stolu s diktátory: Excentrické chutě a manýry

Sto lidí, sto chutí. Když Benito Mussolini povečeří svůj oblíbený pokrm, manželka s ním odmítá spát v jedné místnosti. Fidel Castro večeří a snídá často v rozmezí pouhých čtyř hodin a Pol Pot nechává vařit kobru s citrónovou šťávou. A o některých jiných se tvrdí, že si pochutnávali na lidském mase!

Těžko lze sice předpokládat, že jídlo kromě trávicího traktu a nálady může ovlivnit i světonázor, přesto zvyklosti u stolu i výběr oblíbených jídel mohou o nechvalně proslulých politicích prozradit zajímavé věci.

Nebezpečí číhá všude

Hlava komunistického Rumunska Nicolae Ceaușescu (1918-1989) často dokáže rozzuřit i urazit hlavy cizích států, když si při zahraničních návštěvách vozí jídlo s sebou.

Navíc si bere na cesty i své své techniky s mobilní laboratoří, aby mohli otestovat každé sousto, určené pro jeho žaludek.

Vyhýbá se všem pokrmům, které nejsou řádně prověřeny a tak se stává, že při slavnostních událostech nenápadně hází jídlo na podlahu a kope do něj, aby se dostalo co nejdále od něho.

Pokud si ale může užívat pohody a je si jistý, že mu nehrozí nebezpečí, pak si rád pochutná na vegetariánských těstovinách s vejci v zakysané smetaně, kaprovi v aspiku anebo zeleninovém salátu s dobře kořeněným kusem masa, nejlépe připraveným na grilu.

Má také slabost pro specialitu: pomalu dušené kuřecí maso, kdy se použije celé kuře včetně hlavy, křídel i nohou.

Kdo vydrží víc?

Opulentními večeřemi, které jsou ve skutečnosti spíše mnohahodinovými pitkami, je Josif Vissarionovič Stalin (1878-1953) proslulý. Účast na nich je vlastně svým způsobem rafinovanou formou mučení.

Hry, zpěv a soutěžení v pití alkoholu dává jeho společníkům zabrat.

Traduje se, že tempo akce proměnilo jednou Nikitu Sergejeviče Chruščova (1894-1971) v trosku, která nezvládá udržet moč a jindy pro změnu budoucí jugoslávský prezident Josip Broz Tito (1892-1980) zvládne udržet krok s ostatními jenom díky tomu, že chvílemi zvrací do vlastního saka.

Sovětský vůdce má v oblibě tradiční gruzínskou kuchyni, miluje jídla, obsahující vlašské ořechy, švestky, česnek anebo granátová jablka.

Jedním z jeho šéfkuchařů je také Spiridon Ivanovič Putin (1879-1965), dědeček současného ruského prezidenta Vladimira Vladimiroviče Putina (*1952).

Josif V. Stalin si rád užíval opulentních večeří, ale s chutí si dopřál i piknik v přírodě.
Josif V. Stalin si rád užíval opulentních večeří, ale s chutí si dopřál i piknik v přírodě.

Honem, než přijde táta!

Oblíbeným pokrmem italského fašistického diktátora Benita Mussoliniho (1883-1945) je jednoduchý salát, plný nahrubo nasekaného česneku s olivovým olejem a citrónovou šťávou. Považuje ho za zdraví prospěšný. „Dokázal ho sníst celou mísu.

Pak už nebylo možné pohybovat se v jeho blízkosti a v noci jsem ho nechávala spát samotného v ložnici. Sama jsem raději odešla spát k dětem,“ svěřuje se ve vzpomínkách jeho manželka Rachele (1890-1979).

Mussolini jí nejraději doma se svou rodinou a potrpí si na to, aby byla večeře podávána přesně a jeho choť s dětmi aby seděli u stolu už před jeho příchodem a čekali na něj.

Pokud jde o národní kuchyně, považuje francouzskou za zcela bezcennou a naopak italskou za nejlepší na světě, přesto třeba o těstoviny jeví jenom malý zájem.

Benito Mussolini si potrpěl na večeře ve společnosti své manželky a dětí.
Benito Mussolini si potrpěl na večeře ve společnosti své manželky a dětí.

Kousek Indie

Ikonický kubánský vůdce Fidel Castro (1926-2016) je po celý život známý tím, že tvrdě pracuje. Proto se jeho osobní šéfkuchař nediví, když mu připravuje poslední jídlo jeho pracovního dne 2 hodiny po půlnoci a v 6 hodin ráno už mu chystá snídani.

Prezident si rád dopřává i vegetariánská jídla a jeho oblíbeným pokrmem jsou například zeleninové polévky. Také je ctitelem dobrých vín. Jsou však i jiné věci, které musí mít na svém jídelníčku pravidelně.

Jde o olivy, maso a sýry, které si nechává dovážet (poněkud překvapivě) ze Spojených států amerických. Fidel Castro rovněž miluje jednu rostlinu z Indie. Jde o moringu olejodárnou (Moringa oleifera), která je dnes označována za superpotravinu.

Má řadu léčivých vlastností a vysoký obsah bílkovin i cenných látek, vitamínů a minerálů. Revolucionář si ji dokonce sám pěstuje na své farmě.

Fidel Castro byl milovníkem dobrého vína.
Fidel Castro byl milovníkem dobrého vína.

Pán všeho tvorstva

Prezident Ugandy Idi Amin (1924-2003) si pro svou krutost vyslouží přezdívku „řezník z Kampaly“. Za dobu jeho vlády umírá několik set tisíc lidí, některé odhady mluví až o půl milionu.

Sám sebe pak označuje za „přemožitele britské nadvlády v celé Africe a především v Ugandě.“ I když tvrdí, že je přemožitelem Britů, má rád britské věci a to i na jídelníčku. Zalíbí se mu kromě jiného zvyk popíjet odpolední čaj.

Z masitých pokrmů má nejraději kozí pečeni a k ní chléb z prosa. Údajně dokázal také sníst až 40 pomerančů denně s tím, že jde o „přírodní Viagru“. Později, když žije v exilu v Saudské Arábii, miluje pizzu a kuřecí jídla z jednoho fastfoodového řetězce.

O tom, jak moc pestrý jídelníček měl se vedou spekulace, tvrdí se, že ugandský kruťas mohl být také kanibalem. Ten ještě za svého života odpovídá na podobná nařčení slovy, že lidské maso je pro něj příliš slané.

„Lidské maso je na mou chuť příliš slané,“ tvrdil Idi Amin.
„Lidské maso je na mou chuť příliš slané,“ tvrdil Idi Amin.

Já jím, vy pracujte!

Během vlády vůdce Rudých Khmerů a premiéra Pol Pota, vlastním jménem Saloth Sar (1925-1998) třetina až polovina obyvatel Kambodže trpí (nejenom) hladem.

Zatímco obyčejní lidé přežívají na vodě a rýži, premiér si rád pochutnává na zvěřině včetně pokrmů z hadího masa, zapíjeného brandy. Existuje recept, který si nejvíce oblíbil. Kobra s odříznutou hlavou se pověsí na strom a nechá se sušit na slunci.

Hadí maso je posléze nakrájeno na kousky a rozmačkáno s hrstkou arašídů. Potom se vaří ve vodě, smíchané s trochou citrónové trávy, vinnými listy a mletým zázvorem nejméně hodinu.

Foto: www.businessinsider.com, www.welt.de, www.politico.eu, www.europe1.fr, www.thesun.co.uk,
Související články
Historie
Krysí stezky: Jak nacisté prchali do Jižní Ameriky
Italské kláštery, chorvatské přístavy a argentinské úřady – objevte fascinující trasy, po kterých unikali nejhledanější nacističtí zločinci do bezpečí jihoamerických diktatur. Tyto takzvané „krysí stezky“ představovaly složitou a často utajovanou síť kontaktů a logistické podpory, která umožnila stovkám, možná i tisícům pachatelů hrůzných zločinů druhé světové války uniknout před spravedlností spojeneckých mocností. Fenomén útěku nacistických […]
Historie
Gurmáni: Kardinál Richelieu miloval čokoládu, jeho praprasynovec nadšeně propagoval majonézu
Máte rádi čokoládu a majonézu? Tabulkovou nejspíš ano, jenže než se zrodí v téhle podobě, musíte ještě chvíli počkat. Teď jsme teprve na počátku 17. století, takže máme na mysli zatím jenom tu tekutou. Kakaové boby přiváží do Evropy španělský conquistador Hernán Cortés (1485–1547). Jenže nápoj z nich připravený připadá Španělům hořký a nějakou dobu trvá, než […]
Historie
Jak se zrodila knížka: Od tabulky a svitku ke složkám
Potřebu zaznamenávat svoje převratné myšlenky a předávat je dalším generacím má lidstvo už od pradávna. Od té doby, co se dokážeme mezi sebou dorozumívat, rozvíjí se první pokusy o zápisy. Kdy se zrodila první knížka a jak získala dnešní podobu? Tentokrát nebudeme zkoumat, které literární dílo je první – často se uvádí Epos o Gilgamešovi […]
Historie
Napoleon I. Bonaparte zakazoval svým kuchařům vedlejší příjmy
Francouzi jsou známí labužníci, jeden z těch nejproslulejších je ale původem Korsičan. To ovšem nic nemění na tom, že si nechává servírovat vybrané delikatesy. Hádáte, koho máme na mysli? Ano, řeč je o francouzském císaři Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821). Jeho oblíbený kuchař Lebeau je expert na paštiky a pečivo a Napoleonu Bonapartovi dělá, co mu na […]
reklama
historie
Vy se nám ještě hodíte! Členové SS, které si „zrecyklují“ Spojenci
Vězně z Osvětimi nakazí morem, malárií i tyfem, testuje si na nich vývoj nervových plynů a Hitlerovi slibuje zázračnou biologickou zbraň. Roku 1947 stojí před soudem. Obvinění? Mnohdy smrtící experimenty na lidech a cílená eutanazie. O vině není pochyb. Přesto jí bude zproštěn. Na Kurta Blomeho (1894–1969) mají zálusk Američané. Operace Overcast má za úkol […]
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
reklama
záhady a tajemství
Dobrodruh Edward Kelley: Když v souboji zabil člověka, magie mu nepomohla
Proměnit obyčejný kov na zlato, z kousku běžného kamene vyrobit drahokam, z podivných ingrediencí umíchat elixír mládí nebo vytvořit kámen mudrců. Učenci na pražském dvoře císaře Rudolfa II. se snaží. Někteří lidé považují alchymii za pavědu. Ve skutečnosti jí ale moderní chemie vděčí za spoustu užitečných znalostí. Vytvořila postup výroby silných kyselin. Vyladila k dokonalosti různé chemické postupy, […]
Starobylé ruiny hradu Valdek: Tajemná komnata brdských hvozdů
Zříceninu hradu Valdek najdeme ve Středočeském kraji v okrese Beroun na okraji vojenského újezdu Brdy. Hrad byl založen v polovině třináctého století díky starobylému rodu Buziců, konkrétně jeho větvi Zajíců. V období národního obrození se Valdek stal oblíbeným cílem českých vlastenců, včetně Karla Hynka Máchy, Josefa Jungmanna nebo Boženy Němcové. Hrad inspiroval řadu literárních děl […]
Hliněné monstrum: Kráčel Prahou někdy golem?
Původem je Polák, zastával funkci rabína v Poznani, což naznačuje spojení zmiňované Janem Schuldtem. Legenda z rabiho Löwa vytvořila hlavně symbolického ochránce židovského ghetta před pogromy. Rabiho Jehuda Löwa bena Becalela (1525–1609) okouzlí atmosféra pražského dvora císaře Rudolfa II. (1583–1611), nadšeného příznivce okultních věd. Dostaveníčko si zde dávají mudrcové, se kterými rád vede učené rozhovory. V roce 1588 […]
Stal se slavný okultista předlohou pro agenta Jamese Bonda?
Proslaví jako vynikající matematik a kartograf, ale zároveň i stoupenec okultních věd, což se tehdy vůbec nevylučovalo. Na nadpřirozeno jako zdroj poznání se obrací hlavně když upadá jeho popularita u anglického dvora.  Jeho současníci v něm vidí mága s nadpřirozenými schopnostmi. Fascinuje svými znalostmi. Jeho knihovna čítá na 4500 svazků! Angličan John Dee (asi 1527–1608) svému králi […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz