Domů     Mocní Medicejští z Florencie: Z bankéřů politická elita Evropy
Mocní Medicejští z Florencie: Z bankéřů politická elita Evropy
13.11.2019

Původem florentská rodina Medicejů se v polovině druhého tisíciletí stává pojmem po celé Evropě. Příslušníci klanu jsou bankéři, mecenáši umění, donátoři dostavby slavné katedrály Santa Maria del Fiore, sponzoři Michelangela i Galilea, ba dokonce i papežové.

V 15. a 16. století byste zkrátka nenašli ekonomickou, politickou a kulturní oblast, kam slavný rod nepronikne.

Medicejský rod disponuje obrovským vlivem napříč Evropou. Je proslulý svým bankovnickým umem a stává se synonymem štědrého patrona umění renesanční Itálie. I když se zmínky o tomto rodu objevují už ve století 13., jeho skutečná síla se rodí o století později.

Semínko, které vyklíčí a vyroste do enormních rozměrů, zaseje Giovanni di Bicci Medicejský (1360–1429), když založí Medicejskou banku v toskánské Florencii. Ve městě, jež se stane centrem tohoto rodu na další čtyři staletí.

Medicejové se pyšní zlatým erbem s červenými a modrými zdobnými prvky.
Medicejové se pyšní zlatým erbem s červenými a modrými zdobnými prvky.

Králem všeho

Finanční instituci založí Giovanni v roce 1397 a přesune se do Florentské republiky. O její rozvoj se postará jeho syn „otec vlasti“ Cosimo „Starý“ Medicejský (1389–1464).

Ten v oboru expanduje a zahájí trend, který následují jeho synové i vnuci. Medicejové financují vznik církevních staveb, podporují umění a půjčují vládním špičkám po Evropě.

Cosimo je praktickým mužem, jehož rada dalším rodinným příslušníkům zní, že je vhodnější být „neškodný vůči bohatým a silným, a zároveň být neustále dobročinným vůči chudým a slabým“. Upevnění a zakořenění bankovní tradice Medicejů není jediným přínosem Cosima.

Je to právě on, kdo nastartuje další medicejskou tradici, tradici podpory renesančního umění a kultury.

Jedním z prvních umělců, který pocítí štědrost Medicejů, je slavný sochař Donatello (1386–1466), jehož David je chloubou florentské Akademie krásných umění dodnes.

Cosimo navíc založí florentskou platonskou akademii a položí i základy Medicejské knihovny, která se později stane dokonce vzorem pro knihovnu vatikánskou! V době působení Cosima ve Florencii o něm papež Pius II. (1405–1464) prohlásí: „Je králem ve všem, kromě svého jména.“

Cosimo I. Medicejský zajistil do budoucna rodu poměrně velké bohatství.
Cosimo I. Medicejský zajistil do budoucna rodu poměrně velké bohatství.

Bankéřské inovace

Jaké jsou ale konkrétní zásluhy Cosima na poli bankovnictví a finančnictví, které mohou za to, že se dynastie rozroste a s ní i bankovní pobočky třeba do Barcelony nebo do Brugg?

Medicejové masivně propagují a praktikují využívání takzvaného podvojného účetnictví. Potřebují totiž přesnější způsob, jak účetnictví vést. Medicejové přesně vědí, kde jsou jejich peníze, evidence kreditů i debetů je precizně zpracována.

Jde přitom o jednoduché opatření, které pomůže Medicejským vybudovat si reputaci spolehlivosti. Druhým nástrojem, za který můžeme vděčit Medicejským, je takzvaný akreditiv.

Tento úvěrový list byl jedním z nejdůležitějších finančních mechanismů, jež v 15. století umožní rozvoj mezinárodního obchodu. Jak se karavany a lodě trmácí po celé Evropě a distribuují nepřeberné množství zboží, akreditiv se stává pro obchodníky nezbytností.

Jde o smlouvu od banky kupujícího, která ručí za poskytnutí platby bance prodávajícího ve chvíli, kdy dojde k dodání zboží.

Přeprava velkého množství peněz je v této době nebezpečná, obchodníci proto masivně ukládají floriny (místní platidlo) v medicejské bance výměnou za akreditiv.

Snad nejznámější člen mocného rodu, Lorenzo Nádherný
Snad nejznámější člen mocného rodu, Lorenzo Nádherný

Raději umění!

Medicejové uvedou v životnost i praxi moderních holdingových (mateřských) společností s rozsáhlou sítí společností dceřiných. Medicejské „dcery“ vzniknou v centrech evropského obchodu – v Miláně, Benátkách, Římě, Londýně, Ženevě, Lyonu nebo Avignonu.

Pověst největší a nejváženější evropské banky se po Cosimovi snaží udržet jeho vnuk Lorenzo Nádherný (1449–1492), mecenáš, jenž si na svém dvoře vydržuje renesanční velikány Leonarda da Vinciho nebo Michelangela.

Ačkoli jde o jednoho z nejvýznamnějších představitelů slavného rodu, je to právě on, kdo dobře rozjetý bankovnický podnik pomalu, ale jistě posílá ke dnu. Lorenzo oplývá mnohými přednostmi, starost a zájem o finančnictví to nicméně nejsou.

Ve chvíli, kdy penězi naplněné bankovní domy potřebují obratné, moudré a systematické vedení, jim ho Lorenzo zkrátka nemůže poskytnout. Chuť řídit bankovnický kolos nemá ani jeho otec Piero (1416–1469).

Ztráta vůle vést rodinný podnik, hospodářské potíže, konspirace florentského konkurenčního bankéřského rodu Pazziů podpořená katolickou církví způsobí zánik medicejské banky. Do roku 1494 banka uzavře všechny své pobočky a potácí se nad propastí bankrotu.

Kateřina to dotáhne až na královnu vzmáhající se Francie.
Kateřina to dotáhne až na královnu vzmáhající se Francie.

Panovnice francouzská

I když dojde k uzavření banky, Medicejové se nemusejí strachovat. Štěstěna je neopouští a oni se tak vypořádají i se vzpourou a následným vyhoštěním z Florencie. Lorenzo posune někdejší pověst finančních králů a podnikatelů směrem k umělecké a politické sféře.

Politická moc klanu roste do závratných výšin a někteří příbuzní Lorenza se dokonce stanou papeži.

Ženské členky rodu se výhodně provdají a například Kateřina Medicejská (1519–1589) získá na pár let vládu nad celou Francií, které porodí hned tři budoucí krále! Sám Lorenzo se za svého života těší nebývalé úctě.

Mocné panovnické rody celé Evropy s ním jednají jako se sobě rovným. V roce 1492 se ale nekorunovaný vládce Florencie vlivem onemocnění dnou zhroutí.

Na smrtelném loži dává rady svému synovi Petrovi (1472–1503), jak vést vnitřní i zahraniční politiku. Jeho následný skon zarmoutí i šlechtický rod Sforzů z Milána.

„Příroda již nikdy nevytvoří takového muže!“ posteskne si šlechtična Kateřina Sforzová (1463–1509) a dokonale tím vystihne, že Itálie právě ztratila obratného politika, jenž dokázal udržet mír na rozdrobeném Apeninském poloostrově. Neobratný Petr se nepotatil, Florencii ztratil a poloostrov uvrhl do válek.

Zřejmě i homosexuální orientace Gastona Medicejského stojí za koncem rodu.
Zřejmě i homosexuální orientace Gastona Medicejského stojí za koncem rodu.

Nejmocnější, ale nejkrutější

Na výsluní se Medicejové dostanou znovu až v roce 1530. Do čela Florencie se dostává Alexandr Medicejský (1511–1537), jenž dokonce získá oficiální dědičný titul florentského vévody.

Republikánské zřízení končí a lid je s překvapivě krutou vládou Alexandra hrubě nespokojen. Krutovláda končí až s Alexandrovou vraždou, kterou spáchá jeho nespokojený příbuzný.

Dalším významným představitelem klanu byl Cosimo I. Medicejský (1519–1574), jenž obdrží i titul velkovévoda toskánský. Cosimo tvrdě potlačí své odpůrce a vládne jako absolutistický panovník.

Cosimo úspěšně dobude republiky Pisu a Luccu a nechá ve Florencii vystavět budovu, ve které dnes sídlí slavná galerie Uffizi.

Kdysi slavný klan svou poslední stopu v mužské linii zanechal prostřednictvím velkovévody Giana Gastona Medicejského (1671–1737). Ten se jako vládce Toskánska zapsal do dějin zrušením daní pro chudé lidi a protižidovských opatření.

Vévoda často pobýval i v Praze, protože se oženil s Annou Marií Františkou (1672–1741), českou šlechtičnou z rodu vévodů Sasko-Lauenburských.

Vzhledem k velkovévodově homosexualitě však manželství zůstalo bezdětné a rod Medicejských tak vymřel po meči.

Foto: Wikimedia.
Související články
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Historie
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
záhady a tajemství
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
reklama
historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn