Domů     Mocní Medicejští z Florencie: Z bankéřů politická elita Evropy
Mocní Medicejští z Florencie: Z bankéřů politická elita Evropy
13.11.2019

Původem florentská rodina Medicejů se v polovině druhého tisíciletí stává pojmem po celé Evropě. Příslušníci klanu jsou bankéři, mecenáši umění, donátoři dostavby slavné katedrály Santa Maria del Fiore, sponzoři Michelangela i Galilea, ba dokonce i papežové.

V 15. a 16. století byste zkrátka nenašli ekonomickou, politickou a kulturní oblast, kam slavný rod nepronikne.

Medicejský rod disponuje obrovským vlivem napříč Evropou. Je proslulý svým bankovnickým umem a stává se synonymem štědrého patrona umění renesanční Itálie. I když se zmínky o tomto rodu objevují už ve století 13., jeho skutečná síla se rodí o století později.

Semínko, které vyklíčí a vyroste do enormních rozměrů, zaseje Giovanni di Bicci Medicejský (1360–1429), když založí Medicejskou banku v toskánské Florencii. Ve městě, jež se stane centrem tohoto rodu na další čtyři staletí.

Medicejové se pyšní zlatým erbem s červenými a modrými zdobnými prvky.
Medicejové se pyšní zlatým erbem s červenými a modrými zdobnými prvky.

Králem všeho

Finanční instituci založí Giovanni v roce 1397 a přesune se do Florentské republiky. O její rozvoj se postará jeho syn „otec vlasti“ Cosimo „Starý“ Medicejský (1389–1464).

Ten v oboru expanduje a zahájí trend, který následují jeho synové i vnuci. Medicejové financují vznik církevních staveb, podporují umění a půjčují vládním špičkám po Evropě.

Cosimo je praktickým mužem, jehož rada dalším rodinným příslušníkům zní, že je vhodnější být „neškodný vůči bohatým a silným, a zároveň být neustále dobročinným vůči chudým a slabým“. Upevnění a zakořenění bankovní tradice Medicejů není jediným přínosem Cosima.

Je to právě on, kdo nastartuje další medicejskou tradici, tradici podpory renesančního umění a kultury.

Jedním z prvních umělců, který pocítí štědrost Medicejů, je slavný sochař Donatello (1386–1466), jehož David je chloubou florentské Akademie krásných umění dodnes.

Cosimo navíc založí florentskou platonskou akademii a položí i základy Medicejské knihovny, která se později stane dokonce vzorem pro knihovnu vatikánskou! V době působení Cosima ve Florencii o něm papež Pius II. (1405–1464) prohlásí: „Je králem ve všem, kromě svého jména.“

Cosimo I. Medicejský zajistil do budoucna rodu poměrně velké bohatství.
Cosimo I. Medicejský zajistil do budoucna rodu poměrně velké bohatství.

Bankéřské inovace

Jaké jsou ale konkrétní zásluhy Cosima na poli bankovnictví a finančnictví, které mohou za to, že se dynastie rozroste a s ní i bankovní pobočky třeba do Barcelony nebo do Brugg?

Medicejové masivně propagují a praktikují využívání takzvaného podvojného účetnictví. Potřebují totiž přesnější způsob, jak účetnictví vést. Medicejové přesně vědí, kde jsou jejich peníze, evidence kreditů i debetů je precizně zpracována.

Jde přitom o jednoduché opatření, které pomůže Medicejským vybudovat si reputaci spolehlivosti. Druhým nástrojem, za který můžeme vděčit Medicejským, je takzvaný akreditiv.

Tento úvěrový list byl jedním z nejdůležitějších finančních mechanismů, jež v 15. století umožní rozvoj mezinárodního obchodu. Jak se karavany a lodě trmácí po celé Evropě a distribuují nepřeberné množství zboží, akreditiv se stává pro obchodníky nezbytností.

Jde o smlouvu od banky kupujícího, která ručí za poskytnutí platby bance prodávajícího ve chvíli, kdy dojde k dodání zboží.

Přeprava velkého množství peněz je v této době nebezpečná, obchodníci proto masivně ukládají floriny (místní platidlo) v medicejské bance výměnou za akreditiv.

Snad nejznámější člen mocného rodu, Lorenzo Nádherný
Snad nejznámější člen mocného rodu, Lorenzo Nádherný

Raději umění!

Medicejové uvedou v životnost i praxi moderních holdingových (mateřských) společností s rozsáhlou sítí společností dceřiných. Medicejské „dcery“ vzniknou v centrech evropského obchodu – v Miláně, Benátkách, Římě, Londýně, Ženevě, Lyonu nebo Avignonu.

Pověst největší a nejváženější evropské banky se po Cosimovi snaží udržet jeho vnuk Lorenzo Nádherný (1449–1492), mecenáš, jenž si na svém dvoře vydržuje renesanční velikány Leonarda da Vinciho nebo Michelangela.

Ačkoli jde o jednoho z nejvýznamnějších představitelů slavného rodu, je to právě on, kdo dobře rozjetý bankovnický podnik pomalu, ale jistě posílá ke dnu. Lorenzo oplývá mnohými přednostmi, starost a zájem o finančnictví to nicméně nejsou.

Ve chvíli, kdy penězi naplněné bankovní domy potřebují obratné, moudré a systematické vedení, jim ho Lorenzo zkrátka nemůže poskytnout. Chuť řídit bankovnický kolos nemá ani jeho otec Piero (1416–1469).

Ztráta vůle vést rodinný podnik, hospodářské potíže, konspirace florentského konkurenčního bankéřského rodu Pazziů podpořená katolickou církví způsobí zánik medicejské banky. Do roku 1494 banka uzavře všechny své pobočky a potácí se nad propastí bankrotu.

Kateřina to dotáhne až na královnu vzmáhající se Francie.
Kateřina to dotáhne až na královnu vzmáhající se Francie.

Panovnice francouzská

I když dojde k uzavření banky, Medicejové se nemusejí strachovat. Štěstěna je neopouští a oni se tak vypořádají i se vzpourou a následným vyhoštěním z Florencie. Lorenzo posune někdejší pověst finančních králů a podnikatelů směrem k umělecké a politické sféře.

Politická moc klanu roste do závratných výšin a někteří příbuzní Lorenza se dokonce stanou papeži.

Ženské členky rodu se výhodně provdají a například Kateřina Medicejská (1519–1589) získá na pár let vládu nad celou Francií, které porodí hned tři budoucí krále! Sám Lorenzo se za svého života těší nebývalé úctě.

Mocné panovnické rody celé Evropy s ním jednají jako se sobě rovným. V roce 1492 se ale nekorunovaný vládce Florencie vlivem onemocnění dnou zhroutí.

Na smrtelném loži dává rady svému synovi Petrovi (1472–1503), jak vést vnitřní i zahraniční politiku. Jeho následný skon zarmoutí i šlechtický rod Sforzů z Milána.

„Příroda již nikdy nevytvoří takového muže!“ posteskne si šlechtična Kateřina Sforzová (1463–1509) a dokonale tím vystihne, že Itálie právě ztratila obratného politika, jenž dokázal udržet mír na rozdrobeném Apeninském poloostrově. Neobratný Petr se nepotatil, Florencii ztratil a poloostrov uvrhl do válek.

Zřejmě i homosexuální orientace Gastona Medicejského stojí za koncem rodu.
Zřejmě i homosexuální orientace Gastona Medicejského stojí za koncem rodu.

Nejmocnější, ale nejkrutější

Na výsluní se Medicejové dostanou znovu až v roce 1530. Do čela Florencie se dostává Alexandr Medicejský (1511–1537), jenž dokonce získá oficiální dědičný titul florentského vévody.

Republikánské zřízení končí a lid je s překvapivě krutou vládou Alexandra hrubě nespokojen. Krutovláda končí až s Alexandrovou vraždou, kterou spáchá jeho nespokojený příbuzný.

Dalším významným představitelem klanu byl Cosimo I. Medicejský (1519–1574), jenž obdrží i titul velkovévoda toskánský. Cosimo tvrdě potlačí své odpůrce a vládne jako absolutistický panovník.

Cosimo úspěšně dobude republiky Pisu a Luccu a nechá ve Florencii vystavět budovu, ve které dnes sídlí slavná galerie Uffizi.

Kdysi slavný klan svou poslední stopu v mužské linii zanechal prostřednictvím velkovévody Giana Gastona Medicejského (1671–1737). Ten se jako vládce Toskánska zapsal do dějin zrušením daní pro chudé lidi a protižidovských opatření.

Vévoda často pobýval i v Praze, protože se oženil s Annou Marií Františkou (1672–1741), českou šlechtičnou z rodu vévodů Sasko-Lauenburských.

Vzhledem k velkovévodově homosexualitě však manželství zůstalo bezdětné a rod Medicejských tak vymřel po meči.

Foto: Wikimedia.
Související články
Historie
Anežka z Kuenringu: Krátkovlasá milenka porodila čtyři děti
Příběh Anežky, zvané Palcéřík (1236–?) také začal svatbou, ovšem nevěstou byla Markéta Babenberská (1204/1205–1266) a ženich se jmenoval Přemysl Otakar II. (1233–1278), král železný a zlatý, jak se mu u nás trefně říkalo. Sňatek to byl slavný, ovšem na druhou stranu i velmi podivný. Když se ti dva 11. února 1252 brali, odevzdala Markéta do […]
Historie
Útěky na svobodu: Důmyslné způsoby, jak prchat ze socialistického Československa
Před pětasedmdesáti lety zakázala československá vláda lidem vycestovat ze země. Mnozí ale v nesvobodném státě žít nechtěli, a nacházeli proto velmi důmyslné způsoby, jak se dostat za hranice. Pohraničníkům, hlídkujícím na silnici u vsi Lísková, se nad ránem 25. července 1953 naskytl pozoruhodný pohled. Blížilo se k nim obrněné vozidlo neznámého typu, natřené na zeleno. Velitel hlídky dal obrněnci […]
Historie
Svátek světel: Chanuka nejsou židovské Vánoce!
Dárky, rodinná setkání, dobré jídlo a svíčky. To vše patří k židovskému svátku zvanému chanuka, který se časově může překrývat s Vánocemi. Jde o památku na dávný zázrak, který se stal před více než dvěma tisíci lety v Jeruzalémě poté, co židovský národ porazil své utlačovatele. V centru dění je olej. Když se řekne chanuka, […]
Historie
Dřevěný louskáček: Ikona Vánoc i symbol štěstí
Vojáci, králové, rytíři nebo třeba myslivci. Ať ten či onen, dřevěné figurky louskáčků jsou vždy pestře zdobené a do vánočního období vnášejí atmosféru starých časů. Kdysi neslouží jen k louskání ořechů, ale pomáhají zahánět zlé síly. A dnes? Hlavně zdobí, i když jeden si udělá výlet až do vesmíru! U nás známe louskáček především jako […]
reklama
věda a technika
Sam Altman: Muž, který vypustil džina z lahve
Novináři se předhánějí v katastrofických scénářích. Objevují předpovědi, které slibují milionům lidí, že umělá inteligence ohrozí jejich práci. Mění se práce učitelů, copywriterů i žurnalistů samotných. A to vše, s trochou nadsázky, kvůli jednomu muži. Narozeninová party je v plném proudu. Dort s osmi svíčkami vzbudí velký potlesk a malý Samuel Harris Altman (*1985) ze St. Louis v Missouri […]
Australské Uluru: Zapovězený monolit, který září do okolí
Téměř uprostřed australského kontinentu se s každým ránem probouzí město Alice Springs. Žije zde necelých 30 000 obyvatel, nepatří tedy mezi žádné megalopole. Avšak na poměry střední Austrálie je to až zázračné velkoměsto. Všude kolem se totiž táhnou stovky kilometrů neutěšené pouště, kde přežijí jen ty nejodolnější organismy. Vždyť teplota se zde umí vyšplhat až […]
Iluze Měsíce: Je tak velký, jaký ho vnímáme!
Podívejte, nad obzorem vychází Měsíc. Ten je ale veliký! Když ale pár chvil počkáte, než se dostane vysoko na oblohu, najednou bude poloviční. Proč se zmenšil? Je najednou od Země dál? Rozhodně není, všechno je jen iluze! Vzdálenost Měsíce od naší planety činí 384 400 km. Občas se na své eliptické dráze skutečně dostane o […]
Mise Měsíc: Motory, které vynesou Artemis do vesmíru
V posledních letech bylo možné pozorovat snahu NASA o obnovení vesmírného programu, jehož cílem je znovu dostat lidskou posádku na povrch Měsíce – mise je nazvána Artemis. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway, k níž bude posádky opakovaně dopravovat loď Orion, která bude vynášena raketou SLS. K prvnímu úspěšnému startu Artemis I došlo už 16. listopadu […]
reklama
svět zločinu
Krvavý Korán: Husajn na zvrácený dárek přispěje 27 litry!
Pod jeho hustým knírem se rozprostře zářivý úsměv a okamžitě začne knihou opatrně listovat. Při předání svůj krok obhajuje, údajně jde o poděkování a gesto respektu vůči Alláhovi. Duchovní vůdci to ale vnímají jako urážku. Krev je totiž nečistá. Jak oslavit šedesáté narozeniny? Irácký diktátor Saddám Husajn (1937–2006) si dárek zařídí sám. Objedná si Korán, […]
Řádění Cambridgeské pětky: Špioni kašlali na peníze, hnala je ideologie
Konzervativci pracující ve službách komunistů. Taková představa by měla být z říše sci-fi, vždy jde o naprostý rozpor ve světonázorech. Přesto se něco podobného v minulosti stalo realitou. Kdo by ale čekal, že motivace takových lidí bude finanční, šeredně se mýlí. Britské úřady nevěří tomu, že konzervativní člen parlamentu může být zároveň komunistickým špionem. Zaskočí je také […]
Kamarádky z karavanů: Taser, páčidlo a živá pochodeň
Malý kluk zírá do lednice. „Tiny! Mám hlad,“ kňourá směrem ke starší sestře. Tina prohrábne police a vlastní peněženku. Sesype pár drobných, co vyjdou na balení bílého chleba a pár vajíček na obalení, aby ho mohla osmažit. Kde jsou rodiče? Nejsou s to se dostat z drogové závislosti – a ani nemají tu ambici. Momentálně […]
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz