Domů     Tragédie černého zlata: Největší ropné katastrofy světa
Tragédie černého zlata: Největší ropné katastrofy světa
19.10.2019

Dnes si jen velmi těžko dokážeme představit svět bez ropy. Díky ní fungují průmysl i doprava. S pomocí ropy ale také získáváme potraviny, léky, plasty nebo oblečení.

V historii došlo k několika katastrofám, které ovlivnily nejen lidstvo, ale hlavně život v oceánech i na pobřeží.

Kuvajtská ropná skvrna

Kde: Kuvajt

Kdy: 19. ledna 1991

Množství vyteklé ropy: 906 300 000 litrů

Náklady: 484,5 milionu dolarů

Vůbec největší ropná katastrofa se stala během války v Perském zálivu. Nedošlo k ní kvůli technické závadě nebo výbuchu, ale zcela cílenou sabotáží.

Do moře ropu vypustila irácká armáda, jejímž cílem bylo zpomalit americké vojáky, kteří plánovali zabrat území Kuvajtu. Aby se zamezilo dalším únikům, zničilo americké letectvo ropné věže. Podle mezinárodní studie se do moře vyplavilo kolem 5,7 milionu barelů ropy.

Později se dokonce spekulovalo, že chtěl Saddám Husajn zapálit veškeré zásoby ropy, a zničit tím světovou ekonomiku.
Později se dokonce spekulovalo, že chtěl Saddám Husajn zapálit veškeré zásoby ropy, a zničit tím světovou ekonomiku.

Zvířata v ohrožení

Vrstva ropy silná 12 centimetrů pokryla moře o rozloze přes 4000 km2 a zasáhla tak do celého mořského ekosystému. Zatímco americké jednotky se mohly zasaženému místu vyhnout, živočichové v oblasti už uniknout nemohli.

Černé zlato usmrtilo nejméně 30 000 přezimujících mořských ptáků, a také velké množství ryb. Zamořena byla čtvrtina kuvajtské pouště.

Deepwater Horizon

Kde: Mexický záliv

Kdy: 22. dubna 2010

Množství vyteklé ropy: 779 100 000 litrů

Náklady: 5 miliard dolarů

Deepwater Horizon byla plovoucí vrtná plošina, postavená v roce 2001. Mohla se pyšnit jedinečným prvenstvím. V roce 2009 vyvrtala nejhlubší vrt historie do hloubky 10 km.

O rok později ale zastínil tento rekord tragický výbuch, který zapříčinil nejhorší únik ropy v dějinách. Neštěstí se stalo ve hloubce 1500 metrů. Dva dny po explozi se plošina potopila.

Jen o pár měsíců později se technikům podařilo do poškozeného vrtu vložit speciální těsnicí směs, která trhlinu ucpala.

Výbuch zabil i několik lidí.
Výbuch zabil i několik lidí.

Exploze zabíjí

K havárii došlo kvůli vysoce stlačenému metanu, který vytrhl horní uzávěr vrtného zařízení a po kontaktu se vzduchem vybuchl. Na místě připravil o život 11 lidí a následně narušil statiku plošiny.

Během několika dnů skvrna doplula až k břehům Louisany a zanechala po sobě spoušť. Zasažena byla pobřeží celkem pěti amerických států, včetně vzácných mokřadů v deltě řeky Mississippi.

V důsledku této katastrofy zemřelo téměř 6000 mořských želv, 26 000 delfínů a velryb, 82 000 ptáků a další obrovské množství ryb a bezobratlých živočichů.

Ixtoc 1

Kde: Mexický záliv

Kdy: 3. června 1979

Množství vyteklé ropy: 531 017 565 litrů

Náklady: 283,9 milionu dolarů

Ropný vrt Ixtoc 1, který vlastnila mexická ropná společnost Pemex, se nacházel v Mexickém zálivu, téměř 1000 kilometrů od pobřeží Texasu. Firma v té době těžila vrt hluboký 3 kilometry, když se ozval obrovský výbuch.

Ten způsobila nerovnováha tlaku, následkem čehož unikly desetitisíce barelů ropy. Během pár měsíců se skvrna v délce 640 km přibližovala směrem k pobřeží Texasu.

Se skvrnou bojovali pracovníci několik měsíců.
Se skvrnou bojovali pracovníci několik měsíců.

Jak zastavit ropu?

Pokusy o zastavení proudu ropy selhávaly, jelikož se neustále měnil vítr a těžká ropa klesala pod hladinu moře. A i když pracovníci rozmístili na hladinu plovoucí bariéry, ropa přes ně dále přetékala.

Americká vláda se skvrnou bojovala více než dva měsíce, sama společnost Pemex odmítla uhradit škody vzniklé v souvislosti s čistícími pracemi.

Lodě Atlantic Empress a Aegean Captain

Kde: Tobago

Kdy: 19. července 1979

Množství vyteklé ropy: 349 800 000 litrů

Náklady: 187 milionů dolarů

Nehoda, která se stala poblíž ostrova Tobago, nezavinila ropná plošina, ale srážka dvou tankerů, jež převážely ropu.  V tropické bouři se srazila řecká loď Atlantic Empress a Aegean Captain.

Obě lodě vzplály a rozlomily se, přičemž uniklo obrovské množství ropy. Katastrofa se stala naštěstí poměrně daleko od pevniny, takže nejbližší ostrovy byly chráněné před masivním znečištěním.

Při havárii se srazily dva tankery naráz.
Při havárii se srazily dva tankery naráz.

Havárii se nedalo zabránit

Kvůli bouři neměla ani jedna loď šanci se srážce vyhnout, jelikož v ten den silně pršelo a foukal prudký vítr. Podle výpovědí se tankery vzájemně zaznamenaly jen asi 500 metrů před střetem.

Větší pohromě zabránil kapitán lodě Aegean Captain, který ještě na poslední chvíli změnil mírně kurz. Jinak by neměla ani jedna posádka šanci.

I přesto na Atlantic Empress zemřelo 26 lidí, snad i proto, že se hasičům nedařilo dostat oheň pod kontrolu, a docházelo k dalším výbuchům. Nakonec se podařilo zachránit tanker Aegean Captain, zatímco Atlantic Empress se vlivem požáru potopil.

ABT Summer

Kde: Angola

Kdy: 28. května 1991

Množství vyteklé ropy: 305 280 000 litrů

Náklady: 178 milionů dolarů

V květnu roku 1991 došlo téměř 1500 km od angolského pobřeží k explozi supertankeru ABT Summer. Loď postavená v jihokorejské loděnici Ulsan brázdila moře už od roku 1974 a měřila na délku přes 344 metrů, jeho šířka činila 54 metrů.

K neštěstí došlo na trase z Íránu do Rotterdamu. Kvůli havárii se vylily miliony litrů ropy, které vytvořily 34 kilometrů velkou ropnou skvrnu. Než se tanker potopil do moře, celé tři dny hořel. Kvůli výbuchu zemřelo na místě pět členů posádky.

Z hlediska životního prostředí ale nebyla tato katastrofa natolik závažná, jelikož se stala daleko od pobřeží.

Kvůli havárii se vytvořila 34 km velká ropná skvrna.
Kvůli havárii se vytvořila 34 km velká ropná skvrna.

Castillo de Bellver

Kde: Jihoafrická republika

Kdy: 6. srpna 1983

Množství vyteklé ropy: 286 200 000 litrů

Náklady: 153 milionů dolarů

U pobřeží Jihoafrické republiky v roce 1983 nečekaně vybuchl, a následně hořel, španělský tanker Castillo de Bellver.

Loď cestovala po moři od roku 1978. V osudný den byl na cestě s ropou z Perského zálivu do Španělska v ekologické oblasti, ve které žije velké množství mořských ptáků, a nacházejí se zde důležité rybářské revíry. Pobřeží bylo silně ohroženo.

Naneštěstí se změnil vítr a odvál skvrnu směrem do oceánu. Dopady na životní prostřední byly nakonec minimální a ani na palubě nepřišel nikdo o život.

Před ještě větší katastrofou zachránil pobřeží vítr.
Před ještě větší katastrofou zachránil pobřeží vítr.

Amoco Cadiz

Kde: Francie

Kdy: 16. března 1978

Množství vyteklé ropy: 254 400 000 litrů

Náklady: 136 milionů dolarů

V roce 1978 došlo u pobřeží Francie k havárii tankeru Amoco Cadiz, který jel na své pravidelné trase z Perského zálivu do holandského města Rotterdam. Když 335 metrů dlouhá loď míjela západní pobřeží Francie, zasáhla ji prudká bouře.

Vysoké vlny poškodily kormidlo a poslaly tanker přímo na pobřeží. Loď nejprve narazila do korálového útesu, kvůli čemuž voda zatopila strojovnu. Další náraz do skal pak způsobil protržení ropných nádrží. Obsah všech cisteren vytekl do moře během 14 dnů.

Podle některých se dalo katastrofě zabránit.
Podle některých se dalo katastrofě zabránit.

Mohlo se katastrofě zabránit?

Posádka byla o možné katastrofě varována, nebyla už ale schopná loď včas zastavit a tanker proto najel na mělčinu. Celkově se poblíž města Portsall vylilo více jak 2,5 milionu litrů nafty, která zasáhla zhruba 360 km pobřeží.

S následky havárie pak bojovalo zhruba 14 000 dobrovolníků a vojáků. I přesto uhynulo přibližně 37 000 ptáků a 6 400 ústřic. Příroda se z této katastrofy vzpamatovávala dlouhých 7 let.

Odyssey

Kde: Kanada

Kdy: 10. listopadu 1988

Množství vyteklé ropy: 162 180 000 litrů

Náklady: 86,7 milionu dolarů

Asi tisíc kilometrů od kanadského východního pobřeží explodoval americký tanker Odyssey a vypustil do širého moře přibližně 162 milionů litrů nafty. V osudný den plul na trase ze Shetlandských ostrovů do Kanady.

Asi 2 000 km od pobřeží Newfoundlandu jej zastihla mořská bouře a na lodi došlo k výbuchu, přičemž se rozlomila na dva kusy a potopila.

Na pomoc nejrychleji zareagovala ruská loď Passat, která na místo dorazila do hodiny, ale kvůli plamenům se nedokázala přiblížit ani na vzdálenost jednoho kilometru. Na palubě zemřelo 27 členů posádky.

Tanker havaroval kvůli bouři.
Tanker havaroval kvůli bouři.

MT Haven

Kde: Janov, Itálie

Kdy: 11. dubna 1991

Množství vyteklé ropy: 159 000 000 litrů

Náklady: 85 milionů dolarů

Tanker Amoco Milford byl postaven v loděnicích v Cardizu v roce 1973. Loď měřila na délku 334 metrů a na šířku 51 metrů.  V roce 1991 na ní ale došlo u italského Janova k ničivé explozi, když začala rutinní operace přečerpávání části nákladu s cílem upravit plavební ponor lodi.

V ten moment otřásl předními nádržemi silný výbuch a o pár minut později vzplál na palubě obrovský požár. A i když námořníci společně s hasiči s plameny bojovali, nic nezmohli.

I přes okamžitou pomoc se nepodařilo plameny zpacifikovat.
I přes okamžitou pomoc se nepodařilo plameny zpacifikovat.

Bezpečností opatření nepomohlo

Plameny přesahovaly stometrovou výšku a zemřelo celkem šest členů posádky. Aby se zabránilo velké ekologické katastrofě, doporučovali techničtí experti odtáhnout loď co nejdále na otevřené moře a nechat ji klesnout ke dnu. To se také stalo.

Po dalším výbuchu se loď rozlomila na dvě části a po třech dnech se potopila. Vyteklá ropa zasáhla pobřeží Itálie a Francie.

Navzdory okamžitým opatřením, kdy byla instalována 10 km dlouhá norná stěna, se nafta rozlila po místních plážích a způsobila obrovské škody.

Exxon Valdez

Kde: Aljaška

Kdy: 24. března 1989

Množství vyteklé ropy: 41 000 000 litrů

Náklady: 4 miliardy dolarů

V roce 1989 se vylilo z tankeru Exxon Valdez okolo 257 tisíc barelů ropy, což je sice pouhý zlomek ve srovnání s největšími ropnými skvrnami, katastrofa ale nesmírně zasáhla do místního ekosystému.

Došlo k ní v zálivu prince Williama, kdy loď narazila do útesů s plným nákladem ropy. Odhaduje se, že následkem ropné skvrny zemřelo 250 000 mořských ptáků, 2800 mořských vyder, 300 tuleňů, 250 orlů, asi 22 kosatek a miliardy jiker lososů a herinků.

Havárie byla jednou z největších ekologických katastrof.
Havárie byla jednou z největších ekologických katastrof.

Opilý kapitán

Likvidace po katastrofě se účastnilo více než 11 000 lidí. Nehodu podle vyšetřování způsobil sám kapitán lodi Joe Hazelwood, který vydával chaotické rozkazy, když se chtěl vyhnout skaliskům. Posléze testy prokázaly, že měl v krvi velké množství alkoholu.

Celkově se ropná skvrna rozlévala podél 2000 km pobřeží a zasáhla 28 000 km2 oceánu. Vyšetřování také prokázalo, že ani loď nebyla v dobrém stavu a nefungoval radar, který měl posádku před překážkou varovat.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
svět zločinu
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
reklama
záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina