Asi každý někdy slyšel, že smích je zdravý. Nejenže je to pravda, ale je vážně překvapivé, jak mocným lékem smích doopravdy je. Dokáže totiž nahradit cvičení v tělocvičně i léky proti bolesti či nachlazení.
Bujaré veselí v nás odstartuje poměrně komplikovaná reakce mnoha různých částí našeho mozku. Jedna jejich skupina pracuje na pochopení komické situace. Druhá skupina mozkových čidel pak spouští samotný smích.
Do něj se s plícemi a bránicí zapojuje velká část svalů, nad kterými však v tu chvíli ztrácíme kontrolu. Proto se můžeme smíchy doslova sesunout k zemi nebo se zlomit v pase.
Léčí již od středověku
Blahodárné účinky smíchu odpozorovali lidé už před dlouhými staletími. Dochoval se například záznam francouzského chirurga jménem Henri de Mondeville ze 13. století. Lékař v něm tvrdí, že smích urychluje zotavování pacientů po operacích.
Konkrétní léčivé účinky byly ale zmapovány až v moderní době. Patří mezi ně například tišení bolesti, posilování odolnosti organismu a potvrzena byla i domněnka onoho středověkého lékaře – smích opravdu podporuje i hojení.
Zázračné účinky smíchu
Pokud se často smějete, posilujete svoji imunitu. To znamená, že jste výrazně odolnější proti nachlazení, chřipce či rýmě. Navíc se lépe zbavujete stresu. Pouhé 3 minuty smíchu se navíc výdejem energie vyrovnají 15 minutám běhu.
Dokáže tedy zastoupit i cvičení. Smích tlumí bolesti a přináší uvolnění a pocity štěstí podobně jako při dávce morfia. Na rozdíl od drog ale smích nemá žádné špatné vedlejší účinky. Pohyb svalů při smíchu navíc masíruje vnitřnosti a zlepšuje trávení.