Domů     Záhady těla: 6 orgánů, bez kterých můžeme žít
Záhady těla: 6 orgánů, bez kterých můžeme žít
7.10.2019

Bez srdce, plic či mozku člověk nemůže žít, maximálně přežívat na nemocničním lůžku za podpory přístrojů. V našem těle jsou ovšem i orgány, bez kterých, ač jsou důležité, můžeme existovat úplně klidně. Které to jsou?

Ledviny

Kde se nacházejí: Jde o párový orgán fazolovitého tvaru, uložený po stranách páteře v dutině břišní.

K čemu slouží: Hlavní rolí ledvin v těle je odstraňování nečistot z krve, které následně odcházejí z těla v podobě moči.

Velikost: výška 10–12 cm, šířka 5–7 cm, váha 150 g každá

Člověk může bez větších omezení žít i jen s jednou ledvinou.
Člověk může bez větších omezení žít i jen s jednou ledvinou.

Pokud je však třeba vlivem dědičnosti, infekce, užívání drog či alkoholu z těla odstranit obě ledviny, musí postižený následně pravidelně docházet na dialýzu, která jejich funkci zastane.

Dvacetiletému člověku prodlouží život o 16 až 18 let, šedesátníkovi o pět. Omezuje ale kvalitu jeho života, protože ji musí podstupovat asi 3x týdně a pokaždé trvá 4 až 5 hodin. Proto se pro nemocné často hledá vhodný dárce ledviny pro transplantaci.

Žaludek

Kde se nachází: V dutině břišní, jde o rozšířenou část trávicí trubice. Navazuje na jícen, z druhé strany z něj vychází dvanáctník (část tenkého střeva).

K čemu slouží: Hlavní funkcí žaludku je trávení, a to jak mechanicky, tedy pohybem jeho stěn, tak chemicky pomocí žaludečních šťáv. Ty obsahují kyselinu chlorovodíkovou k ničení bakterií a enzymy.

Pepsin štěpí bílkoviny a lipáza tuky, u kojenců pak ještě enzym chymozin sráží kyselinu mléčnou.

Velikost: 25 až 30 cm, objem asi 1 litr, váha 130 g

Při odstranění žaludku je jícen napojen přímo na tenké střevo.
Při odstranění žaludku je jícen napojen přímo na tenké střevo.

Žaludek bývá odstraňován z důvodu rakoviny nebo úrazu, a to buď celý, nebo jen jeho část. Při úplné gastrektomii je jícen napojen přímo na tenké střevo.

Pacient po odstranění celého žaludku nemůže již nikdy přijímat větší objemy potravy, ale musí jíst často (asi po 2 hodinách) po malých dávkách a spíše dietnější a lehce stravitelné pokrmy. Při jídle nesmí pít.

Slezina

Kde se nachází: Na levé straně v horní části břicha, mezi 9. a 11. žebrem, hluboko při páteři. Slezina není při pohmatu břicha za normálních okolností rozpoznatelná.

K čemu slouží: Má v těle několik funkcí. Především je článkem imunitního systému těla, má strukturu jako velká mízní uzlina a tvoří se v ní protilátky. Slouží také jako krevní filtr, rezervoár krve a podílí se i na recyklaci železa v těle.

Velikost: 10–13 cm a délku a 6–8 cm na šířku, hmotnost 50 až 250 g

Pří nehodě je i žádoucí, aby byla odstraněna, neboť z ní uniká velké množství krve.
Pří nehodě je i žádoucí, aby byla odstraněna, neboť z ní uniká velké množství krve.

Bez sleziny lze v klidu žít, neboť její imunitní funkci mohou převzít jiné části lymfatického systému a hlavním orgánem při recyklaci červených krvinek jsou v těle beztak játra.

Pokud dojde vlivem zranění či nehody k protržení či úplnému odtržení sleziny, je její odstranění z těla (tzv. splenektomie) naopak více než žádoucí, protože z ní uniká velké množství krve do dutiny břišní, což bývá život ohrožující.

Reprodukční orgány

Kde se nacházejí: Jedná se o vnitřní pohlavní orgány muže (varlata) a ženy (vaječníky, vejcovody a děloha). Varlata se u mužů nacházejí v šourku za penisem, vaječníky na bočních stranách pánevní dutiny ženy, děloha pak mezi nimi.

K čemu slouží: K rozmnožování, ve varlatech dozrávají mužské pohlavní buňky spermie, ve vaječnících pak ženské, vajíčka. V děloze roste vyvíjející se plod.

Velikost: Varle má délku asi 5 cm, šířku kolem 3 cm a tloušťku 2,5 cm, jeho váha je 15 až 25 g; vaječník je přirovnáván ke švestce, má do 5 cm na délku, do 3 cm na šířku a tloušťku asi 1 cm, váží 7 až 14 g.

Děloha má hruškovitý tvar, u ženy, která ještě nerodila, má asi 8 cm na délku, 5 cm na šířku a tloušťku 2,5 cm; její váha je 50 g.

Nejčastěji jsou pohlavní orgány odstraněny z důvodu rakoviny.
Nejčastěji jsou pohlavní orgány odstraněny z důvodu rakoviny.

Varlata i vaječníky jsou párové orgány, přičemž pro úspěšnou reprodukci stačí, když je funkční alespoň jeden z nich. Nejčastěji jsou tyto orgány odstraňovány z důvodu rakoviny, u mužů pak také v důsledku úrazu (sport, rvačka, dopravní nehoda).

Odstraněním dělohy se řeší gynekologické problémy. Tento zákrok zabraňuje ženám počít a donosit dítě, zastavuje jim i menstruační cyklus. Délku jejich života neovlivňuje. Oproti tomu odstraněním obou varlat může u mužů dojít dokonce k prodloužení jejich života.

Žlučník

Kde se nachází: Na spodině jater, přičemž játra se nacházejí v horní pravé části břicha.

K čemu slouží: Slouží ke skladování a úpravě žluči, která vzniká v játrech a pomáhá tělu rozkládat tuky.

Velikost: Žlučník má hruškovitý tvar, 8–12 cm na délku a objem 30–80 ml.

Při žlučových kamenech se vytvářejí bolestivé koliky.
Při žlučových kamenech se vytvářejí bolestivé koliky.

Žlučník je zásobárnou žluči, která se z něj v případě potřeby uvolňuje. Jeho funkčnosti u některých lidí komplikuje zvýšený obsah cholesterolu ve žluči, následkem čehož u nich mohou vznikat žlučové kameny.

Jejich vytvoření provázejí bolestivé koliky i riziko vzniku zánětu žlučníku, jeho proděravění a vylití žluči do dutiny břišní.

Proto se při výskytu kamenů přistupuje k odstranění žlučníku, bez něhož dokáže zdravý člověk bez problémů žít, jen musí ve své stravě omezit příjem tuků.

Apendix

Kde se nachází: Jde o červovitý přívěsek slepého střeva, což je část tlustého střeva vzniklá proto, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, ale až kousek za ním.

K čemu slouží: Dlouhou dobu si lékaři mysleli, že jej máme zbytečně, v poslední době se ukazuje, že pomáhá zlepšovat celkovou imunitu člověka, neboť je sídlem přátelských střevních bakterií.

Velikost: 6–10 cm dlouhý a 7 mm široký
Velikost: 6–10 cm dlouhý a 7 mm široký

Když se laicky hovoří o zánětu slepého střeva, jde vlastně o postižení apendixu, který musí být odstraněn chirurgicky, a to buď klasickým řezem, nebo šetrněji laparoskopicky.

Mezi hlavní příznaky apendicitidy patří nevolnost, zvracení a bolest břicha, především pravého podbřišku. Pokud k operaci nedojde včas, může apendix prasknout a rozvine se zánět dutiny břišní, který může skončit až smrtí postiženého.

Bez apendixu se dá žít bez omezení, někdy je dokonce odstraňován preventivně, například polárníkům či kosmonautům.

Foto: Archiv, Wikipedia, Shutterstock
Související články
Věda a technika
Tajemství alchymie: Jak se měnilo stříbro ve zlato?
Na rozdíl od podvodníka Edwarda Kelleyeho, se Michal Maier v oboru alchymie řadí ke skutečným zasvěcencům. Vystudovaný lékař a filozof propadne pokusům s rozmanitými látkami v baňkách v roce 1599. Němec Michael Maier (1568–1622) přečte obrovské množství odborných spisů. „Roku 1604 začal Maier společně se svým nevlastním bratrem pracovat na univerzálním léku, přičemž částí jejich práce bylo Velké Dílo, […]
Věda a technika
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Věda a technika
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
reklama
věda a technika
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
Omyly Kryštofa Kolumba: Neodhadl velikost Asie a umístil do ní Kubu
Slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus spočítal obvod Země jako třikrát menší, než je ve skutečnosti. Proto předpokládal, že jeho slavná výprava bude mnohem kratší. To ale není jedinou jeho chybou. Omyly se potom v jeho úvahách už jenom řetězí. Janovský rodák Kryštof Kolumbus (1451‒1506) špatně odhadne velikost Asie. Myslí si, že Cipango (tehdejší označení Japonska, které používal […]
3 české vynálezy, které dobyly svět: Vysouvací tužka, děrovaná taška a stiskací knoflík
Češi jsou šikulové a mají opravdu zlaté ručičky. Důkazem je spousta různých vynálezů, které si z naší kotliny vyšlapaly cestičku daleko za humna. Seznamte se s nimi. Českobudějovická firma Koh-i-noor Hardtmuth pošle v roce 1946 na trh tužku s vysouvací tuhou zvanou verzatilka (přizpůsobivá). První vzorky, které měly ještě dřevěný plášť, ale byly v nabídce už před 2. světovou válkou […]
Vynález pračky: Hospodyňky se ho zpočátku bály
Valchy a necky se v minulých staletích staly jedinými pomocníky hospodyněk, kterým se doma nakupila hora špinavého prádla. Vydrhnout ho bývala často pořádná dřina, která by vám možná zabrala klidně i celý den, pokud by praní mělo být opravdu důkladné. Dneska stačí hodit prádlo do pračky, nasypat prášek a nalít aviváž a stisknout knoflík. Je […]
reklama
záhady a tajemství
Hliněné monstrum: Kráčel Prahou někdy golem?
Původem je Polák, zastával funkci rabína v Poznani, což naznačuje spojení zmiňované Janem Schuldtem. Legenda z rabiho Löwa vytvořila hlavně symbolického ochránce židovského ghetta před pogromy. Rabiho Jehuda Löwa bena Becalela (1525–1609) okouzlí atmosféra pražského dvora císaře Rudolfa II. (1583–1611), nadšeného příznivce okultních věd. Dostaveníčko si zde dávají mudrcové, se kterými rád vede učené rozhovory. V roce 1588 […]
Stal se slavný okultista předlohou pro agenta Jamese Bonda?
Proslaví jako vynikající matematik a kartograf, ale zároveň i stoupenec okultních věd, což se tehdy vůbec nevylučovalo. Na nadpřirozeno jako zdroj poznání se obrací hlavně když upadá jeho popularita u anglického dvora.  Jeho současníci v něm vidí mága s nadpřirozenými schopnostmi. Fascinuje svými znalostmi. Jeho knihovna čítá na 4500 svazků! Angličan John Dee (asi 1527–1608) svému králi […]
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz