Jméno Martin Roháč není všeobecně známé a nebýt bádání historiků, neznáme ho vůbec. Přesto se jedná o největšího sériového vraha, který vraždil kvůli penězům, ale i z rozmaru, v druhé polovině šestnáctého století.
Řádil v dnešních Čechám, kde páchal ty největší zločiny, nad kterými zůstává rozum stát.
Měl komplice
Martin Roháč ne vždy vraždil sám. Na pomoc měl svou loupežnickou skupinu. S tou první vraždu spáchal ještě v Sedmihradsku, kde přepadli, zavraždili a okradli čtyři muže, kterým sebrali 24 zlatých a oděv.
U Vídně pak přepadli a zavraždili kupce, kterému ukradli 40 zlatých, dvě ručnice a oděv. Další vraždy byly spáchány pod Prešpurkem (Bratislava), v Uherském Hradišti, Uherském brodě, u Bánova a v dnešních Velkých Bílovicích.
V Hustopečích u Brna v jeden den zavraždili tři muže, kterým odcizili 7,5 zlatých.
Krutost a bezohlednost
Loupežnická banda Martina Roháče vznikla z osmi propuštěných vojáků, kteří se zúčastnili bojů proti turecké expanzi ve vojsku císaře Maxmiliána II. V roce 1568 byl uzavřen tzv. Drinopolský mír mezi císařem a Turky.
Část císařské armády byla rozpuštěna a propuštění vojáci se ubírali k domovu krvavou cestou zločinu. K nim se přidávali další vojáci vycvičení v zabíjení a vojenském rabování.
Oběťmi zločinců byli především bezbranní kupci a řemeslníci, kterým lupiči kradli peníze a zboží. Zavražděným pak zpravidla odcizovali i oděv. Charakteristickým rysem bandy byla neobyčejná krutost a bezohlednost.
Vražda těhotných žen
Po krutostech na jižní Moravě se banda podle všeho začala rozpadat. Někteří členové bandy byli u cíle své cesty – u svého domova, jiným se na jižní Moravě cesty k domovu rozcházely.
Na další zločineckou cestu, tentokrát do Čech, se vydal jen Martin Roháč z Velké Bíteše, Mikuláš Miča z Předklášteří u Tišnova a Jan Čech – řezník. Přestože se síla bandy oslabila, krutost zbytku zločinců se zvýšila.
Hrůzné bylo například provedení tří vražd těhotných žen u Mělníka, za Čáslaví a u Chrudimi. Z mrtvých těhotných žen vyřezali zločinci čtyři plody a nenarozeným dětem vyňali srdce, plíce a játra.
Krutá poprava
Všichni zločinci byli postupně po několika letech dopadeni. Rozsudek nad Martinem Roháčem byl vynesen 7. února 1571. Byl stejně krutý, jako byly kruté zločiny spáchané jeho bandou.
Nejdříve měly být odsouzenému u pranýře odnímány články prstů a pak měl být přiveden na popraviště, kde mu měl kat trhat kleštěmi části těla.
Rozsudek nad odsouzencem byl vykonán brněnským katem a jeho šesti pomocníky 17. února 1571.