Domů     Operace sekaná: Falešná mrtvola oklamala i nacistického vůdce Hitlera
Operace sekaná: Falešná mrtvola oklamala i nacistického vůdce Hitlera

Dopoledne 30. dubna 1943 loví José Antonio Rey Maria v moři poblíž španělské Huelvy ryby. Už se chystá zpátky domů, ale najednou si všimne, že se na hladině pohybuje podivný předmět. Zvědavost mu nedá a připluje blíž. Když uvidí částečně rozložené tělo muže ve vojenské uniformě, otřese se hnusem.

Mrtvolu nadnáší záchranná vesta. Sám ale nemá dost síly ji vytáhnout, proto zamává na opodál plující rybářskou loď. Plavidlo se právě vrací k pevnině a kapitán ho proto odmítne. Mariovi se nakonec přece jenom podaří tělo dostat na záď své lodi.

Když připluje do přístavu, na pláži zrovna cvičí jeden z oddílů španělské armády. Velitel zavolá do blízkého města Huelva (na jihozápadě Španělska, asi 8 km od pobřeží).

Tělo prohlédne španělský soudce Pascual El Rafeno a patolog Eduardo de Torno. „Muž spadl do moře, neměl žádná zranění. Zemřel utonutím a tělo bylo ve vodě 3 – 5 dní,“ prohlásí.

Přebrat lidské pozůstatky přijíždí sám britský vicekonzul Francis Haselden.

Britský námořní důstojník Ewen Montagu se raduje, jak plán úspěšně pokračuje.
Britský námořní důstojník Ewen Montagu se raduje, jak plán úspěšně pokračuje.

Tajemná aktovka

K mrtvému tělu je v pasu řetízkem přivázaná černá aktovka. „Otevřete ji,“ nařizuje Haselden. Z dokladů se zjistí, že jde o britského důstojníka Williama Martina. Haselden okamžitě oznamuje britskému vyslanci v Madridu, že námořní major William Martin zemřel.

Zprávu dostává 3. května 1943 i londýnská Admiralita a není pochyb, že se v Huelvě o mrtvole doslechl i agent německé vojenské rozvědky Adolf Clauss.

„Výborně, všechno jde podle plánu,“ mne si radostně ruce britský námořní zpravodajský důstojník Ewen Montagu (1901–1985) z londýnské Admirality. První část akce se povedla.

Právě on měl za úkol přesvědčit Němce, že Spojenci míří do Řecka a na Sardínii. „Podstrčíme Němcům mrtvolu důstojníka ze sestřeleného letadla s doklady, které je přesvědčí, že se vylodíme úplně jinde než na Sicílii,“ navrhne už v lednu 1943.

Skutečný hrob Michaela Glyndwra, který posloužil coby falešná mrtvola Williama Martina.
Skutečný hrob Michaela Glyndwra, který posloužil coby falešná mrtvola Williama Martina.

Zaručeně správná mrtvola

V londýnské Admiralitě to začátkem roku 1943 bzučí jako v úle. Přípravy na operaci s krycím názvem Sekaná právě začínají. Kde ale vzít vhodnou mrtvolu?

Musí vypadat, jakoby se utopila po pádu z letadla a lékaři v žádném případě nemohli zjistit skutečnou příčinu smrti. Dlouho se nedaří žádnou najít a už to vypadá, že tajné plány ztroskotají na nedostatku mrtvých, když nečekaně pomůže náhoda.

Montagu se sejde se svým známým londýnským doktorem. „Právě u nás v nemocnici zemřel mladý muž na zápal plic. Je mu 36 let,“ vypráví Montaguovi. „Potřebuju ho okamžitě vidět,“ zareaguje Ewen.

Když se v márnici přesvědčí, že právě on je tím pravým, navštíví příbuzné mrtvého a seznámí je se svým plánem. Ti souhlasí pod podmínkou, že se nikdy nezjistí pravá totožnost těla.

Verzi se zápalem plic sice uvádí hlavní aktér příběhu Ewen Montagu ve své knize Muž, který nikdy nebyl, ale není pravdivá.

Londýnský koroner Bentley Purchase, který mu mrtvolu na zakázku dodal, tvrdil, že ve skutečnosti šlo o 34letého tuláka a alkoholika Michaela Glyndwra (*1909), který zemřel 28. ledna 1943 v londýnské nemocnici svatého Pankráce, když snědl jed na krysy obsahující fosfor.

Jeho tělo bylo uchováváno v chladu v márnici, dokud nebyla mise připravena. Stejného názoru je i britský historik Ben McIntyre, který špionážním podvodu píše v knize Operace Mincemeat.

Charles Chonmodeley a Ewen Montagu mají na starosti přepravu mrttvého těla.
Charles Chonmodeley a Ewen Montagu mají na starosti přepravu mrttvého těla.

Nahřejte Martinovi nohy!

Na jaře roku 1943 se právě rodí „muž, který nikdy neexistoval.“ Při přípravě mrtvoly ale dojde ke komplikaci. Na ztuhlé údy je obtížné navléknout vojenský stejnokroj a hlavně boty. Důstojník, který za akci odpovídá, už začíná zuřit.

„Budeme mu nahřívat kotníky nad radiátorem,“ napadne seržanta, který v armádě slouží už pěkně dlouho. Teprve potom se mu konečně podaří nazout boty. Všechno už běží jako na drátku. Ještě vybrat jméno a připravit doklady.

„Připravte mi seznam jmen všech důstojníků námořní pěchoty,“ nařídí Montagu. Když jím listuje, upoutá ho jméno Martin, na které narazí hned několikrát. „Bude to Willian Martin,“ rozhodne.

Mnohem horší je to ale s fotkou na doklady, protože se pořád nedaří vytvořit alespoň trochu přijatelný snímek mrtvoly. Nakonec musí vzít zavděk obrázkem jednoho poručíka, který ochotně zapózuje a je trochu podobný.

Všechno je hotovo a hurá do akce. Pečlivě naaranžovaná mrtvola bude za chvíli vhozena do moře.
Všechno je hotovo a hurá do akce. Pečlivě naaranžovaná mrtvola bude za chvíli vhozena do moře.

Řád za nápad

Montagu teď se svými důstojníky pilně studuje mapy. Diskutují, v jakém místě bude nejlepší mrtvolu vyhodit. „Španělsko je neutrálním státem. V Huelvě pracuje německý tajný agent Adolf Clauss, který má rozsáhlou síť informátorů.

Nepochybně se sám nebo přes ně o nálezu rychle dozví. A odtud bude už snadná cesta až k německým velitelům a samotnému Hitlerovi. Určitě nám to spolknou i s navijákem,“ vysvětluje Montagu a o svém návrhu přesvědčí i ostatní.

Za svůj vynikající nápad si dokonce v roce 1944 vyslouží Řád britského impéria. Zbývá ještě zajistit přepravu, aby se tělo nezačalo rozkládat.

Britský patolog Bernard Spilsbury  (1877–1947) poradí vložit ho do schránky se suchým ledem a neprodyšně uzavřít.

19. dubna 1943 vyplouvá ze základny ve skotském Holy Loch ponorka Serafínka a míří k Gibraltaru. Na její palubě je i mrtvý major Martin.Proudy podél pobřeží u Huelvy britští námořníci dobře znají.

Vědí, že oblast křižují rybářské lodě a dříve či později některá z nich mrtvolu najde. Pro věrohodnost vojáka vyloveného z moře ještě nechají sestřelit britské letadlo.

30. dubna 1943 ve 4,30 hodin ráno posádka ponorky vyhazuje mrtvolu u španělských pobřežních vod.

Uložit do schránky se suchým ledem a uzavřít - tak nařídí konzervovat mrtvé tělo britský patolog Bernard Spilsbury.
Uložit do schránky se suchým ledem a uzavřít – tak nařídí konzervovat mrtvé tělo britský patolog Bernard Spilsbury.

Nezapomeňte na sardinky

Plán musí být dokonalý, nic se nesmí ponechat náhodě. Aktovka, kterou má major připoutanou k tělu, obsahuje pečlivě vystavené doklady na jméno William Martin. Nechybí ani použité lístky do divadla. Mrtvému vymyslí dokonce i fiktivní snoubenku.

V tašce je nezaplacený účet za prsten, který jí objednal v londýnském klenotnictví, dva milostné dopisy a fotografie dívky Pam, kterou se stala Jean Leslieová, mladá a atraktivní sekretářka z bezpečnostní služby MI5. Nejdůležitějšími dokumenty ovšem byly dva dopisy.

V prvním píše britský admirál lord Archibald Nye (1895–1967) generálovi Haroldu Alexandrovi (1891–1969) a navrhuje využití Sicílie pro zakrytí chystané operace ve východním Středomoří.Druhý list pochází od anglického admirála Louise Mountbattena  (1900–1979) a je adresován lordu Andrewovi Cunninghamovi (1883–1963), hlavnímu veliteli v Alžíru.

Oba jsou psané ručně a nepřátelé proto o jejich pravosti nepochybují. Mountbatten dokonce na závěr z legrace poznamená:

„Po úspěchu útoku mi pošli majora zpátky, ať mi přinese nějaké sardinky, tady je seženeš jen na lístky.“ Na slovní hříčku sardinky-Sardinie se Němci nachytají. Uvěří jí i sám Adolf Hitler.

„Nesouhlasím s Ducem (Benito Mussolini – pozn. redakce), když se bojí pokusu o invazi na Sicílii. Objevený dokument potvrzuje, že útok proběhne na Sicílii a na Peloponésu,“ tvrdí. Teprve v červenci 1943 Němci pochopí, že se stali obětí obrovského podfuku.

V noci z 9. na 10. července na jihovýchodě Sicílie v rámci válečné operace s krycím názvem Husky přistává 2500 spojeneckých lodí.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
Historie
Lukrécie Borgia: Krásná, chytrá a nešťastná…
Nádherné lokny vlasů jí padají až pod hýždě, alabastrová pleť nemá vadu a dokonalé poprsí ruší snění všech mužů, kteří se s ní setkají. Na koho upře své velké, oříškové oči, ten se v nich utopí. Lukrécie (1480–1519) platí za nejkrásnější ženu své doby. Mluví se o ní jako perle renesance… a také jako o […]
Historie
Měl francouzský král Ludvík XIV. nafukovací střeva?
Kromě krásných žen patří mezi vášně francouzského krále také vybrané jídlo. To, co spořádal on, by se vám ale jenom tak sníst nepodařilo. Byla by to náročná porce i pro dospělého. Chcete pozvání k němu na hostinu? Tak vítejte, před množstvím jídla na stole u Ludvíka XIV. (1638–1715) vám bude přecházet zrak. Polévky jsou v menu hned […]
Historie
Travička Agrippina mladší: Císař, kam se podíváš!
Když se v oppidu Ubiorum – dnešním Kolíně nad Rýnem – rozezní 6. listopadu roku 15 pláč novorozeného miminka, málokdo by tušil, jaké veletoče toto děvčátko v životě čekají.   Iulia Agrippina (15–59), na kterou bude historie pamatovat coby na Agrippinu mladší, aby se nepletla se svou matkou, má za bratra budoucího císaře Caligulu (12–41), […]
reklama
věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
Omyly Kryštofa Kolumba: Neodhadl velikost Asie a umístil do ní Kubu
Slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus spočítal obvod Země jako třikrát menší, než je ve skutečnosti. Proto předpokládal, že jeho slavná výprava bude mnohem kratší. To ale není jedinou jeho chybou. Omyly se potom v jeho úvahách už jenom řetězí. Janovský rodák Kryštof Kolumbus (1451‒1506) špatně odhadne velikost Asie. Myslí si, že Cipango (tehdejší označení Japonska, které používal […]
reklama
historie
Winston Churchill předpověděl svět rozdělený železnou oponou
Politik, který dokáže strhnout Brity. Neváhá dělat odvážná rozhodnutí. Svému národu slibuje pot, krev a slzy. Přesto ho dlouho po jeho smrti zvolí největším Angličanem všech dob. V roce 1938 se ostře staví proti Hitlerově politice vůči Československu. „Rozdělení Československa pod tlakem Velké Británie a Francie znamená úplnou kapitulaci západních demokracií před nacistickou hrozbou síly… […]
Řádění cenzorů: Jak jezuité u nás „polepšovali“ knihy?
Na Moravě se na přelomu 15. a 16. století vyskytuje spousta zakázané literatury, kterou vydává jednota bratrská. Proto sem roku 1499 přijíždějí dva inkvizitoři vyslaní samotným papežem Alexandrem VI.   Mají za úkol hledat tyto publikace a ničit je. Dokonce i moravští šlechtici se roku 1505 rozhodnou, že nedopustí, aby se na území jejich panství […]
Škola v době Marie Terezie: Toleruje se spousta omluvenek
„Ančo, dneska do školy nepůjdeš. Musím na pole, tak se postaráš o Mařku,“ vysvětluje máma z chudé chalupy dětem, sotva se posadily ke stolu, aby spořádaly ranní krajíc chleba. Rakouská panovnice ve své říši sice zavedla povinnou školní docházku, ale s jejím dodržováním už to není tak horké. U devítileté Anny si dnes učitel zapíše omluvenku, že „chovala […]
Myčka nádobí: Za jejím vznikem stály střepy ze vzácného porcelánu
Také se ošklíbáte, když musíte umýt nádobí? Nejste sami, podobně je na tom většina lidí. Zbavit se dřezu přeplněného špinavými talíři, sklenicemi a hrnci zkrátka není žádná zábava. To si ostatně lidé mysleli už v polovině 19. století, kdy se proto začaly objevovat první myčky nádobí. Ovládaly se pákou, kterou se muselo točit pořád dokola, takže […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz