Domů     Operace sekaná: Falešná mrtvola oklamala i nacistického vůdce Hitlera
Operace sekaná: Falešná mrtvola oklamala i nacistického vůdce Hitlera

Dopoledne 30. dubna 1943 loví José Antonio Rey Maria v moři poblíž španělské Huelvy ryby. Už se chystá zpátky domů, ale najednou si všimne, že se na hladině pohybuje podivný předmět. Zvědavost mu nedá a připluje blíž. Když uvidí částečně rozložené tělo muže ve vojenské uniformě, otřese se hnusem.

Mrtvolu nadnáší záchranná vesta. Sám ale nemá dost síly ji vytáhnout, proto zamává na opodál plující rybářskou loď. Plavidlo se právě vrací k pevnině a kapitán ho proto odmítne. Mariovi se nakonec přece jenom podaří tělo dostat na záď své lodi.

Když připluje do přístavu, na pláži zrovna cvičí jeden z oddílů španělské armády. Velitel zavolá do blízkého města Huelva (na jihozápadě Španělska, asi 8 km od pobřeží).

Tělo prohlédne španělský soudce Pascual El Rafeno a patolog Eduardo de Torno. „Muž spadl do moře, neměl žádná zranění. Zemřel utonutím a tělo bylo ve vodě 3 – 5 dní,“ prohlásí.

Přebrat lidské pozůstatky přijíždí sám britský vicekonzul Francis Haselden.

Britský námořní důstojník Ewen Montagu se raduje, jak plán úspěšně pokračuje.
Britský námořní důstojník Ewen Montagu se raduje, jak plán úspěšně pokračuje.

Tajemná aktovka

K mrtvému tělu je v pasu řetízkem přivázaná černá aktovka. „Otevřete ji,“ nařizuje Haselden. Z dokladů se zjistí, že jde o britského důstojníka Williama Martina. Haselden okamžitě oznamuje britskému vyslanci v Madridu, že námořní major William Martin zemřel.

Zprávu dostává 3. května 1943 i londýnská Admiralita a není pochyb, že se v Huelvě o mrtvole doslechl i agent německé vojenské rozvědky Adolf Clauss.

„Výborně, všechno jde podle plánu,“ mne si radostně ruce britský námořní zpravodajský důstojník Ewen Montagu (1901–1985) z londýnské Admirality. První část akce se povedla.

Právě on měl za úkol přesvědčit Němce, že Spojenci míří do Řecka a na Sardínii. „Podstrčíme Němcům mrtvolu důstojníka ze sestřeleného letadla s doklady, které je přesvědčí, že se vylodíme úplně jinde než na Sicílii,“ navrhne už v lednu 1943.

Skutečný hrob Michaela Glyndwra, který posloužil coby falešná mrtvola Williama Martina.
Skutečný hrob Michaela Glyndwra, který posloužil coby falešná mrtvola Williama Martina.

Zaručeně správná mrtvola

V londýnské Admiralitě to začátkem roku 1943 bzučí jako v úle. Přípravy na operaci s krycím názvem Sekaná právě začínají. Kde ale vzít vhodnou mrtvolu?

Musí vypadat, jakoby se utopila po pádu z letadla a lékaři v žádném případě nemohli zjistit skutečnou příčinu smrti. Dlouho se nedaří žádnou najít a už to vypadá, že tajné plány ztroskotají na nedostatku mrtvých, když nečekaně pomůže náhoda.

Montagu se sejde se svým známým londýnským doktorem. „Právě u nás v nemocnici zemřel mladý muž na zápal plic. Je mu 36 let,“ vypráví Montaguovi. „Potřebuju ho okamžitě vidět,“ zareaguje Ewen.

Když se v márnici přesvědčí, že právě on je tím pravým, navštíví příbuzné mrtvého a seznámí je se svým plánem. Ti souhlasí pod podmínkou, že se nikdy nezjistí pravá totožnost těla.

Verzi se zápalem plic sice uvádí hlavní aktér příběhu Ewen Montagu ve své knize Muž, který nikdy nebyl, ale není pravdivá.

Londýnský koroner Bentley Purchase, který mu mrtvolu na zakázku dodal, tvrdil, že ve skutečnosti šlo o 34letého tuláka a alkoholika Michaela Glyndwra (*1909), který zemřel 28. ledna 1943 v londýnské nemocnici svatého Pankráce, když snědl jed na krysy obsahující fosfor.

Jeho tělo bylo uchováváno v chladu v márnici, dokud nebyla mise připravena. Stejného názoru je i britský historik Ben McIntyre, který špionážním podvodu píše v knize Operace Mincemeat.

Charles Chonmodeley a Ewen Montagu mají na starosti přepravu mrttvého těla.
Charles Chonmodeley a Ewen Montagu mají na starosti přepravu mrttvého těla.

Nahřejte Martinovi nohy!

Na jaře roku 1943 se právě rodí „muž, který nikdy neexistoval.“ Při přípravě mrtvoly ale dojde ke komplikaci. Na ztuhlé údy je obtížné navléknout vojenský stejnokroj a hlavně boty. Důstojník, který za akci odpovídá, už začíná zuřit.

„Budeme mu nahřívat kotníky nad radiátorem,“ napadne seržanta, který v armádě slouží už pěkně dlouho. Teprve potom se mu konečně podaří nazout boty. Všechno už běží jako na drátku. Ještě vybrat jméno a připravit doklady.

„Připravte mi seznam jmen všech důstojníků námořní pěchoty,“ nařídí Montagu. Když jím listuje, upoutá ho jméno Martin, na které narazí hned několikrát. „Bude to Willian Martin,“ rozhodne.

Mnohem horší je to ale s fotkou na doklady, protože se pořád nedaří vytvořit alespoň trochu přijatelný snímek mrtvoly. Nakonec musí vzít zavděk obrázkem jednoho poručíka, který ochotně zapózuje a je trochu podobný.

Všechno je hotovo a hurá do akce. Pečlivě naaranžovaná mrtvola bude za chvíli vhozena do moře.
Všechno je hotovo a hurá do akce. Pečlivě naaranžovaná mrtvola bude za chvíli vhozena do moře.

Řád za nápad

Montagu teď se svými důstojníky pilně studuje mapy. Diskutují, v jakém místě bude nejlepší mrtvolu vyhodit. „Španělsko je neutrálním státem. V Huelvě pracuje německý tajný agent Adolf Clauss, který má rozsáhlou síť informátorů.

Nepochybně se sám nebo přes ně o nálezu rychle dozví. A odtud bude už snadná cesta až k německým velitelům a samotnému Hitlerovi. Určitě nám to spolknou i s navijákem,“ vysvětluje Montagu a o svém návrhu přesvědčí i ostatní.

Za svůj vynikající nápad si dokonce v roce 1944 vyslouží Řád britského impéria. Zbývá ještě zajistit přepravu, aby se tělo nezačalo rozkládat.

Britský patolog Bernard Spilsbury  (1877–1947) poradí vložit ho do schránky se suchým ledem a neprodyšně uzavřít.

19. dubna 1943 vyplouvá ze základny ve skotském Holy Loch ponorka Serafínka a míří k Gibraltaru. Na její palubě je i mrtvý major Martin.Proudy podél pobřeží u Huelvy britští námořníci dobře znají.

Vědí, že oblast křižují rybářské lodě a dříve či později některá z nich mrtvolu najde. Pro věrohodnost vojáka vyloveného z moře ještě nechají sestřelit britské letadlo.

30. dubna 1943 ve 4,30 hodin ráno posádka ponorky vyhazuje mrtvolu u španělských pobřežních vod.

Uložit do schránky se suchým ledem a uzavřít - tak nařídí konzervovat mrtvé tělo britský patolog Bernard Spilsbury.
Uložit do schránky se suchým ledem a uzavřít – tak nařídí konzervovat mrtvé tělo britský patolog Bernard Spilsbury.

Nezapomeňte na sardinky

Plán musí být dokonalý, nic se nesmí ponechat náhodě. Aktovka, kterou má major připoutanou k tělu, obsahuje pečlivě vystavené doklady na jméno William Martin. Nechybí ani použité lístky do divadla. Mrtvému vymyslí dokonce i fiktivní snoubenku.

V tašce je nezaplacený účet za prsten, který jí objednal v londýnském klenotnictví, dva milostné dopisy a fotografie dívky Pam, kterou se stala Jean Leslieová, mladá a atraktivní sekretářka z bezpečnostní služby MI5. Nejdůležitějšími dokumenty ovšem byly dva dopisy.

V prvním píše britský admirál lord Archibald Nye (1895–1967) generálovi Haroldu Alexandrovi (1891–1969) a navrhuje využití Sicílie pro zakrytí chystané operace ve východním Středomoří.Druhý list pochází od anglického admirála Louise Mountbattena  (1900–1979) a je adresován lordu Andrewovi Cunninghamovi (1883–1963), hlavnímu veliteli v Alžíru.

Oba jsou psané ručně a nepřátelé proto o jejich pravosti nepochybují. Mountbatten dokonce na závěr z legrace poznamená:

„Po úspěchu útoku mi pošli majora zpátky, ať mi přinese nějaké sardinky, tady je seženeš jen na lístky.“ Na slovní hříčku sardinky-Sardinie se Němci nachytají. Uvěří jí i sám Adolf Hitler.

„Nesouhlasím s Ducem (Benito Mussolini – pozn. redakce), když se bojí pokusu o invazi na Sicílii. Objevený dokument potvrzuje, že útok proběhne na Sicílii a na Peloponésu,“ tvrdí. Teprve v červenci 1943 Němci pochopí, že se stali obětí obrovského podfuku.

V noci z 9. na 10. července na jihovýchodě Sicílie v rámci válečné operace s krycím názvem Husky přistává 2500 spojeneckých lodí.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
reklama
věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
lifestyle
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina