České republice byl Světovou zdravotnickou organizací (WHO) zrušen status země, kde jsou spalničky vymýcenou nemocí. Spolu s ní byly ze seznamu vyškrtnuty další tři – Řecko, Británie a Albánie.
Oznámení bylo zveřejněno v nejnovější zprávě o stavu spalniček a zarděnek v Evropě.
ČR byla vyškrtnuta na základě faktu, že zatímco v roce 2010 nebyl na našem území zaznamenán jediný případ onemocnění danou chorobou, v prvních měsících roku 2019 se vyskytlo více než 500 nemocných.
Čísla stále rostou
Podle odborníků bylo do poloviny letošního roku zaznamenáno ve 48 evropských zemí téměř 90 tisíc nakažení spalničkami. V porovnání se stejným obdobím loňského roku se jedná o dvojnásobek. Za celý rok 2018 bylo nahlášeno zhruba 84 tisíc nemocných.
Podle českého Ministerstva zdravotnictví do července 2019 bylo nahlášeno téměř 600 případů, za rok 2018 jich bylo 203.
WHO přikládá návrat nemoci především nižší proočkovanosti, což je způsobeno šířením dezinformací o očkování.
Očkování je skutečně potřebné
Zdravotnická organizace vyzývá k posílení očkování. „Šíření dezinformací považujeme za stále větší hrozbu.
Vyzýváme proto provozovatele sociálních sítí, komunity, vůdce i další lidi, kteří se veřejně vyjadřují, aby se ujistili o tom, že sdělují přesné a vědecky důvěryhodné informace,“ řekla ředitelka odboru imunizace, očkovacích látek a biologických látek Kate O’Brien, MD, MPH z WHO.
Lze ho však i odmítnout
V České republice je stále povinnost nechat své děti očkovat proti devíti nemocem, nerespektování zákonu je pokutováno částkou do výše 10 tisíc korun.
Jsou však výjimky, kdy mohou rodiče dětí požádat o odmítnutí očkování, a to v případě náboženství či zaznamenání negativních účinků u jiného svého potomka.