Domů     Co se děje v našem mozku při halucinacích? Máme je všichni?
Co se děje v našem mozku při halucinacích? Máme je všichni?
25.8.2019

Halucinace jsou častější, než si myslíte. Ozývají se vám hlasy v hlavě? Vidíte věci, které ve skutečnosti neexistují? Nemusíte být na drogách nebo mít schizofrenii a hned běžet za psychiatrem.

Halucinace jsou totiž poměrně časté a podle nejnovějších vědeckých poznatků každý dvacátý člověk v populaci vidí věci nebo jevy, které jiní nevidí.

Ukázalo se, že jsou těmito stavy postiženi mnozí lidé s normálně fungujícím mozkem. Takže co to vlastně halucinace je?

Podle australského psychiatra Johna McGratha z Queenslandského mozkového institutu jde o falešné vnímání reality, postihující řadu smyslů, zejména zraku a sluchu.

Za normálních okolností náš mozek dobře rozlišuje mezi zvuky nebo obrazy, které se objevují ve vnějším světě, a těmi, které jsou jen produktem naší mysli. Ale občas se může něco pokazit.

Jak vznikají halucinace?

Jedna z hlavních teorií tvrdí, že k nim dochází tehdy, když se ve spojení mezi frontálním lalokem mozku a mozkovou kůrou něco pokazí.

Například sluchové halucinace, se kterými se nejvíce setkávají lidé, postižení schizofrenií, zahrnují právě poruchy v části mozku, zpracovávající zvuk. To má za následek představy náhodných zvuků a dokonce i útržky řeči, které se jim ozývají v hlavě.

Podobně také u lidí s Parkinsonovou chorobou se objevuje hyperaktivita zrakových nervů a jejich zakončení v mozkové kůře, takže vidí obrazy, které ve skutečnosti neexistují.

Stejně jako u Parkinsonovy choroby se objevuje hyperaktivita zrakových nervů.
Stejně jako u Parkinsonovy choroby se objevuje hyperaktivita zrakových nervů.

Mají je i zdraví lidé

Aby měl zdravý člověk halucinace, nemusí být zrovna na drogách. Přesto jsou i u zdravých lidí poměrně častým jevem. Nemusí to být vždy halucinace rušivé, negativní či dokonce děsivé, ale mnohdy bývají i příjemné.

Až 70% lidí prožívá tyto neškodné halucinace při usínání. Dostavují se představy, že je někdo volá jménem po telefonu, mohou prožívat představu, že jsou v lodi, pohupující se na vlnách, nebo dokonce vidí někoho sedět na konci své postele.

Halucinace probíhají i u zdravého člověka.
Halucinace probíhají i u zdravého člověka.

Proč nás někdy stresují a jindy ne?

Právě výzkum těchto halucinací u zdravých lidí vědce nejvíce zajímá, nicméně výzkum je teprve v samých počátcích.

Nejméně sto let se tvrdilo, že halucinace jsou vždy spojeny se schizofrenií a teprve výzkumy v posledních letech prokazují, že to tak vždycky není.

Vědci se pokoušejí pochopit, zda existují různé druhy halucinací, nebo zda jde jen o jeden typ, který má různé podoby. Pokoušejí se pochopit i to, proč jsou halucinace někdy stresující a jindy ne.

Jednou z teorií klade vznik halucinací u zdravých lidí do souvislosti se nedostatkem spánku, stresem, smutkem, či nějakým zlým zážitkem.

Někdy přicházejí halucinace v důsledku stresu nebo špatného zážitku.
Někdy přicházejí halucinace v důsledku stresu nebo špatného zážitku.

Část mozku si vezme dovolenou

Neuropsycholožka Flavie Watersová ze Západoaustralské univerzity nabízí srovnání: „ Když váš mozek funguje dobře, váš čelní lalok je jako řidič auta, který se rozhoduje kudy jet, co udělat a kontroluje zbytek mozku.

Při stresu, nebo nedostatku spánku si náš čelní lalok potřebuje odpočinout a vypnout. Přestane chod mozku tak důsledně kontrolovat a naše mozkové senzory si mohou dělat, co chtějí“. Právě v těchto okamžicích tedy může docházet k nekontrolovaným halucinacím.

Poněkud odlišný pohled na halucinace nabízí vědecký tým z univerzity v Cambridge. Při několika studiích na dobrovolnících se zabýval schopnostmi mozku zaplnit prázdná místa.

Ukázali jim například fotografii s velkou bílou plochou, zaplněnou jen několika černými skvrnami. Řada účastníků pokusu dokázala najít na fotografii určité objekty a dokonce i jakýsi děj.

Při stresu přestane fungovat jedna část mozku, které mohou způsobovat halucinace.
Při stresu přestane fungovat jedna část mozku, které mohou způsobovat halucinace.

Je to evoluční výhoda

Vědci to vysvětlují tak, že mozek je schopný sám prázdná místa doplnit a v tom se skrývá vlastně původ halucinací. Právě to považují odborníci za velmi důležitou vlastnost pro úspěšnou evoluci lidstva. Náš mozek vlastně vykonává tvůrčí práci.

Profesor Paul Fletcher z univerzity v Cambridge k tomu říká: „Mít mozek, schopný doplnit nám sám o sobě řadu informací, z nás dělá efektivní a adaptabilní druh, který si dokáže vytvořit ucelený obraz nejasného a složitého světa“.

Halucinace jsou podle vědců důležité.
Halucinace jsou podle vědců důležité.

Halucinace a drogy

To, že halucinace se dají přivodit uměle, za použití některých drog, není žádným tajemstvím. Někteří lidé pak popisují své zážitky jako mystické a někdy dokonce prospěšné pro vnitřní klid duše.

Ale psychedelické houbičky obsahující psilocybin, výtažky s meskalinem z kaktusu peyotl, LSD či další příbuzné látky, mohou způsobit v mozku zmetek, paranoiu či emocionální pocity úzkosti.

Člověk přeceňuje své možnosti, zdá se mu například, že může létat a někdy končí tyto případy tragicky.Norští vědci však přišli nedávno s překvapujícím zjištěním. Halucinogenní drogy mohou prý být pro některé lidi dokonce prospěšné.

Jejich výzkum se týkal více než 130 000 lidí s psychickými poruchami. Z nich si na 22 000 vzalo někdy psychedelickou drogu. Vědci nedokázali najít žádnou spojitost mezi halucinogeny a zvýšenou aktivitou mentálních poruch. Právě naopak.

U lidí, užívajících například meskalin nebo psilocybin se v době užívání projevila nižší míra psychických onemocnění, snížila se i spotřeba psychiatrických léků.

Halucinace mohou vyvolat drogy, hlavně LSD.
Halucinace mohou vyvolat drogy, hlavně LSD.

Uměle vyvolané halucinace

Je zajímavé, že v některých kulturách jsou halucinace považovány za normální součást života a dokonce se uměle vyvolávají. Lidé pak slyší hlasy svých zemřelých příbuzných, dokážou slyšet hlas Boží, či hlas ďábla.

Toho využívají i některé náboženské sekty, které své ovečky udržují ve stavu mírného halucinogenního opojení. Převážně se však užívání drog k vyvolání halucinací traduje u domorodých kmenů, například u jihoamerických indiánů.

S tím je spojena i úloha kmenových šamanů, kteří si přivolávali svá vidění pomocí přírodních drog.

Halucinace bez drog? Snadné!

Lze k tomu využít tzv. Ganzfeldův efekt. Ten se dostavuje, když jste vystaveni jednotvárnému a monotónnímu zvukovému nebo světelnému efektu.

Je to například pobyt v absolutní tmě, nebo stav doprovázený syčením televize bez signálu, případně jiným monotónním, zvukem. Lidský mozek se v takových případech pokouší doplnit chybějící vizuální či sluchové signály sám o sobě a už tu máme halucinace.

Jeden z vědců popisoval pocity při uzavření v černočerné zvukotěsné komoře pom dobu 45 minut. Brzy se začaly před jeho očima objevovat světelné záblesky, viděl podivné medúzy, a doslova cítil, jak tlukot jeho srdce otřásá celým tělem.

Zkuste si své halucinace

Vyzkoušet si to můžete i doma, i když ne každému se to zrovna podaří. Stačí si pořídit, nebo vyrobit z papíru klapky na oči, vzít si zvukotěsná sluchátka a položit se v naprostém klidu na záda.

U většiny lidí se začnou projevovat podobné halucinace, jako u popsaného vědeckého pokusu. Už po 20 minutách se mohou začít objevovat různé světelné tvary, barevné květiny, či Sauronovo oko. Citlivější jedinci mohou zaslechnout i smích, nebo křik.

Náš mozek se zkrátka činí seč může, aby nás nenechal jen tak bez signálů opuštěné v tichu a temnotě.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Zajímavosti
Měsíc lidem skutečně prospívá…
Již římský císař Tiberius si údajně nechával stříhat vlasy jen v dorůstající fázi Měsíce. Předcházel tak prý vypadávání vlasů a urychloval jejich růst… Skutečně je náš souputník Měsíc pro život důležitý? Bohatší úroda Na základě „měsíční teorie“ je kupříkladu dřevo stromů kácených v zimě před úplňkem skutečně prokazatelně kvalitnější a výsev semen ve správné měsíční […]
Zajímavosti
Boříme mýty: Slunečnice se neotáčí za sluncem!
Pořád se to říká, všichni to známe…, ale pravda to rozhodně není! Jak tyto mylné představy vznikly a proč jim pořád tolik lidí věří? Bez čepice zaručeně prochladneme, moč dezinfikuje rány a po kávě hned poběžíme na záchod. Dětem nedávejte moc sladkostí, nebo se promění v divokou zvěř. Co z toho platí? Nic! Mýtus č. […]
Zajímavosti
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
Zajímavosti
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
reklama
záhady a tajemství
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
Mandragora: Skutečně odkrývá poklady a navrací mládí?
Mandragora neboli v českém jazyce pokřín obecný je bylina známá již od nejstarších dob. Této jedovaté rostlině se daří zejména ve středomořské oblasti, není tedy divu, že ji znali už ve starověkém Egyptě či Palestině. Byla velmi pravděpodobně známa jako opojný prostředek i lék. Dobře o ní věděl například středověký perský filozof a lékař Avicenna […]
Chození po ohni: Superschopnost pro každého, nebo podvod?
„To je jen podsvícený diodama, není to horký,“ říká jeden z kluků tlačících se u monitoru. „Mají krém s nanotechnologií, maže se na chodidla,“ oponuje další. Na obrazovce běží video s přechodem po žhavých uhlících. Je to podvod? Nebo to vážně jde?    Amerika, Čína, tropické ostrovy… Odkazy na přechody rozžhaveného uhlí najdeme rozesety v […]
reklama
historie
Věra Čáslavská: Tragédie slavné rodiny
Tragédie se bohužel nevyhýbají nikomu z nás. Platí to i o slavných rodinách umělců, vědců a sportovců. Ani zlaté medaile z olympiád a mistrovství světa nikomu nezaručují domácí štěstí.  V lepších případech to končí rozvodem, v těch horších se neshody kupí i po rozvodu. A někdy může dojít i k násilí a smrti někoho z […]
100leté výročí lázeňského speciálu: Nebeský frmol Praha – Mariánky
82 434 kilometrů. Přesně tolik nalétají letouny vtipně přezdívané lázeňské speciály. Dnes trochu nepředstavitelně létají dvakrát za den dva na trase Praha – Mariánské lázně!    V průběhu roku 1924 se v Aero, jednom z nejstarších leteckých výrobců na světě, rozběhla výroba letounu A-22, který byl využívaný jako poštovní a dopravní letoun. V letech 1925 […]
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Obraz plačící chlapec: Proč nikdy neshoří?
epochalnisvet.cz
Obraz plačící chlapec: Proč nikdy neshoří?
Jako nejprokletější obraz na světě bývá označován Plačící chlapec. Údajně je na něm dítě, jehož rodiče zemřeli při požáru a ono pak proklelo každé místo, kde se nacházelo. Jakékoliv jeho zpodobnění má nosit smůlu a domy, v nichž se obraz objeví údajně často shoří na popel. Podle zpráv hasičů ale samotný obraz neshoří nikdy. Má
Ve snech se mi zjevila tragédie
skutecnepribehy.cz
Ve snech se mi zjevila tragédie
Opakovaně se mi zdál děsivý sen. Budila jsem se zpocená hrůzou, a tak jsem musela jeho významu přijít na kloub. Děsivý sen se mi pravidelně vracel a já se budila se srdcem v krku a zpocená hrůzou. Noční můry jsem mívala pravidelně při každém úplňku! Už jsem z toho byla zoufalá. Nevěděla jsem, jestli mám
VETERÁNI NA ZÁMKU
epochanacestach.cz
VETERÁNI NA ZÁMKU
Zámek Nelahozeves připravil další setkání fanoušků historických vozidel. Automobily, motorky, bicykly, vojenská a hasičská technika a jiné stroje do r. v. 1990. Plánovaný program akce: 🛞 08:00 – 10:00 příjezd a registrace účastníků 🛞 10:30 – 10:45 přivítání účastníků a návštěvníků panem Lobkowiczem 🛞 10:00 – 15:00 prohlídky zámku zdarma pro
Ruiny hradu Cvilín, svědkové zákeřné vraždy?
enigmaplus.cz
Ruiny hradu Cvilín, svědkové zákeřné vraždy?
Zříceninu hradu Cvilín najdeme jihovýchodně od hornoslezského města Krnov. Tajemné pozůstatky starobylého hradu se nad řekou Opavicí tyčí již od dávných dob [gallery ids="140530,140531,140529"] P
Banánový koláč
tisicereceptu.cz
Banánový koláč
Tento lahůdkový koláč můžete připravit i do chlebíčkové formy. Na vysypání formy se dá použít mletý kokos, mleté ořechy i strouhanka. Ingredience 4 vejce 200 g moučkového cukru 1 banán 2 lžíc
Moore chce všem vytřít zrak! Tak nestárne
nasehvezdy.cz
Moore chce všem vytřít zrak! Tak nestárne
Herečka Demi Moore (61) ve svém věku vypadá fantasticky a také si na tom zakládá. Mnozí však pochybují, že by měla tak dobré geny, a její dokonalost přisuzují spíše návštěvám kliniky plastické chiru
De Gaulleova neteř byla pro Němce cenné rukojmí
historyplus.cz
De Gaulleova neteř byla pro Němce cenné rukojmí
Už je to tady. Vyvolávají jména vězňů do transportu do lágru. Když zazní jméno Geneviève de Gaulleová, začnou ostatní internovaní tleskat. Aspoň malé pohlazení na duši pro mladou ženu před cestou do Ravensbrücku.   Ví, že ten aplaus nepatří jen jí, ale hlavně jejímu milovanému strýci. Jistě by na ni byl hrdý, nejen za činnost
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
panidomu.cz
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k
Mühle Glashütte se prezentuje novou linií hodinek Sportivo
iluxus.cz
Mühle Glashütte se prezentuje novou linií hodinek Sportivo
Jak hodinářský web Chronoblog uvedl, tak je veřejně známo, že Thilo Mühle, generální ředitel saské společnosti Mühle Glashütte, a jeho syn Dustin jsou zapálení sportovci. Thilo je nadšeným cyklistou a
Zvláštní populace hadů, která zvládá herecké výkony
21stoleti.cz
Zvláštní populace hadů, která zvládá herecké výkony
Pokud se had stane obětí útoku, obvykle volí dvě strategie; buď reaguje protiútokem nebo útěkem. A pak jsou tu ještě užovky z ostrova Golem Grad v Severní Makedonii. Ti v případě ohrožení předvedou he
Jak jsem začala věřit na minulé životy?
nejsemsama.cz
Jak jsem začala věřit na minulé životy?
K takovým věcem jsem byla vždycky nedůvěřivá. Lidé si dokážou hrozně vymýšlet! Pak ale přišel ten zvláštní zážitek, který mě přesvědčil. V y, kdo se zajímáte o minulé životy, určitě tu knihu dobře znáte. Jmenuje se Život po životě a napsal ji dr. Moody. Když se mi dostala do rukou, tak jsem na karmu a nějaké minulé či budoucí životy