Domů     Potopené pirátské město Port Royal: Bylo semeništěm hříchu?
Potopené pirátské město Port Royal: Bylo semeništěm hříchu?

Port Royal na Jamajce byl domovem opravdových pirátů z Karibiku. Město je přivítalo s otevřenou náručí a navíc mělo ideální polohu pro podnikání loupežných výprav. Alkohol zde tekl proudem a o lehké děvy nebyla nouze. Co tomu všemu učinilo přítrž?

Dnešní městečko Port Royal na jihovýchodní Jamajce poblíž kingstonského zálivu, je nenápadnou ospalou rybářskou osadou s asi 2 000 obyvateli.

Jen jedna věc vypovídá o zašlé slávě tohoto „semeniště hříchu“, jak bylo přístavu přezdíváno v době jeho největšího rozmachu. Jsou to ruiny potopených domů a ulic, které roku 1692 smetlo zemětřesení následované vlnou tsunami.

Málokdo oplakával ztrátu piráty ovládaného Port Royal, většina lidí v tom totiž spatřovala zásah shůry – Bůh už se zkrátka nemohl na tu soudobou Sodomu a Gomoru dívat.

Místo bylo v největším rozmachu označováno jako semeniště hříchu.
Místo bylo v největším rozmachu označováno jako semeniště hříchu.

Kolumbus přijíždí na Jamajku

Před příchodem Evropanů obývali Jamajku Taínové, což je indiánský kmen, který měl pod palcem převážnou část Karibské oblasti – souostroví Malých a Velkých Antil.

Oblasti, kde později vyrostl Port Royal, přezdívali Caguay a využívali ji při svých rybářských výpravách. Španělé se poprvé dostali na Jamajku roku 1494 pod vedením Kryštofa Kolumba (1451–1506).

Trvale ji začali osidlovat po roce 1509 a pěstovali zde převážně cukrovou třtinu. Větší využití pro ostrov neměli, z důvodu jeho strategické polohy na obchodních cestách v Karibiku se ho však nechtěli vzdát.

Angličané přebírají moc nad ostrovem

Podařilo se jim nad ním udržet kontrolu dlouhých 146 let, do anglické invaze roku 1655.

Tehdy se města zmocnili Angličané a přejmenovali ho na Královský přístav (Port Royal). Během 4 let v něm postavili na dvě stovky domů a obchodů, do roku 1692 zde vybudovali 5 pevností.

Až do osudného zemětřesení v roce 1692 sloužil Port Royal jako neoficiální hlavní město Jamajky, tím oficiálním byl Spanish Town. Od roku 1872 je jím Kingston, největší jamajské město.

Angličané převzali nad přístavem moc.
Angličané převzali nad přístavem moc.

Jak ubránit přístav?

Aby se Angličané nemuseli bát toho, že Španělé získají Jamajku zpět, povolal tehdejší guvernér ostrova Edward D’Oyley (1617–1675) Pobřežní bratrstvo. Chtěl, aby se Port Royal stal jejich domovem výměnou za to, že ho budou před nájezdy Španělů bránit.

Členy Bratrstva byli potomci lovců dobytka, bukanýrů, kteří se stali piráty poté, co je okradli Španělé a vykázali je z Hispanioly (dnešní Haiti). Angličané je vybavili tzv.

kaperskými listy (letters of marque), které je opravňovaly k napadání španělských lodí.

„Sodoma Nového světa“

Pro bukanýry a piráty představoval Port Royal ráj na zemi. Město se nacházelo v blízkosti obchodních cest, takže jim usnadňoval přístup ke kořisti, kterou byly zejména španělské lodě vezoucí poklady z Nového světa do Evropy.

Záliv byl dostatečně velký, aby v něm pohodlně zakotvily pirátské lodě, když vyžadovaly opravu a její posádka povyražení.

V 60. letech 17. století se tak přístav změnil v pirátskou utopii a získalo pověst „Sodomy Nového světa“, když většinu jeho obyvatel tvořili piráti, vrahouni a prostitutky.

Přístav byl ve své největší slávě plný pirátů, vrahů a prostitutek.
Přístav byl ve své největší slávě plný pirátů, vrahů a prostitutek.

Bar a nevěstinec, kam se podíváš

Španělé neměli sílu Jamajku znovu dobýt, ani zbudovat nový přístav, takže byli nuceni obchodovat s kupci v Port Royal, jakožto velkém vývozním přístavu, i když věděli, že peníze, které za své zboží dostanou, pochází od pirátů.

Město se pirátům přizpůsobilo i jinak. V době jeho největší prosperity byl každý čtvrtý místní obchod buď bar, nebo nevěstinec. Někteří bukanýři, pod každou rukou jednu lehkou děvu, byli schopni utratit až 3000 pesos za večer. Opíjela se i místní zvířata, například papoušci a opice.

Zabijácký rum

Místním nápojem číslo jedna byla rum značky Kill Devil Rum, kteří piráti nutili každému, kdo se do města odvážil vkročit. Byl to spíše danajský dar, protože byl tak silný, že po jeho vypití zemřelo několik tisíc lidí na otravu alkoholem.

Jen v červnu roku 1661 získalo v Port Royalu licenci 40 nových taveren. Roku 1688 kotvilo v přístavu 213 lodí. V roce 1692 žilo ve městě 6500 obyvatel.

Port Royal byl tak bohatý, že zde bylo placení mincemi upřednostňováno nad jinde často uplatňovanou směnou zboží za služby.

Přístav představoval jedno z nejbohatších anglických měst v Novém světě, jeho zisky mnohonásobně přesahovaly ty získané z prodeje cukrové třtiny.

Přístav byl velice prosperující. Platilo se zde více mincemi, než směnou zboží.
Přístav byl velice prosperující. Platilo se zde více mincemi, než směnou zboží.

Boží trest pro „nejhříšnější město“

Město prosperovalo, dokonce se snažilo zbavit i pirátů, až do 7. června 1692, kdy ho před polednem postihlo zemětřesení o síle 7,5 stupně Richterovy škály následované vlnami tsunami.

V roce 1969 pak byly na mořském dně nalezeny hodinky, které se zastavily přesně v 11:43, když se země začala třást. Neštěstím města bylo jeho písčité podloží.

Angličané se navíc nepoučili od původních indiánských obyvatel a Španělů a místo lehkých dřevěných domů stavěli těžké z cihel, jak byli zvyklí ze své domoviny. Když začal docházet prostor, začali hnát domy do větších výšek.

Domy a ulice zajely do moře

Zemětřesení způsobilo, že došlo k tzv. zkapalnění podloží. Písek, který tvořil základy města, se smísil s vodou a vytékal do kingstonského zálivu. V důsledku toho se část města (33 akrů) doslova sesunula do moře. Zkázu dokonala následná vlna tsunami.

Mrtvá těla nebylo možné z vody dostat, byla vystavena slunci, zvířatům a hmyzu. Pro přeživší nebyl dostatek léků ani pitné vody. Za tragédii zaplatilo životem asi 3000 osob, polovina obyvatel města.

Vlna tsunami spláchla přístav se vším všudy.
Vlna tsunami spláchla přístav se vším všudy.

Další morové rány

I když se přístav podařilo po této tragédii obnovit, roku 1703 bylo město opět poničeno, tentokrát požárem. Opakovaně jej sužovaly hurikány, roku 1722 se nevyhnulo dalšímu zaplavení. V roce 1774 Port Royal zdevastoval silný hurikán.

Město upadalo, jeho post pomalu převzal Kingston, dnešní hlavní město Jamajky. Roku 1815 udeřil opět požár, celý ostrov navíc sužovala epidemie cholery.

Poslední ranou, ze které se již Port Royal nevzpamatoval, bylo zemětřesení v roce 1907. Dnes je z něj jen nevýznamná osada. Jamajská vláda má ale v plánu zde vybudovat muzeum a přístav pro výletní lodě.

Slavní piráti v Port Royal

Henry Morgan (1635–1688)

Pocházel z Walesu. Své jméno si získal jako jeden z nejvýznamnějších vůdců karibských pirátů, později také jako jejich nepřítel, když vstoupil do anglických služeb a zavázal se pirátství potlačit.

Výkonným guvernérem Jamajky byl v letech 1674–1675, 1678 a 1680–1682. Zemřel v Port Royal roku 1688, zřejmě na následky nadměrného pití alkoholu. Je po něm pojmenován rum.

Calico Jack (1682–1720)

Byl anglický pirátský kapitán, vlastním jménem Jack Rackham. Působil na Bahamách a na Kubě. V Port Royalu našel smrt poté, co město roku 1687 přijalo proti-pirátské zákony. Jeho přezdívka je odvozena od tkaniny kaliko, kterou rád nosil.

Také je považován za autora tradiční pirátské černé vlajky s lebkou. V posádce měl dvě ženy pirátky: svoji milenku Anne Bonnyovou (1702–1781) a Mary Readovou (1695–1721).

Černovous (1680–1718)

Edward Teach si svoji přezdívku vysloužil díky dlouhým černým vousům, které si svazoval černými stuhami. Byl obávaným karibským pirátem. S Port Royal ho pojí historka, že se v místní pivnici setkal s problémovým opičákem, kterého pojmenoval Jefferson.

Vytvořil si k němu údajně citové pouto a vzal ho s sebou do New Providence, kde měl svoji základnu.

Foto: Shutterstock.com
Související články
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
reklama
svět zločinu
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud.  Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách […]
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
reklama
věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
enigmaplus.cz
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
Kdo by neznal krále Artuše. Legendární anglický panovník měl podle středověkých dějepisců a romancí vést na počátku 6. století obranu Velké Británie proti Sasům. Současní historici nicméně jeho existe
Karty věděly víc než já
skutecnepribehy.cz
Karty věděly víc než já
Nikdy jsem moc nevěřila na takové to věštění, magii a další věci. Ale kamarádka mne jednou vzala za kartářkou. Ke své škodě. Neměla to dělat. S Gábinou jsme se poznaly na vysoké a od té doby jsme byly kamarádky. Rozuměly jsme si ve spoustě věcech, avšak já třeba byla víc při zemi než ona, takže
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
21stoleti.cz
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných met
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
historyplus.cz
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
Plují stále víc na sever. Zastaví je až „Ztuhlé moře“, jak Pýtheás pojmenuje arktickou pustinu, kudy se nedá proplout lodí ani jít po svých. Hustá mlha, ledová kaše a plovoucí ledovce mu nahánějí hrůzu, a tak raději zamíří zpátky na jih.   Peněz moc nemají, a přesto svému synovi zajistí dobré vzdělání. Díky obětavosti rodičů
Milostná magie na 1. máje
nejsemsama.cz
Milostná magie na 1. máje
Polibek pod rozkvetlou třešní na Prvního máje má prý čarovnou moc. Proto je květen měsícem romantiky a vášně. Chcete vědět, jak lásku přivolat a posílit, či se zbavit té, o kterou nestojíte? Která z nás by nechtěla mávnout proutkem a mít po boku dokonalého partnera, že? Proto jsou kouzla lásky těmi nejoblíbenějšími. Pomocí magických rituálů můžete určitými způsoby něčí lásku posílit,
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
iluxus.cz
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
V hotelu Beverly Wilshire, kde se odehrávaly klíčové scény romantického hitu Pretty Woman z 90. let, přichází technologická revoluce. Představte si, že byste mohli mluvit s personálem hotelu tak, jak
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
Uteče Rybové dcera za milencem?
nasehvezdy.cz
Uteče Rybové dcera za milencem?
Půvabná Rozálie Prachařová (20) je jednou z hvězd nového seriálu Lež na pláži. Postupně dospívá, a dokonce má i partnera, kterým je herecký kolega Karel Jirák (29). A právě to má dělat jejím rodičům
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla