Domů     Existoval skutečně slavný Robin Hood?
Existoval skutečně slavný Robin Hood?

Kdo byl ve skutečnosti tento legendární zbojník? Opravdu loupil v temném Sherwoodu? Bral bohatým a dával chudým? A jak se doopravdy jmenoval? 

Šlechtic Robert z Locksley se za vlády Richarda Lví Srdce (1157–1199) vracel z křižáckých výprav zpět do rodné Anglie.

Doma ale přišel o všechen svůj majetek, který mu uloupil princ Jan, budoucí král Jan Bezzemek a mladší bratr vládnoucího krále Richarda Lví Srdce. Princ měl svého osobního „našeptávače“ – byl jím nottinghamský šerif.

Proto Robert odešel z Nottinghamu do Sherwoodského lesa, kde se seznámil se skupinou uprchlíků. Našel si mezi nimi přátele – Malého Johna a zavalitého mnicha Tucka.

Tučná odměna za hlavu zbojníka

Robert z Locksley vynikal v lukostřelbě. Po celé Anglii se vyprávělo, že nikdo nestřílí z luku lépe než on. Uprchlíci si Roberta zvolili za svého vůdce a začali mu říkat Robin Hood.

Hoodova skupina začala okrádat zbohatlé šlechtice a obchodníky, kteří projížděli Sherwoodem. Lesem totiž vedla hlavní obchodní stezka mezi Yorkem a Londýnem. Aby zbojníci rozhněvali šlechtu, rozdávali uloupené zlato chudým.

Tímto si vysloužili status zločinců a psanců. Nottinghamský šerif nechal na Hoodovu hlavu vypsat tučnou odměnu.

Skupina okrádala bohaté šlechtice a stali se tak zločinci a psanci.
Skupina okrádala bohaté šlechtice a stali se tak zločinci a psanci.

Vítěz, milovník a boháč

Jednoho dne se Robin Hood tajně zúčastnil slavné nottinghamské lukostřelecké soutěže. Aby ho šerif s princem Janem nepoznali, převlékl se za chudáka. Zvítězil a vyhrál zlatý šíp.

Po této lukostřelecké soutěži utekla Mariana (nebo Marion), která byla do zbojníka zamilovaná, do Sherwoodu za Robinem, kde je mnich Tuck oddal.

Když se z křížové výpravy konečně vrátil do Anglie král Richard Lví Srdce, Robin Hood dostal zpět svůj majetek a stal se opět bohatým šlechticem. Tak zní nejrozšířenější legenda o největším z anglických zbojníků a lukostřelců.

Byl ale tento slavný zbojník skutečnou historickou osobností? Příběh o Robinu Hoodovi, ochránci utiskovaných, se vyvíjel po celá staletí. Vyprávění o odvážném zbojníkovi a „veselých chlapících“ ze Sherwoodu lidé milovali.

Od úst k ústům se vedle Robina Hooda nesla jména jeho družiníků Malého Johna, Willa Scarleta, Muche, syna mlynářova, bratra Tucka, i Robinovy milé panny Mariany.

Psanec ze Sherwoodu vystupoval také proti proradnému princi Janovi (pozdějšímu králi Janu Bezzemkovi) na podporu jeho bratra, krále Richarda I. Lví Srdce, který v tu dobu bojoval na křížové výpravě.

Existoval vůbec Robin Hood?
Existoval vůbec Robin Hood?

Proč nesnášel církev?

Působivá dobrodružství Robina Hooda ale měla málo společného se skutečným středověkým zbojníkem toho jména, jehož identita pod vlivem folklóru prakticky zmizela.

Nejstarší balady ze 14. a 15. století se o Robinu Hoodovi zmiňují jako o svobodném sedlákovi, zemanovi prudké povahy, který žil v Sherwoodském lese s družinou zbojníků a často křížil meč s šerifem z Nottinghamu.

Tyto první literární záznamy už obsahují mnohé, co o Robinovi víme dnes – například jeho lukostřelecké mistrovství, averzi vůči církvi nebo úctu k ženám.

Co zpívali bardové

Ve středověku, kdy vládla všeobecná negramotnost, se zprávy a příběhy nesly v podobě vyprávění, často prostřednictvím potulných pěvců, kteří často kvůli větší působivosti děje skutečné události okořenili fantazií.

Příběh o zbojníkovi, který se svými druhy bojoval proti zlému šerifovi z Nottinghamu, nacházel u lidových vrstev, žijících v neustálém strachu z libovůle svého pána, velkou odezvu.

Robin byl hrdinou, se kterým se dokázali ztotožnit a zasadit ho do svých vlastních životů. V tom se zásadně odlišoval například od postavy krále Artuše a rytířů kulatého stolu, kteří oslovovali hlavně nejvyšší aristokratické vrstvy.

Potulní pěvci vyzdvihovali Hoodovi činy.
Potulní pěvci vyzdvihovali Hoodovi činy.

Zbojník v hladomorně

Teprve mnohem později, v 16. století, se v baladách stává z Robina Hooda šlechtic zbavený majetku, až teď do příběhu vstupuje král Richard Lví Srdce jako jeho zastánce.

Nejstarší doložená balada o Robinu Hoodovi byla zapsána kolem roku 1450 a jmenuje se Robin Hode a mnich. Vypráví, že se Robin jednoho rána, i přes varování Malého Johna, rozhodne jít do nottinghamského kostela na mši.

Zde ho však pozná mnich, kterého dříve oloupil, a rychle vyrozumí šerifa, že je lapka v kostele. Robina skutečně zajmou a vsadí do hladomorny. Když se to dozví Malý John, nastrojí smělou léčku, aby pronikl do Nottinghamu a mohl Robina osvobodit. Johnův plán skutečně vyjde a Robin je svobodný.

Robina Hooda se zastal sám král Richard Lví Srdce.
Robina Hooda se zastal sám král Richard Lví Srdce.

Devět Robinů Hoodů

Pak jsou tady oficiální záznamy a historické zápisy kronikářů. K roku 1226 dokládají účetní záznamy z Yorkshiru, že v předchozím roce byl zbaven majetku jistý Robert Hod, prchající před zákonem, a že peníze následně získal šerif z Yorkshiru.

Celkem 9x se v Yorkshiru, mezi lety 1226 a 1234, objevuje jméno Robert Hod, Robert Hood nebo už jako přezdívka Hobbehod. Jen pro úplnost, Robin byla hojně užívaná zdrobnělina jména Robert.

Ano, máme tu živého Robina Hooda, psance, který je v konfliktu se šerifem. A vůbec nevadí, že se děj neodehrává v Nottinghamu. Šerifem, který se obohatil na úkor Roberta, byl jistý Eustace de Ludenham.

Roku 1258 se rozhořel spor mezi králem Jindřichem III. a mocnými anglickými barony, kteří nebyli spokojeni s jeho politikou. Do jejich čela se postavil Simon de Montfor. Po prvotních úspěších byli rebelující baroni roku 1265 poraženi v bitvě u Eveshamu.

Mnoho uprchlých baronů a jejich příznivců i nadále odmítalo složit zbraně a snažili se uniknout před trestem. Skrývali se v lesích, někteří se uchýlili do okolí města Ely v Cambridgeshiru a další na hrad Kenilworth. Právě tehdy nalézáme mezi povstalci z Ely muže jménem Robert Hod.

Během několika let se objevilo v okolí celkem 9 Robinů Hoodů.
Během několika let se objevilo v okolí celkem 9 Robinů Hoodů.

Jak pojmenovat lupiče a psance?

Ve 14. století bylo jméno Robin Hood (v různých variantách pravopisu) velmi dobře známé, prakticky každý věděl, o koho jde. Jen ve 13. století existují důkazy o životě hned několika Robinů Hoodů, z nichž značná část měla opletačky se zákonem.

Několik Robinů poznalo i 14. století. Ovšem ani v jednom z případů rozhodně nejde o stejnou osobu. Prvním zaznamenaným je Robert Hod z Yorkshiru. Mnoho jmen, mnoho osudů, společné charakteristiky.

Podle vědců je docela dobře možné, že se jméno Roberta (Robina) Hoda (Hooda) stalo synonymem pro ostatní zbojníky, lupiče a psance. Označení Robin Hood mohlo být přezdívkou, která se postupem času přeměnila do postavy lidového hrdiny.

Nakonec, někdy kolem 16. století, začala postava Robina Hooda být ztotožňována se šlechticem Robinem z Locksley.

V historii se objevilo několik Robinů.
V historii se objevilo několik Robinů.

Co zjistil britský vědec

Historik Sean McGlynn ovšem tvrdí, že to ve skutečnosti bylo všechno jinak. Předobrazem Robina Hooda byl podle něj muž jménem William z Kenshamu – loupežník, který ve 13. století v hrabství Kent na jihovýchodě Anglie útočil na francouzské nájezdníky.

Tento dnes už zapomenutý zbojník pocházel z oblasti dnešního města Tunbridge Wells a žil zhruba v době, kdy se objevila legenda o Robinu Hoodovi. Profesor z Univerzity v Plymouthu své důkazy poskládal na základě studia různých středověkých kronik.

Zjistil přitom, že William z Kenshamu se Hoodovi podobá v mnoha věcech: používal například stejnou taktiku, měl podobnou družinu, skrýval se a loupil v lese a ve své době byl velmi populární mezi prostým lidem.

Připouští, že podobných adeptů z řad někdejších anglických zbojníků bylo více. Všechny je prostudoval a William z Kenshemu z nich vyšel jako muž, který se postavě Robina Hooda podobal nejvíce. Jako jediný z nich například ovládal skvěle luk.

Hood ovládal skvěle luk.
Hood ovládal skvěle luk.

Bohatým bral a chudým dával

William z Kenshamu se do lesů uchýlil na počátku 13. století, kdy Anglie čelila invazi francouzského vojska. Spolu se svou družinou, která čítala asi tisíc bojovníků, podnikal výpady proti francouzským vojákům.

Sean McGlynn se dále domnívá, že William z Kenshamu vracel místním obyvatelům věci, které jim francouzští vojáci nakradli. Právě odtud podle něj pochází ona část legendy o tom, že bohatým bral a chudým dával.

Sean McGlynn je přesvědčen, že se legenda o Williamovi z Kenshamu v ústním podání časem proměňovala a vynořil se z ní nakonec Robin Hood. „Pokud chcete najít zdroj pro příběhy o Robinu Hoodovi, velmi pravděpodobně je to William. Nenajdeme nikoho jiného, který by se mu byť zdaleka přiblížil,“ tvrdí historik.

Foto: Shutterstock.com, WarnerBros
Související články
Záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Záhady a tajemství
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Záhady a tajemství
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Záhady a tajemství
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
reklama
lifestyle
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
reklama
záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina