Domů     Mayové znetvořovali lebky i měsíčním kojencům
Mayové znetvořovali lebky i měsíčním kojencům

Indiánská matka přitiskne svému měsíc starému kojenci k hlavičce z každé strany dřevěnou destičku a přitlačí. Nedbá na to, že dítě pláče. Musí si zvyknout. Stejnou proceduru s ním bude denně provádět ještě půl roku.

Teprve pak dětská lebka dosáhne vytouženého protáhlého tvaru. Ženu neodradí ani riziko, že se deformace nepovede a její dítě zemře na následky zdravotních komplikací. Podle odborníků se v mayské kultuře lebky deformovaly v období cca 100 př. n. l. – 1521 n. l.

Důkazy v podobě archeologických nálezů se vyskytují především na území dnešního Mexika od Mexického údolí po Veracruz. Znetvoření lebky najdeme až u 90 % kosterních pozůstatků.

Například archeoložka Cristina Garcia Morenová z arizonské univerzity říká, že deformovaná lebka se stala symbolem společenské nadřazenosti.

Zbytky mayské pyramidy. Chrámy jsou ale určeny jen k náboženským obřadům nebo jako sídla vysoce postavených kněží.
Zbytky mayské pyramidy. Chrámy jsou ale určeny jen k náboženským obřadům nebo jako sídla vysoce postavených kněží.

Chudině stačí došky

Návštěvník sídla Tikal, největšího města mayské civilizace, se zastaví u stély pokryté sádrou. Kamenný sloup s vyrytými postavami a hieroglyfy slouží jako průvodce zaznamenávající dějiny města. Turista se začte do hieroglyfů.

Centrum města přitom projde za chvíli. Hlavní chrám a jeho správní okrsek se rozkládá se na ploše cca 2,5 kilometru čtverečních. Kromě toho může ve městě obdivovat ještě další čtyři pyramidové chrámy postavené ze snadno opracovatelného vápence.

Honosné budovy, sloužící jako obydlí pro královskou rodinu a vysoké kněze nebo k náboženským účelům, zdobí malby a sádrové štuky. Obyčejní občané se ale spokojí s doškovými chatrčemi.

Písmo Mayů považují jejich podrobitelé za dílo ďáblovo.
Písmo Mayů považují jejich podrobitelé za dílo ďáblovo.

Nic vyjadřuje lastura

„Kolik bylo nepřátel?“ ptá se jeden mayský bojovník druhého. Zraněný bere do ruky klacík a s obtížemi vyryje do hlíny dvě tečky a čárku.

I když po útoku nepřátelského kmene bolestí nemůže mluvit, jeho soukmenovcům je od této chvíle jasné, že útočilo sedm bojovníků. K matematickým zápisům stačí Mayům dva symboly: tečka a čárka. Jednotku značí tečka, pět jednotek čárka.

Dvojku zapíší dvěma tečkami, se sedmičkou si poradí jako se dvěma tečkami a jednou čárkou. Pro vyšší čísla používají dvacítkovou soustavu. Dvacítka se vyjadřuje jako tečka umístěná nad tečkami a čárkami čísel od jedné do dvaceti.

Jenže potom může dojít k záměně čísel. Proto přicházejí Mayové s nulou vyjádřenou pomocí lastury. Tečka nad lasturou by říkala, že nepřátel se vyrojilo dvacet.

Metody, jakým se františkán Diego da Landa snaží obrátit domorodé Maye na katolickou víru, si nezadají s inkvizicí.
Metody, jakým se františkán Diego da Landa snaží obrátit domorodé Maye na katolickou víru, si nezadají s inkvizicí.

Písmo pochází od pekelných sil

Španělský biskup, františkán Diego da Landa (1524–1579) přijíždí roku 1549 na poloostrov Yucatán. Má za úkol přivést mayské indiány k římskokatolické víře. Své mise se chopí svérázně.

Indiány nutí ke křesťanství metodami hodnými inkvizičního tribunálu. „Je to dílo ďáblovo,“ s těmito slovy nařizuje Landa 12. července 1562 spálit mayské kodexy. Zbudou pouhé tři:

Madridský, Pařížský a Drážďanský (jméno získávají podle místa svého pozdějšího uložení).

Hieroglyfické obrázky, jejichž existenci přisuzuje pekelným silám, ho ale zaujmou natolik, že se o nich zmíní i ve své Zprávě o věcech na Yucatánu sepsané roku 1566. V ní vyobrazí dokonce i několik hieroglyfů s jejich pravděpodobným významem.

Uvede zde 27 znaků, údajnou mayskou abecedu. Ironií osudu tím pomůže pozdějším generacím, aby mayské hieroglyfy, psané shora dolů a zleva doprava, alespoň částečně rozluštili.

Bez kukuřice by nepřežili. Tato plodina je hlavní mayskou obživou.
Bez kukuřice by nepřežili. Tato plodina je hlavní mayskou obživou.

Živí se hlavně kukuřicí

Muž zapíchne do země xul, zašpičatělou sázecí hůl do kukuřičného pole. Vytvoří asi 10-12 cm hlubokou díru, do které vsype 3-6 kukuřičných zrn.

„S oséváním se začíná bezprostředně po prvních deštích, které podle mayské víry mají přijít na Den svatého kříže (3. května), mohou však nastat kdykoli mezi dubnem a červnem,“ vysvětluje zásady mayského zemědělství americký archeolog Sylvanus Griswold Morley (1883–1948).

Než skončí květen, mají ale obvykle Mayové kukuřici už zasetou. Pole o rozloze odpovídající našim 4 hektarům zvládnou osít za dvanáct dnů. Sklizeň probíhá v lednu a únoru, ze zmiňovaného políčka je výnos asi 6000–6400 litrů.

Po kukuřici jsou druhou nejdůležitější plodinou fazole. Často se sejí do děr ke kukuřici a pak se vinou po jejích lodyhách.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
reklama
zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
reklama
lifestyle
Amy Winehouse: Z hvězdy v Klubu 27
Amy Winehouse, britská pěvecká ikona s uhrančivým hlasem a tragickým osudem. Její životní cesta, poznamenaná závislostmi a bouřlivým manželstvím, ji ve věku 27 let navždy zařadila do nechvalně proslulého Klubu 27. Klub 27 patří k nejexkluzivnějším spolkům světa. Aby se do něj jeho členové, kterých už je přes 80, dostali, musí učinit jen dvě věci […]
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
enigmaplus.cz
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
Kdo by neznal krále Artuše. Legendární anglický panovník měl podle středověkých dějepisců a romancí vést na počátku 6. století obranu Velké Británie proti Sasům. Současní historici nicméně jeho existe
Karty věděly víc než já
skutecnepribehy.cz
Karty věděly víc než já
Nikdy jsem moc nevěřila na takové to věštění, magii a další věci. Ale kamarádka mne jednou vzala za kartářkou. Ke své škodě. Neměla to dělat. S Gábinou jsme se poznaly na vysoké a od té doby jsme byly kamarádky. Rozuměly jsme si ve spoustě věcech, avšak já třeba byla víc při zemi než ona, takže
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
21stoleti.cz
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných met
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
historyplus.cz
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
Plují stále víc na sever. Zastaví je až „Ztuhlé moře“, jak Pýtheás pojmenuje arktickou pustinu, kudy se nedá proplout lodí ani jít po svých. Hustá mlha, ledová kaše a plovoucí ledovce mu nahánějí hrůzu, a tak raději zamíří zpátky na jih.   Peněz moc nemají, a přesto svému synovi zajistí dobré vzdělání. Díky obětavosti rodičů
Milostná magie na 1. máje
nejsemsama.cz
Milostná magie na 1. máje
Polibek pod rozkvetlou třešní na Prvního máje má prý čarovnou moc. Proto je květen měsícem romantiky a vášně. Chcete vědět, jak lásku přivolat a posílit, či se zbavit té, o kterou nestojíte? Která z nás by nechtěla mávnout proutkem a mít po boku dokonalého partnera, že? Proto jsou kouzla lásky těmi nejoblíbenějšími. Pomocí magických rituálů můžete určitými způsoby něčí lásku posílit,
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
iluxus.cz
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
V hotelu Beverly Wilshire, kde se odehrávaly klíčové scény romantického hitu Pretty Woman z 90. let, přichází technologická revoluce. Představte si, že byste mohli mluvit s personálem hotelu tak, jak
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
Uteče Rybové dcera za milencem?
nasehvezdy.cz
Uteče Rybové dcera za milencem?
Půvabná Rozálie Prachařová (20) je jednou z hvězd nového seriálu Lež na pláži. Postupně dospívá, a dokonce má i partnera, kterým je herecký kolega Karel Jirák (29). A právě to má dělat jejím rodičům
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla