Již třiadvacet let žije sova jménem Kaln v útulku v Gloucesteru v Anglii. Její pečovatelé byly po celou dobu jejího pobytu přesvědčeni, že se jedná o samce Výra velkého. Velkým překvapením pro ně tedy bylo, když soví mládenec jednoho dne snesl vejce.
„Myslím si, že byl Kaln stejně překvapený, jako jsme byli my,” uvedl jeho opečovávatel Vincent Jones.
Dodal, že rozeznávat pohlaví u sov je složité, jejich soví těla jsou totiž z velké části totožná, a na rozdíl například od savců, nejsou soví pohlaví nijak viditelně odlišná ani v oblasti genitálií.
Překvapení pečovatelé
Možný omyl tak způsobila jak matka příroda, tak samotní chovatelé sovy, kteří přiznali, že se nikdy Kalnovým pohlavím detailně nezabývaly, jelikož neměly zájem nechat zachráněného výra rozmnožit.
„V útulku máme přes čtyřicet ptáků, pokud se chovají a vypadají zdánlivě jako samci, bereme je jako samce. Je ale pravda, že po takové době, co Kaln v útulku je, jsme nic takového nečekali,” dodal Jones.
Za třiadvacet let v ptačím sanatoriu totiž Kaln jiné vejce nesnesl. Zároveň pečovatel potvrdil, že to starost útulku o výra nijak zásadně nemění.
„Říkáme mu teď, že je tomboy,” uvedl Jones. Výraz tomboy je obyčejně používán pro dívku, která se obléká a chová a obléká jako chlapec.
Podle pečovatelů se Kalnovo chování od snesení vejce změnilo a sova vykazuje znaky deprese a podráždění. Zdravotní stav výra se však podle veterináře touto neobvyklou událostí nijak nezměnil.