Jakutsko, ledová republika ruské federace ležící ve východní části nekonečné Sibiře, je místem, které si díky své rozloze a nehostinnému okolí dodnes před lidmi udržuje mnohá tajemství.
Jedním z těchto tajemství byla i 40 000 let stará vlčí hlava, kterou však náhodou objevil muž, který se pohyboval u řeky Tirekhtyakh, kde na hlavu bez těla náhodou narazil. Ta byla velmi zachovalá díky permafrostu, ve kterém se nacházela.
Vědecký tým, kterému muž nález předal, odhadl původ hlavy na období pozdního pleistocénu. A stáří vlka, kterému hlava patřila, na dva až čtyři roky. Vlčí hlava je dlouhá asi čtyřicet centimetrů, to znamená jako polovina délky celého dnešního vlka.
A podle médií, která se o nález začala zajímat, se jedná o vůbec první nalezené ostatky dospělého vlka z této doby. Mezi dosavadní nálezy totiž patřily pouze ostatky mláďat, například 50 000 let staré mumifikované vlčí mládě z Kanady.
Porovnání s dnešním vlkem
Vlčí hlavě se nyní vědci chystají věnovat velkou pozornost. Zaměří se na její DNA, které chtějí například také porovnat s dnešními vlky. Hlava mezitím bude vystavená v Tokyu, jako součást výstavy společně s mamuty a dalšími vyhynulými tvory.