Jeden den nestačí
Vysočina je pro ty, kteří netouží po přeplněných centrech, ale hledají odpočinek a klid. Na celé Vysočině zve k návštěvě dvacítka hradů, zámků a klášterů jako svědků staleté historie.
Pokud dáváte přednost výletům, krásná a čistá příroda na Vysočině vás dozajista okouzlí, je pro vás připraveno několik desítek pěších i cyklotras.
V neposlední řadě musíte rozhodně navštívit památky světového kulturního dědictví na Vysočině UNESCO, které jsou zde rovnou tři, to je nejvíce ze všech krajů v České republice. Jedná se o památky Historické jádro města Telč. V Třebíči bazilika sv.
Prokopa, židovskou čtvrť a hřbitov a zámek. Třetí památkou je poutní kostel sv. Jana Nepomuckého nacházející se ve Žďáře nad Sázavou.
Trojúhelník památek UNESCO
Žďár nad Sázavou
Do svého originálního projektu zapracoval architekt J. B. Santini pětkovou symboliku, když se nechal inspirovat legendou o Janu Nepomuckém, kterému se nad tělem objevila korunka s pěti hvězdičkami.
O tři sta let později Vysočina láká na skvost barokní architektury – poutní kostel sv.
Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou a jeho historii odhaluje i moderní Muzeum nové generace na tamějším zámku.
Telč
O několik kilometrů jižněji na vás dýchne historie centra města Telč, kterému se přezdívá Moravské Benátky.
Právem se řadí k jednomu z nejkrásnějších měst České republiky s měšťanskými domy s renesančními štíty a podloubími a s renesančním zámkem s pohádkovým parkem. Městečko si oblíbili filmaři, kteří tady natočili například Pyšnou princeznu nebo Z pekla štěstí.
Třebíč
Inspirativní bude jistě i návštěva Třebíče. Město zdobí románsko-gotická bazilika sv.
Prokopa a smutnou historií na vás dýchne židovská čtvrť se dvěma zachovalými synagogami – v té zadní se při návštěvě expozice dozvíte o historii židovské čtvrti, a pokračovat můžete až na židovský hřbitov s třemi tisíci kamennými náhrobky, z nichž nejstarší pochází z roku 1631. A za zmínku stojí i to, že v roce 2018 byl na seznam památek UNESCO zapsán i zámek.
Vysočina filmová
Vysočina je vyhledávanou atraktivní filmovou lokalitou. Vždyť kdo by neznal legendární Postřižiny točené v Dalešicích na Třebíčsku v areálu místního pivovaru. Na Vysočině se ale také natočilo hned několik známých pohádek.
Na zámku v Telči panoval dobrý král Miroslav v pohádce Pyšná princezna, hrad v Ledči nad Sázavou se stal útočištěm filmového štábu jedné z nejúspěšnějších pohádek poslední doby Anděl Páně 2 a na hradu Lipnice nad Sázavou se točila pohádka Čert ví proč. Vydejte se s námi po stopách Filmové Vysočiny.