Domů     Sex ve jménu boha: Proč se papež zastával nevěstek?
Sex ve jménu boha: Proč se papež zastával nevěstek?
11.6.2019

Roku 313 přijal římský císař Konstantin I. Veliký (vládl 306-337) křesťanství. Sliboval si od toho především posílení upadající římské říše. Jako křesťanský vládce se zaměřil i na úpravu poměrů kolem prostituce. Ne ovšem tak, že by se ji pokusil omezit.

Křesťanství paradoxně prostituci potřebovalo, což platilo nejen na sklonku římské říše, ale i během celého středověku.

Církev sice prostituci s opovržením pranýřovala, ale současně ji svým způsobem chránila, protože z ní měla tučné příjmy.

Zákaz oženit se s herečkou

První křesťanský císař Konstantin tak vydal zákony chránící živnost prostitutek – pokud by se nějaký občan dopustil vůči nevěstce násilí, byl potrestán stejně, jako by tento čin spáchal na počestné ženě.

Jeden z prvních významných vladařských činů byzantského císaře Justiniána (vládl 527–565) bylo zrušení dávného římského zákona, který zakazoval senátorům oženit se s nevěstkou nebo herečkou.

Císařovna nebo nevěstka?

Důvod brzy vyšel najevo – Justinián byl zamilovaný do jisté slavné herečky Theodory, se kterou se hodlal co nejrychleji oženit.

Podle kronikáře Prokopia byla Theodora spíše prostitutka než herečka, přesto šlo o velice charismatickou a uhrančivou ženu. Svému manželovi později dokonce významně pomáhala s vládou v Byzantské říši.

Nezapomněla přitom ani na své bývalé kolegyně a zasazovala se o zlepšení života prodejných žen. Prosadila zákaz zaměstnávat děti v nevěstincích, pečovala o starší prostitutky.

Odkud se šíří zápach a hniloba

Nastupující křesťanství v evropské kultuře přisoudilo ženám ve společnosti na rozdíl od starověku druhořadé postavení. Smilstvo, tedy nemanželský sex, pranýřovala církev ostře po celý středověk, o prostituci většinou takticky mlčela.

„S prostitucí ve městech je to stejné jako s toaletami v palácích. Jsou nepříjemné, ale jestliže je člověk odstraní, rozšíří se zápach a hniloba,“ napsal italský filosof Tomáš Akvinský (1225–1274).

Nemanželský sex byl pro církev zapovězený, prostituci ale tolerovala.
Nemanželský sex byl pro církev zapovězený, prostituci ale tolerovala.

Preláti, častí hosté nevěstinců

Aby křesťané nehřešili a nesmilnili s počestnými ženami, museli mít možnost někde vybít své sexuální potřeby. Prostituce tak sloužila především svobodným mužům, kterých bylo ve středověku poměrně hodně.

Jednak byli často natolik chudí, že si rodinu nemohli dovolit, jiným to zase výslovně zakazovalo dobové právo – tovaryšům řemeslníků, studentům univerzit i jejich mistrům, klerikům a prelátům. I ti patřili k pravidelným zákazníkům nevěstinců, což církev tiše tolerovala.

Výnosný byznys středověku

Nevěstince byly ve středověku velice výhodnou investicí. Kromě městských obcí je proto často zřizovali bohatí příslušníci církve.

Biskup Johann ze Štrasburku postavil například v roce 1309 nový veřejný dům, který mu přinášel hned dvojí zisk – výtěžek ze služeb prostitutek a také pokuty od hříšníků, kteří si kupovali odpustky.

Jižně od Londýna postavil biskup Swithin z Winchesteru pro prostitutky celou čtvrť.

Proto se nevěstkám v Londýně říkalo Winchesterovy holky. Anglická církev dokonce získala na provozování prostituce roku 1161 od krále Jindřicha II. zvláštní privilegium, podle kterého jí patřily veškeré výnosy z londýnské prostituce. Toto privilegium platilo dlouhých 400 let.

Co zachránilo Sixtinskou kapli?

Nebýt prostituce, nikdy by nebyla dokončena úchvatná výzdoba Sixtinská kaple v Římě Michelangelovými freskami.

Když totiž papeži Sixtovi IV. (1414–1484), mimochodem nakaženému syfilidou, došly finance a hrozilo, že se práce v kapli zastaví, provedl v roce 1471 daňovou reformu – zvýšil poplatky, které musely do papežské pokladnice odvádět římské veřejné domy. Díky tomu získal peníze na další pokračování prací.

Díky prostituci byla dostavěna i Sixtinská kaple.
Díky prostituci byla dostavěna i Sixtinská kaple.

České bordely v rukách církve

Také v českých zemích provozovali preláti nevěstince, zvláště ve 14. století. Jedním z nich byl Ludvík Kojata, který přímo ve svém domě naproti novoměstské škole u svatého Apolináře nabízel až 8 nevěstek.

Jeden z farářů kostela u svatého Jiljí měl nevěstinec pod Vyšehradem, o dalších se zmiňují prameny z doby vlády Václava IV. (1361–1419).

Těžké časy přinesla prelátům kupčícím s prostitucí husitská revoluce.

Co provedli husité

Vyhlášený nevěstinec Benátky zrušil populární pražský kazatel Jan Milíč z Kroměříže (1320–1374) a na jeho místě dal vybudovat útulek pro napravené poběhlice. Proti nevěstkám vytáhli do boje všichni kališničtí kazatelé.

Jako jeden ze smrtelných hříchů požadovaly vymýcení prostituce Čtyři artikuly pražské. Ještě roku 1435 podmiňovaly pražské obce přijetí císaře Zikmunda za českého krále slibem, že nedopustí návrat nevěstek do města.

Papež se přimlouvá za prostitutky

Zápas o legalizaci prostituce pokračoval i ve druhé polovině 15. století a na stranu českých nevěstek se tehdy opět postavila církev. Roku 1462 vytýkal kališníkům papež Pius II. (1405–1464), že se snaží prostituci potlačovat.

Hlavním argumentem mu bylo tvrzení, že římská církev považuje existenci nevěstek a veřejných domů za menší zlo, protože už svatý Augustin prý řekl: „Odejmi nevěstky a naplníš všecko cizoložstvem“.

Jeden z rádců husitského krále Jiřího z Poděbrad žádal, aby „podle starých práv nevěstkám opět svobodu propustil“.

Středověká společnost byla k prostitutkám tolerantní.
Středověká společnost byla k prostitutkám tolerantní.

Oběti pogromů: židé, nevěstky a lichváři

I když byla středověká společnost k prostituci poměrně tolerantní, v krizových situacích byly nevěstky spolu se židy a lichváři prvními, kdo se stal obětí pogromů.

Tak tomu bývalo například při morových ranách, kdy kazatelé hlásali příchod božího trestu, od kterého je třeba se očistit.

V průběhu 14. a 15. století byly mnohé nevěstky upáleny nebo utopeny rozvášněným davem, jiné byly vymrskány z města. Jakmile se ale situace uklidnila, vracely se zpět.

V dějinách neexistovala společnost, která by dokázala prostituci zcela vymýtit – zvláště když za nimi stáli sami představitelé církve a bohů.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Historie
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
reklama
historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
věda a technika
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
Jediná trvale obydlená vesmírná stanice, a to od 2. listopadu roku 2000. Našli bychom ji na naší nízké oběžné dráze ve výšce přibližně 400 kilometrů. Ač to tak astronautům ani nepřijde, má rychlost 27 720 kilometrů v hodině a Zemi tak obíhá zhruba v 92minutové periodě.   Standardně je tu 7 lidí, kteří se mění […]
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko. Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl […]
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Toužíte prozkoumat svět mohutných pískovcových věží, skalních stěn a krásných soutěsek? Skalní města jsou cílem mnoha turistů od nás i ze zahraničí. Kam zaplatíte vstupné, a kde můžete krásy přírody obdivovat zdarma? Pravčická brána Nejkrásnějším útvarem zdejší přírody a Národního parku České Švýcarsko je Pravčická brána, která se nachází asi 15 km od Děčína. Rozpětí celého oblouku má neuvěřitelných 26,5
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
iluxus.cz
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
Sklářský designer, výtvarník a malíř skla František Jungvirt se ve své nové sběratelské sérii uměleckých váz přenesl do zvířecí říše. Vybrané kusy z jeho stávajících kolekcí Garden a Trifid aktuálně z
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
historyplus.cz
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
V očích krále Františka I. se zračí zoufalství. „Copak vy jste mého syna někdy viděla veselého?“ otočí se na hraběnku Dianu z Poitiers. Pohledná Francouzka se jen lišácky usměje. „Nechte to na mně, Sire. Udělám ho svým rytířem,“ slíbí mu nakonec. Tento úkol splní nade vše očekávání. Princ Jindřich (1519–1559) se do půvabné vdovy, která je o
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
epochalnisvet.cz
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
Společnost HTC VIVE úspěšně nasadila headset HTC VIVE Focus 3 na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jde o první headset pro duševní zdraví, který dokáže bez problémů každodenně pomáhat veliteli šestiměsíční mise Andreasi Mogensenovi z Evropské vesmírné agentury se zvládáním dlouhého odloučení od Země i blízkých. Nyní přichází další fáze testů, tentokrát zaměřená na udržení kondice a
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
enigmaplus.cz
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
Po celém světě najdeme šifry. Pokrývají zdi prastarých chrámů, stránky tajemných a nepochopených knih a v některých případech jsou schované i v malbách a jiných uměleckých dílech. To je i případ Vitru
Uršula Kluková: Jsem profesionální kmotra aneb Hroby slavných popáté
panidomu.cz
Uršula Kluková: Jsem profesionální kmotra aneb Hroby slavných popáté
Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin. Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
skutecnepribehy.cz
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
Z rozvodu mě vyléčila až opravdová láska. Znovu jsem se vdala a můj druhý muž byl tak báječný, že jsem se po jeho boku změnila k lepšímu. Když mě Pavel opustil, nějakou dobu jsem se domnívala, že to nepřežiju. Samozřejmě že mě všichni ujišťovali, že na to se neumírá, že se dám dohromady, že to spraví jenom čas.
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
epochanacestach.cz
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
Oblast Sudet měla po druhé světové válce tu smůlu, že odtud většina původních obyvatel se vztahem k regionu musela odejít. Nepříznivě se to projevilo na stavu krajiny i na architektonických památkách. Najednou se o ty po staletí opečovávané skvosty neměl kdo starat a nikomu na nich nezáleželo. Lidové stavby začaly chátrat, ale staleté dědictví naštěstí nezmizelo
Novinky ze světa rychlovlaků
21stoleti.cz
Novinky ze světa rychlovlaků
Na počátku dvacátého století představovaly vlaky nejrychlejší dopravní prostředek na delší vzdálenosti. Dnes je v našich očích nahradila letadla. V celé řadě zemí však stále platí, že pokud člověk chc
Pečená kořenová zelenina s medem
tisicereceptu.cz
Pečená kořenová zelenina s medem
Zeleninu si vyberte podle chuti nebo toho, co máte zrovna doma k dispozici. Potřebujete 1,5 kg kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer, dýni, pastinák, batáty, červenou řepu…) 1 palici česneku
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
Diváci znají Sabinu Remundovou (51) jako ráznou státní zástupkyni ze seriálu Případy 1. oddělení. V soukromém životě by se ale ráda o někoho opřela. Bohužel je však na řadu věcí sama. Její manžel,