Domů     Leží bájné Eldorádo pod kolumbijským jezerem Guatavita?
Leží bájné Eldorádo pod kolumbijským jezerem Guatavita?

Objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem roku 1492 rozpoutá touhu po nových dobrodružstvích. Všichni hltají jeho zprávy o fantastickém bohatství, které skrývá Nový svět. Španělský král Ferdinand II. Aragonský (1452-1516) Kolumbovi zcela uvěří, že: „Bůh mi ukáže to zázračné místo, kde se rodí zlato.“

Španělsko si za vlády Karla V. (1500-1558) vybudovalo nadvládu nad novým územím. Conquistadoři, španělští vojáci, vyráželi na počátku 16. století dobývat jihoamerický kontinent.

Každý z nich dříve či později uslyšel prastarou indiánskou pověst o zemi zvané Eldorádo: „Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato. Jeho král se každý večer svlékne.

Poddaní potřou jeho tělo vonným olejem a posypou zlatým práškem od špiček prstů až po urozené čelo. Třpytí se jako samo Slunce. Na voru pluje po jezeře doprostřed ostrova. Tam obětuje bohům.

K jezeru přicházejí poutníci, aby vzdali hold králi a obětovali bohům zlaté šperky a smaragdy.“

Když se ale Evropané vyptávají na směr cesty, Indiáni netrpělivě a neurčitě mávnou rukou: „Tam, daleko za obzorem, leží zlatá země.“ Více se od nich nikdo nedozvěděl. Skutečnou polohu bájného jezera proto mohli jenom hádat.

Někdo si myslel, že jde o Kolumbijské jezero Guatavita, jiní ho umisťovali do Peru.

Nádherné zlaté artefakty. Po městě, které je jich plné touží lidé dodnes.
Nádherné zlaté artefakty. Po městě, které je jich plné touží lidé dodnes.

Dobyvační bohové

Mnozí skutečně získali podivuhodné poklady. Hernand Cortéz (1485-1547) vyplul roku 1519 z Kuby. Velel jedenácti lodím s šesti sty muži.

Aztécký král Montezuma mu na uvítanou přinesl zlaté kolo s mnoha obrázky, připomínající Slunce a helmici naplněnou po okraj zlatem. Aztékové dary pečlivě vybrali, Španěle totiž považovali za bohy. Ti se ale podle toho rozhodně nechovají. Právě naopak, podrobují si území a ničí ostošest co jim přijde pod ruku.

Do víru občanské války Inků se hned po vylodění v Peru dostal Francisco Pizarro (1471-1541). Využil proto situace a zajal inckého náčelníka Atahualpu.

Výměnou za jeho propuštění chtěl roku 1530 místnost naplněnou zlatem, kam až dosáhne natažená ruka dospělého muže. Jeho požadavek je splněn. Inkové nosí celé týdny do místnosti zlaté předměty: vázy, podnosy, ozdoby ve tvaru zvířat a rostlin.

Pizarra ale změní názor: „Naše dohoda zněla tak, že místnost má být vyplněna kompaktním zlatem, ne dutými předměty.“ Inckým kovářům nezbývá než poslechnout. Zlato přetavují na pruty déle než měsíc.

Hernána Cortéze a jeho posádku vítají Aztékové jako Bohy. Španělé ale mají k takovému chování daleko.
Hernána Cortéze a jeho posádku vítají Aztékové jako Bohy. Španělé ale mají k takovému chování daleko.

Chile a Venezuela padnou na dluhy

Španělské dobyvatelské galeony vyplouvaly v 1. polovině 16. století jedna za druhou. Posádky vyrážely s přesvědčením o své pravdě. Jejich bůh a vidění světa je jediné správné. Považovaly proto za svoji povinnost dobýt nové světy a vnutit jim své přesvědčení. Okouzlení exotikou dalekých zemí a národů?

Kdepak, to vidina bohatství je žene. Rvačka o žlutý kov nabrala na intenzitě. Jižní Amerika se stala kolonií. Španělský král Karel V. se projevuje jako dobrý obchodník a chce využít nevšední příležitosti.

Když mu šlo roku 1519 po smrti Maxmiliána I. o získání císařského trůnu Svaté říše římské, nenechal nic náhodě. Hlasy kurfiřtů si jednoduše zaplatil. Dluží proto doslova každému, na koho se podívá. Vyřešit zapeklitou situaci mu pomohou dobytá území.

Přijít na několik let o zisk z nových teritorií je pro něj mnohem jednodušší než splácet hotovými penězi. Svým věřitelům proto štědře nabízí: rodině Fuggerrů nehostinné Chile a argentinskou Patagonii, bankéřům Welserům o něco lákavější Venezuelu. Ti mu na oplátku slibují, že území osídlí a prozkoumají.

Georg Hohemuth von Speyr (vpravo) se také nechá zlákat k cestám za zlatým pokladem.
Georg Hohemuth von Speyr (vpravo) se také nechá zlákat k cestám za zlatým pokladem.

Proudy vod ho neodradí

Zlákat na dalekou cestu se nechal i Georg Hohermuth von Speyr (+1540). Stal se druhým Welserovským guvernérem Venezuely, následovníkem Ambrosia Alfingera.

Na svoji životní výpravu se vydává roku 1535. Doma nechává manželku. „Vrátím se brzy a přivezu takové množství zlata, o kterém se vám ani nesnilo“, slibuje před odplutím. Marnivá žena se už vidí ověšena šperky.

Na východ od And, kudy se Georg vydal, tehdy žádné cesty neexistovaly. Jít savanou nebo hustým, takřka neproniknutelným porostem je strašně namáhavé, prodírat se pralesem prakticky nemožné a velehory jsou přímo vražednou překážkou.

Speyr se svými muži putoval povodím řek Apure a Meta. Výprava se potýkala s několik měsíců trvajícími záplavami.

Procházeli tekoucí masou, která s sebou odnášela vše, co jí stálo v cestě. Kdyby Hohermuth tušil, že deštivá období prožije na své cestě celkem tři, asi by to vzdal hned na začátku. Už první z nich mu totiž dalo pěkně zabrat.

V těch nejhorších chvílích ho ale přes nepřízeň přírody a počasí přenesla touha po oslnivé záři kovu.

Kolumbijské jezero Guatavita. Stačí prý ho vysušit a pod ním se skrývá dlouho hledaný poklad...
Kolumbijské jezero Guatavita. Stačí prý ho vysušit a pod ním se skrývá dlouho hledaný poklad…

Porážka před cílem

Svítat na lepší časy začíná 15. srpna 1536, kdy dorazí do indiánské vesnice, pojmenované už minulými výpravami Nanebevzetí Panny Marie. Obyvatelé jsou poměrně přátelští. Výprava doplňuje zásoby.

Indiáni ochotně ukazují směr, kde je prý možné nalézt kýžené bohatství. To všechny povzbudí. Pokračují ve své pouti. Ještě dvakrát se po skočení dešťů vydávají znovu do hor. Slíbené bohatství ale stále nikde. Lhali jim Indiáni?

Na konci roku 1537 se probijí se až na hranici říše Čibčů, kteří uctívali Slunce, a zlato bylo jejich oblíbeným kovem. Dojít až k jezeru Guatavita se jim však nepodařilo. Na úpatí kolumbijského Východního pohoří se ocitli na konci svých sil.

Po téměř čtyři roky trvající strastiplné cestě se 27. května 1538 vrátili zpět do města Cora, odkud vyšli. Speyr sčítá ztráty. Jsou katastrofální. Z mužů jich zbyla pětina – nemocných a zcela vysílených trosek. Koně žádné.

Zbraně, které jim po všech útrapách zůstaly – šedesát hákovnic a dvacet kuší, jsou totálně zničené. Přitom chyběl jenom malinký kousek! Snad ještě víc tehdy už zoufalé odvahy, nebo šťastná náhoda…

O městě se střechami ze zlata sní i anglický mořský vlk Walter Raleigh.
O městě se střechami ze zlata sní i anglický mořský vlk Walter Raleigh.

Zůstává tajemství skryto?

Anglický cestovatel a básník Walter Raleigh (1552-1618) říká: „Skvostné El Dorado se střechami ze zlata!

Stíny, ke kterým se upíná – přes všechna nebezpečenství, přes vrtkavou náklonnost Štěstěny – nezdolná naděje mnoha mužů, která nikdy neochabne.“ 

Není divu. Někteří dobrodruzi jsou dodnes přesvědčeni, že kdyby se jezero Guatavita vysušilo, na jeho dně najdeme překvapení.

Foto: wikipedia.org
Související články
Záhady a tajemství
Řádil ve Francii lidožravý vlk?
Několik let před Velkou francouzskou revolucí došlo v zapadlém regionu jižní Francie k sérii drastických úmrtí. Na venkovany útočila podivná šelma. Několik let unikala lovcům a nechávala za sebou desítky obětí. Začalo se jí říkat Gévaudanská bestie. Je léto 1765 a mezi vesničany panuje strach. Krajem se už přes rok potuluje zabijácká příšera. Bojí se i služebná faráře, devatenáctiletá Marie-Jeanne […]
Záhady a tajemství
Když si konspirátoři nedají pokoj: Potrhlý mýtus o nepřistání na měsíci
„Je to malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo.“ Tuto slavnou větu vyslovil 20. července 1969 americký pilot a astronaut Neil Armstrong ihned poté, co se jeho bota zabořila měsíčního prachu. Lidstvo v ten okamžiku dokázalo své schopnosti a odhodlání, když se poprvé dotklo jiného vesmírného tělesa než mateřské planety. Dodnes však řada lidí […]
Záhady a tajemství
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhady a tajemství
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
reklama
záhady a tajemství
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Podivná smrt mocného Vojtěcha z Pernštejna: Otrávili ho jeho nepřátelé?
Vražedkyni pošle na smrt, ovšem jenom dva dny poté čeká smrt i jeho. Odchod Vojtěcha z Pernštejna proto dodnes budí spekulace, zda za ním nestojí přívrženci odsouzené Kateřiny z Komárova a Pičína. Jeden z nejmocnějších mužů českého království, dvorní hofmistr (zodpovídá za královské finance) a předseda komorního soudu Vojtěch z Pernštejna (1490–1534) pošle 23. ledna 1534 na smrt vražedkyni […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Bermudský trojúhelník není třeba představovat. Ale co takhle Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam podivné věci. Kromě mizení lodí, letadel i lidí tam prý operují mimozemšťané a něco tajemného je údajně i pod vodou! Většina z nás zná oblast zvanou Bermudský trojúhelník […]
Tváří k zemi, zkřížené kosti pod lebku: Americký upír má konečně tvář!
Na bílém kapesníčku se objeví pár kapek krve. V očích hostů na večírku v Jewett City se zrcadlí obavy. Jsme v 19. století. Tuberkulóza je v Connecticutu velkou neznámou. Zato o upírech tu slyšel každý…   Partička dětí se na začátku 90. let minulého století v dobrodružné náladě plíží po břehu řeky Pachang u pískovny […]
reklama
historie
Atentát na Heydricha: Hrdinský čin, který změnil dějiny
27. května 1942 se v Praze odehrál jeden z nejvýznamnějších atentátů druhé světové války. Parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili na Reinharda Heydricha, obávaného zastupujícího říšského protektora. Tento čin nejenže vedl k Heydrichově smrti, ale také k brutálnímu nacistickému teroru, který následoval. Přesto se stal symbolem odvahy a naděje pro celý československý národ. Druhá […]
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz