Obří kamenné koule ve středoamerickém státu Kostarika i dnes vzrušují archeology, milovníky záhad a širokou veřejnost. Způsob jejich vzniku totiž obestírá řada tajemství.
Nad deštným pralesem v deltě Diquís stoupá k nebi hustý černý dým. Dělníci ze společnosti United Fruit Company se plahočí těžko prostupnou džunglí a pracovní košile se jim ve vlhkém dusnu lepí na záda.
Společnost plánuje proměnit džungli na rozlehlé banánové plantáže. Dělníci svádí boj s divokou přírodou, kácí stromy a vypalují prales. Bagrista zaryje lžíci bagru do země, když narazí na překážku. Zdá se být příliš velká, než aby ji mohl jednoduše vyhrabat.
Začíná odstraňovat zeminu a odkrývá obří kámen. Překvapeně zírá na obrovskou kouli stále ještě napůl vězící v zemi. Ví, že učinil unikátní objev. Nemá ani tušení, že dělníci najdou podobných kamenů ještě desítky. Všechny ve tvaru dokonalé koule.
Honba za pokladem
Místní obyvatelé se domnívají, že kamenné koule jsou pozůstatkem starobylé civilizace, která v nich ukrývala zlato. Region Las Bolas zachvátí šílenství.
Lidé vyrážejí na honbu za pokladem, zuřivě roztloukají jednu kamennou kouli za druhou, ale žádné zlato nenajdou. Doris Stoneová, americká archeoložka a dcera majitele ovocnářské společnosti, se snaží zabránit ničení záhadných kamenných koulí.
Ví, že potřebuje pomoc, a tak se obrací na amerického kolegu Samuela Lothropa z Harvardovy univerzity.
To byl fantastický pohled
Samuel Lothrop s radostí přijíždí do Kostariky. Na kamenné koule naráží hned při projížďce městem. „To je fantastický pohled,“ říká nadšeně, když vidí koule, které zdobí veřejné parky i soukromé zahrady.
Jako každý archeolog, který má možnost prozkoumat dosud neznámý artefakt, doufá v odhalení jeho tajemství. Vzápětí se ukáže, že je to nemožné. Řada koulí se totiž nenachází na svém původním místě.
Buď je přemístili lidé, nebo byly zničeny při vypalování pralesa či hledání pokladů. Samuel Lothrop zmapuje desítky koulí, z nichž některé měří jen několik centimetrů, ty největší ale dosahují v průměru až 2,4 metru.
Také si uvědomí, že koule tvoří spojnice z rovných i zakřivených čar, trojúhelníků a rovnoběžníků.
Dílo člověka, nebo sopky?
Kamenné koule jsou vytvořeny z žuly, která se ale nikde poblíž nenachází. Lothrop proto dojde k názoru, že koule musí být dílem lidí. Okamžitě se rozhoří zuřivá debata.
Vědci si totiž stojí za názorem, že koule vznikly přírodním procesem, kdy se pevná kamenná jádra kutálela po svazích sopek a nabalovala na sebe lávu.
Obří kuličky na hraní
Vyrojí se řada spekulací a teorií. Domorodci jsou přesvědčeni, že spadly z nebe, proto je nazývají „nebeské koule“. Jiné pověsti tvrdí, že sloužily jako kuličky na hraní obrům nebo že se jedná o semena obřích pravěkých rostlin či o zkamenělá vejce dinosaurů.
Někteří archeologové zastávají názor, že je vytvořili předkolumbovští obyvatelé pomocí tajemné substance, co dokáže rozpustit kámen.
Zpráva od cizí civilizace
Podle záhadologů se jedná o pozůstatky mimozemských civilizací, které nám je zanechaly jako galaktické mapy, které ukazují cestu k jejich domovu. Podle jiných se zase v seskupení kamenných koulí ukrývá mapa do bájné Atlantidy. Jeden archeolog to trefně shrne:
„Pokud by o kamenných koulích měl někdo něco vědět, měli bychom to být my – a my nevíme vůbec nic.“