Domů     Rok 2484 v televizním seriálu? Návštěvníci a jejich CML jsou kultem
Rok 2484 v televizním seriálu? Návštěvníci a jejich CML jsou kultem
27.4.2019

„CML! mluví CML! Centrální mozek lidstva! Nebezpečí! V hvězdném prostoru G37 propočten neznámý objekt!“ ohlašuje superpočítač dohlížející na dění na Zemi možnou srážku s kometou. Píše se rok 2484, který má lidstvu přinést blízký konec veškeré existence.

Čtyřčlenná expedice Adam 84 má za úkol získat sešity génia přelomu 20. století a nositele Nobelovy ceny Adama Bernaua, ve kterých je popsán jednoduchý princip přesunu kontinentů.

V přestrojení musí sešit s rovnicemi zachránit z hořícího domu a přivést ho zpět do budoucnosti… Kdo by neznal kultovní sci-fi seriál Návštěvníci, který se natáčel mezi červnem 1981 a říjnem 1982? Víte, že na scénách se speciálními triky se pracovalo až do března 1983. Návštěvníci měli celkem 223 natáčecích dní, seriál měl 7,5 hodiny vysílacího času a jeho filmový pás měl délku 12,5 kilometru. Pojďte si připomenout nejpopulárnější scény celého seriálu. 

1. Koupačka s delfíny

Pozor! Dádě šlo o život

CML vybírá pro expedici nejvhodnější kandidáty. Zoolingvistka Emilia Fernandez alias Káťa překládá Světové radě názor delfínů na přesídlení lidstva na Měsíc.

Scéna z holandského delfinária v Hardewijku se natáčela mezi jednotlivými částmi místního programu a kvůli omezenému vybavení navíc bez zvuku. Leckdo by samotné představitelce záviděl, jí šlo ale o život.

Pro delfíny zvyklé na ošetřovatele v neoprénu nebyla křehká žena v průsvitném kostýmu důvěryhodná. Při potápění se kolem ní začaly shlukovat a narážet do ní čumáky. Cvičitelé se snažili odlákat jejich pozornost rybami. Marně.

Nakonec jeden z nich do vody skočil a vystrašenou herečku ze sevření vysvobodil. Až po dotočení jí bylo oznámeno, že největší delfín měl přezdívku „Zabiják.“

Dáda Patrasová přišla při natáčení do styku se
Dáda Patrasová přišla při natáčení do styku se „Zabijákem“.

2. Krtkování a stroj času

Benzin kupovali za bony

Výprava do minulosti začíná.

Letopočty ubíhají, až se na displeji ukáže rok 1984. „Přesun ukončen podle programu,“ říká s úlevou akademik Richard, kterého ztvárnil Josef Bláha (1924–1994), „za hodinu začne dům Adama Bernaua hořet.“ Strojem času je auto, které krtkuje – vyrobí si vlastní podzemní tunel na principu vysokého záření, navíc dokáže jezdit bez řidiče a svou podobu měnit stejně jako bouráky Jamese Bonda.

Původně měla být použita škodovka, ale vedení v Mladé Boleslavi to odmítlo. Nakonec zvítězila západoněmecká Lada Niva 2121 z roku 1982 zapůjčená ve dvou exemplářích od německých koproducentů. Třetí kus zakoupilo filmové studio Barrandov.

Problém nastal s benzinem, který nebylo možné koupit za hotové ani za benzinové poukázky, a tak přišly na řadu bony.

Originální stroj času: automobil
Originální stroj času: automobil

3. Požár vily Bernauových

Dusící a štiplavý dým

Otec Adama Bernaua zrovna pálí jablka, když mu synek přinese dort s hořícími svíčkami. Následuje výbuch. „Nádherný požár. Přesně podle Pamětí,“ potěší se Richard. „Hlavně nenápadně!

Úkol je jasný – Sešit a pryč!“ Dům, stojící v Bráfově ulici v Brně, filmový štáb zakoupil, protože byl určen k demolici. Ustoupil výstavbě dálničního přivaděče a dnes je na jeho místě protihluková zeď.

Po dobu 24 dní v říjnu 1981, v čase od 8.30 do 17.15, štáb opakovaně simuloval požár. Nesnesitelný štiplavý dým nebyl pro zúčastněné rozhodně nic příjemného.

Pudr herci vyměnili za černou barvu, obličej pokrýval olej, který nahradil pot a stejně se nakonec režisérovi Jindřichu Polákovi (1925–2003) nezdáli dost špinaví. „A tak jsme šli válet sudy na zahradu mezi záhony,“ dodal herec Jiří Datel Novotný (*1944).

Komedie, nebo sci-fi? Ať tak či onak, seriál se stal oblíbeným napříč generacemi.
Komedie, nebo sci-fi? Ať tak či onak, seriál se stal oblíbeným napříč generacemi.

4. Nahota je normální

Zrození sexsymbolu

V budoucnosti lidé přijdou o veškeré ochlupení. Za svou nahotu se nestydí, ale za pleš ano. Káťa se převléká, když ji nahou nachytá Michal Noll. Ona si nasadí klobouk: „No, prosím,“ oznamuje s klidem a kolega může pokračovat v rozhovoru.

Příprava filmové pleše trvala téměř tři hodiny a zhruba stejnou dobu vydržela v neporušeném stavu. Mimika, pocení a pohyby, to vše ji postupem času ničilo.

V seriálu se Dáda Patrasová (*1965) alias Káťa objevuje nahá několikrát a stává se sexsymbolem pro mnoho mužů. Jenže se během natáčení seznamuje a následně vdává za Felixe Slováčka (*1943). Později se jim krátce po skončení natáčení narodí syn.

Herci Josefu Dvořákovi (*1942) zase dcera a zbytek štábu přivítá na svět v průběhu natáčení dalších devět potomků.

Dádě Patrasové přivede seriál do cesty Felixe Slováčka, herci Josefu Dvořákovi se zase narodí dcera.
Dádě Patrasové přivede seriál do cesty Felixe Slováčka, herci Josefu Dvořákovi se zase narodí dcera.

5. Jídlo budoucnosti

Bylo prostě odporné

Je čas oběda, Káťa dává do misky pár tablet a pastu, hmota začíná bublat a objevují se v ní nejrůznější potraviny, aby se nakonec po pár kapkách jakési tekutiny proměnily v kostku barevného želé, v amarouny.

Akademik Richard si stojí za svým: „Nic nejíst, nic nepít!“ Návštěvníci jsou značně podezřívaví, v hospodě si nic neobjednávají, a pokud už jsou přece jen postaveni před plný talíř, vhodí do něj mizící tabletu.

Jídlo budoucnosti vymyslel režisér Jan Švankmajer (*1934) a bylo inspirováno stravou kosmonautů. Herci se nechali slyšet, že bylo odporné, i když se rekvizitáři snažili a obarvenou želatinu dochucovali octem.

„Pochutiny“ ze seriálu a zejména jejich vznik se staly legendárními.

6. Děda Drchlík a laserová pilka

Návštěvnické vynálezy dnes používáme

Děda Drchlík, hrál ho Vlastimil Brodský (1920–2002), je značně pod obraz a míří si to k domovu kolem hřiště. Ovšem neuvědomuje si, že v ruce drží laserovou pilku, kterou Návštěvníci při požáru ztratili.

A tak mezitím jí přejíždí o laťkový plot, který se kácí k zemi. Celý seriál je doslova protkán futuristickými vynálezy, většinu z nich již dnes běžně používáme. Tehdy některé dokonce předčily i ty z amerických sci-fi filmů.

Jmenujme tužku jako vysílačku, brýle s videozáznamem, mikrokamery zvané Oko 1-3, vysílačku maskovanou jako výstražný trojúhelník, dezinfekční přístroj nebo pověstný kufřík likvidátor.

Ústřední čtveřici hráli (zleva) Jiří Datel Novotný, Josef Bláha, Dagmar Patrasová a Josef Dvořák.
Ústřední čtveřici hráli (zleva) Jiří Datel Novotný, Josef Bláha, Dagmar Patrasová a Josef Dvořák.

7. Vypouštění rybníka

Růžičková ho málem nepřežila

Adam zahlédne, jak Návštěvníci pomocí deštníků přivolávají déšť a napouští rybník, který svým vysíláním do budoucnosti omylem zbavili veškeré vody. Adam to chce s Ali, již hraje Klára Pollertová-Trojanová (*1971), vyzkoušet také.

Není ale úspěšný, a tak se rozhodne upustit rybník, jenže stavidlo už zpět zavřít nedokáže. Scéna, při které vypuštěná voda zaplavuje uměle vytvořenou zahrádku a plechovou garáž, se nedala opakovat.

Točilo se na umělém kanálu v Brandýse nad Labem (běžně slouží kajakářům) na sedm kamer. Helena Růžičková (1936–2004) ležící na lehátku je vodou smetena. Následně se zvedá, ale živel má takovou sílu, že ji znovu povalí. S tím tvůrci nepočítali.

Růžičková je unášena proudem směrem ke garáži, která nevydrží nápor vody a těsně před ní se zřítí. Herečka měla obrovské štěstí, že se jí nic nestalo…

Herečka Helena Růžičková při natáčení málem utonula!
Herečka Helena Růžičková při natáčení málem utonula!

8. Drchlíkova smrt

Málem potkala i kameramana

Děda Drchlík jede na kole, když v dáli zahlédne známé auto. Seskočí a běží se rozloučit. Návštěvníci vědí, že mu zbývá posledních pár vteřin života, a tak ho vtáhnou do stroje času. V tu chvíli sjede obrovská cisterna ze silnice a kolo rozdrtí.

Ve skutečnosti byla scéna perfektně připravena. Točila se třemi kamerami.

Jenže… Poprvé sjela cisterna bez jediného karambolu z cesty, podruhé srazila kameru, načež kameraman uskočil na poslední chvíli, a až na třetí pokus se podařilo scénu natočit a vozidlo výbuchem zničit.

O akční scény nebyla v Návštěvnících nouze.
O akční scény nebyla v Návštěvnících nouze.

9. Návrat do budoucnosti

Co je to humidování?

V Kamenici probíhá pohřeb, když děda Drchlík právě stojí u CML s nově získaným diplomem, který si na počítač odloží. Ten se kutálí na stranu: „Vidíte? Stojí nakřivo…“, a tak neváhá a vytáhne z kapsy klínek a podepře stroj. Tím zachrání lidstvo.

„Hovoří CML … Evakuaci zrušit. Objekt mine Zemi…“ Karas (Josef Dvořák) mu oznamuje, že se jde humidovat a poté šeptem vysvětluje, co že to vlastně je.

Co znamená humidování nebylo nikdy vysvětleno a herci včetně režiséra se zavázali, že pravý význam slova nikdy nevyzradí! Režisér vždy odpovídal: „Později vysvětlím,“ ale dodnes se o tom vedou čilé spekulace.

Foto: Wikimedia. Autor textu: Jan Šedivý. Pro web upravil: Miroslav Horký
Související články
Lifestyle
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Lifestyle
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
Lifestyle
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
Lifestyle
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
Mark Wahlberg se stal známou tváří filmového průmyslu, ale jeho cesta k úspěchu byla poznamenána temnými událostmi. Jeho rasistické útoky ve mládí ho stále provázejí, ačkoli se od té doby hodně změnil. Mark Wahlberg, známý hudebník a herec, se dostal do problémů kvůli svým rasistickým útokům v mládí. Přestože se od té doby změnil a […]
reklama
lifestyle
Světové štěstí: Finsko, Dánsko a Island mají nejšťastnější obyvatelstvo na světě, Česko je na 18. místě!
Štěstí… Co je to štěstí? A dá se vůbec měřit? Už desátým rokem vydává organizace OSN, zabývající se udržitelným životem, Světovou zprávu o štěstí. To není vtip! Podle ní jsou i pro rok 2023 nejšťastnější seveřané. Je to paradox, protože právě v těchto zemích se roky potýkali s vysokým počtem sebevražd. Česko se drží v […]
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
reklama
svět zločinu
Vražda jedenáctiletého chlapce: Výkupné ze záhrobí
Když onoho krásného pátečního poledne 27. září roku 2002 pospíchá jedenáctiletý Jakob Meltzer ze školy, má už plnou hlavu víkendu. Táta mu slíbil, že pojedou na ryby. Jenže žádného výletu už se Jakob nedočká.  Cestou do školy na Jakoba čeká osudové setkání. Zavolá na něj Magnus Gäfgen (*1975), student, který před časem docházel k Meltzerům […]
Hubert Emil Pilčík: Vychytralá bestie převáděla lidi na onen svět
Mezi lidmi má ten chlap vcelku dobrou pověst. Svůj důchod tráví většinou toulkami po krajině. Děti umí pobavit vybájenými historkami. Kriminalisté si ale o něm udělali trochu jiný obrázek. V převleku za elektrikáře se chystají proniknout do jeho domu, aby si své podezření ověřili. Hodný strýček – tak vnímá okolí muže s dunivým hlasem, který miluje […]
Krvežíznivé a pomatené: Když bolest způsobují ženy
Jediné, co chce, je v klidu si nakoupit a pak už běžet domů za rodinou. To ale netuší, že ve chvíli, kdy si bude vybírat zboží z regálu, k ní přistoupí žena, kterou před pár hodinami propustili z psychiatrické léčebny. V plánu má jediné. Vraždit!  I něžné pohlaví v sobě dokáže občas najít nezměrnou krutost. […]
Životní pohroma Charlese Lindbergha: Únos a vražda syna
Charles Lindbergh proslul jako první člověk, kterému se v sólovém non-stop letu podařilo překonat Atlantský oceán. Se svým jednomotorovým strojem Spirit of St. Louis vzlétl 20. května 1927 z Rooseveltova letiště na Long Islandu, aby za 33,5 hodiny přistál v Paříži. Jeho jméno následně plnilo titulní stránky novin po celém světě. O necelých pět let […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
panidomu.cz
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
skutecnepribehy.cz
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
Čekaly jsme s mámou na tátu. Ohlásil, že si přijde pro věci. Rodiče procházeli složitým rozvodem a hádali se kvůli majetku. Naši koupili chalupu, když jsem byla ještě malá. Ze zchátralého stavení udělali společnými silami malebnou vilku. A ze sadu plného starých stromů a v neposlední řadě kopřiv, vysokých jako urostlý chlap, tak pěknou zahradu, že o
Harry a Meghan se vrátí, ale…
nasehvezdy.cz
Harry a Meghan se vrátí, ale…
Usmířit se s královskou rodinou? To má Meghan Markle (42), manželka prince Harryho (39), už nějaký čas v plánu, klade si však podmínky. A ty musí královská rodina splnit do puntíku – naapříklad, aby
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
epochalnisvet.cz
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
Vedle skoku dalekého či vysokého existuje i skok hluboký, který je z nich kupodivu nejnáročnější a také nejriskantnější. Skáče se z vysokých budov, antén, útesů, dokonce i z hranice vesmíru, ale všechno to začne skoky z mostů.   Jejich tradice sahá minimálně do roku 1885 a koncem 19. století jsou nebezpečnou módou, se kterou úřady
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
historyplus.cz
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
Začátkem 19. století se v novoanglickém Nantucketu jeden plavčík doslechne o nalezení ostrova Pitcairn, na němž se usadili vzbouřenci z lodi Bounty. Netrvá dlouho, a onen mladík jménem Samuel Comstock začne dávat dohromady vlastní plány na ovládnutí jednoho z tichomořských ostrovů.   Poté, co mladý Samuel Comstock (1802–1824) okusí svou první plavbu přes oceán, ví,
Senná rýma je k poražení!
nejsemsama.cz
Senná rýma je k poražení!
Trápí vás kýchání, rýma, pálení očí a škrábání v krku? Cítíte se unavená? Příznaky senné rýmy vás mohou trápit i dlouhé týdny, ale můžete se jim bránit. Jak? Pokud jste se rozhodla bojovat proti sezonní alergii, máte velkou šanci zvládnout to bez antihistaminik. Zdánlivě banální rady vám život se sennou rýmou znatelně ulehčí. Zavřete pečlivě okna Sledujte pylové
Krtkovy řezy
tisicereceptu.cz
Krtkovy řezy
Drobivé těsto bude po upečení krásně křupavé. Tento koláč můžete připravit i do kulaté formy. Budete tak mít vyšší vrstvu těsta, ale chutnat bude stejně výtečně. Ingredience Na těsto 400 g hl
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
enigmaplus.cz
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
Britská televizní a divadelní herečka Maureen Diane Lipman (*1946) si prohlíží svůj mobil. Objeví přitom zprávu od svého muže Jacka Rosenthala (1931–2004): „Náš chlapec si vede dobře.“ Výraz v jejím o
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
iluxus.cz
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
V centru Prahy otevírá hotel s 382 pokoji The Cloud One Prague. V pěší vzdálenosti od Masaryčky i Hlavního nádraží je nejnovějším příspěvkem k urbanistickému rozvoji Hybernské ulice. Hosty láká na skv
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
21stoleti.cz
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
Říká se, že není malých rolí. A že i nicotný jedinec může dokázat velké věci. To se potvrdilo v savaně v Keni, kdy jeden druh mravenců zapříčinil malou změnu v přírodním prostředí, která ale měla dale