Zástupci hmyzího řádu brouků (Coleoptera) jakoby představovali jakési „hřiště“, na němž si příroda zkouší, co všechno je ve světě tvarů a barev vůbec možné. Neskutečné rozpětí nalezneme však i ve velikosti.
Vedle sotva půlmilimetrových pírníků nalezneme mezi brouky i obry 400 násobně větší. Podívejte se!
Titán obrovský (Titanus giganteus)
Systematické zařazení: tesaříkovití (Cerambycidae)
Místo výskytu: tropické pralesy Jižní Ameriky
Největší doložená velikost: 22 cm
Tesaříci patří mezi nejpočetnější, ale také nejlépe probádané čeledi brouků.
Jen u nás jich žije okolo 230 druhů, celkově jich je na světě asi 30 000. I v naší fauně nalezneme zástupce zvláštní podčeledi Prioninae, kteří jsou typičtí zavalitým tělem a nápadnou velikostí.
Patří mezi ně také náš největší tesařík Ergates faber, česky příhodně nazvaný tesařík zavalitý.
ZAJÍMAVOST
Jakousi „zvětšeninou“ našeho tesaříka zavalitého je i největší brouk světa, jihoamerický tesařík titán obrovský. Ačkoliv některé prameny udávají jeho maximální délku až 22 cm, měřil největší skutečně ověřený exemplář 16,7 cm.
Jelikož svou délku „nedohání“ žádnými výrůstky ani prodlouženými kusadly, je stále považován za největšího brouka světa.
Herkules antilský (Dynastes hercules)
Systematické zařazení: vrubounovití (Scarabaeidae)
Místo výskytu: Střední Amerika včetně ostrovů Antilského souostroví
Největší doložená velikost: 19 cm
Stejně jako mezi tesaříky velikostně dominují zástupci podčeledi Prioninae, hrají mezi vrubounovitými brouky (tedy ještě např. chrobáky, zlatohlávky či chrousty) prim zástupci nosorožíků (Dynastinae).
Jejich mohutnost je dána jednak robustními a zavalitými těly a také výrůstky v podobě rohů, které nalezneme na jejich hlavách i štítech (první hrudní článek).
ZAJÍMAVOST
Výbavu v podobě „rohů“ vlastní pouze samci, kteří je příležitostně využívají i k soubojům. Samičky vypadají „skromněji“, byť brouk o velikosti 9 cm rozhodně není žádný drobeček.
Uvádí se však, že někteří samci mohou po započítání délky rohů dosáhnout i velikosti 20 cm. Proto není snadné rozhodnout, zda náhodou není největším broukem světa právě on.
Piluna velkozubá (Macrodontia cervicornis)
Systematické zařazení: tesaříkovití (Cerambycidae)
Místo výskytu: tropické pralesy Jižní Ameriky
Největší doložená velikost: 17,5 cm
Tesařík piluna, patřící do příbuzenstva tesaříka zavalitého, je dobře známým obyvatelem českých borů.
Stejný český druhový název, který naznačuje příslušnost opět do známé podčeledi tesaříků Prioninae, nese i tento zástupce fauny amazonských tropických pralesů. Našeho tesaříka pilunu bychom však do velikosti jeho amerického příbuzného museli zvětšit třikrát.
ZAJÍMAVOST
Doslovný překlad odborného názvu tohoto druhu, který tvoří složenina latinských a řeckých slov, by zněl „velkozubec jelenorohý“.
Jak latinský, tak český název se tedy strefuje do stejného výrazného rysu těla tohoto brouka, do nápadně zvětšených kusadel, která si příliš nezadají s kusadly jinak nepříbuzných brouků roháčů.
Xixuthrus heros, X. terribilis
Systematické zařazení: tesaříkovití (Cerambycidae)
Místo výskytu: souostroví Fidži v Tichém oceánu
Největší doložená velikost: 15 cm
Čtvrtou příčku v žebříčku broučích gigantů zaujímají dva druhy tesaříků, dosahující stejné velikosti okolo 15 cm. Dnes jde bohužel patrně o druhy již zcela vyhubené.
Domorodci ze souostroví Fidži, které je (či asi již bylo) jejich domovinou, nemohli odolat zásobě živin, kterou představují larvy těchto tesaříků zvící menšího salámu.
ZAJÍMAVOST
Jméno Jaroslava Heyrovského je známo snad každému Čechovi. Méně se ví, že mladší bratr českého nobelisty Leopold, byl světově uznávaným odborníkem na tesaříky.
Přestože se jednalo o amatéra (civilním povoláním byl právník), získal si Leopold Heyrovský takové renomé, že po něm byla pojmenována řada druhů brouků. Jedním z názvů je právě i X. heyrovskyi.
Megasoma elephas
Systematické zařazení: vrubounovití (Scarabaeidae)
Místo výskytu: Střední Amerika
Největší doložená velikost: 14 cm
Dalším zástupcem nosorožíků mezi broučími obry je Megasoma elephas, jehož domovinou je Střední Amerika a sever Ameriky jižní. Podobně jako jiné velké druhy nosorožíků je však možné si jej chovat doma teráriu, a to dokonce již od larvy.
Zájemce o takového domácího mazlíčka se však musí připravit na to, že za něj zaplatí jako za menšího čistokrevného psa.
ZAJÍMAVOST
Překlad odborného názvu tohoto druhu je opět velice zábavný. Kdybychom lpěli na doslovnosti, vyšlo by nám něco jako „velkotělec sloní“. Slona totiž připomíná především svojí hmotností a objemem.
Spolu s africkým zlatohlávky goliáši a titanem obrovským patří megasoma elephas k vůbec nejtěžším broukům na světě.
Neptun amazonský (Dynastes neptunus)
Systematické zařazení: vrubounovití (Scarabaeidae)
Místo výskytu: tropické pralesy Jižní Amerika
Největší doložená velikost: 14 cm
Seznam největších brouků začíná vypadat jako přehlídka největších druhů tesaříků a nosorožíků, žijících v Jižní a Střední Americe. Poslední příčku v naší šestici zajímá opět Jihoameričan a opět nosorožík.
Tentokrát jde o menší a tmavější kopii druhu na druhé příčce, druh Dynastes neptunus. Hrozivě vypadající rohy vlastní jako u všech ostatních druhů nosorožíků pouze samci.
ZAJÍMAVOST
Vědci předpokládají, že rohy mají co do činění s pohlavním výběrem, který má často vznik podobně luxusních ornamentálních struktur na svědomí (vzpomeňme jen na ocasy samců pávů či obří paroží jelenů).
K nošení takové výbavy jsou samci nosorožíků kromobyčejně dobře disponováni: podle propočtů patří k vůbec nejsilnějším živým tvorům na planetě.