Domů     Japonská zvěrstva za druhé světové války: Jaké prohřešky má na svědomí země vycházejícího slunce?
Japonská zvěrstva za druhé světové války: Jaké prohřešky má na svědomí země vycházejícího slunce?
4.2.2019

Méně připomínaným faktem je, že nejen Německo a Sovětský svaz má během druhé světové války řada států na svém kontě zločiny proti lidskosti, Patří mezi ně i Japonsko. Jaké prohřešky má na svědomí země vycházejícího slunce?

1. Útok na Malajsko

Děsivé události v Pearl Harboru jsou notoricky známé. Již méně se ale ví, že současně s tímto útokem proběhne 7. prosince 1941 útok na britskou kolonii Malajsko, a to bez vyhlášení války nebo jakéhokoli ultimáta.

V době útoku je nic netušící Británie ve vztahu k Japonsku neutrální. Malajsko je strategicky významným místem, poněvadž se jedná o velkého producenta cínu a kaučuku, což je bezesporu důvodem, proč se stane cílem japonské invaze. Až do konce války je oblast okupována Japonci.

Jedním z prvních cílů bojechtivých Japonců se stává Hong Kong.
Jedním z prvních cílů bojechtivých Japonců se stává Hong Kong.

2. Bombardování Hongkongu a Singapuru

Kromě Malajska se krutý osud nevyhne ani městům Hongkong a Singapur. O Singapur Japonci stojí jakožto o významný přístav, který poté drží až do konce války.

K útoku dojde taktéž bez jakéhokoli předchozího varování, což prakticky zabrání evakuaci civilního obyvatelstva. Oběti na životech jsou proto obrovské.

V případě Hongkongu jsou následky o něco méně děsivé, protože tamější správa útok očekává, a proto je již v roce 1940 podstatná část žen a dětí evakuována. Pod britskou správu se město taktéž dostane až po roce 1945.

3. Masové zabíjení: Zločiny proti lidskosti

Odhaduje se, že mezi roky 1937 a 1945 může být japonskými vojáky zabito kolem 10 milionů lidí. Z toho 6 milionů Číňanů, obyvatel Tchaj-wanu, Singapuru, Malajsie a dalších států. Jsou mezi nimi jak civilisté, tak váleční zajatci.

Vojenský tribunál v Tokiu kupříkladu zjistí, že v Nankingu je v letech 1937–1938 povražděno 300 000 civilistů a válečných zajatců. Během války se Japonci neštítí ani tak děsivých praktik, jako je pohřbívání lidí zaživa. Kromě toho také znesvěcují hřbitovy a s mrtvými nakládají neuctivě.

Japonští vojáci srazili Čínu na kolena velmi rychle.
Japonští vojáci srazili Čínu na kolena velmi rychle.

4. Zvrácené experimenty: Japonští lékaři dělají pokusy na lidech

Zvláštní japonské jednotky odpovědné za výzkum chemických zbraní a medicínský pokrok provádějí ve válečných letech pokusy na civilistech, kteří jsou z nějakého důvodu nepohodlní, stejně jako na válečných zajatcích.

Mnoho obětí tak musí podstoupit vivisekce (pitvy zaživa), amputace a testy chemických zbraní. To vše navíc bez anestezie, poněvadž se věří, že ta by mohla negativně ovlivnit výsledky experimentů.

V rámci tohoto počínání kupříkladu kolem 400 000 Číňanů zemře na choleru, tyfus a další nemoci. Ke konci války chtějí Japonci zaútočit bakteriemi moru na USA, pět týdnů před plánovaným útokem se však vzdají.

Pokusy na lidech rozhodně nejsou něčím, čím by se Japonci pyšnili.
Pokusy na lidech rozhodně nejsou něčím, čím by se Japonci pyšnili.

5. Použití chemických zbraní: Nemorální bojové praktiky

Od roku 1938 používá japonská armáda fosgen, chlor, lewisit a chlorpikrin. Jedná se o nebezpečné a toxické látky způsobující zasaženým smrt či vážné zdravotní potíže.

O rok později je také poprvé nasazen jedovatý plyn yperit, který zabije například mnoho Číňanů. Znovu je tato zbraň použita v roce 1941 při boji o Jičang. Oblast je přitom plná čínských civilistů, které bohužel není možné evakuovat.

Jen zasažených vojáků je kolem 1600. V japonských záznamech stojí na adresu této události lakonická poznámka, že „účinek plynu se zdá být značný“.

Teprve v roce 2004 vyjde najevo, že v roce 1944 je v souostroví Moluky na australských a nizozemských zajatcích testován kyanid.

Yperit byl poprvé využit Němci za 1. světové války v Belgii, Japonci se inspirovali.
Yperit byl poprvé využit Němci za 1. světové války v Belgii, Japonci se inspirovali.

6. Mučení válečných zajatců: Nelidské podmínky vězňů

Japonské císařské síly se neštítí tyranizovat a mučit své vězně. Většinou k tomu dochází s úmyslem, aby mučení prozradili důležité informace o strategii nepřítele. Tehdejší japonský důstojník Uno Šintaro uvádí:

Hlavním prostředkem, jak se dostat k informacím, bylo získat je výslechem vězňů. Mučení bylo nevyhnutelnou nutností. Vraždění a pohřbívání přirozeně následuje. Věřil jsem a jednal tímto způsobem, protože jsem byl přesvědčen o tom, co dělám.

Dělali jsme to v zájmu naší země.“ Japonci nepovažují na bojišti nikdy Číňany za lidi. To jen dokládá, jak nehumánní je za války japonské chování.

Nankingské vraždění je jedním z největších masakrů v celé historii.
Nankingské vraždění je jedním z největších masakrů v celé historii.

7. Kanibalismus: Hlad, nebo prostá neúcta?

Mnoho svědků hovoří, že japonští vojáci se v mnoha částech Asie uchylují ke kanibalismu. Jak později vypovídají před vojenským soudem, mnohdy jsou k tomu donuceni z toho důvodu, že značně vázne zásobování a mnozí vojáci umírají hlady.

V mnoha případech však Japonci nepojídají mrtvé vojáky, ale za účelem obživy cíleně zabíjejí vězně či nepřátele. Z ještě teplých mrtvol poté na místě odřezávají kusy masa a po malých skupinkách si je smaží. Jeden ze zajatců po válce vypoví:

Japonci začali vybírat vězně a každý den byl jeden z vězňů zabit a vojáky sněden. Osobně jsem viděl, jak bylo na tomto místě asi 100 vězňů Japonci snědeno.“ Někteří důstojníci, kterým bylo podobné jednání prokázáno, jsou po válce popraveni.

Hlad, krvežíznivost, nebo zvrácenost? Kanibalismus v řadách Japonců nebyl ničím výjimečným.
Hlad, krvežíznivost, nebo zvrácenost? Kanibalismus v řadách Japonců nebyl ničím výjimečným.

8. Nucené práce: Otrocká dřina v příšerných podmínkách

Civilisté a váleční zajatci jsou během války hojně využíváni k nuceným pracím v celé zemi. Kolem 10 milionů lidí je k práci mobilizováno. Ztráty na životech nebo nevratně poškozené zdraví přitom nejsou žádnou výjimkou.

100 tisíc dělníků tak kupříkladu zahyne během stavby barmsko-thajské železnice. Na ostrově Jáva je k nuceným pracím povoláno čtyři až deset milionu lidí, úmrtnost je přitom přes 80 procent.

Kromě toho Japonsko v tu dobu není signatářem Ženevské úmluvy, takže není vázáno povinností se k vězňům chovat podle mezinárodních pravidel.

9. Rabování: Žádná zlodějna jim není cizí

Historici uvádějí, že japonská vláda a vojenský personál se nejen za války, ale i v období před ní, podílí na mnoha krádežích a na rozsáhlém rabování. Týká se to nejen náhodného zabavování pozemků a nemovitostí, ale také loupeží cenností z bank a trezorů.

Bezostyšně rabovány jsou také chrámy, kostely, muzea, ale také soukromé domy. Nutno dodat, že jen minimum uloupených předmětů se podaří navrátit původním majitelům.

Ani přeživší ženy nemají vyhráno, z mnohých se nedobrovolně stávají
Ani přeživší ženy nemají vyhráno, z mnohých se nedobrovolně stávají „comfort women“.

10. Comfort women: Sexuální násilí v Japonsku

Comfort women (v překladu utěšitelky) je pojem, který se vžije pro ženy v japonských armádních nevěstincích. Jde o ženy, které jsou k prostituci donuceny buď přímo násilím, nebo pod nějakou záminkou.

Jejich životní podmínky jsou kruté, za svou nedobrovolnou profesi navíc nedostávají zaplaceno. Vojáci veřejné domy využívají prakticky neustále a nezáleží jim na tom, zda ženy zemřou nebo budou trpět. Mnohé z nich jsou navíc hluboko pod hranicí zletilosti.

Přeživší tohoto příšerného zacházení ve většině případů nejsou po válce odškodněny a teprve v roce 2007 se za hrubé zacházení se ženami během války japonská vláda oficiálně omluví.

Foto: Wikimedia.org. Autor: Alžběta Šemrová. Pro web upravil: Miroslav Horký
Související články
Historie
Návštěva ve středověké Číně: V kuchyni preferovali harmonii chutí
Když máte něco dobrého na talíři, nacpeš se k prasknutí? Tak s tím ve středověké Číně nepochodíš. Přežírání Číňané odmítají, ovšem dobré jídlo si vychutnat umějí. Označují ho za skutečné umění, které přirovnávají k poezii nebo malování a zábavu hodnou té nejvyšší šlechty. Kdo má ve středověké Číně vysoké postavení, patří k němu i konzumace vybraných lahůdek. Básník a […]
Historie
Vzpomínky na život jako z pohádky. Osud trojice dětí Františka Ferdinanda d´Este
Zvedne hlavu směrem k majestátní věži. Okamžitě jí proběhnou hlavou vzpomínky, jak si tu hrála se svými bratry. Ta doba už je ale dávno pryč, teď v jejím bývalém domově vládnou úplně jiné pořádky. Časy Rakouska-Uherska už zkrátka patří do minulosti. Ten den obrátí vzhůru nohama prakticky celé dějiny následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d´Este (1863–1914) zamíří […]
Historie
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“ […]
Historie
Stolování v minulosti: Mohamed miloval maso
Někdo miluje maso, jiní dává přednost dokonale vyvážené nebo sladké chuti, další polévkám a plnému břichu a někdo nemůže existovat bez kuřecího. Pojďte s námi ochutnat ke stolu slavných osobností v dějinách. Tentokrát navštívíme proroka Mohameda. Máte v oblibě maso? V tom případě si u stolu islámského proroka Mohameda (570–632) pochutnáte. „Obětujte v průběhu svátku Eid al-Adha (ukončení poutě do […]
reklama
svět zločinu
Nejhorší masová vražda v dějinách Spojených států
Samozvaný mesiáš Jim Jones (1931–1978) založil v Indianapolis v 50. letech křesťanskou sektu Chrám lidu, jejímž prostřednictvím kázal o rovnosti a bojoval proti rasismu. Na první pohled to vypadalo téměř skvěle, tak proč ten tragický konec? Ačkoli byl Jones běloch, během několika let získal do svých řad tisíce stoupenců, zejména Afroameričanů. Sám Jones v roce […]
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
reklama
lifestyle
Mýty z posilovny: Když cvičím, můžu jíst, co chci. Nebo ne?
Zpocená těla, pach potu, občasné heknutí a zvuky strojů v pohybu. Pokud se cvičením začínáte a nemáte po ruce trenéra, hrozí vám nejedno fiasko…   Potřebujete se zbavit pár kil? Anebo zformovat postavu? Či chcete prostě něco udělat pro zdraví a kondici? Cvičení je to pravé! Možná právě marně listujete diářem a hledáte, kde si […]
Kim Čong-il a Mao Ce-tung: Extrémní chutě a nechutné návyky
Zatímco severokorejský vůdce Kim Čong-il utrácel miliony za gurmánské pochoutky, čínský předseda Mao Ce-tung se odmítal mýt. Jaké byly jejich nejbizarnější stravovací návyky? Kim Čong-il: Gurmánský vůdce vyhladovělé země Severokorejský despota Kim Čong-il (1941–2011) se naopak příliš zpátky nedržel. Zatímco země se kvůli jeho programu militarizace potýkala s obrovskými ekonomickými problémy a probíhal tam hladomor, […]
3 labužnické hostiny v historii: Vegetariánská, šlehačková a císařská
Každý má rád něco jiného. Na čem si pochutnávaly oblíbené historické osobnosti? Někdo se obešel bez masa, jiný nedal dopustit na sladké lahůdky a při významných událostech se konaly opravdové hody s vysokým rozpočtem. Zatímco třeba prorok Mohamed propaguje kvalitní maso v jídelníčku a užije si ho na hostinách naplno, jiní slavní strávníci ho odmítají. Zřejmě prvním […]
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz