Domů     Jak přežít pozření predátorem?
Jak přežít pozření predátorem?
1.2.2019

Některé larvy a drobní bezobratlí dokážou projít trávicím traktem dravců bez úhony. Přežít sežrání, však mohou i větší živočichové! Toho si povšimli britští vědci během expedice do Východního Timoru v Jihovýchodní Asii.

Biologové z britské University of Wolverhampton byli konkrétně svědky toho, jak z kloaky ropuchy jihoasijské (Duttaphrynus melanostictus) trčí hlava a velká část dříve pozřeného slepáka květinového (Indotyphlops braminus).

Byl očividně živý, přičemž přibližně třetina jeho těla vězela ještě uvnitř predátora.

Zatímco drobní živočichové bývají pozřeni bez rozžvýkání (a tedy živí) poměrně často, u těch větších, k nimž slepák náleží, jde o dosti vzácný jev. Kořist je obvykle usmrcena rozžvýkáním v čelistech predátora, a teprve poté pokračuje do jeho trávicího traktu.

I kdyby se nešťastná oběť vyhnula ostrým zubům, může se stát osudným samotné putování hrdlem. To totiž bývá velmi těsné. Dalším problémem je vystavení silným žaludečním šťávám a v neposlední řadě nedostatek kyslíku v žaludku či střevech predátora. Zkrátka úskalí je nepřeberné množství.

Ropucha jihoasijská
Ropucha jihoasijská

Zcela po svém vyřešil nezáviděníhodnou situaci severoamerický jedovatý obojživelník zvaný taricha zrnitá (Taricha granulosa).

Poté, co je tento tvor pozřen a dostane se do žabího žaludku, vypustí toxin, který predátora zabije dříve, než začnou pracovat žaludeční šťávy. Obojživelník se pak může vyplazit hrdlem zpět do tlamy a na svobodu.

Vraťme se však ke slepákovi. Ten takovou možnost nemá, není totiž jedovatý, a tak mu nezbývá, než zvolit cestu jinou. Tu delší. Přes celý zažívací trakt.

„Je více než překvapivé, že obratlovec s plícemi, něco takového dokázal přežít,“ diví se Mark O´Shea z fakulty aplikovaných věd, který spolu se svými kolegy ropuchu objevil.

Ropucha se pokusila vědcům uniknout. Slepák, deroucí se z ní ven, neměl jinou možnost, než ji následovat. Vědci však podivnou dvojici rychle odchytili a vyfotografovali. Ač slepák nevyvíjel příliš velkou aktivitu, během několika minut byl z kloaky venku celý.

Nebylo však možné přesně určit, do jaké míry k osvobození přispěl vlastním přičiněním a do jaké míry šlo o dílo trávicího traktu a kloaky ropuchy.

Slepák květinový
Slepák květinový

Po úspěšném vyproštění se černě zbarvený slepák hýbal jen minimálně. Životní funkce se však jevily vědcům v pořádku, srdce mu tlouklo a tvor reagoval, byť ne příliš čile, na vnější podněty. Následně výzkumníci pořídili další snímky obou živočichů.

Nakonec je vzájemně porovnali. Zjistili, že co se relativní délky těla týká, byl slepák výrazně delší než ropucha. Seznali také, že had má na těle menší poškození, a to pravděpodobně v místech, kde jej kloaka sevřela příliš těsně.

Ačkoliv had do druhého dne uhynul, byl to pro vědce stejně neuvěřitelný objev. Jak mohl přežít pozření ropuchou? Nejpravděpodobnějším scénářem nejspíše bude, že jej predátor pozřel velmi kvapně a s minimálním zapojením čelistí.

Slepák má navíc oproti jiným druhům mnohem lepší vyhlídky, jak neuvěřitelnou cestu zvládnout. Například je dobře uzpůsoben životu ve tmě. To však není jediná výhoda.

Navíc má dlouhé, štíhlé, jen několik milimetrů široké tělo, které dokáže bez problémů pronikat malými otvory a štěrbinami.

O´Shea zastává názor, že had se prodral na svobodu spíše vlastním přičiněním. Podle všeho mu přišlo vhod, že ropucha několik hodin předtím nepozřela nic jiného. Cesta ven tak byla relativně volná, prosta nadměrného množství zažívacích šťáv.

Pravděpodobně nejvíce nápomocná k přežití však byla slepákovi jeho kůže. Překrývající se šupiny účinně blokovaly přístup agresivních žaludečních šťáv.

Taricha zrnitá
Taricha zrnitá

Jenomže nic z výše popsaného nemohlo hadovi pomoci vyřešit ten největším problém – nedostatek kyslíku. Jde sice o podzemního tvora malých rozměrů, který ho nepotřebuje k přežití příliš velké množství, nicméně zcela bez něj vydržet po dlouhou dobu nemůže.

„A tak v tomto případě hrál zásadní roli čas. Jestli projde had střevy dostatečně rychle nebo se udusí,“ řekl O´Shea. Je více než pravděpodobné, že v pozorovaném případě to bylo velmi těsné.

Vědci se domnívají, že následné uhynutí nastalo z důvodu komplikací kvůli nedostatku kyslíku.

Zdá se, že mnohem lépe si s nedostatkem životadárného plynu v trávicím traktu dokázali poradit drobní plži rodu Tornatellides, na kterých si s oblibou pochutnávají ptáci jako je kruhoočko japonské (Zosterops japonicus) či bulbulčík japonský (Hypsipetes amaurotis).

Bezobratlí plži měří jen něco málo kolem 2,5 mm.

Zajímavé výsledky přinesl experiment provedený na japonské Univerzitě Tohoku, během kterého bylo ptákům nabídnuto 174 plžů druhu Tornatellides boeningi. Trávicím traktem jich bez úhony prošlo kolem 15 % z nich.

Bubulčík japonský
Bubulčík japonský

Odolnost těchto tvorů je z velké části dána jejich ulitou, která jim slouží jako přirozené brnění. Klíčem k přežití je však také podle zjištění vědců velikost. U drobnějších jedinců je šance vyšší.

U těch větších spíše hrozí, že ulita bude poškozena a její obyvatel vydán napospas žaludečním šťávám.

Přeživší plži jsou pro populaci celého druhu výhodou. Ptáci je přenesou do vzdálenějších oblastí, čímž přispívají k variabilitě genomu.

Foto: w-dog, flickr, wikipedia, IUCN, HBW
Související články
Věda a technika
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko. Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl […]
Věda a technika
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
reklama
historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
reklama
zajímavosti
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
epochalnisvet.cz
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
Když mladý španělský válečný lékař během první světové války vidí utrpení raněných vojáků, hledá způsob, jak jim od bolesti rychle ulevit. Najde epidurální anestezii!   Španěl Fidel Pagés Miravé (1886–1923) vystuduje medicínu v Zaragoze na severovýchodě země. Promuje v roce 1908 a nastoupí k vojenskému zdravotnickému sboru, kde je přidělen vojenské nemocnici v madridské čtvrti
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
epochanacestach.cz
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
Je prý starší než anglické Stonehenge a egyptské pyramidy. Záhadná svatyně nedaleko od Prahy vzbuzuje otázky, na které se dosud nikomu nepodařilo najít odpověď. Možná šlo o nejstarší observatoř v Evropě, možná zde probíhaly brutální rituály. Tragické dopravní nehody na silnici z Prahy do Chomutova, která tajemným místem prochází, jsou zase přičítány zdejší temné historii. Prehistorická svatyně
Rozhýbejte tělo na jaro!
panidomu.cz
Rozhýbejte tělo na jaro!
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co
Aby hubnutí mělo svůj efekt
nejsemsama.cz
Aby hubnutí mělo svůj efekt
Pokoušíte se zhubnout, ale nejde to a jenom se cítíte ztrápená hlady? Příčiny mohou být hlubšího rázu. Pocit hladu ovlivňuje spousta faktorů – vyvážený jídelníček, stres, kvalita spánku, užívání léků, práce na směny či fyzický výkon. Na vině ale může být i hormonální nerovnováha. Které hormony mohou bránit hubnutí? Hormonů je spousta a řídí různé procesy v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
iluxus.cz
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
V samém srdci Prahy se nachází restaurace Apelace 21, o níž jsme psali zde - nicméně, je známá svým unikátním přístupem k gastronomii a vínu. Tento měsíc se rozhodla rozšířit své horizonty a nabídnout
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
historyplus.cz
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
Vypadá to zle. Turci dobyli dolní město a co nevidět obsadí i to horní. Pak se vrhnou na hradby chránící samotnou bělehradskou pevnost a je jen otázka času, kdy je ztečou. Tedy pokud Hunyadi něco neudělá. Sedmihradský vévoda má v rukávu tajnou zbraň, která se mu už jednou osvědčila. Zafunguje i tentokrát?   Turci se tlačí
Grilovaný camembert
tisicereceptu.cz
Grilovaný camembert
Suroviny 4 camemberty 4 lžíce olivového oleje 1 snítka čerstvého rozmarýnu 1 snítka čerstvého tymiánu špetka soli mletý černý pepř 2 stroužky česneku Můžete si vymyslet svou vlastní marinádu
Kapky deště nám přinesly štěstí
skutecnepribehy.cz
Kapky deště nám přinesly štěstí
Znali jsme se s Mirkem krátce a museli jsme se brát. Ve svatební den bylo ještě ke všemu příšerné počasí. Už jako holka jsem toužila mít letní svatbu. Před spaním jsem si představovala, jak kráčím rozkvetlou loukou v nádherných krajkových šatech ruku v ruce s urostlým ženichem, i když jsem neměla ponětí, kdo to je a kam vlastně jdeme. A mimochodem,
Má už Petruchové tak akorát dost?
nasehvezdy.cz
Má už Petruchové tak akorát dost?
Už dlouhé měsíce ze zákulisí televize Nova unikají pikantní informace. Říká se, že Lucii Borhyové (46) dělá čím dál větší naschvály její mladší kolegyně Veronika Petruchová (29). Nejenom že se snaží
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
enigmaplus.cz
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
Tekutá esence slunečního svitu a květinové magie, med je daleko více než jen lahodné ochucení. Po staletí je uctívaný jako pokrm bohů i lidí, tento zlatavý elixír skrývá v sobě sílu, která uzdravuje t
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
21stoleti.cz
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Z kdysi zázračného produktu se stává veřejný nepřítel číslo jedna. Máme se ho ale bát? „Plasty nejsou zlo.