Domů     Počítače: Jejich historie sahá až do 19. století!
Počítače: Jejich historie sahá až do 19. století!
komerční sdělení

Přesto, že většina z nás začala poprvé vnímat počítače před 25 lety, jejich historie je mnohem delší. První počítač, nebo spíše první stroj, který započal jejich existenci, vznikl již v 19. století zásluhou Charlese Babbagese.

K dnešním moderním počítačům měl daleko, ale sloužil jako základní kámen moderní doby.

Pokud bychom se měli ohlédnout do daleké minulosti, víme, že existovaly předchůdci počítačů již před 5 tisíci lety. Abakus je první známý stroj, jež vznikl k ulehčení práce s čísly a používal se například v Babylonii.

Jednalo se prakticky o soustavu vodorovných a svislých rýh na kameni pokrytým prachem (ze starohebrejského „abaq“ – prach), do něhož se malovaly a ryly obrazce.

Nejstarším dochovaným exemplářem abakusu je ovšem Salamiská tabulka, jež pochází přibližně z roku 300 př.n.l.

Přeskočme ale starověk a první počítadla, a podívejme se na první náznaky dnešních skutečných počítačů.

Programovatelné stroje jako krok číslo 1

Rok 1833 byl pro anglického matematika, filozofa a vynálezce zlomový. Charles Babbage přešel k návrhu prvního analytického stroje.

Nikdy ho zcela nedokončil, avšak dle jeho návrhu byl v roce 1991 sestaven diferenční stroj, tedy první plně programovatelný počítač, jež bezproblémově fungoval na bázi děrných štítků jako vstupního média a jeho struktura obsahovala i sklad informací jakožto paměť a „mlýnici“ jako procesor.

Počítač Charlese Babbagese uměl pracovat s padesátimístnými čísly a také s pevnou desetinnou čárkou a jako pohon byl zvolen parní stroj. Babbage také velmi dobře věděl, že pro něj bude potřebovat programátora.

Kdo by řekl, že se jím stane matematička Ada Lovelace, dcera básníka Lorda Byrona, která se považuje za prvního programátora na světě.

Nultá generace

Nultá generace počítačů zahrnuje především elektromechanické stroje využívající relé a fungující na kmitočtu okolo 100 Hz.

První fungující počítací stroj sestrojil německý inženýr Konrad Zuse. Již v roce 1934 začal pracovat na konstrukci počítací pomůcky. V roce 1936 ji dokončil a na světě byl tak úplný návrh stroje, který byl sestaven o dva roky později.

Z1, jak jej Zuse nazval, pracoval v dvojkové soustavě s aritmetikou v plovoucí čáře a programem na děrné pásce.

Počítač byl ale extrémně poruchový, a v běžném životě tak nepoužitelný, proto vznikl model Z2. Tento model měl stále mechanickou paměť, ale obsahoval již 200 relé.

Po dvou strojích, jež se velkého úspěchu nedočkaly, přišel v roce 1941 třetí. Model Z3 vznikal nejen pod taktovkou Zuse, ale také Helmuta Schreyera a byl v praxi již bez problému využitelný.

Obsahoval 2 600 elektromagnetických relé a používal se například k výpočtu charakteristik balistických raket.

Tento počítač provedl až 50 aritmetických výpočtů s čísly v pohyblivé řádové čárce za minutu a paměť byla vytvořena pro 64 čísel po 22 bitech. Tento počítač ovšem skončil neslavně a byl zničen při náletu o tři roky později.

Colossus

Tajný britský počítač, který byl sestrojen v roce 1943, sloužil pro analýzu a rozklíčování zachycených německých šifer.

Colossus obsahoval 1 500 vakuových elektronek a druhá verze dokonce 2 500. Jeho nejbližší konkurent jich měl pouze 150. S touto výbavou dokázal Colossus dekódovat zprávu za dobu 2 – 3 hodin.

Mark I a Mark II

Mezi lety 1939 a 1944 se zrodil další významný počítač ve Spojených státech pod taktovkou Howarda Hathawaye Aikena. Počítač s celým názvem Howard Mark I financovala firma IBM, jež se v tu dobu angažovala zejména ve výrobě děrnoštítkových strojů.

Mark I byl obrovský stroj měřící 15 metrů, který se poháněl elektromotorem, a program měla na starost děrná páska dlouhá 24 stop. Počítač pracoval s desítkovou soustavou s pevnou čárkou. Mark I dokonce využívalo námořnictvo k výpočtu balistických tabulek.

Později začal Aiken pracovat na druhé verzi tohoto monstra. Mark II byl reléový počítač a aritmetika pracovala v plovoucí čárce s desítkovými číslicemi. Sčítání trvalo počítači 0,125 sekund a násobení 0,25 sekund. Jeho operační paměť pojala až 100 čísel. Počítač byl v roce 1947 předán americkému námořnictvu.

První generace

První generace počítačů se datuje přibližně do let 1945 až 1951 a spoléhala se především na použití elektronek. K programu se používaly nejprve propojovací desky a následně i děrné štítky a pásky. Počítače byly ovládány ze systémové konzole a byly velmi poruchové.

V Pensylvánii vznikl elektronkový počítač ENIAC, jež umožnil vytvářet smyčky i podmíněné skoky, byl tedy Turingovsky úplný. ENIAC dokázal provést až 5 tisíc součtů za sekundu, ovšem jeho poruchovost byla obrovská a jeho provoz byl ukončen v roce 1955.

Souběžně s ním vznikl počítač MANIAC, který byl sestaven o rok později v roce 1945 a v laboratořích Los Alamos byl použit k matematickým výpočtům fyzikálních dějů. Využit byl i při vývoji jaderné bomby.

Druhá generace

Druhá generace je spjata s lety 1951 až 1965 a charakterizuje ji použití tranzistorů, jež dovolily zlepšit počítače jak po technické stránce, tak po té rozměrové a energetické.

Spolu s počítači této generace vznikaly také první programovací jazyky (COBOL, ALGOL apod.)

Tvůrci počítače ENIAC sestavili v roce 1951 první sériově vyrobený komerční počítač UNIVAC, jež o rok později úspěšně předpověděl volební vítězství prezidenta Dwight D. Eisenhowera.

Rok 1960 patřil stroji EPOS I, jež byl vytvořen v tuzemsku ve Výzkumném ústavu matematických strojů. Jeho následovník EPOS 2 byl již osazen tranzistory a počítal v desítkové aritmetice.

Kód umožnil automatickou opravu jedné chyby, vykonával před 30 tisíc operací za sekundu a jeho feritová paměť pojala 40 tisíc slov.

Třetí generace

Třetí generací se považují stroje vyrobené přibližně v letech 1965 až 1980. Počítače začínají používat integrované obvody a s postupem času se zvyšuje také integrace.

Čím dál více se objevuje multiprogramování (prozatím, co se zpracovává jedna úloha, pracuje počítač na další). Objevuje se též multitasking (střídání práce na úlohách) a mimo sálových počítačů se objevují už i zmenšené verze (minipočítače a mikropočítače).

IBM System 360

Mezi nejznámější počítače třetí generace se řadí počin společnosti IBM z roku 1965. IBM 360 se vyrábí v různých verzích po tisícových sériích a mnoho firem se je snaží napodobit.

V našich končinách se do výroby v roce 1969 dostal EC 1021, kterého se vyrobilo skoro 400 kusů.

Čtvrtá generace

Čtvrtou generaci datujeme od roku 1981 a její hlavními znaky jsou mikroprocesory a osobní počítače, které charakterizuje IBM PC. Vznikají grafická uživatelská rozhraní a přichází éra DOSu. Vzniká také internet a výkon počítačů se zvyšuje pomocí mikroprocesorů.

Rovněž se začínají vyrábět notebooky, tedy přenosné počítače. Pozitivní je, že se dají pořídit v dnešní době notebooky levně.

V současné době se pracuje na kvantových počítačích a probíhají rovněž pokusy s fotonovými stroji. Co přinese budoucnost ještě není zcela jisté, avšak prozatím to vypadá, že počítače budou fungovat na jiném fyzikálním principu, než je tomu nyní.

Pokud právě zvažujete výběr nějakého PC zařízení, přečtěte si tipy, na jaká kritéria se zaměřit při výběru notebooku.

Foto: archiv
Související články
Zajímavosti
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Zajímavosti
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Zajímavosti
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
Zajímavosti
Co všechno dokážou rostliny? Jsou chytřejší, než jsme si mysleli!
Výzkum rostlin v poslední době přináší neuvěřitelná zjištění. Rostliny mají paměť, využívají množství smyslů, a ve vnímání svého okolí člověka dokonce i předčí. Rostliny jsou už dlouho fascinujícím předmětem výzkumu. Vědci zjistili, že toho za určitých okolností dokážou opravdu hodně. Vnímají své viditelné okolí, zvládnou rozlišovat mezi červenou a modrou barvou, vnímají vůně a reagují […]
reklama
historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Josef Mánes a Františka Šťovíčková: Idylku jim zhatila malířova sestra
Na svoji lásku Josef nemůže zapomenout. Sžírá ho svědomí, že se provinil, když se nedokázal vzepřít autoritativní Amálii. Navíc ho na sklonku života sužuje psychická choroba. Postavám na obrazech klidně namaluje vlčí drápy, jindy zase svými díly vytírá podlahu. „Mánesové, toť případ rodinného uměleckého kolektivu, jaký byl v 19. století již jevem zcela výjimečným!“  uvádí český […]
reklama
historie
Emiliano Zapata: Hrdina revoluce a symbol boje za spravedlnost
Na začátku 20. století vládne Mexiku diktátor Porfirio Díaz. Ve společnosti roste korupce a stále více se rozevírají nůžky mezi chudými a bohatými. Nespokojenost vybublá až k revoluci, ke které se přidá i bývalý voják Emiliano Zapata, který sám pochází z chudých poměrů a má bohaté zkušenosti s vykořisťováním ze strany mocných. Jeho válečné znalosti […]
Alexandr VI.: Papež, který toužil po vlastní dceři
Alexandr VI., člen mocné rodiny Borgiů, je jedním z nejkontroverznějších papežů historie. Jeho život byl plný rozporů – byl schopným diplomatem, ale také mužem bez morálních zásad. Povinný kněžský celibát pro něj nic neznamenal, a tak se stal otcem nejméně sedmi nemanželských dětí. Jeho dcera Lucrezia Borgia byla známá svými skandálními vztahy, včetně incestního poměru […]
Špionáž za 2. světové války: Kousek požehnaný od premiéra a školácké chyby Němců
V letech 1939-1945 mají špionážní služby pořádně napilno. Těm britským se často daří dostat Němcům na kobylku. A ti nejednou zkazí, co mohou… Heinrich Kreipe (1895–1976) nově velí německé 22. pěší divizi na ostrově Kréta. Při návratu z kanceláře v Archanes do svého sídla v Knossu večer 26. dubna 1944 zastaví jeho vůz povelem „Halt!“ hlídka. Vyžádá si […]
Osudový výstřel na prezidenta Williama McKinleyho: Jak anarchista změnil dějiny USA
Leon Czolgosz, dělník z Detroitu inspirovaný myšlenkami anarchistky Emmy Goldmanové, se rozhodl změnit svůj osud. Jeho čin, atentát na prezidenta Williama McKinleyho, měl dalekosáhlé důsledky, které navždy změnily směr americké historie. Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz