Domů     Počítače: Jejich historie sahá až do 19. století!
Počítače: Jejich historie sahá až do 19. století!
komerční sdělení

Přesto, že většina z nás začala poprvé vnímat počítače před 25 lety, jejich historie je mnohem delší. První počítač, nebo spíše první stroj, který započal jejich existenci, vznikl již v 19. století zásluhou Charlese Babbagese.

K dnešním moderním počítačům měl daleko, ale sloužil jako základní kámen moderní doby.

Pokud bychom se měli ohlédnout do daleké minulosti, víme, že existovaly předchůdci počítačů již před 5 tisíci lety. Abakus je první známý stroj, jež vznikl k ulehčení práce s čísly a používal se například v Babylonii.

Jednalo se prakticky o soustavu vodorovných a svislých rýh na kameni pokrytým prachem (ze starohebrejského „abaq“ – prach), do něhož se malovaly a ryly obrazce.

Nejstarším dochovaným exemplářem abakusu je ovšem Salamiská tabulka, jež pochází přibližně z roku 300 př.n.l.

Přeskočme ale starověk a první počítadla, a podívejme se na první náznaky dnešních skutečných počítačů.

Programovatelné stroje jako krok číslo 1

Rok 1833 byl pro anglického matematika, filozofa a vynálezce zlomový. Charles Babbage přešel k návrhu prvního analytického stroje.

Nikdy ho zcela nedokončil, avšak dle jeho návrhu byl v roce 1991 sestaven diferenční stroj, tedy první plně programovatelný počítač, jež bezproblémově fungoval na bázi děrných štítků jako vstupního média a jeho struktura obsahovala i sklad informací jakožto paměť a „mlýnici“ jako procesor.

Počítač Charlese Babbagese uměl pracovat s padesátimístnými čísly a také s pevnou desetinnou čárkou a jako pohon byl zvolen parní stroj. Babbage také velmi dobře věděl, že pro něj bude potřebovat programátora.

Kdo by řekl, že se jím stane matematička Ada Lovelace, dcera básníka Lorda Byrona, která se považuje za prvního programátora na světě.

Nultá generace

Nultá generace počítačů zahrnuje především elektromechanické stroje využívající relé a fungující na kmitočtu okolo 100 Hz.

První fungující počítací stroj sestrojil německý inženýr Konrad Zuse. Již v roce 1934 začal pracovat na konstrukci počítací pomůcky. V roce 1936 ji dokončil a na světě byl tak úplný návrh stroje, který byl sestaven o dva roky později.

Z1, jak jej Zuse nazval, pracoval v dvojkové soustavě s aritmetikou v plovoucí čáře a programem na děrné pásce.

Počítač byl ale extrémně poruchový, a v běžném životě tak nepoužitelný, proto vznikl model Z2. Tento model měl stále mechanickou paměť, ale obsahoval již 200 relé.

Po dvou strojích, jež se velkého úspěchu nedočkaly, přišel v roce 1941 třetí. Model Z3 vznikal nejen pod taktovkou Zuse, ale také Helmuta Schreyera a byl v praxi již bez problému využitelný.

Obsahoval 2 600 elektromagnetických relé a používal se například k výpočtu charakteristik balistických raket.

Tento počítač provedl až 50 aritmetických výpočtů s čísly v pohyblivé řádové čárce za minutu a paměť byla vytvořena pro 64 čísel po 22 bitech. Tento počítač ovšem skončil neslavně a byl zničen při náletu o tři roky později.

Colossus

Tajný britský počítač, který byl sestrojen v roce 1943, sloužil pro analýzu a rozklíčování zachycených německých šifer.

Colossus obsahoval 1 500 vakuových elektronek a druhá verze dokonce 2 500. Jeho nejbližší konkurent jich měl pouze 150. S touto výbavou dokázal Colossus dekódovat zprávu za dobu 2 – 3 hodin.

Mark I a Mark II

Mezi lety 1939 a 1944 se zrodil další významný počítač ve Spojených státech pod taktovkou Howarda Hathawaye Aikena. Počítač s celým názvem Howard Mark I financovala firma IBM, jež se v tu dobu angažovala zejména ve výrobě děrnoštítkových strojů.

Mark I byl obrovský stroj měřící 15 metrů, který se poháněl elektromotorem, a program měla na starost děrná páska dlouhá 24 stop. Počítač pracoval s desítkovou soustavou s pevnou čárkou. Mark I dokonce využívalo námořnictvo k výpočtu balistických tabulek.

Později začal Aiken pracovat na druhé verzi tohoto monstra. Mark II byl reléový počítač a aritmetika pracovala v plovoucí čárce s desítkovými číslicemi. Sčítání trvalo počítači 0,125 sekund a násobení 0,25 sekund. Jeho operační paměť pojala až 100 čísel. Počítač byl v roce 1947 předán americkému námořnictvu.

První generace

První generace počítačů se datuje přibližně do let 1945 až 1951 a spoléhala se především na použití elektronek. K programu se používaly nejprve propojovací desky a následně i děrné štítky a pásky. Počítače byly ovládány ze systémové konzole a byly velmi poruchové.

V Pensylvánii vznikl elektronkový počítač ENIAC, jež umožnil vytvářet smyčky i podmíněné skoky, byl tedy Turingovsky úplný. ENIAC dokázal provést až 5 tisíc součtů za sekundu, ovšem jeho poruchovost byla obrovská a jeho provoz byl ukončen v roce 1955.

Souběžně s ním vznikl počítač MANIAC, který byl sestaven o rok později v roce 1945 a v laboratořích Los Alamos byl použit k matematickým výpočtům fyzikálních dějů. Využit byl i při vývoji jaderné bomby.

Druhá generace

Druhá generace je spjata s lety 1951 až 1965 a charakterizuje ji použití tranzistorů, jež dovolily zlepšit počítače jak po technické stránce, tak po té rozměrové a energetické.

Spolu s počítači této generace vznikaly také první programovací jazyky (COBOL, ALGOL apod.)

Tvůrci počítače ENIAC sestavili v roce 1951 první sériově vyrobený komerční počítač UNIVAC, jež o rok později úspěšně předpověděl volební vítězství prezidenta Dwight D. Eisenhowera.

Rok 1960 patřil stroji EPOS I, jež byl vytvořen v tuzemsku ve Výzkumném ústavu matematických strojů. Jeho následovník EPOS 2 byl již osazen tranzistory a počítal v desítkové aritmetice.

Kód umožnil automatickou opravu jedné chyby, vykonával před 30 tisíc operací za sekundu a jeho feritová paměť pojala 40 tisíc slov.

Třetí generace

Třetí generací se považují stroje vyrobené přibližně v letech 1965 až 1980. Počítače začínají používat integrované obvody a s postupem času se zvyšuje také integrace.

Čím dál více se objevuje multiprogramování (prozatím, co se zpracovává jedna úloha, pracuje počítač na další). Objevuje se též multitasking (střídání práce na úlohách) a mimo sálových počítačů se objevují už i zmenšené verze (minipočítače a mikropočítače).

IBM System 360

Mezi nejznámější počítače třetí generace se řadí počin společnosti IBM z roku 1965. IBM 360 se vyrábí v různých verzích po tisícových sériích a mnoho firem se je snaží napodobit.

V našich končinách se do výroby v roce 1969 dostal EC 1021, kterého se vyrobilo skoro 400 kusů.

Čtvrtá generace

Čtvrtou generaci datujeme od roku 1981 a její hlavními znaky jsou mikroprocesory a osobní počítače, které charakterizuje IBM PC. Vznikají grafická uživatelská rozhraní a přichází éra DOSu. Vzniká také internet a výkon počítačů se zvyšuje pomocí mikroprocesorů.

Rovněž se začínají vyrábět notebooky, tedy přenosné počítače. Pozitivní je, že se dají pořídit v dnešní době notebooky levně.

V současné době se pracuje na kvantových počítačích a probíhají rovněž pokusy s fotonovými stroji. Co přinese budoucnost ještě není zcela jisté, avšak prozatím to vypadá, že počítače budou fungovat na jiném fyzikálním principu, než je tomu nyní.

Pokud právě zvažujete výběr nějakého PC zařízení, přečtěte si tipy, na jaká kritéria se zaměřit při výběru notebooku.

Foto: archiv
Související články
Zajímavosti
Boříme mýty: Slunečnice se neotáčí za sluncem!
Pořád se to říká, všichni to známe…, ale pravda to rozhodně není! Jak tyto mylné představy vznikly a proč jim pořád tolik lidí věří? Bez čepice zaručeně prochladneme, moč dezinfikuje rány a po kávě hned poběžíme na záchod. Dětem nedávejte moc sladkostí, nebo se promění v divokou zvěř. Co z toho platí? Nic! Mýtus č. […]
Zajímavosti
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
Zajímavosti
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
reklama
historie
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
reklama
historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Toužíte prozkoumat svět mohutných pískovcových věží, skalních stěn a krásných soutěsek? Skalní města jsou cílem mnoha turistů od nás i ze zahraničí. Kam zaplatíte vstupné, a kde můžete krásy přírody obdivovat zdarma? Pravčická brána Nejkrásnějším útvarem zdejší přírody a Národního parku České Švýcarsko je Pravčická brána, která se nachází asi 15 km od Děčína. Rozpětí celého oblouku má neuvěřitelných 26,5
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
iluxus.cz
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
Sklářský designer, výtvarník a malíř skla František Jungvirt se ve své nové sběratelské sérii uměleckých váz přenesl do zvířecí říše. Vybrané kusy z jeho stávajících kolekcí Garden a Trifid aktuálně z
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
historyplus.cz
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
V očích krále Františka I. se zračí zoufalství. „Copak vy jste mého syna někdy viděla veselého?“ otočí se na hraběnku Dianu z Poitiers. Pohledná Francouzka se jen lišácky usměje. „Nechte to na mně, Sire. Udělám ho svým rytířem,“ slíbí mu nakonec. Tento úkol splní nade vše očekávání. Princ Jindřich (1519–1559) se do půvabné vdovy, která je o
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
epochalnisvet.cz
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
Společnost HTC VIVE úspěšně nasadila headset HTC VIVE Focus 3 na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jde o první headset pro duševní zdraví, který dokáže bez problémů každodenně pomáhat veliteli šestiměsíční mise Andreasi Mogensenovi z Evropské vesmírné agentury se zvládáním dlouhého odloučení od Země i blízkých. Nyní přichází další fáze testů, tentokrát zaměřená na udržení kondice a
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
enigmaplus.cz
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
Po celém světě najdeme šifry. Pokrývají zdi prastarých chrámů, stránky tajemných a nepochopených knih a v některých případech jsou schované i v malbách a jiných uměleckých dílech. To je i případ Vitru
Uršula Kluková: Jsem profesionální kmotra aneb Hroby slavných popáté
panidomu.cz
Uršula Kluková: Jsem profesionální kmotra aneb Hroby slavných popáté
Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin. Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
skutecnepribehy.cz
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
Z rozvodu mě vyléčila až opravdová láska. Znovu jsem se vdala a můj druhý muž byl tak báječný, že jsem se po jeho boku změnila k lepšímu. Když mě Pavel opustil, nějakou dobu jsem se domnívala, že to nepřežiju. Samozřejmě že mě všichni ujišťovali, že na to se neumírá, že se dám dohromady, že to spraví jenom čas.
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
epochanacestach.cz
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
Oblast Sudet měla po druhé světové válce tu smůlu, že odtud většina původních obyvatel se vztahem k regionu musela odejít. Nepříznivě se to projevilo na stavu krajiny i na architektonických památkách. Najednou se o ty po staletí opečovávané skvosty neměl kdo starat a nikomu na nich nezáleželo. Lidové stavby začaly chátrat, ale staleté dědictví naštěstí nezmizelo
Novinky ze světa rychlovlaků
21stoleti.cz
Novinky ze světa rychlovlaků
Na počátku dvacátého století představovaly vlaky nejrychlejší dopravní prostředek na delší vzdálenosti. Dnes je v našich očích nahradila letadla. V celé řadě zemí však stále platí, že pokud člověk chc
Pečená kořenová zelenina s medem
tisicereceptu.cz
Pečená kořenová zelenina s medem
Zeleninu si vyberte podle chuti nebo toho, co máte zrovna doma k dispozici. Potřebujete 1,5 kg kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer, dýni, pastinák, batáty, červenou řepu…) 1 palici česneku
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
Diváci znají Sabinu Remundovou (51) jako ráznou státní zástupkyni ze seriálu Případy 1. oddělení. V soukromém životě by se ale ráda o někoho opřela. Bohužel je však na řadu věcí sama. Její manžel,