Domů     Nejloupeživější piráti všech dob: Kdo si nejvíc nahrabal?
Nejloupeživější piráti všech dob: Kdo si nejvíc nahrabal?
23.1.2019

Skuteční piráti nemívali dřevěnou nohu, na rameni jim neseděl papoušek, ani si neukrývali truhly s poklady. I tak to ale byli krutí a nemilosrdní muži, jejichž hlavním cílem bylo nakrást si co nejvíc. Někteří dokonce, takzvaní korzáři, se souhlasem panovníka. Kteří piráti v dějinách byli nejbohatší?

Největšího rozmachu dosáhlo pirátství během 16. až 18. století, kdy Evropa dobývala a drancovala Nový svět.

Piráti si dobře spočítali, že je mnohem jednodušší okrádat španělské lodě, plné zlata, stříbra a otroků, které se vracejí z Ameriky, než se snažit o dobytí těchto území.

Okrást Španěly, kteří se na amerických indiánech dopouštěli genocidy, jim ani nepřipadalo jako ten nejhorší zločin na světě. Být pirátem však nebylo snadné. Aby mohli okrádat velké zaoceánské lodě, potřebovali početnou posádku. Také udržování lodi něco stálo.

Ale jednou za čas se pirátům dostalo satisfakce v podobě obří kořisti. Kterým se dařilo nejlépe?

10. místo: Edward Teach (16801718), zvaný Černovous

jmění: 284 mld. Kč

Černovous byl známý anglický pirát, který působil ve zlaté éře pirátství na začátku 18. století v Karibiku. Byl to inteligentní a společenský muž s přirozenou autoritou. Hrůzné zvěsti o své osobě nechával kolovat schválně, aby se ho lidé báli.

Jeho poznávacím znakem byl hustý černý plnovous, který si splétal stuhami. Ve vlasech prý nosil hořící doutnáky a ozbrojený chodil šesti pistolemi a dvěma šavlemi.

Zmocnil se francouzské otrokářské lodi La Concorde, kterou přejmenoval na Pomstu královny Anny, vybavil ji 40 děly a udělal z ní svou vlajkovou loď.

Na konci května 1718 zablokovala jeho flotila vjezd do přístavu Charleston v Jižní Karolíně a drancovala všechny připlouvající lodě.

V listopadu téhož roku ho v zátoce u ostrova Ocracoke v Severní Karolíně objevil poručík Robert Maynard (1684-1751) a zaútočil na něj. Černovous se snažil uprchnout, ale byl zabit.

Britská vláda se jej natolik bála, že mu několikrát nabídla milost, pokud se stane spořádaným občanem.
Britská vláda se jej natolik bála, že mu několikrát nabídla milost, pokud se stane spořádaným občanem.

9. místo: John Halsey (16621708)

jmění: 295 mld. Kč

Halsey se narodil v Bostonu, ale mezi roky 1704 až 1705 sloužil jako privatýr neboli korzár pro Britské království. To znamená, že mohl s povolením panovnice na základě tzv. kaperského listu zajímat obchodní lodě, které patřily nepřátelským státům.

Aktivní byl především v Atlantském a Indickém oceánu. Když mu vypršelo oprávnění k privatýrství, stal se pirátem. Usadil se na Madagaskaru, odkud podnikal loupeživé výpady.

V Rudém moři číhal na lodě s pokladem, které náležely Mogulské říši (na území dnešní Indie). V roce 1707 zde napadl také pětici britských válečných lodí. Dvě největší přiměl k útěku a dvě ze zbývajících zabavil včetně nákladu cenností.

Během návratu na Madagaskar byla jeho flotila prakticky zničena hurikánem, Halsey sám krátce nato zemřel.

Když v roce 1707 odmítl napadnout holandskou loď, zbavila ho jeho posádka velení.
Když v roce 1707 odmítl napadnout holandskou loď, zbavila ho jeho posádka velení.

8. místo: Kapitán (Henry) Morgan (16351688)

jmění: 295 mld. Kč

Morgan pocházel z Walesu, do Karibiku se dostal v 50. letech 17. století. Od roku 1654 zde hořel konflikt o kolonie mezi Anglii a Španělskem, který započal dobytím Jamajky Angličany. Anglie proto najímala tzv.

bukanýry (korzáry), kteří měli napadat Španěly.  Kapitán Morgan obsadil španělská města Puerto Principe (dnes Camagüey na Kubě), Porto Bello (v Panamě) a v roce 1671 také Cuidad de Panama.

Problémem bylo, že v roce 1670 byl v Madridu podepsán mír mezi Španělskem a Anglií, kdy Španělé uznali anglické državy v Karibiku. Morganovo dobytí Panamy tak bylo protiprávní a dostal se za něj až před anglický soud.

Jeho bohatství a věhlas mu však zajistily beztrestnost. Místo šibenice byl povýšen do šlechtického stavu a v roce 1674 poslán do Port Royal (hlavní město) jako zástupce guvernéra ostrova Jamajky.

Ve funkci setrval až do roku 1682. O šest let později zemřel, pravděpodobně na následky těžkého pití.

Je po něm pojmenován jamajský rum Captain Morgan.
Je po něm pojmenován jamajský rum Captain Morgan.

7. místo: Thomas White (zemřel 1708)

jmění: 364 mld. Kč

Anglický pirát, který úřadoval hlavně v Karibiku a Indickém oceánu. Kapitánem byl jen krátce, zato sloužil pod mnoha významnými piráty, jakými byli George Booth, John Bowen, John Halsey nebo Nathaniel North.

Do Karibiku se dostal na obchodní lodi Marigold, která roku 1698 padla do rukou francouzských, později anglických pirátů, vedených Johnem Bowenem. White se ale odmítal pirátem stát, na lodi proto sloužil jako otrok.

Později se dobrovolně připojil ke skupině piráta Thomase Howarda a stal se kormidelníkem. V roce 1703 plul tzv.

Pirátským okruhem, což byla oblíbená pirátská trasa, vedoucí ze západního Atlantiku (Bermudy, Nassau, New York) podél jihovýchodního pobřeží Afriky, často kolem Madeiry, přes Mys Dobré naděje a Mozambický kanál na Madagaskar.

V roce 1704 se stal kapitánem vlastní lodi a napadal obchodní lodě v Rudém moři. V roce 1708 zemřel na Madagaskaru na následky alkoholismu a možná i tropickou nemoc.

Posledním přáním Thomase Whitea bylo, aby byl jeho syn převezen do Anglie kvůli vzdělání, k čemuž došlo.
Posledním přáním Thomase Whitea bylo, aby byl jeho syn převezen do Anglie kvůli vzdělání, k čemuž došlo.

6. místo: Jean Fleury (zemřel 1527)

jmění: 717 mld. Kč

Fleury se narodil ve francouzské Normandii a sloužil jako námořní důstojník, později jako korzár. Své schopnosti prokázal už během tzv.

čtyřleté války (1521–1526) mezi francouzským králem Františkem I. (1494–1547) a španělským králem a římským císařem Karlem V. (1500–1558). Na moři operoval s pouhou stovkou mužů asi 2000 km od pevniny.

Když v roce 1522 spatřil mezi Azory a Mysem sv. Vincenta tři španělské lodě, rozhodl se na ně zaútočit. Nemohl tušit, že se jedná o galeony převážející zlatý poklad, který získal Hernán Cortés (1485–1547) při dobytí Mexika. Fleurymu se podařilo získat dvě z těchto lodí.

Téhož roku se zmocnil také lodi plující ze Santo Dominga, který převážela zlato, perly, cukr a hovězí kůže.

Ačkoliv Španělé posílili eskortu všech svých lodí, vracejících se z Nového Světa, počin Jeana Fleuryho povzbudil nejen francouzské korzáry, ale i piráty z dalších zemí, aby napadali tyto lodě.

Byl zajat, souzen za pirátství, a nakonec v roce 1527 oběšen ve španělském Toledu.
Byl zajat, souzen za pirátství, a nakonec v roce 1527 oběšen ve španělském Toledu.

5. místo: Bartholomew Roberts neboli Černý Bart (16821722)

jmění: 728 mld. Kč 

Rodné jméno tohoto velšského piráta znělo John Roberts. Na moře se dostal už ve třinácti letech. Zajímavé ovšem je, že nikdy neholdoval alkoholu, naopak byl absolutním abstinentem a své posádce například ani nedovoloval hazardní hry na palubě.

Rád se hezky oblékal a potrpěl si i na šperky. Ve době zlatého věku pirátství, tedy mezi roky 1650 až 1730, přepadl nejvíce lodí ze všech, traduje se, že jich bylo 470. V Atlantiku útočil na lodě plující z Ameriky a západní Afriky.

Zemřel, když byla jeho flotila napadena kapitánem Chalonerem Oglem a jeho lidmi, hlavně kvůli opilosti své vlastní posádky. Jeho tělo bylo vhozeno do moře, většina posádky uvězněna, nebo prodána do otroctví.

Informace o jeho životě pocházejí z knihy Obecná historie pirátství námořního kapitána Charlese Johnsona, což je možná pseudonym Daniela Defoa, autora Robinsona Crusoa.
Informace o jeho životě pocházejí z knihy Obecná historie pirátství námořního kapitána Charlese Johnsona, což je možná pseudonym Daniela Defoa, autora Robinsona Crusoa.

4. místo: John Bowen (zemřel 1704)

jmění: 910 mld. Kč

John Bowen, přezdívaný Johnny Boy, se narodil na Bermudách.

Poté, co se definitivně rozhodl pro pirátství, se připojil ke kapitánu Readovi a později ke Georgi Boothovi, pod kterým sloužil na lodi Speaker (původně otrokářská loď, kterou získali) až do jeho smrti v roce 1700. Poté se stal kapitánem Speakeru a útočil na lodě Východoindické společnosti.

V roce 1702 se spojil s Thomasem Howardem a společně napadli dvě indické lodě v Rudém moři. Tu větší si ponechali a přejmenovali ji na Defiant. Bowen si za 4 roky pirátství vydělal dost, chtěl s tím proto skoncovat a usadit se na Madagaskaru.

To už ale nestihl, v roce 1704 zemřel na nespecifickou chorobu zažívacího traktu na ostrově Bourbon (dnešní Reunion) v Indickém oceánu.

Po něm velel Defiantu další známý pirát Nathaniel North.
Po něm velel Defiantu další známý pirát Nathaniel North.

3. místo: Thomas Tew (16491695)

jmění: 2 343 mld. Kč

Tew se pyšnil přezdívkou pirát z Rhode Islandu, ačkoliv není jisté, kde přesně se narodil. V roce 1692 získal kaperský list od guvernéra Bermud, kde v tu dobu žil. Byl pověřen zničením francouzské továrny v africké Gambii.

Zanedlouho po opuštění Bermud se Tew otázal svých mužů, zda se nechtějí stát piráty. Oni souhlasili. Tew se stal průkopníkem tzv. Pirátského okruhu, který po něm zopakovala řada dalších pirátů.

V roce 1693 se jim v Rudém moři podařilo zmocnit obří arabské plachetnice (dhau), plující z Indie do Otomanské říše i pokladu na její palubě. Tew se vrátil do Ameriky. V roce 1694 získal další kaperský list a vydal se na druhou výpravu.

V Rudém moři narazil na konvoj 25 lodí Mogulské říše, který se svými lidmi napadl. Za svoji opovážlivost zaplatil životem, zasáhl ho výstřel z kanonu.

Jeho osobní značkou byla černá vlajka a na ní bílá paže, třímající šavli.
Jeho osobní značkou byla černá vlajka a na ní bílá paže, třímající šavli.

2. místo: Sir Francis Drake (15401596)

jmění: 2 616 mld. Kč

Francis Drake byl anglický korzár, viceadmirál a mořeplavec. V letech 1570 až 1571 se plavil v karibské oblasti. Všiml si slabého místa v Panamské šíji a roku 1573 dobyl zdejší přístav. Do Anglie se vrátil jako boháč.

Královna Alžběta I. ho učinila velitelem plavby kolem světa. Na cestu se vydal v roce 1577 s pěti loďmi, do vod Tichého oceánu ale doplul jen s jednou. Vydal se na sever podél západního pobřeží Jižní Ameriky a jako první Evropan se dostal až k Vancouveru.

V roce 1580 se vrátil do anglického Plymouthu s lodí plnou španělského bohatství. Královna jeho dary přijala a Drakea pasovala na rytíře. V roce 1585 opět zamířil do Karibiku.

Připlul ke zdejšímu nejbohatšímu městu Santo Domingu, symbolu španělské nadvlády v této oblasti, které napadl z pevniny a získal ho bez boje. Poté vyplenil několik dalších míst a roku 1586 se vrátil jako hrdina do Plymouthu.

V boji proti Španělům se zasadil ještě jednou, a to v roce 1588, kdy v bitvě u Gravelines odrazil útok španělské flotily. Jeho poslední expedice vedla opět do Karibiku. Nakazil se však při ní úplavicí a zemřel poblíž města Portobelo v dnešní Panamě.

Španělé jej nenáviděli a přezdívali mu El Draque.
Španělé jej nenáviděli a přezdívali mu El Draque.

1. místo: Samuel Bellamy alias Černý Sam (16891717)

jmění: 2 730 mld. Kč

I když se tento Angličan věnoval pirátství pouze jediný rok, stal se nejbohatším pirátem.  Byl vysoký, silný a měl dobré způsoby. Rád se hezky oblékal.

Později získal přezdívku Černý Sam, a to kvůli svým černým vlasům, které si stahoval stuhou, aby tak vyjádřil svůj nesouhlas s tehdejší módou napudrovaných bílých paruk. Svoji posádku vedl značně demokraticky, přezdívali mu Robin Hood moří.

Soucit měl i se zajatci z celkem 53 napadených lodí. V roce 1715 se z Anglie dostal na Cape Cod v americkém Massachusetts, o rok později se vydal hledat ztracené poklady. Nebyl úspěšný, proto se připojil k posádce pirátské lodi Marianne.

Protože ale její kapitán odmítal napadat lodě ze své domoviny, byl zbaven velení a nahrazen Bellamym. Tomu se záhy podařilo získat ještě loď Sultanu. Strategie byla jasná. Vlajková loď byla dobře vyzbrojená, rychlá a vhodná k pronásledování.

Díky této taktice se mu roku 1716 podařilo získat Whydah Gally, otrokářskou loď naloženou nejrůznějšími poklady. Bohužel v dubnu 1717 jej překvapila u pobřeží Cape Cod bouře, jejímž následkem se loď potopila se všemi muži na palubě.

V roce 1984 bylo oznámeno nalezení vraku lodi Whydah Gally Barrym Cliffordem. Ten později založil muzeum, věnované Černému Samovi.
V roce 1984 bylo oznámeno nalezení vraku lodi Whydah Gally Barrym Cliffordem. Ten později založil muzeum, věnované Černému Samovi.
Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Historie
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Historie
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Historie
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
Historie
Věra Čáslavská: Tragédie slavné rodiny
Tragédie se bohužel nevyhýbají nikomu z nás. Platí to i o slavných rodinách umělců, vědců a sportovců. Ani zlaté medaile z olympiád a mistrovství světa nikomu nezaručují domácí štěstí.  V lepších případech to končí rozvodem, v těch horších se neshody kupí i po rozvodu. A někdy může dojít i k násilí a smrti někoho z […]
reklama
historie
100leté výročí lázeňského speciálu: Nebeský frmol Praha – Mariánky
82 434 kilometrů. Přesně tolik nalétají letouny vtipně přezdívané lázeňské speciály. Dnes trochu nepředstavitelně létají dvakrát za den dva na trase Praha – Mariánské lázně!    V průběhu roku 1924 se v Aero, jednom z nejstarších leteckých výrobců na světě, rozběhla výroba letounu A-22, který byl využívaný jako poštovní a dopravní letoun. V letech 1925 […]
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
reklama
historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Špenátové muffiny
tisicereceptu.cz
Špenátové muffiny
Že muffiny musí být jen sladké? Omyl! Báječné slané muffiny bez mouky poslouží jako teplá snídaně či pohoštění. Chutnají i studené. Potřebujete 20 g listového špenátu 100 g šunky nebo slaniny
Vyberte si jarní vůni
nejsemsama.cz
Vyberte si jarní vůni
Jestli hledáte nový parfém na jaro a nedokážete se rozhodnout, zkuste si vybrat podle jeho složení. Vyberte si takový, jenž obsahuje ingredienci, která vám nejvíc voní. Pro letošní jaro budou v kurzu složky, o nichž píšeme níže – určitě některou z nich najdete i v tom svém. Stačí si pročíst složení vybraného parfému. Citrusy Svěží vůně citrusů nabudí smysly. A když se pomeranče,
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
iluxus.cz
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
Evropský trh s potravinami prochází transformací díky rostoucí poptávce po vysoce kvalitních, pohodlných řešeních pro přípravu jídel. Ready to Cook sady představují ideální řešení pro moderního spotře
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
enigmaplus.cz
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
Když v roce 1929 nalezl německý teolog Deissmann v istanbulské knihovně starou mapu, nejspíše vůbec netušil, jak obrovský ohlas jeho nález vyvolá. Mapa totiž zobrazuje místa, která v době jejího vznik
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
historyplus.cz
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
Uprostřed noci buší komando Státní bezpečnosti na dveře vily. Po chvíli příslušníci vyvlečou ven rozespalého starého muže. Pacienti, kteří k němu zítra přijdou prosit o záchranu života, budou už na jeho pomoc čekat marně. K bylinkám má Jan Mikolášek (1889–1973) přirozený vztah už od malička. Jeho rodiče vlastní zahradnictví v Rokycanech, a tak není divu, že i on
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
epochanacestach.cz
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci. Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobelíny
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
skutecnepribehy.cz
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
Byla to moje vina. Nehoda, při níž zemřel člověk! Teď se mi o něm bude zdát až do smrti? Chodí se mi snad v noci mstít? Když jsem po třech letech znovu uchopil volant, proběhlo mým tělem mrazení. Znejistil jsem. Po nepříjemné autonehodě, při které jsem přišel málem o nohu, jsem v sobě konečně našel odhodlání a nasedl do auta,
Industriální styl má své kouzlo
panidomu.cz
Industriální styl má své kouzlo
Tento trend bydlení je inspirován prostředím továrních hal a průmyslových prostor. Se svou střízlivostí a sklonem k minimalismu je protipólem romantických trendů bydlení. Možná to je ale přesně to, co se vám zalíbí. Zdálo by se, že zařídit si byt v industriálním trendu bude velmi lehké. Opak je pravdou, protože musíte přísně dodržet jednotný styl,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
epochalnisvet.cz
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
Kauzu drogově závislých žraloků řeší tým odborníků z Floridy. Americký stát totiž funguje jako důležitý uzel pro obchodníky s drogami, zejména kokainem, putujícím do USA z Jižní a Střední Ameriky. A protože ne vždycky probíhá cesta podle plánu, je občas pro pašeráky bezpečnější se nákladu prostě zbavit. Hodit ho do moře.   A spolu s
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
nasehvezdy.cz
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
Po dovolené o samotě velmi toužila herečka Tereza Kostková (47) ze seriálu Jedna rodina, která takhle cestovala celé mládí. Po narození syna už o samotě nikam nevyrazila a nepovedlo se jí to ani teď
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
21stoleti.cz
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocněn