Domů     Hitlerovi chlapci: Jak se v Hitlerjugend „vyráběli“ malí nacističtí fanatici?
Hitlerovi chlapci: Jak se v Hitlerjugend „vyráběli“ malí nacističtí fanatici?
25.12.2018

V době druhé světové války vzniklo v nacistickém Německu mnoho speciálních skupin. Jednu z nejstarších tvořila mládežnická organizace Hitlerjugend. Do skautského oddílu měla ale hodně daleko…

Myšlenka ladiče pian

První mládežnická organizace vznikla v roce 1922 jako dětská odnož NSDAP. S nápadem přišel zapálený nacionalista Gustav Adolf Lenk, který po dlouhém přemlouvání přesvědčil i Adolfa Hitlera.

Vznikla tak původní organizace s názvem Svaz mládeže při Nacionálně socialistické německé dělnické straně. Počáteční myšlenka vycházela z původního skautingu, pravidla se ale rovnou přizpůsobila nacistické ideologii.

Zakladatel Lenk chtěl touto organizací spojit všechny mladé příznivce režimu, kteří nemohou kvůli svému věku vstoupit do jednotek SA. Skupina se za jeho velení rozšiřovala i na území Rakouska nebo Bavorska.

Zasloužila se tak o první propagaci nacistického režimu a jeho ideologie. Vše zastavil až v roce 1923 neúspěšný mnichovský „pivní puč“. I když v té době čítala asi tisíc členů, po nezdaru pučistů musela být rozpuštěna.

První nacistická mládežnická organizace vycházela z původního skautingu.
První nacistická mládežnická organizace vycházela z původního skautingu.

Reorganizace skupiny

K jejímu obnovení došlo v roce 1926, kdy se ještě více orientovala na činnost NSDAP. Hlavním velitelem skupiny byl jmenován zakladatel Velkoněmeckého hnutí mládeže, Kurt Gruber.

Pod jeho vedením v letech 1926–1929 se organizace rozrostla z 80 poboček na 450 a počet členů se ze 700 chlapců zvětšil na neuvěřitelných 13 000. Poté ale došlo ke sporu Grubera s náčelníkem štábu SA Ernstem Röhmem a Gruber rezignoval.

Vedení se po něm ujal Baldur von Schirach. V té době se stala Hitlerjugend jednou ze základních složek německé propagandy a patřila také k nejmasovějším organizacím Německa.

Prudký vzestup členů, který se rozrostl až na 2 300 000 členů, způsobilo především slučování ostatních mládežnických organizací. K tomuto zásadnímu zlomu došlo hlavně poté, co se stal Hitler v roce 1933 kancléřem.

Mladí chlapci byli vychováváno v přísně nacistické ideologii. Později se z nich stali nelítostní muži.
Mladí chlapci byli vychováváno v přísně nacistické ideologii. Později se z nich stali nelítostní muži.

Antisemitismus už od mládí

Hitlerjugend vítala všechny árijské chlapce ve věku mezi 14–18 lety. Hlavním cílem vytvořené skupiny byla výchova dětí v budoucí loajální a poslušné vojáky. Proto jim velitelé neustále vštěpovali ideje nadřazenosti árijské rasy a nenávist vůči Židům.

Starší chlapci pak ještě měli další organizaci, Jungsturm Adolf Hitler, kde se připravovali na vojenskou službu. Jelikož organizace přímo navazovala na NSDAP, mladí členové nosili podobné uniformy.

Jejich znak a označení hodností zase odpovídalo označení u SA. Cíli hnutí se podřizovala i veškerá výchova. Aktivity děti vykonávaly hlavně v sobotu.

Ta byla v té době běžným pracovním dnem, proto velitelé vyvíjeli nátlak na zaměstnavatele, aby své mladé pracovníky uvolňovali z práce. Členové se následně scházeli v táborech.

Chlapci zde museli dodržovat přísný režim, velký důraz se kladl především na fyzickou připravenost, ale také učení vojenské taktiky a ovládání zbraní. Chlapci dokonce založili vlastní kapelu ve vojenském duchu, která často hrála na vojenských přehlídkách.

Mládež se shromažďovala také v tzv. akademiích, které je připravovaly pro budoucí vedení nacistické strany. Tyto školy byly určeny hlavně pro ty nejoddanější členy.

Povinná účast

Pro mnoho dětí i rodičů ale znamenala Hitlerjugend mnohem více. Poskytovala jistou formu ochrany dětí, když byli jejich rodiče často zaneprázdnění, a dětem pomáhala tuto situaci přestát.

Bohužel se ale často stávalo, že tvrdá výchova a pocit nadřazenosti měla na chlapce neblahý vliv. Byli velmi agresivní a mnohdy šikanovali ostatní děti, které se do Hitlerjugend nedostaly.

Většinou šlo o židovské děti, skupina byla totiž samozřejmě vyhrazena jen pro „čistokrevné Němce“. Od roku 1936 se pro ně stala povinnou, a pokud sem rodiče odmítli svoje dítě poslat, čekaly je tvrdé sankce.

Zocelení chlapců ale nespočívalo pouze ve fyzické přípravě. Důležitým aspektem se stal i psychologický nátlak. Nejúčinnější metodou, jak chlapce zocelit, spočíval v následující taktice: Velitelé dětem darovali na táboře králíčky.

Šťastní chlapci se o nová zvířátka po celé tři týdny vzorně starali. Poté dostali krutý úkol – na konci pobytu museli své mazlíčky podříznout. Tak zřejmě v mladých mužích cíleně potlačovali jakýkoli soucit a citové vazby k živým tvorům. Z chlapců se stávali nelítostní muži.

Do skupiny se dostávali i velmi malé děti.
Do skupiny se dostávali i velmi malé děti.

Úkol: rození výjimečných dětí

Také děvčata měla svoje vlastní skupiny. Nejznámější z nich byl Svaz mladých dívek, kam vstupovaly dívky ve věku 10–14 let. Zde se především připravovaly na budoucí roli matek árijských dětí. Věnovaly se rovněž atletice.

Nacistický režim ovlivňoval i nejmenší děti, které byly nuceny učit se zpaměti odříkávat nacistická dogmata, pravidla bojových her a také sbíraly starý papír a železný šrot.

Když vypukla 2. světová válka, vedl organizaci Artur Axman, kterému podléhalo asi 8 800 000 chlapců a děvčat ve věku 10-18 let. Na počátku jen sbírali po domech druhotné suroviny, které se daly využít k výrobě zbraní a munice.

Jak ale válka pokračovala, docházelo stále častěji k tomu, že dívky ošetřovaly raněné vojáky v polních nemocnicích nebo rozdávaly jídlo hladovým lidem v rozbombardovaných městech.

Chlapci fungovali jako kurýři, dělníci v továrních, vyprošťovali mrtvé z trosek nebo chránili majetek před rabováním.

Děvčata měla také své skupiny. Hlavním cílem bylo připravit dívky na roli matek budoucích árijských dětí.
Děvčata měla také své skupiny. Hlavním cílem bylo připravit dívky na roli matek budoucích árijských dětí.

Neúcta k autoritám

Přímo do válečných bojů ale organizace dlouho nezasahovala, armáda neměla o spolupráci sebemenší zájem.

Mladí nacisté byli totiž vyhlášení svou neúctou ke všem autoritám, které stály mimo jejich skupinu, a chovali se velmi hrubě především k učitelům, ale i vlastním rodičům.

Důstojníci wehrmachtu proto Hitlerjugend opovrhovali a považovali nacistickou mládež za bandu nevychovaných výrostků. V průběhu války docházelo v jejich řadách k mnoha projevům nedisciplinovanosti.

Toho se nacisté děsili, proto se k jejich potlačení využívaly zvláštní trestné oddíly, zvané Sonderstreifen, které pro tento účel speciálně zřídil Heinrich Himmler. Ten ze strachu z vypuknutí anarchistického povstání omezoval osobní svobodu mladých Němců.

Například vydal nařízení, že mladiství do 16 let nesmějí navštěvovat taneční zábavy. V roce 1942 vydal Artur Axman příkaz, který zakazoval taneční zábavy všem příslušníkům Hitlerjugend.

Chlapci se ke konci války zapojovali do bojů ve válce.
Chlapci se ke konci války zapojovali do bojů ve válce.

Poslední linie v Berlíně

Přesto se Hitlerjugend do válečného tažení zapojili, konkrétně v roce 1943, původně jako záloha vojenských rezerv.

V tomto roce vznikla pod velením SS 12. obrněná granátnická divize Hitlerjugend, které velel Fritz Witt a tvořili ji hlavně chlapci ve věku 16–18 let.

Tato jednotka se posléze ukázala být velmi bojeschopná a zúčastnila se i například vylodění Spojenců v Normandii nebo bitvy v Ardenách. Její členové se po právu považovali za ty nejfanatičtější nacisty.

V bitvě o Berlín tvořila skupina Hitlerjugend poslední linii, která německé město bránila.

Po porážce nacistického Německa byla Hitlerjugend rozpuštěna jako část zakázané NSDAP. Vítězové sice mnoho členů obvinili z válečných zločinů, nicméně v Norimberském procesu neprohlásili skupinu za zločineckou. Za to některé velitele čekala tvrdá odplata.

Baldur von Schirach dostal dvacet let žaláře, ale například Artur Axmann si odpykal pouze tříletý trest.

V roce 1958 byl odsouzen k peněžitému trestu za podněcování mládeže k nenávisti.  Tvrdá výchova v Hitlerjugend v něm tak zřejmě zanechala nesmazatelnou stopu.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Historie
Vzpomínky na život jako z pohádky. Osud trojice dětí Františka Ferdinanda d´Este
Zvedne hlavu směrem k majestátní věži. Okamžitě jí proběhnou hlavou vzpomínky, jak si tu hrála se svými bratry. Ta doba už je ale dávno pryč, teď v jejím bývalém domově vládnou úplně jiné pořádky. Časy Rakouska-Uherska už zkrátka patří do minulosti. Ten den obrátí vzhůru nohama prakticky celé dějiny následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d´Este (1863–1914) zamíří […]
Historie
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“ […]
Historie
Stolování v minulosti: Mohamed miloval maso
Někdo miluje maso, jiní dává přednost dokonale vyvážené nebo sladké chuti, další polévkám a plnému břichu a někdo nemůže existovat bez kuřecího. Pojďte s námi ochutnat ke stolu slavných osobností v dějinách. Tentokrát navštívíme proroka Mohameda. Máte v oblibě maso? V tom případě si u stolu islámského proroka Mohameda (570–632) pochutnáte. „Obětujte v průběhu svátku Eid al-Adha (ukončení poutě do […]
Historie
Titanic: Příběh zkázy, který stále fascinuje svět
14. dubna 1912 se navždy zapsal do historie jako den, kdy nejluxusnější parník své doby, Titanic, narazil do ledovce a navždy zmizel v temných hlubinách Atlantiku. Jeho tragický osud dodnes vyvolává otázky: Mohlo se katastrofě předejít? A co všechno se ještě můžeme dozvědět z trosek, které pomalu mizí v mořských hlubinách? Lokalita: přibližně 600 kilometrů jižně […]
reklama
historie
Krysí stezky: Jak nacisté prchali do Jižní Ameriky
Italské kláštery, chorvatské přístavy a argentinské úřady – objevte fascinující trasy, po kterých unikali nejhledanější nacističtí zločinci do bezpečí jihoamerických diktatur. Tyto takzvané „krysí stezky“ představovaly složitou a často utajovanou síť kontaktů a logistické podpory, která umožnila stovkám, možná i tisícům pachatelů hrůzných zločinů druhé světové války uniknout před spravedlností spojeneckých mocností. Fenomén útěku nacistických […]
Gurmáni: Kardinál Richelieu miloval čokoládu, jeho praprasynovec nadšeně propagoval majonézu
Máte rádi čokoládu a majonézu? Tabulkovou nejspíš ano, jenže než se zrodí v téhle podobě, musíte ještě chvíli počkat. Teď jsme teprve na počátku 17. století, takže máme na mysli zatím jenom tu tekutou. Kakaové boby přiváží do Evropy španělský conquistador Hernán Cortés (1485–1547). Jenže nápoj z nich připravený připadá Španělům hořký a nějakou dobu trvá, než […]
Jak se zrodila knížka: Od tabulky a svitku ke složkám
Potřebu zaznamenávat svoje převratné myšlenky a předávat je dalším generacím má lidstvo už od pradávna. Od té doby, co se dokážeme mezi sebou dorozumívat, rozvíjí se první pokusy o zápisy. Kdy se zrodila první knížka a jak získala dnešní podobu? Tentokrát nebudeme zkoumat, které literární dílo je první – často se uvádí Epos o Gilgamešovi […]
Napoleon I. Bonaparte zakazoval svým kuchařům vedlejší příjmy
Francouzi jsou známí labužníci, jeden z těch nejproslulejších je ale původem Korsičan. To ovšem nic nemění na tom, že si nechává servírovat vybrané delikatesy. Hádáte, koho máme na mysli? Ano, řeč je o francouzském císaři Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821). Jeho oblíbený kuchař Lebeau je expert na paštiky a pečivo a Napoleonu Bonapartovi dělá, co mu na […]
reklama
lifestyle
Mýty z posilovny: Když cvičím, můžu jíst, co chci. Nebo ne?
Zpocená těla, pach potu, občasné heknutí a zvuky strojů v pohybu. Pokud se cvičením začínáte a nemáte po ruce trenéra, hrozí vám nejedno fiasko…   Potřebujete se zbavit pár kil? Anebo zformovat postavu? Či chcete prostě něco udělat pro zdraví a kondici? Cvičení je to pravé! Možná právě marně listujete diářem a hledáte, kde si […]
Kim Čong-il a Mao Ce-tung: Extrémní chutě a nechutné návyky
Zatímco severokorejský vůdce Kim Čong-il utrácel miliony za gurmánské pochoutky, čínský předseda Mao Ce-tung se odmítal mýt. Jaké byly jejich nejbizarnější stravovací návyky? Kim Čong-il: Gurmánský vůdce vyhladovělé země Severokorejský despota Kim Čong-il (1941–2011) se naopak příliš zpátky nedržel. Zatímco země se kvůli jeho programu militarizace potýkala s obrovskými ekonomickými problémy a probíhal tam hladomor, […]
3 labužnické hostiny v historii: Vegetariánská, šlehačková a císařská
Každý má rád něco jiného. Na čem si pochutnávaly oblíbené historické osobnosti? Někdo se obešel bez masa, jiný nedal dopustit na sladké lahůdky a při významných událostech se konaly opravdové hody s vysokým rozpočtem. Zatímco třeba prorok Mohamed propaguje kvalitní maso v jídelníčku a užije si ho na hostinách naplno, jiní slavní strávníci ho odmítají. Zřejmě prvním […]
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz