Domů     Souš, vzduch, voda: Jaká jsou nejrychlejší zvířata planety?
Souš, vzduch, voda: Jaká jsou nejrychlejší zvířata planety?
24.12.2018

Příroda je v mnoha směrech fascinující a nad některými fyzickými výkony zvířat člověk může jen žasnout. V jaké rychlosti se pohybují tvorové na souši, ve vodě nebo ve vzduchu? Může se k nim člověk vůbec přiblížit?

Nejrychlejší na souši

Gepard štíhlý (Acinonyx jubatus)

Výskyt: Afrika

Řád: šelmy

Hmotnost: 21–72 kg

Délka: 105–152 cm, 65–90 cm ocas

Výška: 70–94 cm

Rychlost: 120 km/h

Gepard patří mezi nejrychlejší sprintery na Zemi. Vždyť na trati o délce půl kilometru je schopen dosáhnout rychlosti kolem 96 km/h! Jak je to možné?

Za vše vděčí své unikátní stavbě těla, a to především neobyčejně ohebné páteři, která se při běhu chová jako pružina. Na rozdíl od jiných kočkovitých šelem nemá zcela zatažitelné drápy, které mu pomáhají se dobře odrážet od země.

Rovnováhu koriguje pomocí dlouhého ocasu, díky kterému dokáže manévrovat i při velmi vysoké rychlosti. Gepard se pak při běhu prakticky nedotýká země a pohybuje se až 7 metrů dlouhými skoky.

Sprintuje ale pouhých pár desítek vteřin, jelikož se jeho tělo extrémně přehřívá a gepard je po chvíli zcela vyčerpaný.

+ porovnání člověka: Usain Bolt: 44,72 km/h

Vidloroh americký (Antilocapra americana)

Výskyt: Severní Amerika

Řád: sudokopytníci

Hmotnost: samci až 60 kg

Délka: 140 cm

Výška: 100 cm

Rychlost: 100 km/h

Pokud se gepard řadí mezi nejrychlejší sprintery, pak vidloroh je rekordmanem na středně dlouhé, až dlouhé vzdálenosti. Vidloroh představuje přechod mezi čeleděmi jelenovitých a turovitých a patří mezi nejstarší savce na světě.

Studie prokázala, že na 1,5 km dlouhé trati udrží rychlost 68 km/h a osm kilometrů dokáže v kuse běžet tempem 65 km/h. To mu umožňují především velké plíce, objemné srdce a široká průdušnice.

Specialitou vidlorohů jsou také vysoké výskoky na místě, kterými varují ostatní před nebezpečím. Například pumu jsou schopni spatřit na 6 km daleko.

Tato zvířata bohužel potkal po příchodu bělochů na kontinent podobný osud jako bizony a velká část z nich byla pozabíjena. Momentálně žije v Severní Americe přibližně 400 000 jedinců.

Vidloroh dokáže běžet tempem 65 km/h.
Vidloroh dokáže běžet tempem 65 km/h.

Pštros dvouprstý (Struthio camelus)

Výskyt: Afrika

Řád: pštrosi

Hmotnost: 90–130 kg

Délka krku: 90–95 cm

Výška: 1,8 až 2,75 m

Rychlost: 100 km/h

Pštros dvouprstý je nejen největším nelétavým ptákem na světě, ale patří i mezi nejrychlejší běžce. Vděčí za to svému zvláštnímu vzhledu, dlouhému krku, a především silným nohám. Díky tomu pak může dosáhnout až téměř stokilometrové rychlosti.

Pštrosi stojí na dvou prstech, přičemž větší vnitřní prst se podobá kopytu a umožňuje těmto ptákům i běh na dlouhé trati. Po dobu jedné hodiny mohou běžet rychlostí kolem 50 km/h. Za den jsou schopni urazit i kolem 40 km.

Není ale radno se s nimi potkat, jsou klasifikováni jako nebezpečná teritoriální zvířata, která se nezdráhají zaútočit i na člověka pomocí svých silných nohou.

Díky svým nohám může pštros vyvinout rychlost až 110 km/h.
Díky svým nohám může pštros vyvinout rychlost až 110 km/h.

Nejrychlejší ve vzduchu

Sokol stěhovavý (Falco peregrinus)

Výskyt: po celém světě kromě Antarktidy

Řád: sokoli

Hmotnost: 500–750 g

Délka: 35–50 cm

Výška: 47–56 cm

Rozpětí křídel: 85–115 cm

Rychlost: 389 km/h (při střemhlavém letu)

Podle všech dostupných měření je sokol nejrychlejším tvorem planety a patří mezi rozšířený druh dravých ptáků. Má dlouhá, špičatá křídla, kterými rychle mává (plachtí pouze v krátkých úsecích).

Tito ptáci loví téměř výhradně v letu a na svou kořist útočí svými pařáty. Při střemhlavém letu dolů dosahují neuvěřitelné rychlosti, více než 300 km/h! Svou kořist si sokol hledá z velké výšky, do které se dostává krouživým stoupáním.

Při útoku přitáhne křídla k tělu a na svou budoucí potravu začne doslova padat. Aby se v této rychlosti ale sám nezranil, snaží se zasáhnout především křídlo kořisti.

+ porovnání člověka: při volném pádu lidské tělo dosáhne přibližné rychlosti 180 km/h

Tadarida guánová (Tadarida brasiliensis)

Výskyt: Severní, Střední a Jižní Amerika

Řád: letouni

Hmotnost: 13 g

Délka: cca 9 cm

Rozpětí křídel: 28 cm

Rychlost: 160 km/h

Vědci už po staletí zkoumali ptačí tělo jako vzor stroje na létání. Mezinárodní studie zkoumající netopýry ale prokázala, že brazilský netopýr tadarida se dokáže pohybovat vzduchem rychlostí až 160 km/h.

Této extrémní rychlosti dosahují netopýři kombinací mnoha faktorů – mají výjimečně aerodynamický tvar těla a dlouhá štíhlá křídla. Stali se tak rekordmany ve vodorovném létání. Vědci z počátku těmto údajům nevěřili.

Průměrně netopýři létají rychlostí 75 km/h a s použitím echolokace loví do otevřené tlamy drobný hmyz. Při výzkumu ale samička tohoto druhu netopýra vyvinula rychlost kolem 160 km/h.

Sokol má dokonalý zrak, který mu umožňuje zaostřovat až na 8 km.
Sokol má dokonalý zrak, který mu umožňuje zaostřovat až na 8 km.

Rorýs obecný (Apus apus)

Výskyt: Evropa, severní Afrika, Asie

Řád: svišťouni

Hmotnost: 34–52 g

Délka: 17–19 cm

Rozpětí křídel: 42–48 cm

Rychlost: 170 km/h

V ptačí říši se rorýsi řadí mezi vůbec nejlepší letce a na první pohled je lehce rozpoznáme. Jejich let je totiž výrazně rychlý, svištivý a prudký. Charakterizují ho také rychlé nárazy křídel.

Tito ptáci žijí v migrujících skupinách a vyskytují se téměř na celém světě. S výjimkou hnízdění se zdržují pouze ve vzduchu, kde i spí, pijí a páří se. Svůj svižný let kombinují s plachtěním, během kterého mohou nabrat výšku až dvou kilometrů.

Během klesavého letu pak často upadají do mikrospánku. Aby nedošlo ke zranění, vypíná při tom jen jedna polovina mozku, druhá kontroluje let. Denně nalétají tyto ptáci až 900 km, přičemž nejdelší let rorýse byl změřen v délce 10 měsíců.

Rorýsi stráví většinu času ve vzduchu.
Rorýsi stráví většinu času ve vzduchu.

Nejrychlejší ve vodě

Plachetník širokoploutvý (Istiophorus platypterus)

Výskyt: většina světových oceánů

Řád: ostnoploutví

Hmotnost: 90 kg

Délka: 170–300 cm

Rychlost: 110 km/h

Tato modrošedě zbarvená ryba, podobná mečounovi, patří mezi vodní rychlíky. Jedná se o dravce, který loví při hladině nebo ve středních hloubkách. Plachetníkova rychlost se přibližuje 110 km/h, takže by stometrový bazén zdolal v čase kolem 4,8 sekundy.

Dá se velice snadno rozpoznat díky vztyčené hřbetní ploutvi, která se mu táhne po celé délce hřbetu.

Pro dosažení kýžené rychlosti se pak tato ploutev během plavání složí dolů a ke straně, aby plachetníka nebrzdila.  Dalším nápadným znakem je také dlouhý rypec, pomocí kterého ryba loví drobnější ryby nebo sépie.

Plachetníkovi pomáhá k plavání jeho ploutev.
Plachetníkovi pomáhá k plavání jeho ploutev.

+ porovnání člověka: Michael Phelps plave rychlostí okolo 10 km/h.

Kosatka dravá (Orcinus orca)

Výskyt: Tichý oceán, pobřeží Kanady, Island, Norsko

Řád: kytovci

Hmotnost: cca 10 tun

Délka: 9 metrů

Rychlost: 55 km/h

Kosatka dravá je největším zástupcem čeledi delfínovitých a současně jde o nejrychlejšího savce ve vodě. Název „orca“ získal tento dravec od starých Římanů, v překladu znamená démon pocházející z pekla.

Tito snadno rozpoznatelní kytovci vděčí za své plavecké umění především svému dokonalému hydrodynamickému tvaru, ale také neobvyklé stavbě kůže, která je hladká a nezvykle pružná.

Průměrně se pohybují rychlostí 10 až 13 km/h, dokážou ale vyvinout rychlost až 55 km/h. Kosatky si navíc k rychlosti dopomáhají speciálním plaveckým stylem.

Plavou těsně pod hladinou vody, pak se nad ní rychle zvednou a zase se ponoří, a to vše v jednom rychlém pohybu. Tato technika pak pomáhá kosatkám zachovávat potřebnou energii.

Kosatka patří mezi nejrychlejší vodní savce.
Kosatka patří mezi nejrychlejší vodní savce.

Tučňák oslí (Pygoscelis papua)

Výskyt: Antarktida

Řád: tučňáci

Hmotnost: 9 kg

Výška: až 90 cm

Rychlost: 40 km/hod

Tučňák oslí se vyskytuje kolem jižního polárního kruhu. Jedná se o společenský druh, který hnízdí v různě početných koloniích o desítkách, ale i tisícovkách párů.

Dlouhodobě se řadí mezi nejrychlejší zástupce svého druhu pod vodou, přičemž vyvíjejí rychlost až 40 km/h. Díky své unikátní anatomii patří mezi vynikající potápěče, dokážou se ponořit do hloubky kolem 170 metrů.

Zato na souši se pohybují značně nemotorně, jelikož mají končetiny úplně na konci těla, aby nepřekážely při plavání, ale sloužily jako kormidlo.

Tučňáci jsou výborní potápěči.
Tučňáci jsou výborní potápěči.
Foto: Shutterstock.com
Související články
Věda a technika
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko. Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl […]
Věda a technika
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
reklama
lifestyle
Láska, smrt a bolest: Osudy Ivety Bartošové
Iveta Bartošová, ikona českého showbyznysu, prožila život plný lásky i bolesti. Od první lásky s Petrem Sepéšim, přes úmrtí tohoto blízkého přítele, až po komplikovaný vztah s Ladislavem Štaidlem. Její osudy byly svázány s nečekanými událostmi a dramatickými zvraty, které otřásly nejen jejím životem, ale i veřejností. Zrození princezny Vraťme se zpět do 90. let. […]
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
Život krále rock’n’rollu, Elvise Presleyho, byl plný vzestupů a pádů, které ho katapultovaly na vrchol slávy, ale také ho stály život. Jeho nekonečná vášeň pro hudbu a osobitý styl se staly ikonickými pro celou éru. Od chudých začátků v Mississippi po oslnivé vystoupení ve slavném pořadu Comeback 1968, Elvis zanechal nezaměnitelnou stopu ve světě hudby. […]
Amy Winehouse: Z hvězdy se stává mrtvá členka Klubu 27
Amy Winehouse, britská pěvecká ikona s uhrančivým hlasem a tragickým osudem. Její životní cesta, poznamenaná závislostmi a bouřlivým manželstvím, ji ve věku 27 let navždy zařadila do nechvalně proslulého Klubu 27. Klub 27 patří k nejexkluzivnějším spolkům světa. Aby se do něj jeho členové, kterých už je přes 80, dostali, musí učinit jen dvě věci […]
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
reklama
věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
enigmaplus.cz
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamennýc
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.  
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno