Osm století poté, co anglický král Jan Bezzemek přijal Velkou listinu práv a svobod (Magna charta libertatum), obnovili britští vědci text jedné ze čtyř kopií, kterou těžce poškodil požár v roce 1731.
Tým vědců z Britské knihovny, kde je listina uložena, přitom neměl v úmyslu kouřem poničený dokument restaurovat do původního stavu, ale chtěl ho uchovat tak, jak je.
„Existují různé způsoby, jak ho můžete restaurovat, ale spousta z nich jsou mokré procesy, takže bychom museli navlhčit některé oblasti, a rozhodně jsme nechtěli, aby dokument přišel do styku s jakoukoli tekutinou,“ řekla Christina Duffy z Britské knihovny, která se na rekonstrukci textu podílela.
Místo toho použili techniku multispektrálního zobrazení k tomu, aby byli schopni dešifrovat text bez toho, aby se dotkli nebo dále poškodili jemný pergamen.
V podstatě vědci pořídili snímky spáleného pergamenu pod světlem celého barevného spektra, včetně těch, které nejsou lidský zrakem viditelné, od ultrafialové po infračervenou, a následně spojeny dohromady.
Obě krajní hodnoty přitom dokázaly z pergamenu vytáhnout nevídané detaily.
Zatímco ultrafialové světlo dokáže zviditelnit inkoust, infračervené je lepší na odhalení skutečných struktur pergamenu. Průzkum pořízených snímků, pak ukázal, že spálená Magna charta obsahovala v podstatě totožné znění s ostatními dochovanými kopiemi.
Vědci chtějí nyní stejným způsobem prozkoumat i další staré dokumenty vztahující se k Magně chartě.