Domů     Za potopením Titanicu nestál jen náraz do ledovce, ale i požár v podpalubí!
Za potopením Titanicu nestál jen náraz do ledovce, ale i požár v podpalubí!
3.12.2018

Titanic vzbuzoval v době svého vzniku ta největší očekávání. Největší loď, navíc nepotopitelná. Nejluxusnější loď světa. Každý chtěl být při tom, až vypluje na svoji první plavbu. Kdo mohl tušit, že bude i její poslední?! Za příčinu jejího potopení se považuje náraz do ledovce.

Nejnovější výzkumy ale ukazují, je příčinou byl nejspíš požár v podpalubí. V kritickém okamžiku selhal i lidský faktor. Co všechno vlastně bylo špatně?

Pýcha společnosti White Star Line byla a s délkou 269,1 m (asi jako 2,5 fotbalového hřiště za sebou), šířkou 28,25 a výškou paluby 18 metrů od čáry ponoru největším námořním plavidlem své doby. Nesla jméno Titanic.

Luxusní plovoucí palác byl poháněn třemi bronzovými lodními šrouby. S 16 záplavovými komorami a zdvojeným dnem byl prakticky nepotopitelnou lodí. Na hladině se měla udržet i po zaplavení 4 vodotěsných komor současně. Jaká tedy byla pravá příčina její zkázy?

Vítejte na palubě

Už při výstavbě lodi se počítalo s tím, že bude vrcholným dílem luxusu a bohatství, aby mohla přepravovat i tu nejnáročnější klientelu. Byla kompletně vybavena elektrickým osvětlením, disponovala elektrickými výtahy i palubním telefonním komunikačním systémem.

Spojení lodi s vnějším světem zajišťovaly dvě rádiové stanice Marconi. Pro cestující byl k dispozici bazén, tělocvična, turecké lázně či Café Parisien (Pařížská kavárna).

Společenské místnosti první třídy byly obloženy vyřezávanými dřevěnými obklady a vybaveny luxusním nábytkem. Byl zde i prostor pro venčení psů, operační sál, chladicí sklad řezaných květin a ubytování pro služebnictvo pasažérů první třídy.

Titanik byl vrcholným dílem luxusu, včetně prostoru pro venčení psů.
Titanik byl vrcholným dílem luxusu, včetně prostoru pro venčení psů.

Cena luxusní plavby

Za všechno toto si cestující museli zaplatit. Na kolik je pobyt na palubě Titanicu vyšel? Za salonní kajutu dali v dnešních cenách asi 23,8 milionu korun, za kajutu v první třídě potom 98 tisíc korun, ve druhé 42,5 tisíce korun.

Za ubytování ve třetí třídě zaplatili od 9 800 do 26 tisíc korun. Kajuty pro 3. třídu byly ovšem vybaveny značně skromněji, borovicovým obložením a masivním teakovým nábytkem. Celkem bylo k dispozici 416 kajut 1. třídy, 162 kajut 2. a 262 kajut 3. třídy.

Jak rozhýbat kolos?

Hlavním palivem pro pohon lodních šroubů i dodávku energie pro vnitřních chod lodi bylo uhlí. To spalovalo 29 parních kotlů v 6 kotelnách, celkem bylo na lodi 159 topenišť. Kouř z nich odváděly 3 komíny s přirozeným odtahem, vysoké 19 metrů.

Čtvrtý komín byl falešný, loď s ním vypadala majestátněji, sloužil jako hlavní vývod ventilace z kajut a kuchyně.

Titanic měl 3 lodní šrouby, dva krajní o hmotnosti 38 tun a třemi listy poháněné parními stroji a prostřední o hmotnosti 22 tun a 4 listy poháněný parní turbínou. Maximální rychlost, které mohla loď dosáhnout, byla 24 uzlů, tedy asi 44 km/h.

Titanic měl kormidlo pouze jedno, krátké a malé plochou.
Titanic měl kormidlo pouze jedno, krátké a malé plochou.

Zahájení plavby

Titanic byl uveden do služby 10. dubna 1912, tedy v den, kdy se vydal na svoji první plavbu. Jeho stavba byla zahájen 31. března 1909 a o dva roky později byl poprvé spuštěn na vodu. Loď nikdy nebyla pokřtěna, jako žádná z lodí White Star Lines.

Proběhlo několik plavebních zkoušek a inspekcí, tu poslední provedl sám konstruktér lodi Thomas Andrews.

Dne 10. dubna byl Titanic připraven na svoji první plavbu z anglického Southamptonu přes francouzský Cherbourg a irský Queenstown (Cobh) do amerického New Yorku, s 2223 lidmi na palubě a pod taktovkou zkušeného kapitána Edwarda J. Smithe.

Co přispělo ke zkáze lodi?

Plavba probíhala klidně, ovšem už během prvních hodin bylo zjištěno, že v pozorovacím koši, tzv. „vraním hnízdě“, chybí dalekohledy. Byly zamčené v kajutě, o čemž posádka nevěděla, a hlídky zůstaly bez nich.

Zahlédly by ledovec dříve, kdyby měly dalekohledy k dispozici? O tom lze jen spekulovat. Počasí bylo v roce 1912 opravdu chladné, severní Atlantik byl pokrytý ledem více než v jiné roky.

Země byla blíže Slunci a Měsíci, což mohlo přispět k tomu, že se lodi do cesty postavil ledovec. Tu noc ani nefoukal vítr, který by hnal vlny na ledovec a upozornil tak na něj.

Ledovec bylo velmi špatné spatřit, jelikož nefoukal vítr a posádka neměla k dispozici dalekohledy.
Ledovec bylo velmi špatné spatřit, jelikož nefoukal vítr a posádka neměla k dispozici dalekohledy.

Selhání lidského faktoru

Několika fatálních chyb se dopustila také posádka lodi. Zprávy o ledovém poli na moři přicházely z ostatních lodí, ovšem nebyla jim věnována dostatečná pozornost.

Důstojníci věřili, že led neleží na trase lodi, a na kapitánský můstek se tak tyto zásadní informace vůbec nedostaly. Ledovec byl zpozorován hlídkou ve „vraním koši“ v neděli 14. dubna 1912 ve 23:39 a signalizován třemi údery do zvonce.

Ačkoliv příkazy vydané 1. důstojníkem Murdochem byly zcela logické, aby nedošlo k čelní srážce lodi s ledovcem, pro Titanic byly zkázonosné. Pro úhybný manévr totiž nebyl dostatek času, od hlášení do srážky uběhlo pouhých 37 sekund. Titanic narazil do ledovce pravým bokem hned za přídí.

Hořelo v podpalubí?

Začátkem loňského roku přišel irský novinář Senan Molony, který se potopením Titanicu zabývá už 30 let, s převratným tvrzením, že za potopení lodi nemůže srážka s ledovcem, ale požár v podpalubí.

Do rukou se mu totiž dostaly fotografie parníku ještě předtím, než opustil loděnice v Belfastu (kde byl stavěn) a vydal se do Southamptonu. Na nich je totiž patrná tmavá skvrna na trupu lodi přibližně v místech, kde Titanic narazil do ledovce. Expertiza potvrdila, že za skvrnu mohl požár ve skladišti uhlí.

Přispěl požár k potopení lodi?

Když se ocel zahřeje, je křehčí a o 75 % slabší, tedy náchylnější k proražení. Znamená to, že kdyby nedošlo k požáru, Titanic by se po nárazu do ledovce nepotopil? Možné to je. Molony je o tom přesvědčen.

Navíc tvrdí, že vedení White Star Lines o požáru vědělo, ale před veřejností ho tajilo. Hovoří se rovněž o tom, že kvalita použité oceli a nýtů ke spojování ocelových plátů byla špatná.

Materiály nebyly určeny pro pobyt ve studené vodě, kde křehly, což mohlo také přispět ke zkáze lodi. Ovšem při nalezení vraku Robertem Ballardem v roce 1985 se ukázalo, že trup lodi je pouze výrazně pokroucený s několika menšími dírami. Není na něm žádná dlouhá viditelná trhlina, jak se dříve předpokládalo.

Mohl za proražení lodi požár v podpalubí?
Mohl za proražení lodi požár v podpalubí?

Proč plul Titanic rychle

Požár však mohl srážku s ledovcem ovlivnit i jinak.  V roce 2004 vyslovil Robert Essenhigh, inženýr z univerzity v americkém Ohiu, názor, že požár ve skladu uhlí vzniklý během cesty je jediným logickým vysvětlením toho, proč Titanic uháněl přes Atlantik maximální možnou, a nikoliv pohodlnou cestovní rychlostí.

Aby se zabránilo šíření požáru, vhazuje se totiž uhlí do kotlů rychleji. Tím se ovšem vyrábí také více páry, a proto musí loď plout rychleji. Vyšší rychlost určitě přispěla k ničivějším důsledkům srážky lodi s ledovcem.

Anebo šlo o snahu získat modrou stuhu za nejrychlejší plavbu přes Atlantik, jak se běžně uvádí?

Zbytečně vysoké lidské ztráty

Po necelých třech hodinách od nárazu do ledové kry se Titanic potopil. Zahynulo na něm asi 1500 cestujících a členů posádky. K vysokým ztrátám na životech přispěl velkou měrou nedostatek záchranných člunů.

Na parníku jich bylo instalováno 20 o celkové kapacitě 1178 osob, ovšem v době katastrofy plulo na Titanicu 2223 osob. Pro splnění tehdy platných předpisů by dokonce postačovala kapacita člunů 756 osob.

Manipulace se čluny byla navíc obtížná, nadto nebyly naplňovány do plné kapacity. Zachránilo se na nich jen 706 cestujících. Zbytek lidí zůstal uvězněný na lodi, nebo zemřel v důsledku podchlazení ve studené vodě (-2 °C).

Foto: Shutterstock.com, Paramount Pictures
Související články
Záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Záhady a tajemství
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Záhady a tajemství
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Záhady a tajemství
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
reklama
svět zločinu
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
reklama
zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn